İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - 2000 Flair Yağ Yakma Sorunu

Fatih Kulan

Recommended Posts

Fatih Kulan

Merhaba güzel aile, foruma yeni üye oldum. Bir kaç gündür iş yoğunluğum yüzünden takip edememiştim. Ama şu an bakma, inceleme fırsatım oldu.

Yaklaşık 1 ay önce Fiesta Flair 2000 1.25 modelini satın aldım. Aracım 166.500 km'de şuan. 165.800 civarında ben aldım. İlk arabam olduğu için kendisine resmen aşık oldum. Her insanın arabası ile arasında bir bağ vardır. Fakat bizim aramız yaklaşık 1 haftadır bozuk.

1 haftada toplam 6 tane ustaya gittim. Aracım yağ yakıyor. Hem de çok uçuk boyutlarda. Yağ değişimimi ben kendim yaptım. Aldığımda yağ bitmek üzereymiş zaten. 1-1.5 hafta bindim ve yağ ışığı yandığı anda Bosch yetkili servise gittim. 120 TL'ye, 4 LT. Castrol 10'a 40 yağ koydular. Usta yağ değişim kartına bakınca yağın henüz 2.000 km önce değiştiğini gördü. Yağ yakıyor olabilir dedi. Test edelim, 2.000 km sonra yanıma gel dedi. Fakat ben 300 km sonra yanına gittim.

Şikayetim şu ki kontrol amaçlı yağ çubuğunu yerinden çıkarttım baktım ve çubuğun sadece ucunun yağ olduğunu gördüm. Ve bana tekrar 90 TL'ye 4 LT. Castrol 10'a 40 yağ koydu(1.5 LT eksilmiş, ilave yapıldı).

Sırasıyla gittiğim ustaların söyledikleri;

Usta 1: Senin araba yağ yakıyor, motor lazım. Dışardan temiz ama arabanın ciğeri bitmiş.

Usta 2: Egzozdan gelen dumana baktı, motor kapağını açtı, elini koydu; motor lazım dedi.

Usta 3: 1.500 TL'ye segman atılarak kurtarabiliriz ama açmadan birşey diyemem dedi.

Usta 4: Bu araba boyalı dedi (Halbuki yağ sorunu için gitmiştik o da motor lazım dedi).

Usta 5: BorPower, 15'e 50 yağ, yağ filtresi, hava filtresi al gel, takalım, bakalım, deneyelim dedi.

Usta 6: Zamanında hararet yapmış olabilir, bu yüzden yakıyordur. Yoksa çalışmasında sorun yok araç güzel ama motor isteyebilir.

Ustaların görüşleri buydu. Çoğu bana binecek misin yoksa 1-2 yıl sonra elden çıkarır mısın diye sordular. Ben inanın ne yapacağımı şaşırdım. İlk arabam, ilk heyecanım resmen boğazımda kaldı. Ortalama 300-400 km de 1.5 LT yağ yakması hiç normal değil.

Önerileriniz nelerdir? Sizce kaputu ustaya açmalı mıyım? Elden mi çıkarmalıyım?

İyi forumlar dilerim.

Esen kalın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Doğan

Yağ yakmasının bu kadar fazla olması sebebiyle bana yağ kaçağı var gibi geldi. Zamanında benimde 98 model flairim de 1000 km de 500 ml yağ eksiltme sorunun vardı götürdüğüm ford ustaları bu araçlar 150 bin km den sonra yağ yakıyor demişti. Ama benim aracımın km sayacı 99,999 da sıfırlandığı için kaç bin km de olduğunu bilmiyordum. 165 bin km de ki aracın bu denli yağ yakması çok ilginç bi durum bana kalırsa. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Egzozdan deli gibi mavi duman gelmeli bu kadar kisa suredeki eksilmede. Var mi bu durum?

Yorum bağlantısı
Barış Kalkan

Aşırı bir yağ yakma var gaza bastığınızda egzoz da belli eder yanık yağ kokusu yada duman görürsünüz, yağ değisimini kendinizizn yaptığını yazmıssınız acaba karter tapası tam sıkılamdımı kontrol etmek gerek.

Yorum bağlantısı
Fatih Kulan

Merhabalar tekrardan, cevaplarınız için yürekten teşekkür ederim. 

@MetinTasci: Km orjinal evet. Rektefiye işlemi tam olarak nedir?

@OnurDogan, @SerkanUnsalan: Hiç yağ kaçağı yok, kontrol edildi.

@SaniGerson: Egzozdan gaza bastığımda nargile dumanı gibi duman geliyor. Dün farkında olmadan dubanın arkasına park etmişim, egzoz ağzı tam dubanın ortasına denk gelmiş. Deneme amaçlı gaza bastığımda beyaz duman attı ve dubanın üzeri siyah tabaka ile kaplandı.

@BarisKalkan: Yanık kokusu gelmiyor, aksine mis gibi benzin kokuyor dedi 1-2 ilgilenen arkadaş.

