İçeriğe Yönlendir

Bu Alfa Nasil?

Ahmet Gül

Recommended Posts

Ahmet Gül

Koltuklar çok sırıtmış.. Amatör döşemeci işi gibi durmuş.. 

Emmi bana en sonunda Şahin aldıracan :) Soğudum Alfadan falan

Yorum bağlantısı
Murat Erdoğan

Hocam ben araçtan önce ilanın içeriğine bakarım daha sonra da sahibiyle konuşur ve uslübüna bakarım. Bu iki kriterden sonra araca baktırırım ve sürpriz bir sorunu yoksa alır geçerim. Araç mekaniğinden hiç anlamam ama bu şekilde üç araç aldım ve çok şükür hiçbirinden pişman olmadım.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Hocam ben araçtan önce ilanın içeriğine bakarım daha sonra da sahibiyle konuşur ve uslübüna bakarım. Bu iki kriterden sonra araca baktırırım ve sürpriz bir sorunu yoksa alır geçerim. Araç mekaniğinden hiç anlamam ama bu şekilde üç araç aldım ve çok şükür hiçbirinden pişman olmadım.

Murat Bey sıkıntım adamla konuşamıyorum. Arıyorum telefonu açmıyor. Mesaj atıyorum gece yarısı cevap veriyor. Galiba vazgeçeceğim. Malum sitede başka eli yüzü düzgün jülyet yok.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Biz Alfa'ya kavustuk. Darisi basiniza. 2004 model arac buna ragmen safkan enerji dolu, gaz tepkimeleri ile ortusen motor kukremesi adrenalini ust seviyeye tasiyor ama ayni zamanda guvenligi hissettiriyor. Arac cok sert, cukurlardan gecerken monoblok bir govde hissiyatinda. Yol tutusun ust seviyede olmadi ile bu sertlik paralel.

Saygilarimla.

65b42aa38fe92e797f8db9b3c44a0748.jpg

117e2596958a5fab2d59dc8cde905c32.jpg

6b57fce38f1f3b52b23e58458a6b0b3a.jpg

dd2b37c426b9a403f9b4a4df67249853.jpg

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Biz Alfa'ya kavustuk. Darisi basiniza. 2004 model arac buna ragmen safkan enerji dolu, gaz tepkimeleri ile ortusen motor kukremesi adrenalini ust seviyeye tasiyor ama ayni zamanda guvenligi hissettiriyor. Arac cok sert, cukurlardan gecerken monoblok bir govde hissiyatinda. Yol tutusun ust seviyede olmadi ile bu sertlik paralel.

Saygilarimla.

Çok kıskandım ama :((( Hayırlı olsun Evren Bey, Allah bana da nasip eder inşallah temiz bir Alfa.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Emmi bak diğer alfada aynı döşemecide yaptırmış :p ankara işi mi acaba :D

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Alfa çok keyifli bir araçtır,şimdiden hayırlı olsun diyeyim.Narindir biraz bozuk yollarda yıpratmaya gelmez ama direksiyona oturup marşa bastıktan sonra zehir karışmıştır kana.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bu aracın dizeli iş arkadaşım da var 1 kere bindim en dikkatimi çeken süspanyonların sesli çalıştığı bizim iş yerinde alfa fazladır. 2 tane mito 1 tane guiletta 1 tane de 147 var

Şu mitonun kıymetini bilemediler Türkiye'de 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Slespeed 156 hayırlı olsun, arkadasim da vardı otomatik şanzıman biraz narin ve pahalı, inşallah sıkıntısız binersiniz.

Konudaki araba da yolda kendine baktiran, iç çektiren bir araba ama hastası olmadan almak zor, mantık değil aşk evliliği Türkiye şartlarında :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Selam forum ahalisi,

Benim Alfa konusunda yeni gelişmeler var. Mesajıma dün cevap vermiş araç sahibi, yurtdışında olduğunu ve Pazartesi görüşebileceğimizi söylemiş. Bu arada ben de yeni alternatifler bulmaya çalışıyorum bir sebepten anlaşma olmazsa diye.

