İçeriğe Yönlendir

2. El Araba Kontrol Listesi

Özgür Altındağ

Recommended Posts

Sevgin Yılmaz

Listeye yapılmış  periyodik bakım adımlarıda eklenebilir. Güzel emek verilmiş bir çalışma.

Yorum bağlantısı
Ahmet Sarıca

Bu arada konu dışı ama.para alışverişini nasıl yapıyorsunuz ustalarım.Nakit alıp vermek sıkıntılı olur diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgür Altındağ

Parayı ben şöyle yapıyorum notere gidiyoruz aracın satışında sıkıntı yoksa işlemi başlatıp orada eft yapıyorum sonuçta imza atmadan yapılan işlem onaylanmıyor. Nakit tehlikeli bir de eft yapınca şu plakalı aracın satış bedeli diye not da düşüyorum. Bir sıkıntı olmuyor. Önceki arabalarımı hep arkadaşlarıma verdiğim için arabayı satmadan parayı yolluyorlardı en güvenli satış şekli aslında :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Beni bilen bilir. Arabaya karşıdan bir bakarım . deneme sürüşü yaparım alırım..... Hatta deneme sürüşü yapmadan aldıklarım bile olmuştur..... :D  Boya badana değişen le uğraşmam. Başlıca kuralım ana iskeletin sağlam olması.Tamirat görmüşsede adam gibi yapılmış olmasıdır... :yes:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Beni bilen bilir. Arabaya karşıdan bir bakarım . deneme sürüşü yaparım alırım..... Hatta deneme sürüşü yapmadan aldıklarım bile olmuştur..... :D Boya badana değişen le uğraşmam. Başlıca kuralım ana iskeletin sağlam olması.Tamirat görmüşsede adam gibi yapılmış olmasıdır... :yes:

Abi birgün motor yaptırırsan o zaman bakış açın değişir.

Ben servis bakım kağıtları olmayanları almıyorum zor ama denk düşüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Sarıca

Parayı ben şöyle yapıyorum notere gidiyoruz aracın satışında sıkıntı yoksa işlemi başlatıp orada eft yapıyorum sonuçta imza atmadan yapılan işlem onaylanmıyor. Nakit tehlikeli bir de eft yapınca şu plakalı aracın satış bedeli diye not da düşüyorum. Bir sıkıntı olmuyor. Önceki arabalarımı hep arkadaşlarıma verdiğim için arabayı satmadan parayı yolluyorlardı en güvenli satış şekli aslında :)

bankada bloke işlemi falan diye duymuştum bi ara ne kadar doğru bilmiyorum.miktara satıştan önce bloke konuyor.noterden işlemi yapınca parayı salıveriyor.

Yorum bağlantısı
Özgür Altındağ

O da bir yöntem ama satışı verip parayı hala almamak sıkıntı ben bu yöntemi kullanıyorum adamın hesaba para yatınca imzayı atıp çıkıyorum. Hatta iban yanlış olmasın diye notere giderken 100 lira yolluyorum hesaba, noterde de kalanı. Bloke de yapılıyor ama herkes anlamıyor. Bazısı da eft istemiyor işlem devam ederken noterde birini bırakıp bankadaki işi halledip gelen de var. 15 20 liralık araba için nakit ödeme yapılabilir ama üstü meblağlar için eft veya havale en mantıklısı.

Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

Çok güzel olmuş elinize sağlık..

Yorum bağlantısı
Şahin Topaloğlu

Abi birgün motor yaptırırsan o zaman bakış açın değişir.

Ben servis bakım kağıtları olmayanları almıyorum zor ama denk düşüyor.

Üst kapak haricinde komple motor yaptırmadım şimdiye kadar. Sandık motor  takıyorum daha ucuza geliyor...   :yes:

Yorum bağlantısı
İsa Acar

Bu arada konu dışı ama.para alışverişini nasıl yapıyorsunuz ustalarım.Nakit alıp vermek sıkıntılı olur diye düşünüyorum.

Kendi adıma banka hesabı aracılığı ile yapıyorum, ne benim ne de karşıdakinin sahte parasının bana  geçmesini istemem.

Yorum bağlantısı
Misafir

2 araç aldım bu güne kadar ikisininde klima kopresörü arızalı çıktı. Birincisinde denemeyi unutmuştum. İkincisinde deneyip çalışmayınca gazı bitmiştir diye üzerine düşmemiştim. 3. araç alışımda bu çeklisti iyice okuyum ona göre alırım herhalde :D

Yorum bağlantısı
Ahmet Sarıca

Kendi adıma banka hesabı aracılığı ile yapıyorum, ne benim ne de karşıdakinin sahte parasının bana  geçmesini istemem.

pekiimzalar atılmadan önce yada  imzalar atıldıktan sonra göndermek sorun teşkil etmiyor mu İsa Bey

Yorum bağlantısı
İsa Acar

Alıcı satıcı arasındaki ikili ilişkiye bağlı bir durum. Yalan dolanım olmaz, gayet açık ve netim her zaman, bu da aracıma olan güvenimden geliyor. genelde banka ve noter yan yana olan bir yere giderim (bu dediklerim satış halinde geçerli), banka hesabıma parayı yatırırlar, hemen notere geçer işlemleri hallederiz. Araç alırken de satıcı nasıl ister ise ona göre yaparız işlemleri... 

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
Mehmet AYDIN

Valla helal olsun.forumu karistirdikca ogreniyor,bilgileniyor ve takdir ediyorum sizleri...

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...
Cengiz Yıldırım
On 23.03.2016 at 01:40, Özgür Altındağ yazdı:

Arkadaşlar herkese merhaba,
Araba alırken buna nasıl bakmayı unuttum dediğimiz bir sürü şey oluyor, computeste de götürsek, resmi veya özel servise de götürsek epeyce şeyi atlıyoruz. Münir Nurettin  arkadaşımızın mondeo 2 alım konusunda paylaşmıştım ilk olarak şimdi biraz daha geliştirdim buraya ekliyorum. Orada da dediğim gibi Emmi daha önce mk3 için bir mini liste yapmıştı ondan da epeyce feyz aldım, önceki bilgilerimi, arabayı alıp eve gelip aradan birkaç gün geçince gördüğüm ve atladığım eksikleri hatırladım hepsini eklemeye çalıştım. Sonuç olarak geliştirilmeye açık şöyle bir şey çıktı ortaya:

2. El Kontrol Listesi

ellerinize sağlık benim gibi amatörler için harika olmuş :)

Yorum bağlantısı
Fatih Saygın

Geç gördüm ama bir sonraki alış satışta mutlaka işime yarar bir liste. Belki biraz kırpılabilir kendi açımdan. Teşekkürler 

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Özgür Altındağ

Arkadaşlar merhaba,

Konuyu hortlatacağım ama son dönem hemen her gün metin için paylaşım izin isteği geliyor. Mail kutusunda onlarca mail oldu. Sanıyorum bağlantının süresi dolmuş, onedrive üzerinden dosyayı tekrar paylaşıyorum. 

https://1drv.ms/w/s!AkKiYy9AO8M9inG4KkENMYUkYIuN?e=d2RgAy

İyi günler diliyorum. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Melih Bitkin

Elinize sağlık

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...