Yorum bağlantısı
Gökhan Tongay

Merhabalar tekrardan, cevaplarınız için yürekten teşekkür ederim. 

@MetinTasci: Km orjinal evet. Rektefiye işlemi tam olarak nedir?

@OnurDogan, @SerkanUnsalan: Hiç yağ kaçağı yok, kontrol edildi.

@SaniGerson: Egzozdan gaza bastığımda nargile dumanı gibi duman geliyor. Dün farkında olmadan dubanın arkasına park etmişim, egzoz ağzı tam dubanın ortasına denk gelmiş. Deneme amaçlı gaza bastığımda beyaz duman attı ve dubanın üzeri siyah tabaka ile kaplandı.

@BarisKalkan: Yanık kokusu gelmiyor, aksine mis gibi benzin kokuyor dedi 1-2 ilgilenen arkadaş.

Rektefiye olacak.Muhtemelen araç zorlanmış ya da ısıdan dolayı pistonun yanındaki segmanlar aşınmış bu yüzden oradan yağ motora karısıyor ve yanıyor.Yeni piston piston yatakları piston kolu subablar yağ yağ filtresi buji hasar varsa egzantirik mili bunun haricinde krang sensörü var onuda değiştirin.Başı mıknatıslıdır zamanla eskir 165bindeki araç için değişirse ileride problem açmaz. Motor sökülecek rektefiyeye gidecek orada ustalar değişimi yapacak motoru alıştıracak sonra araça motor tekrar konacak.Hazır motor inmişken şanzıman ve baskı balata bakımını yaptırın.Ortalama 3 5 bin arası max. tutar.Ama bi 150 bin daha binersiniz.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

geçmiş olsun,gittiğiniz ustalar zaten söylemiş,motor yapılacak.

imkan varsa yaptırıp bineceksiniz.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Rektefiye için fiyat alın en kötü senaryoya göre. Sonra çıkmacıları ve parçacıları bir araştırın çıkma motor veya sandık motor ne kadar mal olacak.

Yorum bağlantısı
kenan karga

arkadaşlar son yağ değişimine kadar aracım 10000 km de 2.5 litre civarında eksiltme yapıyordu son yağ değişimi sırasında ustayla konuşurken aracın kaloriferinin ısıtmadığını söyledim o da termostat yoktur içinde dedi açtık ve hakikaten termostat yokmuş aldık orjinal termostat taktık fakat son değişimde koyduğumuz yağ 3000 km de ışık yaktı üstüne ekledim 3 lt aldı ve 10000 km de 2.5 litre eksilten aracın bir anda 1000 km de 1 lt ye çıkmasında termostatın etkisi var mıdır yağ 5/30 koyuyorum 10/40 veya başka yağ koysam eksilme biter mi veya azalır mı (10000 km de 2.5 eksilmeyi birkaç motorcuya danışmıştım küçük motor olduğu için normal ekle devam et demişlerdi)

Yorum bağlantısı
Fatih Kulan

Merhabalar, bugün Bursa/Orhangazi'de herkesin övdüğü bir ustaya gittim. Rektefiye %15 ihtimalle yapılır dedi. Oldukça ilgilendi. 1.500TL fiyat biçti. En kötü ihtimalle yeni motor yaparız dedi max. 3.000TL olur dedi. Gömlek, yatak, segman felan bilmediğim bir çok şey söyledi. Yapıldıktan sonra da 5-6 yıl binersin öyle satarsın dedi. Parçalara 1 yıl garanti veririm, aracı istediğin zaman getirip kontrol ettirebilirsin bana dedi. 

Peki böyle sürekli yağ yaksa benim için sorun olur mu dediğimde, bu arada Bursa'dan Kars'a kadar durmadan gider bile dedi. Motorunu en kötü koşullara dayanabilecek şekilde yapıyorlar dedi. Km'nin orjinal olduğunu da pek düşünmüyorum, 160.000 km'deki araç motor istemez, çok erken dedi. Yağını, suyunu koy istersen 1 hafta çalışır şekilde dursun araba hiç bir şey olmaz dedi. 

Bu toplamda 7. usta oldu. Ve ben de yaptırıp, binmeye karar  verdim. Yaklaşık 4-5 ay bu şekilde kullanırım. Zaten sadece iş-ev arasında gidip geliyorum. Bazen geziyorum. Yağ bitene kadar binerim daha sonra yağını değiştiririm. 15w50 koyarım. Usta da zaten yağı değiştirsen de bu saatten sonra birşey olmaz motor zaten bitmiş dedi. Sizce doğru bir karar verdim mi? Veya başka önerileriniz ne olur?

iyi forumlar dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Canberk Eken

Merhabalar, bugün Bursa/Orhangazi'de herkesin övdüğü bir ustaya gittim. Rektefiye %15 ihtimalle yapılır dedi. Oldukça ilgilendi. 1.500TL fiyat biçti. En kötü ihtimalle yeni motor yaparız dedi max. 3.000TL olur dedi. Gömlek, yatak, segman felan bilmediğim bir çok şey söyledi. Yapıldıktan sonra da 5-6 yıl binersin öyle satarsın dedi. Parçalara 1 yıl garanti veririm, aracı istediğin zaman getirip kontrol ettirebilirsin bana dedi. 