Kocaeli'nde galeride bir Alfa buldum. ''Alfa'' ve ''galerici'' sözcükleri yan yana çok korkunç geldiğinden açıkçası muhabbet olsun diye aradım. Galerici kişinin iddiası aracın ilk sahibinden olduğu ve kesinlikle boya değil rütuş bile olmadığı yönünde. Alfa hakkındaki çekincelerimden bahsettiğimde, satışın ilk sahibinde olduğunu, almaya karar verirsem ilk sahibiyle yüz yüze görüştüreceğini, kendisinin aracı olduğunu, aracın ilk alım belgelerinden bugüne kadar olan tüm bakım listelerine kadar her bilgiyi sunabileceğini söyledi. Adam bu kadar emin konuşunca, her bakımı, belgesini de verebiliyorsa neden olmasın diye aklımdan geçti. Araç linkini veriyorum:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-super-alfaromeo-260578890/detay

Sizce her şeye rağmen galerici galericidir mi demeliyim, aracın tüm belgelerini sunabilir ve ekspertizde söylediklerini destekler veriler çıkarsa değerlendirmeye almalı mıyım?

Henüz plaka sorgulaması yapmadım. En kısa zamanda yapacağım. Fikirleriniz nelerdir?

Bu aracın dizeli iş arkadaşım da var 1 kere bindim en dikkatimi çeken süspanyonların sesli çalıştığı bizim iş yerinde alfa fazladır. 2 tane mito 1 tane guiletta 1 tane de 147 var

İş yerinizdeki Alfalarda şu ana kadar önemli mekanik arızalar oldu mu? Demek istediğim, mekanik olarak sağlam araçlar mıdır? Motor ömürleri konusunda bir bilginiz var mıdır?

Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Selam forum ahalisi,

Benim Alfa konusunda yeni gelişmeler var. Mesajıma dün cevap vermiş araç sahibi, yurtdışında olduğunu ve Pazartesi görüşebileceğimizi söylemiş. Bu arada ben de yeni alternatifler bulmaya çalışıyorum bir sebepten anlaşma olmazsa diye.

Kocaeli'nde galeride bir Alfa buldum. ''Alfa'' ve ''galerici'' sözcükleri yan yana çok korkunç geldiğinden açıkçası muhabbet olsun diye aradım. Galerici kişinin iddiası aracın ilk sahibinden olduğu ve kesinlikle boya değil rütuş bile olmadığı yönünde. Alfa hakkındaki çekincelerimden bahsettiğimde, satışın ilk sahibinde olduğunu, almaya karar verirsem ilk sahibiyle yüz yüze görüştüreceğini, kendisinin aracı olduğunu, aracın ilk alım belgelerinden bugüne kadar olan tüm bakım listelerine kadar her bilgiyi sunabileceğini söyledi. Adam bu kadar emin konuşunca, her bakımı, belgesini de verebiliyorsa neden olmasın diye aklımdan geçti. Araç linkini veriyorum:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-alfa-romeo-super-alfaromeo-260578890/detay

Sizce her şeye rağmen galerici galericidir mi demeliyim, aracın tüm belgelerini sunabilir ve ekspertizde söylediklerini destekler veriler çıkarsa değerlendirmeye almalı mıyım?

Henüz plaka sorgulaması yapmadım. En kısa zamanda yapacağım. Fikirleriniz nelerdir?

Bence bakılabilir, çapraz sorgu yapılarak alınabilir. Ama ön tampon boyalı gibi geldi bana.
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Arkadaşlar yoğun çalışma temposundan size yazamadım, kusura bakmayınız. Malesef eli yüzü düzgün bir Alfa bulamadım. Başlıkta paylaştığım Alfa hem sahibine ulaşılamaması hem de tramer kayıtları sebebiyle içime sinmedi. Sonradan paylaştığım kırmızı Alfa ilk senesinde muayeneye girmiş, sebebini sorduğumda servis hatasından dolayı komple sandık motor takılmış, bu sebeple motor numarası tespiti için 24 bin km de muayeneye girmiş. Cam tavan ve deri döşeme Spor 2 paket Alfa arzularım suya düşünce bir hafta boyunca arandım durdum artık olmayacağına karar verince, başka sulara yelken açmaya karar verdim.

Aklıma gelen her marka araca- hatta ben buna hayatta binmem dediklerime bile- gözlerim şişinceye kadar bakındım. Beğendiklerime param yetmedi, paramın yettiklerini ben beğenmedim, en nihayetinde spor araç alma işini ertelemek zorunda kaldığımı kendime itiraf ettim.

Piyasada tutulan binek, dizel bir araç almaya karar verdim. Önceki aracımın Ford olması sebebiyle kesinlikle Ford listemde yoktu. Ford almamaya dair kendime tüm ısrar ve telkinlerime rağmen yine de bu araçlardan iyi bir tercih olmadığını yaşadım ve gördüm.

