İçeriğe Yönlendir

Dizel Araçda Vites Kaç Devirde Arttırılmalı

Kemal Turunç

Recommended Posts

Kemal Turunç

Benim 2013 Dizel bir fokusum var.Eski den beri hep duyardım dizel araçları devirli kullanacaksın diye.Ordan kalma bir alışkanlığım var ve 3.000 devir civarı vites arttırırım.Ama vites değiştirme uyarısı var araçda ona göre daha 2.000 devir olmadan 1.900 gibi filan harelde vitesi arttır diyor.

Hangisi daha doğru acaba???

Az yakması ve motorun sağlığı açısından da değerlendirirseniz sevinirim.

Mesela düşük devirde vitesi arttırırsan araç az yakar ama motorun ömrü açısından iyi değildir gibi :)

Dizel araçlarda vites kaç devirde arttırılmalı soru bu!!!!

Ek bilgi için soruyorum; benzinli araçlarda bu durum nasıldır??

Yorum bağlantısı
Ali Gök

arabadan arabaya değişir. 2000-2500 diyenler çok ama mesela benim era 6 bin devir 2000 devirde atınca ölüyor gibi ama 3 bine yakın atınca daha rahat ediyor genelde 2500 civarı atıyorum sanırım . ben eski kafayım biraz motor sesine göre atıyorum daha çok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdar Güngör

Benim 2013 Dizel bir fokusum var.Eski den beri hep duyardım dizel araçları devirli kullanacaksın diye.Ordan kalma bir alışkanlığım var ve 3.000 devir civarı vites arttırırım.Ama vites değiştirme uyarısı var araçda ona göre daha 2.000 devir olmadan 1.900 gibi filan harelde vitesi arttır diyor.

Hangisi daha doğru acaba???

Az yakması ve motorun sağlığı açısından da değerlendirirseniz sevinirim.

Mesela düşük devirde vitesi arttırırsan araç az yakar ama motorun ömrü açısından iyi değildir gibi :)

Dizel araçlarda vites kaç devirde arttırılmalı soru bu!!!!

Ek bilgi için soruyorum; benzinli araçlarda bu durum nasıldır??

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/169795-h%C4%B1z-ve-vites-oranlar%C4%B1n%C4%B1n-yak%C4%B1t-tketimine-etkisi/

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/220261-benzinli-motorda-ideal-motor-deviri-ka-olmal%C4%B1/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Benim araç 2500 de vites değiştir uyarısı veriyor. Buna uymaya çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Bu devirli kullanmak lafı yanlış anlaşılıyor.Devirli kullanmak demek uygun devir aralığında kullanmak anlamına geliyor.Sizin aracın tork eğrisine göre yaklaşık 1750-3500 devir arasında max. tork değerlerini vermektedir.Verdiğim rakamları ortalama verdim aşağı yurakı yakın değerlerdir.Buna göre 2500 devir civarında vites atarsanız araç çok rahat yürüyecektir.

Devirli kullanmaktan kasıt aracı bağırta bağırta sürmek demek değildir eğer bu tarz bir kullanımınız var ise değiştirin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bir üst vitesi rahat gidebilecek devirde vites atılabilir. 3000 d/d de olabilir 2000 d/d de.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Benim C-Max de 1750 devirde vites yükselt diyor ama kullanım keyfi kalmıyor.Ben 2500 den aşağı değiştirmem.

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Aracınızın marka ve modeline göre internette tork eğrisi diye aratınız. Çıkan şekilde en torklu değerin karşısındaki devri neyse o devirde kullanmak daha verimli ve ekonomiktir.

