İçeriğe Yönlendir

Fiesta VI - Gözlük Yeri Ve Garaj Kumandası

Ömer Zahit Kara

Recommended Posts

Ömer Zahit Kara

Merhaba arkadaşlar, 2015 Fiesta aracıma uyguladığım tepe lambası değişimini fotoğraflarla anlatmayaca çalışacağım sizlere. Geçtiğimiz hafta iş sebebiyle ingiltere'deydim. Hazır oradayken, ne zamandır aklımda olan bu projeyi hayata geçirmek için gerekli olan parçaları aldım. Sorunsuz bir şekilde montajını yaptım. Hem gözlük koyma gözüm oldu hem de artık garaj kumandası arama derdinden kurtuldum. Kullandığım parçalar;

- Ford Mondeo MK3 tepe lambası

- Programlanabilir garaj kumandası

- Aydınlatmalı metal tuş

16.jpg

Ebay'den aldığım parça bu. 10 pounda aldım.

01.jpg

16 mm lik matkap ucuyla tuşlar için iki tane delik açtım ve monte ettim.

03.jpg

04.jpg

İnce kablo ile 4 tane kabloyu lehimledim düğmeye. 2 tanesi kumanda için, 2 tanesi de aydınlatma için. Kumanda için olan kabloları, aldığım kumandanın içini açarak düğmelerin bacaklarına lehimledim. Işık için olanları da, tepe lambasının turuncu ışıklarına.

02.jpg

Hazırda bulunan lambayı söktüm.

05.jpg

Lambayı söktüktan sonra, sağda ve solda iki tane vida var. Bu vidalar, plastik aksamı yerinde tutuyor. Vidaları söküp plastiği kendinize çektiğinizde geliyor.

06.jpg

Plastik çıktıktan sonra karşınızdaki manzara bu. Metal bir çerçeve var. Bunu da çıkarıyoruz.

07.jpg

Keseceğimiz alanı güzelce ölçüp işaretliyoruz. Bu konuda dikkatli olun zira bir hakkınız var. Yanlış bir harekette bütün tavan döşemesini değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

08.jpg

Kestiğim döşemenin bir bölümünün üzerinde bu cihaz vardı. Sanıyoroum antenle alakalı bir şey. Belki de başka bir şeydir üzerinde yazmıyor ben de araştırmadım. Bu cihaz yapışkanla yapışıktı. Ben daha ileri bir yere yapıştırdım tekrardan.

09.jpg

Kesim işlemi bittiğinde böyle bir görüntü oluyor. Çok keskin bir falçata ile kesmeye özen gösterin. İlk fotoda gözüken siyah parçayı tavana koyuyoruz.

10.jpg

Geriye sadece güzelce oturtmak kalıyor. Üste koyduğunuz siyah parçanın dört ayağını da tepe lambasına oturttuğunuz zaman güzelce duruyor olması gerektiği yerde.

Bunlar da bitmiş hali. Varsa sorunuz yardımcı olmaya çalışırım.

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

• Beğen 17
Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Resimler hangi sitede. Ben telefondan göremiyorum.

Fotoğraflar kendi sitemde. Bir problem olmamalı.

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

çok başarılı ömer, eline sağlık. ford gözlük koyma kabı için en az 500 lira isterdi herhalde :)

bizdeki fiestalarda ışıklandırma işaretlediğim yere kadar diğer yuvarlak ne oluyor acaba. alarm var da onun hoparlör yuvası mı?

7M5W6P.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara
(düzenlendi)

O yuvarlak bluetooth un mikrofonu.

tarihinde Ömer Zahit Kara tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eser Yıldırım

Çok güzel ve kullanışlı olmuş en yakın zamanda kopya çekicem... :bravo:

Yorum bağlantısı
Sarp D. Uygur

Çok beğendim valla ellerinize sağlık. İlham kaynağı olacaktır benim gibi merak edenlere..

Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Elinize sağlık dehşet olmuş. Ben de bi ara c max ebeveyn aynalarına çok kafayı takmıştım hatta e baydan uyguna da buldum falan da biZim focuslara kessek oraya sığar mı sığmaz mı diye vazgeçtim. Nasıl olur acaba 5e70d013d437d739337edbe857b97a15.jpg

Yorum bağlantısı

Elinize sağlık güzel olmuş. ;) Bu programlanabilir kumanda işini biraz daha açabilir misin ? Tuşları oraya koymaktaki amaç nedir ?

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Elinize sağlık güzel olmuş. ;) Bu programlanabilir kumanda işini biraz daha açabilir misin ? Tuşları oraya koymaktaki amaç nedir ?

Bahsettiğim kumanda bu :

17.jpg

Kumandanın içi de bu şekilde :

19.jpg

Gördüğünüz beyaz tuşların bacaklarındaki lehime, ilk mesajda belirttiğim tuşların bacaklarını lehimledim. Tepe lambasındaki sol tuşu kumandanın üzerindeki birinci düğmeye, sağ tuşu ise ikinci duğmeye lehimledim. Bizim garajda iki tane kapı var. Piyasada gördüğünüz neredeyse bütün garaj kumandaları üç beş saniyede programlanabiliyor. Halihazırda kullandığım garaj kumandasını, bu yeni kumandaya programladım ve tepe lambasının arkasına monte ettim. Sonuç olarak garaja girerken ya da çıkarken sadece tepedeki tuşa basıyorum. Yarın bir gün başka bir eve taşınırsam kolay bir şekilde tekrar programlayabilirim.

hangi parçaları almamız gerekmekte :) acaip hşuma gitti.. elinize kolunuza sağlık vallahi ne diyim.

Parçalar ilk mesajda yazdıklarım sadece. Tepe lambasını ford mondeo mk3 sunglass holder diye aratırsanız bulursunuz. Türkiye'de ancak çıkmacılarda bulabilirsiniz sanırım. Ebayde tonlarca var ve çok ucuz. Bir de ölçme biçme için ufak tefek aletler gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Anladığım kadarıyla resimdeki kumandanın kodlama tuşu ile diğer kumandanın tuşuna aynı anda basıyor ve sinyali tespit ediyorsunuz. İkinci bir cihaza gerek duymadan. Bu arada tuşlarıda paralel çektiniz. Doğru mu anlamışım. ? Eğer böyle ise süper.. Kumandayı satın aldığınız linki alabilir miyim...

Yorum bağlantısı
Ömer Zahit Kara

Anladığım kadarıyla resimdeki kumandanın kodlama tuşu ile diğer kumandanın tuşuna aynı anda basıyor ve sinyali tespit ediyorsunuz. İkinci bir cihaza gerek duymadan. Bu arada tuşlarıda paralel çektiniz. Doğru mu anlamışım. ? Eğer böyle ise süper.. Kumandayı satın aldığınız linki alabilir miyim...

Evet doğru anlamışsınız aynen böyle.

Kumandanın linki:

http://www.ebay.co.uk/itm/252040105634?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Yorum bağlantısı
Aynısını aliexpress'de buldum. Teşekkür ederim.. ;) Gözlük kabından daha önemli bir özellik bence bu [emoji16]

Yeni Klonlama Garaj Kapısı Kapı Uzaktan Kumanda Taşınabilir Teksir Anahtar Moda

http://s.aliexpress.com/NRj2aQRn

(from AliExpress Android)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...