En sonunda yine dönüp dolaşıp kürkçü dükkanını buldum :) 2012 Ford Focus Hatchback 5 K 115 TDCI Titanium ile tekrar aranızda bulunmaktan gurur duyarım :)

Araç 90 binde servis bakımlı sadece çamurluk sol ön çamurluk ağzında yarım parça boyaya sahip (Park halinde çarpma) ve ay tozu renginde. Kendisiyle güzel anlaştık, şimdiden gönlüme girdi. Alfa aşkım her zaman kalbimin derinlerinde olsa da, Focus 3 yaramı hafifletecek gibi. Aldığımda bu kadar memnun olacağımı sanmıyordum. Hatta kendisini küskün bir ifade ile ''işimi görsün'' mantığıyla almış olmaktan hicap duyuyorum. İnşallah bu muhabbetimiz devam eder.

En son olarak bence Ford kardeşimize bir vefa borcumuzu ödememiz lazım. Senelerdir bu forumda eleştirdiğimiz, bazen kızdığımız bu araçlar iyi ki var. İnanın almamak için ısrar ettim ama bu paraya bu sağlamlıkta ve konforda bu donanımı veren, ve piyasada yeri olan marka hemen hemen yok. Zevk kişiye göredir lakin, Focus'tan iyi C sınıfı araçlar ya aşırı pahalı ya da piyasa, parça, usta vb. sıkıntıları var ya da bildiğiniz tipsiz :) Makul donanımı makul fiyatta sunduğu için kendisine teşekkür ederim.

Özetle Fordu sevin, onu sayın ve koruyun ve hatta başını falan okşayın ne bileyim. Rahat batması diye tabir ettiğimiz bir hafta önce yaşadığım olay sizin de başınıza gelirse, aracınızı bir garaja kapayıp ya da arkadaşınıza verip bir hafta kendisiyle görüşmeyiniz. Ya da başka bir marka (muhtemelen daha kötü) araç kullanın ki sevdiceğiniz, güzel aracınızın kıymetini bilin. 

Hadi sevgilerimle. Esen kalın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Arkadaşlar yoğun çalışma temposundan size yazamadım, kusura bakmayınız. Malesef eli yüzü düzgün bir Alfa bulamadım. Başlıkta paylaştığım Alfa hem sahibine ulaşılamaması hem de tramer kayıtları sebebiyle içime sinmedi. Sonradan paylaştığım kırmızı Alfa ilk senesinde muayeneye girmiş, sebebini sorduğumda servis hatasından dolayı komple sandık motor takılmış, bu sebeple motor numarası tespiti için 24 bin km de muayeneye girmiş. Cam tavan ve deri döşeme Spor 2 paket Alfa arzularım suya düşünce bir hafta boyunca arandım durdum artık olmayacağına karar verince, başka sulara yelken açmaya karar verdim.

Aklıma gelen her marka araca- hatta ben buna hayatta binmem dediklerime bile- gözlerim şişinceye kadar bakındım. Beğendiklerime param yetmedi, paramın yettiklerini ben beğenmedim, en nihayetinde spor araç alma işini ertelemek zorunda kaldığımı kendime itiraf ettim.

Piyasada tutulan binek, dizel bir araç almaya karar verdim. Önceki aracımın Ford olması sebebiyle kesinlikle Ford listemde yoktu. Ford almamaya dair kendime tüm ısrar ve telkinlerime rağmen yine de bu araçlardan iyi bir tercih olmadığını yaşadım ve gördüm.

En sonunda yine dönüp dolaşıp kürkçü dükkanını buldum :) 2012 Ford Focus Hatchback 5 K 115 TDCI Titanium ile tekrar aranızda bulunmaktan gurur duyarım :)

Araç 90 binde servis bakımlı sadece çamurluk sol ön çamurluk ağzında yarım parça boyaya sahip (Park halinde çarpma) ve ay tozu renginde. Kendisiyle güzel anlaştık, şimdiden gönlüme girdi. Alfa aşkım her zaman kalbimin derinlerinde olsa da, Focus 3 yaramı hafifletecek gibi. Aldığımda bu kadar memnun olacağımı sanmıyordum. Hatta kendisini küskün bir ifade ile ''işimi görsün'' mantığıyla almış olmaktan hicap duyuyorum. İnşallah bu muhabbetimiz devam eder.

En son olarak bence Ford kardeşimize bir vefa borcumuzu ödememiz lazım. Senelerdir bu forumda eleştirdiğimiz, bazen kızdığımız bu araçlar iyi ki var. İnanın almamak için ısrar ettim ama bu paraya bu sağlamlıkta ve konforda bu donanımı veren, ve piyasada yeri olan marka hemen hemen yok. Zevk kişiye göredir lakin, Focus'tan iyi C sınıfı araçlar ya aşırı pahalı ya da piyasa, parça, usta vb. sıkıntıları var ya da bildiğiniz tipsiz :) Makul donanımı makul fiyatta sunduğu için kendisine teşekkür ederim.

