İçeriğe Yönlendir

Taunus - Ön Düzen Hakkında

Mehmet Topuzoğlu

Recommended Posts

Mehmet Topuzoğlu

Arkadaşlar merhabalar öncelikle 93 model taunus aracıma kayseride 2 şubesi olan bir rot balans servisinde komple ön ve arka düzen yaptırdım 1200 tl para harcadım ama sonuç hüsran oldu ön şaseyi eğdiklerini farkettim ön sol +3 kamber basıyordu sonra ayını servise gittim ve bu açının normal olduğunu söylediler :shok:  25 gün bu şekilde arabayı kullandım ama aşırı sola çekme olduğu için başka yere gittim ve sorun ortaya çıktı ön şasenin eğik olduğunu söylediler şase(travers)  tekrar söküldü  ve şasecide orjinal ölçülere getirildi hatta sağ ön tekerinde 2 cm geriye alındığı orataya çıktı neyse gitti bi 500 de buna şimdi direksiyon simidim aşağı yukarı sağa sola longur longur oynuyor ve elimde kalacak gibi oluyor simidin tespit vidası sağlam baktım oraya ama mafsal ve mil olabilir mi sizce artık sanayiye gitmeye korkuyorum o olaydan sonra sizden yardım istiyorum teşekkürlerimi sunuyorum...

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Geçmiş olsun.

Forumdan bir abimizin bir sözünün hatırlatmak istiyorum.

"Taunus ön takımına fazla para harcamayın  yolda bırakacak malzemeleri değiştirin."

Bende yazın içinde komple ön takım yaptırdım.

Şu an ufak tefek sesler var.

Kafaya takmıyorum.

Yolda bırakacak parça olsa hiç beklemeden değiştiririm.

Direksiyondaki booşluk mafsaldan olabilir. Bunu anlamak tamirci için zor değil. 

Gideceğiniz usta Ford ustası olsun yeterli.

Yorum bağlantısı
Mehmet Topuzoğlu

ah ibrahim bey ah neler değişmedi ki amartisör kastel lastikleri şase burçları tablalar alt rotiller ama sonuç böyle zoruma gidende o kadar para ve parçaya rağmen bu durumda olması mafsalda sıkıntı olduğunu bir usta demişti ama böyle boşluk yoktu ona rağmen aramış hurdacılarda dahi kısa tip (hidroliğe göre) mafsal bulamamıştım şimdi de dediğim gibi direksiyon elimde kalcak kadar sallanıyo...

Yorum bağlantısı
İbrahim Halil Geloğlu

Mehmet bey taunusun parça sıkıntısı yoktur.

Parça fiyatlarıda gayet uygundur.

İnternet alışverişine önem veriniz.

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Direksiyonun sağa-sola, yukarı aşağı biçiminde sallanması direksiyon kovanı içindeki bilyenin dağılmış olmasındandır. Zamanında kuş serisinden kullanırken bir iki aracımda değiştirdiğimi hatırlıyorum. Kayseri'de forum üyemiz Yaşar usta var. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Topuzoğlu

Evet celalettin bey bu seceneği düşünmemiştim aslında.Bu sıralar çok uğraştım ön düzenle biraz bıktım da aslında ama yaşar ustaya ugrucam maaşı alınca belki psikolojiktir ama direksiyon simidinden tekerlere düzenli manevra iletilmediğinide hissediyorum o yüzden yaşar beyin yardımına bi başvurayım diyorum tanışmışlıgım var kendisiyle yoksa böyle sürmek tehlikeli

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Travers indiyse yıkanıp antipasla boyanmadan tekrar takıldıysa ,Traversi takmadan önce şase ölçümleri yapılmadıysa  ben o ustaya usta demem.... Tecrübe konuşuyor. Örnek benim konu.

Yorum bağlantısı
Serkan Önder
(düzenlendi)

geçmiş olsun,büyük olasılıkla direksiyon kolonu tıkırtı burcu diye bi parça var.onun deişmesi gerek. milin dışarıya çıkış kısmında kasaya montelidir  10 yada 15 tl olması lazım Resim_1344081549.jpg

tarihinde Serkan Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Topuzoğlu

Teşekkürler serkan bey ve şahin bey bırakın yıkama antipası diyorum ya +3 kambere normal dedi usta hayret icersinde kaldım teker en dıs dişlerin üstündeydi onu hallettik kber ve kaster degerleri düzeldi şu anda ise dediğim gibi direksiyon koptum kopacam şeklinde ve bazen sola çevirsrm dahi bi müddet sağa gidip sonra manevra alıyor

Yorum bağlantısı
Serkan Önder

manevra konusunda birşey diyemem,ama direksiyon simidi dört bir yana oynuyor ise ve ayar kolu sağlamsa sorun milin kasadan çıkışındaki ,üst mesajda belirttiğim parçadandır. 

acxwk9.jpg

taunus tamir bakım kitabi mevcutmu sizde deilse paylaşabilirim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Topuzoğlu

Teşekkürler serkan bey evet tamir kitabı var ama sizin sayenizde var dsha önce nominal kamber ve ksster açılarını yazdıgınız bi konu vardı hatırlarmısınız oraya part part link koymustunuz oradan indirdim cok sagolun ben ön düzencilere pek güvenim kalmadı bi ara yaşar ustama varayım en iyisi şükranlarımı sunuyorum ilgileriniz için

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...