İçeriğe Yönlendir

Enjektörler Yakıtı Etkiler Mi ?

Erkan Tekin

Recommended Posts

Erkan Tekin

Arkadaşlar dün kafama takıldı. normalde aracımla 1 depo da 800 km yapıyordum şuan 600km de lamba yaktı.. geçen haftalarda enjektör bakılacak sökülecek demişlerdi.. 
* Enjektörler yakıtı etkiler mi ? 
* enjektörlerin arızalı oldugunu nasıl anlarız ?
* tamir & bakımı nasıldır & nasıl olmalıdır ? 

Bakıma gitmeden öğrenmek istedim 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

enjektörler yakıt sisteminin en önemli parçalarından biridir. tabiki arızalı olması yakıtı doğrudan etkiler.

çok yakması anlık olarak kullanım trafik düzeyi vs değişebilir. aracın çalışmasında sorun gözlemledinizmi yani neden hangi şikayetten değişim söylendi=

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ercan Ayas

Kışın bence 600 km normal bir değer ama enjektorler yakita direk olarak etkiler eski reno aracimda enjektör memeleri degisince yakitim yariya düşmüştü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Enjektör bakımından sonra benim yakıt tüketimim bir litreye yakın düştü..

7,5 litrelerle geziyorum.

Rolanti düzensizliği, ilk marş sorunları duman vb belirtilerdir.

Ha hiç bir belirti de vermeyebilir. 

Benimkinde hiç bir belirti yoktu. Söktük kurcaladık, orjinal kodundan çok uzaklaştığını gördük revizyon yaptık ve yeni kod üretilip yeniden tanıtıldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Benimkinde hiç bir belirti yoktu. Söktük kurcaladık, orjinal kodundan çok uzaklaştığını gördük revizyon yaptık ve yeni kod üretilip yeniden tanıtıldı. 

Mehmet abi bunun belli bir km yaş vs durumu varmıdır sen diyorsun sıkıntı yokken yaptırdım iyileşme oldu zaten siyah duman işeme vs oldumu illaki yaptırılıyor ama onun harici yaptırılmalımıdır yoksa sorun yok dokundurma mantığı mı olmalı sence

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi bunun belli bir km yaş vs durumu varmıdır sen diyorsun sıkıntı yokken yaptırdım iyileşme oldu zaten siyah duman işeme vs oldumu illaki yaptırılıyor ama onun harici yaptırılmalımıdır yoksa sorun yok dokundurma mantığı mı olmalı sence

Benim gerçek tüketim ile yol bilgisayarındaki tüketim arasında 1 litre fark çıkıyordu.. 

Bu bana mantıksız geliyordu. 

Enjektörleri söktürdüm, kontrolde bakıma ihtiyacı olduğunu gördük. Temizledik ve geri taktık ancak temizlenince mevcut durum ile orjinal kodları uyum sağlamadı.. Ya aşınmış hali ile yeniden kod üretilecekti yada revizyon yapılıp yeni kod üretilecekti. Ben revizyon yaptırdım. 

Hiç bir arıza belirtisi yoktu. 

Aracınız kaç km de bilmiyorum. 200 bin civarlarında ise ve 1000 liranız varsa söktürün, değil ise ve sorun yoksa kurcalatmayın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

uzun km lerde çıkma ihtimali tabiki yüksek. Ama 2000 km deki araca kötü yakıt koyup bozabilirsinizde 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eray Alicikoğlu

Benim gerçek tüketim ile yol bilgisayarındaki tüketim arasında 1 litre fark çıkıyordu.. 

Bu bana mantıksız geliyordu. 

Enjektörleri söktürdüm, kontrolde bakıma ihtiyacı olduğunu gördük. Temizledik ve geri taktık ancak temizlenince mevcut durum ile orjinal kodları uyum sağlamadı.. Ya aşınmış hali ile yeniden kod üretilecekti yada revizyon yapılıp yeni kod üretilecekti. Ben revizyon yaptırdım. 

Hiç bir arıza belirtisi yoktu. 

Aracınız kaç km de bilmiyorum. 200 bin civarlarında ise ve 1000 liranız varsa söktürün, değil ise ve sorun yoksa kurcalatmayın.. 

çok şükür bi sıkıntı  yağlanma terleme vs yok 127 binde dediğin gibi abi sıkıntı yoksa kurcalatmamak lazım :)

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Mehmet abi enjektörlerde ki sorunun en büyük göstergesi budur diyebilir miyiz ? yada en azından bakılması en maliyetsiz yöntem..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Mehmet abi enjektörlerde ki sorunun en büyük göstergesi budur diyebilir miyiz ? yada en azından bakılması en maliyetsiz yöntem..

Valla bilemiyorum ama sonuçta fark yarım litreye düştü.. 

Ben buna sebep ne olabilir diye çok düşündüm.. Uzun yolda şehir içinde çok denedim.. Hep yüksek çıkıyordu.. 

Demekki yakması gerekenden fazlasını yakıyormuş..

Ancak yine de bir kontrol yöntemi olabilir mi.. Farklı ve sorunlu araçlarla öncesi ve sonrası şeklinde denemek gerek..

Yani ıspatlanmamış bir tez..  