Kısaca örneklersek benim dizel focus tdci aracımda 1750-2000 devir arası en torklu yani 240Nm torkunu elde edersiniz. Deviri arttırıp daha üstüne çıkarsanız bu sefer tork düşmeye başlar ve ekonomik olmaktan çıkarsınız. Gereksiz yere devirli kullanmamaya dikkat etmek gerekir. İşin diğer tarafı devir arttıkça da aracın ürettiği güç artar, örnek verdiğim aracımda 4000 devirde 109ps gücünü alırken torkumuz 190Nm düşer. Güç arttıkça sarfedilen tüketim artar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

duruma göre değişir. eğer araçtan hızlanma talebiniz varsa geç değiştirin, hızlanma talebi pek yoksa 1500 devirde değiştirin. hızlanma talebi ve yokuş nedeniyle talep varsa 4500 devire kadar çıkılabilir. bizim motor 300bini devirdi. orijinal turbo enjektör baskı balata devam ediyoruz duman yok çekiş iyi. muhtemelen doğru kullanıyoruz.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Guest Yunus Gökhan Ay

duruma göre değişir. eğer araçtan hızlanma talebiniz varsa geç değiştirin, hızlanma talebi pek yoksa 1500 devirde değiştirin. hızlanma talebi ve yokuş nedeniyle talep varsa 4500 devire kadar çıkılabilir. bizim motor 300bini devirdi. orijinal turbo enjektör baskı balata devam ediyoruz duman yok çekiş iyi. muhtemelen doğru kullanıyoruz.

Mehmet bey, güzergah genelde neresi ?

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

düz yolda aşırı yüksüz kullanım için; 1 kalkış vitesi 2000 e gelmeden değişir, 2 de öle ondan sonra kileri 2000-2500 arası.. bunu biraz da kendiniz ayarlayacaksınız vites değiştirdiğiniz de motor sesin de boğulma hırıltı gibi bir ses değişimi olmayan ve zorlanmayan en düşük devir neresi ise orası sizin araç için en uygunudur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ufuk Aydın

Benim fiestada 2000-2300 arası vites arttırmamı istiyor.

Ekonomik kullanmak için bende 2500'den yukarı asla çıkarmam zaten.

Bide arabanın bağarmasına gönlüm el vermiyor  :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Mehmet bey, güzergah genelde neresi ?

eşim kocaeli tuzla arası kullandı. memlekete gidiş için kullandık. istanbul içi kullandık sürekli kullandık yani. aracı zorlamayız bakımına çok çok dikkat ederiz. yavaş gitmeyiz ama allah ne verirse diye de basmayız. zaten basarsak 190 lara çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Burak İşci

Benim aracımda şu dikkatimi çekti, normal de 2000 devire yaklaşınca  vites arttır işareti yapıyor ama arabayı biraz sert ve hızlı kullanınca 3000 devir civarına gelince vites arttır uyarısı yapıyor, gelen uyarı acaba o anki sürüş tarzına göre olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Dogal olarak 3000devirde vites degistirince 2500devir oluyor bu durumda yukselt uyarisi yukari tasiniyor.

vites değiştirmemiş adam daha uyarı geldiğinde :)  3000lerde değiştirince diyemeyiz, çünkü değiştirmemiş, değiştirecek.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Efe Özer
(düzenlendi)

Benim aracta vıtes yukseltme devrım sole.Yokus asagı devır 2000 ,duz yolda 2500,yokus yukarı 3000.

Olay kısaca su.Oyle bır devırde vıtes yukseltıceksınız kı ust vıtese gecınce arac kesınlıkle bayılmayacak.

Buda sız arabayı tanıdıkca olcak.

tarihinde Efe Özer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Kemal Turunç

1.6 fokus 95 beygirin tork eğrisini aradım ama bulamadım internette 115 var her yerde

Bulabilen var mı acaba?.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Boşverin eğriyi, kitabı.

Motorun istediğini verin. Vites istiyorsa vites. Devir istiyorsa devir.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Kemal Turunç

Motor sesinden çok anlamıyorum.

Eğriyi bulabilen varsa makbule geçer

Yorum bağlantısı

motor sesinden anlamıyorsanız devirde daha çok zorlanabilirsiniz.

2-2.5 civarında atmak mantıklı ama rampada vs yemediği durumları devir saaatiyle takip etmeniz zor 

Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

motor hırlamaya başladığında vites değiştir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...