Peki böyle sürekli yağ yaksa benim için sorun olur mu dediğimde, bu arada Bursa'dan Kars'a kadar durmadan gider bile dedi. Motorunu en kötü koşullara dayanabilecek şekilde yapıyorlar dedi. Km'nin orjinal olduğunu da pek düşünmüyorum, 160.000 km'deki araç motor istemez, çok erken dedi. Yağını, suyunu koy istersen 1 hafta çalışır şekilde dursun araba hiç bir şey olmaz dedi. 

Bu toplamda 7. usta oldu. Ve ben de yaptırıp, binmeye karar  verdim. Yaklaşık 4-5 ay bu şekilde kullanırım. Zaten sadece iş-ev arasında gidip geliyorum. Bazen geziyorum. Yağ bitene kadar binerim daha sonra yağını değiştiririm. 15w50 koyarım. Usta da zaten yağı değiştirsen de bu saatten sonra birşey olmaz motor zaten bitmiş dedi. Sizce doğru bir karar verdim mi? Veya başka önerileriniz ne olur?

iyi forumlar dilerim.

Bu durumda rektefiye parasını yağa vermiş olursunuz. Karar verdiyseniz bir an önce yaptırın bence.

Yorum bağlantısı
kenan karga

iyi forumlar dilerim.

sekmanla kurtarma ihtimali mi %15

Yorum bağlantısı
Fatih Kulan

@KenanKarga: evet hocam doğrudur

@CanberkEken: birazcık nakit biriktirmiş olurum. belki süreyi düşürürüm. ama 1-2 ay içinde yaptıramam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
kenan karga

@KenanKarga: evet hocam doğrudur

@CanberkEken: birazcık nakit biriktirmiş olurum. belki süreyi düşürürüm. ama 1-2 ay içinde yaptıramam.

can sıkıcı bir durum bence acele etmeyin yağsız bırakmadıkça çokta sorun yok herhalde pek motordan anlamam ama çevremde söylenen dizel olsa sorunmuş ama benzinli motoru yağsız bırakmadıkça ilave ederek binebilirsin sıkma canını satarkende piyasanın biraz aşağısına verirsin alan olur elbet dediler ekleyerek biniyorum şuan

Yorum bağlantısı
Fatih Kulan

Merhaba arkadaşlar;

Motoru yaptırmaya karar verdim. toplam 7 usta oldu. Ve hepsi motor yapılacak dedi. 300 km'de 1.5LT duyunca şok oldu son gittiğim usta. 2.900'ü geçeceğini sanmıyorum, araç 7-10 gün burda yatar, motoru yenileriz dedi. 1 yıl da garanti veririm her hangi bir sorun olduğunda direk gelirsin dedi. Bir kaç kişi de gittiğim ustayı önerdi. 2-3 bin TL zarara satacağıma, 2-3 bin TL harcar, aracım bende kalır diye düşündüm. Ve bu araca ortalama 4-5 yıl da binerim ben.

Gelişme olursa, takıldığım kafamı kurcalayan soru olursa buraya not düşeceğim.

Esen kalın.

Yorum bağlantısı
Fatih Kulan

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere aracımın yağ yaktığını burada paylaşıp, fikir alışverişi yapmıştık. 2.900 TL civarında bir fiyat biçilen motorun parçalarını öğrenmek istiyorum. Yağ yakan bir motorda neler değişecek? Parçaları kendim mi almalıyım yoksa bütün işi ustaya mı bırakmalıyım? İzlemem gereken adımlar nelerdir? Tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.

İyi forumlar dilerim.

Esen kalın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sabri Güngör
(düzenlendi)

Merhabalar,

Bildiğiniz üzere aracımın yağ yaktığını burada paylaşıp, fikir alışverişi yapmıştık. 2.900 TL civarında bir fiyat biçilen motorun parçalarını öğrenmek istiyorum. Yağ yakan bir motorda neler değişecek? Parçaları kendim mi almalıyım yoksa bütün işi ustaya mı bırakmalıyım? İzlemem gereken adımlar nelerdir? Tecrübesi olan arkadaşlardan bilgi almak istiyorum.

İyi forumlar dilerim.

Esen kalın.

Bence güveneceğin bir usta bul motor sökülsün yedek parça listesi çıksın yedek parça, rektefiye ve işçiliği ustaya bırak belki üç beş fazla ödersin lakin sonradan çıkabilecek sıkıntıda garanti sahibi olursun ;)

tarihinde Sabri Güngör tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Merhabalar,

İyi forumlar dilerim.

Esen kalın.

Merhaba,

Konunuzu birleştirdim, aynı sorun için aynı konudan devam edelim lütfen.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...