çok şükür bi sıkıntı  yağlanma terleme vs yok 127 binde dediğin gibi abi sıkıntı yoksa kurcalatmamak lazım :)

Yok kurcalama sakın.. söktürme bile.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Valla bilemiyorum ama sonuçta fark yarım litreye düştü.. 

Ben buna sebep ne olabilir diye çok düşündüm.. Uzun yolda şehir içinde çok denedim.. Hep yüksek çıkıyordu.. 

Demekki yakması gerekenden fazlasını yakıyormuş..

Ancak yine de bir kontrol yöntemi olabilir mi.. Farklı ve sorunlu araçlarla öncesi ve sonrası şeklinde denemek gerek..

Yani ıspatlanmamış bir tez..  

Tabii jant lastik ebatları falan orjinalse denenebilir. Denemesi bedava :)

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

enjektörler yakıt sisteminin en önemli parçalarından biridir. tabiki arızalı olması yakıtı doğrudan etkiler.

çok yakması anlık olarak kullanım trafik düzeyi vs değişebilir. aracın çalışmasında sorun gözlemledinizmi yani neden hangi şikayetten değişim söylendi=

2 - 3 hafta önce araç tekleme ve duman yapmaya başladı ve bi gün tık dedi kaldı çalışmadı.. her neyse usta çalıştırdı bunun enjektörer arızalı sökülecek tamir edilecek 300 / 1500 tl arasında masraf çıkar dedi.. yakıt filtresini değiştirince tekleme gitti ama bu defa da yakıt sarfiyatı arttı.. daha doğrusu aracın cok yaktıgını düşünüyordum o olaydan sonra gerçekten çok yaktıgını anladım.. çeyrek depo ile 200 km yaparken şimdi çeyrek depoya sadece 100 km gidiyorum.. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence tam dolu depo ve standart şartlar ine yeni bir ölçüm yapmalısınız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

yakın zaman da şehir dışı düşünceniz varsa orda ölçümleme yapın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

yakın zaman da şehir dışı düşünceniz varsa orda ölçümleme yapın derim.

Bence tam dolu depo ve standart şartlar ine yeni bir ölçüm yapmalısınız. 

Tam dolu depo hatta pompa attıgı zaman boğaza kadar doldurtuyorum.. 100Km de çeyrek depo.. 200 km yapıyordu bunu test ettim..

Bakalım enjektörden ziyade aracımın yağ bakımı geldi onları yaptırcam.. 

Yağ bakımında standart bakım haricinde yaptırmam göstermem gerekn parça yada bi bölge var mı ? 

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Gökhan Efiloğlu

Tam dolu depo hatta pompa attıgı zaman boğaza kadar doldurtuyorum.. 100Km de çeyrek depo.. 200 km yapıyordu bunu test ettim..

Bakalım enjektörden ziyade aracımın yağ bakımı geldi onları yaptırcam..

Yağ bakımında standart bakım haricinde yaptırmam göstermem gerekn parça yada bi bölge var mı ?

başkan bu ara benim araçtada çok yakma şikayeti var nasıl hallettin problami sen
Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

başkan bu ara benim araçtada çok yakma şikayeti var nasıl hallettin problami sen

Abi ben çok yakmadan ziyade tekleme nedeniyle enjektör pompa yaptırdım.. suan 680 700 km falan demeye başladı depoda.. Bakımları geldiyse bakımlarını yaptır filtrelere bi bak çünkü benim konu baya karışık.. 3 bin verip bakım yaptırdım pompa enjektörden sonra ilk depo 560 km de bitti. aracı kullandıkca km artmaya başladı suan 700 km falan demeye başladı.. 

Yorum bağlantısı
Gökhan Efiloğlu

Abi ben çok yakmadan ziyade tekleme nedeniyle enjektör pompa yaptırdım.. suan 680 700 km falan demeye başladı depoda.. Bakımları geldiyse bakımlarını yaptır filtrelere bi bak çünkü benim konu baya karışık.. 3 bin verip bakım yaptırdım pompa enjektörden sonra ilk depo 560 km de bitti. aracı kullandıkca km artmaya başladı suan 700 km falan demeye 

şükür bende tekleme yok bastımı alıyo tek sıkıntım yakıt arttı yarım depo 300 km ve bugünde bi deneme yaptım 160 ta kaldı devir 3500 ü geçmedi bilmiyorum bakalım göstercez bayramdan önce artık

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

şükür bende tekleme yok bastımı alıyo tek sıkıntım yakıt arttı yarım depo 300 km ve bugünde bi deneme yaptım 160 ta kaldı devir 3500 ü geçmedi bilmiyorum bakalım göstercez bayramdan önce artık

baskı balata ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erkan Tekin

Merhaba arkadaşlar..

Başlıkta da belirttigim gibi enjektör bakımı sonrası yakıt artışı oldu.. 6 ay önce motor ısınana kadar aracım tekliyordu hareket halinde. Enjektör ler revize edildi ancak bu defa da yakıt arttı..

Aracım arıza açıp bakıma girmeden önce 1 depo ile 850 km yaparken enjektör bakımı sonrası 700 km demiyor.

Buna konuda fikriniz var mı acaba ??

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Erkan Tekin

Surus tekniginiz bozulmasin ? Sert kullanim gibi

...

Her zaman sert kullanırım ben aracı 3 bin devrin altında kullanmam ona rağmen 850 yapıyordu yine aynı şekilde 700 demiyor.

SM-G710 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...