Özetle Fordu sevin, onu sayın ve koruyun ve hatta başını falan okşayın ne bileyim. Rahat batması diye tabir ettiğimiz bir hafta önce yaşadığım olay sizin de başınıza gelirse, aracınızı bir garaja kapayıp ya da arkadaşınıza verip bir hafta kendisiyle görüşmeyiniz. Ya da başka bir marka (muhtemelen daha kötü) araç kullanın ki sevdiceğiniz, güzel aracınızın kıymetini bilin.

Hadi sevgilerimle. Esen kalın.

Bence en mantıklı seçimi yapmışsınız. İnşallah günün birinde o alfa hevesinizi alırsınız. Ya da 1 aylık kiralayın hevesinizi alın :)
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Molla

Ben konuyu farkedene kadar alfadan vazgeçmişssiniz. Hayırlısı olsun.  yeni aracınızı da güzel günlerde huzur içinde kullanın. Bu arada ileride olur da niyetlenirseniz diye yazıyorum. İkinci eli yok, elinde kalır, satamazssın gibi tepkilere hiç aldanmayın. Severek beğenerek aldığım giuliettamdan 1 haftada soğudum bu tip konuşmalardan dolayı. Kardeşim ben beğenmişim, almışım. Sen bu saatten sonra niye benim kafamı bulandırmaya çalışıyorsun. Bana iyilik yaptığını mı sanıyorsun.İlla bir yorumda bulunacaksan hayırlı olsun iyi günlerde kullan de. Hoşuna gitmese de güzel araba de.

İnanın bu tip konuşmalardan dolayı 10 günde 5 kilo verdim iştahım kesildi. Zararıa da olsa arabamı satışa çıkardım. Ne göreyim. Arabama 1 haftada 20 tane müşteri çıktı. Bin lira zararına arabayı verecektim ki son anda vazgeçtim satmaktan 55 bin lira verip 1 ayda neden 1 lira zarar edeyim diye düşündüm. Ve aracıma her binişimde arabama biraz daha ısındım. 

Bu arada bazı arkadaşlar giulietta için  "içi fiat olan bir araba" diyerek sanki olumsuz bir yorum yapmış gibime geldi. 100 bin liranın üzerinde satılan Volvoyu da çinliler aldı. Mercedes te bazı modellerinde  renaultun motorunu kullanıyor. Ya da BMW 1 serisi. emin değilim.  Araç dünyası globalleşme yolundayken bu tip eleştirileri biraz kasıtlıca yapılmış olarak görüyorum. Giulietta, fiat fabrikasında üretilen  italyan teknolojisine sahip spor bir araba zaten. Aynı fabrikada ferrari ve maseratti de üretiliyor. Giulietta'nın içinde fiat parçaları var diye rahatsız olan varsa ferrari , maseratti  veya porshe gibi kendine has dizayn ve parçaları olan, bir amörtisörü 5000 lira olan arabalara binebilirler elbette. Ya da reşat altını diye tabir edilen boş donanımlı bir golfu 56 bin alıp, bir sene sonra 2 bin lira kar etmeyi de düşünebilir.  

Ancak ben avrupada sınıfının en iyi yol tutuşuna sahip , Ödül almış iddialı bir motor seçeneği sunan , üstüne üstlük bir de fiat parçaları kullanması ile parça sıkıntısı yaşamayacağımı bildiğim bir arabaya binmeyi tercih ederim.  İzmit'ten çıkıp Samsun'a kadar koltuğundan inme gereksinimi duymayacağım bir arabaya binmeyi tercih ederim. 6. viteste 2500 devirde 150 km/h hız ile ortalama 4.8 litre yakıt sarfiyatı olan bir arabaya binmeyi tercih ederim. Aynı segmentteki rakipleriyle karşılaştırıldığında donanım olarak en ful donanımlı bir arabayı daha ucuza almayı tercih ederim.  Servis ve yedek parça ücretlerini karşılaştırdığımda  birçok piyasa arabasıyla aynı mertebede olduğunu görünce Giuliettayı tercih ederim. Bunlar benim tercihlerim. ve tercihimi çoktan yaptım. Eğer başkalarının tercihleriyle, başkalarının kaygılarıyla hareket etmiş olsaydım , istediğim arabaya binemezdim. Başkalarının istediği arabaya binerdim. 37 yaşındayım ve istediğim arabayı tercih edebilecek cesareti kendimde bulduğum için mutluyum.  

