İçeriğe Yönlendir

2000Tl Lik Pc Topluyorum Önerileriniz?

Mehmet Kırmızıkaya

Recommended Posts

Mehmet Kırmızıkaya

Merhabalar.

Yazılım üzerine çalışıyorum. hali hazırda i3 2.5ghz lik laptop var ama artık yetmiyor. bende yeni bir sistem arayışına girdim. artan döviz kurlarından dolayı öğrenci bütçem ile istediğim özellikte bir laptop alamıyorum fakat güzelce bir kasa toplayabiliyorum. Aşağıya parçaları yazacağım. sizden ricam, parça seçimim nasıl? uzun vadede beni götürür mü, çakışan uyumlu olmayan bir sistem mi? tavsiye edibileceğiniz onun yerine şu parçayı koy diyebileceğiniz parça varsa onları da düşünürüm. teşekkürler.

Kasa: zalman r1 link
İşlemci: i5 6600k

ram:kingston 8gb 2400 mhz ddr4 

anakart: msi (o.c) 

ssd : kingston 120gb 

işlemci fan: stok fan k serisinde olmadığı için mecbur bi tane alıyorum  deep cool gamma

Not:bütçem 2bin olduğu için hdd ve ekran kartı şimdilik yok. ama ekran kartı tavsiyeside alabilirim. freelance çalışıyorum biraz birikince en yakın sürede onlarıda alıcam inşallah ;)

Teknoloji içerikli forumlar yerine burada soruyorum çünkü, diğer sitelerde bilende yazıyor bilmeyende.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Anakart için her zaman Asus tercih edin derim. SSD için Samsung 850 EVO ya yönelin.

İşlemciye yönelik bir overclock ihtiyacınız yok ise (ki bu zamanda bana artık hiç mantıklı gelmiyor) K serisi yerine standart serilerden alarak daha ucuza çıkabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M.Fatih Yüce

K serisi bir işlemci alınıyorsa O.c yapılacak demektir. İşlemciye o soğutucu pek olmamış. Oc yapılmayacak ise k serisi işlemciye gerek yok. 120gb ssd bugünkü şartlarda çok işe yaramıyor.Windows + kaliteli bir oyun ile hafıza doluveriyor. Samsung 850 EVO 250 gb 289 tl'ya kadar bazı sitelerde aranınca bulunuyor. Şu anda piyasadaki en iyi f/p diski.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behram Doygun

İşlemci intel i5 4600 olabilir yüksek tutmaya gerek yok

Sad bilgisayar açılımında ve uygulama açma da ki hız aşırtmadan dolayı pek bi işe yaramadıgı için kullanmanı tavsiye etmem boşa masraf 200 lira

Fan soğutucusu cooler master şuan da bir numara

Bu harcamalar maks 1500 tl

Buna bi nvidia gtx 960-970 serisi alabilirsin

Yorum bağlantısı
Mehmet Kırmızıkaya

Anakart için her zaman Asus tercih edin derim. SSD için Samsung 850 EVO ya yönelin.

İşlemciye yönelik bir overclock ihtiyacınız yok ise (ki bu zamanda bana artık hiç mantıklı gelmiyor) K serisi yerine standart serilerden alarak daha ucuza çıkabilirsiniz.

k serisi ile k olmayan arasında bariz fark varmıdır bilmiyorum ama ileriye yönelik yatırım gibi görüyorum. düşünsenize 5 yıl sonra eskisi gibi çalışmayan sistemi güzelce soğutup 4.2 ghz ye update ediyorsunuz. sizce fark olmaz mı? marka fanboyu  hiç bi zaman olmadım (bkz.tok kapı sesi) ve o yüzden cidden msi sorunlu bi anakart asus daha stabil derseniz kesin asus alırım çünkü aynı çipset aynı veriyolu hızı.

İşlemci intel i5 4600 olabilir yüksek tutmaya gerek yok

Sad bilgisayar açılımında ve uygulama açma da ki hız aşırtmadan dolayı pek bi işe yaramadıgı için kullanmanı tavsiye etmem boşa masraf 200 lira

Fan soğutucusu cooler master şuan da bir numara

Bu harcamalar maks 1500 tl

Buna bi nvidia gtx 960-970 serisi alabilirsin

4600 eski nesil bi işlemci. ddr3 kullanmak istemiyorum. 6. nesil işlemci tavsiye etseydiniz düşünürdüm. ssd ise günümüz çağında kesinlikle gerekli diye düşünüyorum. gözlerimle gördüm uçuyor :) . en azından ben sistemi ssd ye kurup hdd ise dataları depolarım diye düşünüyorum.

ekran kartı modelini yazdım bi kenara, teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

k serisi ile k olmayan arasında bariz fark varmıdır bilmiyorum ama ileriye yönelik yatırım gibi görüyorum. düşünsenize 5 yıl sonra eskisi gibi çalışmayan sistemi güzelce soğutup 4.2 ghz ye update ediyorsunuz. sizce fark olmaz mı? marka fanboyu  hiç bi zaman olmadım (bkz.tok kapı sesi) ve o yüzden cidden msi sorunlu bi anakart asus daha stabil derseniz kesin asus alırım çünkü aynı çipset aynı veriyolu hızı.