Aracınız çok güzel görünüyor. güzel günlerde kazasız belasız kullanmanız dileğiyle hayırlı olsun.

Saygilarimla.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Bu konuya yazdığım için tesadüf mü oldu anlamadım ama julyeti olan bir arkadaş takas teklif etti bana. Araba 2011 model 1.6 dizel distinictive mi ne ondan işte. Araba hatasız boyasız 110 de. Ne dersiniz sizce mantıklı mı ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Bence dizel julyet alınmaz. Julyeti julyet yapan 1.4 tb 170 bg motoru. O özellikte dizel motor ünitesi hemen hemen her markada var. Şekli yeter diyorsanız yine de siz bilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

İçimi gıdıklamadı desem yalan olur :) dizeli neden tavsiye etmiyorsunuz bildiğimiz multijet diil mi ? 300 küsür torku var bildiğim kadarıyla

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

İçimi gıdıklamadı desem yalan olur :) dizeli neden tavsiye etmiyorsunuz bildiğimiz multijet diil mi ? 300 küsür torku var bildiğim kadarıyla

Yok çok güzel makine. Bildiğimiz multijet olduğu için de parça usta sıkıntısı olmaz. Alfa ikinci elde sıkıntılı bir araba. Servisi parçası pahali olumsuz yönü çok. Bu guzelin kaprisini çekeceksem diğerlerinden bir farki olmali. Yoksa bildiğimiz 1.6 dizel olacaksa ne gerek var Alfa'ya. Her marka her model aracın 1.6 dizel ünitesi var. Ayrıca temiz bir 1.4 tb 170 bg Alfa doğru fiyatla kesin satılır. 6 ay takip ettim malum siteden yaklaşık 50 tane satıldı. Bu aracın bir hayran kitlesi var. Dizel için aynı şeyi soyleyemeyecegim. Alfistler dizel julyeti Alfa'dan saymazlar. Zaten piyasası dar olan bu araci hastalari bile almayinca el değiştirmesi zor oluyor. Malum siteyi takip ederseniz elde kalanların hep dizeller olduğunu görürsünüz.

İyi geceler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mesut Dumlupınar

Yok çok güzel makine. Bildiğimiz multijet olduğu için de parça usta sıkıntısı olmaz. Alfa ikinci elde sıkıntılı bir araba. Servisi parçası pahali olumsuz yönü çok. Bu guzelin kaprisini çekeceksem diğerlerinden bir farki olmali. Yoksa bildiğimiz 1.6 dizel olacaksa ne gerek var Alfa'ya. Her marka her model aracın 1.6 dizel ünitesi var. Ayrıca temiz bir 1.4 tb 170 bg Alfa doğru fiyatla kesin satılır. 6 ay takip ettim malum siteden yaklaşık 50 tane satıldı. Bu aracın bir hayran kitlesi var. Dizel için aynı şeyi soyleyemeyecegim. Alfistler dizel julyeti Alfa'dan saymazlar. Zaten piyasası dar olan bu araci hastalari bile almayinca el değiştirmesi zor oluyor. Malum siteyi takip ederseniz elde kalanların hep dizeller olduğunu görürsünüz.

İyi geceler dilerim.

Dediklerinizi kulağıma küpe yaptım çok sağolun :)
Yorum bağlantısı
Hasan Molla
(düzenlendi)

Öncelikler kişiden kişiye değişir.Kimisi dizel düşünür kimisi benzinli. Her arabanın satıcısı da vardır alıcısı da. Yukarıda aracın artı yönlerinden bahsettim. 1.6 multijet sorunsuz bir motor seçeneği. Fiatın birçok modelinde kullanılan motor. Araba zaten bir BMW 6.45 veya 2.2 motorlu bir volvo S60 değil.  C segmentinde orta sınıf bir araç. "O araba alınmaz satamazssın" galericilerin fiyat düşürme politikası sonucu oluşmuş bir kanı. Yedek parça  olsun servis hizmetleri olsun üzecek sonuçlar çıkartacak bir araba değil. parçaların çoğu fiat uyumlu. Her fiat servisi bakmıyor ancak servis sıkntısı çekilecek bir araba değil. 

Satışı konusuna gelince.bir arkadaşım 150 bin kilometredeki 2011 model arabasını 6 aydır ilanda tutuyor satamadı henüz. satamama sebebine gelince 2 lira düşük veriyorlar, o da o fiyata vermek istemiyor. 

tarihinde Hasan Molla tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Selçuk Bakış
Mehmet Ozyurek yazdı:

Alfa bölümü açmam. Peşinen söyleyim :D

Hey gidi hey :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...