4600 eski nesil bi işlemci. ddr3 kullanmak istemiyorum. 6. nesil işlemci tavsiye etseydiniz düşünürdüm. ssd ise günümüz çağında kesinlikle gerekli diye düşünüyorum. gözlerimle gördüm uçuyor :) . en azından ben sistemi ssd ye kurup hdd ise dataları depolarım diye düşünüyorum.

Asus daha stabil diye dedim. MSI'ın yetkili servisi dahi belli değil ülkemizde.

Elinizdeki laptop'u kaç sene evvel aldınız?

Yorum bağlantısı
Mehmet Kırmızıkaya
(düzenlendi)

Asus daha stabil diye dedim. MSI'ın yetkili servisi dahi belli değil ülkemizde.

Elinizdeki laptop'u kaç sene evvel aldınız?

5 sene önce aldım.  msi yetkili servisinin ise servispoint olduğu biliyorum, yanlış ise affola.

tarihinde Mehmet Kırmızıkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Kırmızıkaya

Yani 5 sene sonra overclock etmiyor, yeniliyorsunuz :)

hocam hiç laptop o.c olurmu :) fakat demek istediğinizi anladım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behram Doygun

k serisi ile k olmayan arasında bariz fark varmıdır bilmiyorum ama ileriye yönelik yatırım gibi görüyorum. düşünsenize 5 yıl sonra eskisi gibi çalışmayan sistemi güzelce soğutup 4.2 ghz ye update ediyorsunuz. sizce fark olmaz mı? marka fanboyu hiç bi zaman olmadım (bkz.tok kapı sesi) ve o yüzden cidden msi sorunlu bi anakart asus daha stabil derseniz kesin asus alırım çünkü aynı çipset aynı veriyolu hızı.

Rica ederim ne demek bende şuan bilgisayar toplama arefesindeyim çoğu parçayı aldım. Ekran aldım 19 inç Aoc, oyun klavyesi ve mausu aldım Everest rampage. Şimdi de kasa için sürekli araştırma yapıyorum. En iyi şekilde toplamak için. Çünkü ilk bilgisayarımı 2007 de topladım. 8 sene nokta hatasız işimdi fazlasıyla gördü taki anakart artık ölene kadar bir sabah ansızın gitti çöp oldu. Bir süredi laptop devam ediyorum ama ben bilgisayarı oyun için topluyorum. Sizinki ne istediğinize göre değişir mesela. [emoji4][emoji4][emoji16][emoji56]
Yorum bağlantısı
Sedat Ünsal

eski nesil i3 2120 işlemci ve asus r9 270 2gb 256bit ekran kartı dar boğaz yapmıyor. kullandığım için biliyorum. piyasadaki oyunları sistem kasmadan ve ısınma problemi olmadan saatlerce ultra high oynayabiliyorum. işlemciye çok para ayırmayın. piyasadaki işlemciler sandığımızdan çok kuvvetli. paranızı ekran kartına yatırmaya çalışın.

ben olsam aşağıdaki yazdıklarımı almaya çalışır sonra keyfime bakardım. teknolojiyi yakalamanız mümkün değil. her geçen gün yeni nesil seriler çıkıyor sonuçla.

i5 4460 işlemci

asus h81 m-plus anakart

kinston 8gb ram 1600 Mhz

asus r7 370 2gb yada 4gb 256bit

sandisk 240gb ultra II ssd

corsair 650w psu

kasa farketmez

optik sürücü farketmez.

Yorum bağlantısı
Yusuf Ziya Deniz
(düzenlendi)

İleriye yönelik olarak gayet dengeli bir sistem. İmkan varken güncel pc toplama sistemin uzun ömürlü olması açısından avantajlı. Geçen yıl 2400 tl ye bir sistem topladım hala güncel oyunları en yüksek ayarlarda oynatabiliyor. Arkadaşların dediği gibi ssd en az 240 gb olmalı artık. Anakart benim de msi z97 pc mate şimdilik sorunsuz ve memnun kaldım.Onun dışında ekran kartı olarak ta gtx 970 ileride iyi bir tercih olabilir. 

tarihinde Yusuf Ziya Deniz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

bilgisayarı ne amacli kullanılacak ? ddr4 ram yerine ddr3 alınıp bütcede biraz daha indirime gidilir amd toplanıp  ekrann kartı dahil edilebilr sisteme bu bütçe içinde

Yorum bağlantısı
Orhan Aksakallı

bence toplamanın hatta kasa pc nın bı avantajı kalmadı : notebook al hem yer kaplamıyor hemde ıstedıgın herseyı yapabılıyosun 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

bilgisayarı ne amacli kullanılacak ? ddr4 ram yerine ddr3 alınıp bütcede biraz daha indirime gidilir amd toplanıp  ekrann kartı dahil edilebilr sisteme bu bütçe içinde

Hala AMD'mi diyorsun :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...