İçeriğe Yönlendir

Araba Boyamayı Düşünüyoruz. Destek

Muharrem Ersin Başaran

Recommended Posts

Muharrem Ersin Başaran

Arkadaşıma ait bir araç var. Daha önce alırken boyası ışıl ışıl yanıyordu. Aldıktan 2 yıl sonra araçta ne boya kaldı ne bişey. Güneş yanıkları macun çatlakları herşey açığa çıktı.Aracı alırken baktırmadan aldı. Aracı boyacıya vermek istemiyor. En az 2000 tl boya masrafı çıkacak belki daha fazla, fakat değeri artmayacak. O nedenle kendimiz boyamaya karar verdik. Sanayide çok iyi niyetli bir boyacı ile tanıştık onunla beraber malzemeleri aldık.

Bu hafta kazıma ve macun işlerine başlıcaz.

Soru olarak.Araç metalik bir renk Bt 3 k olarak geçiyor. Boyayı kardırdık Önce sadece tavan kaput ve bagaj kapağını boyamayı düşünüyorduk sonra komple boyayalım dedik.

Şimdi komple boyamak için metalik kardırdığımız boyadan yeter kadar daha mı kardıralım, yoksa opak (boyaması daha kolay olduğunu düşündüğümüz) boyadan tekrar boyamı alalım. Fiyat olarak aynı kapıya çıkıyor.

Bilenler destek verebilirmi?

Konu ile ilgili tavsiyelerinizi de bekleriz. (boyamayın tavsiyeleriniz kabul edemem :p )

Yorum bağlantısı
Davut Turmuş

allah kolaylık versin bayağı zor bir işe girişiyorsunuz inşallah başarırsınız hocam  :)

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

allah kolaylık versin bayağı zor bir işe girişiyorsunuz inşallah başarırsınız hocam  :)

Teşekkür ederim. Aslında usta boyacılar kadar başarılı bir iş beklentimiz olmadığından dolayı aslında çokta korkumuz yok hocam.

Yorum bağlantısı
Sergen Yigit Topaloglu

Arkadaşıma ait bir araç var. Daha önce alırken boyası ışıl ışıl yanıyordu. Aldıktan 2 yıl sonra araçta ne boya kaldı ne bişey. Güneş yanıkları macun çatlakları herşey açığa çıktı.Aracı alırken baktırmadan aldı. Aracı boyacıya vermek istemiyor. En az 2000 tl boya masrafı çıkacak belki daha fazla, fakat değeri artmayacak. O nedenle kendimiz boyamaya karar verdik. Sanayide çok iyi niyetli bir boyacı ile tanıştık onunla beraber malzemeleri aldık.

Bu hafta kazıma ve macun işlerine başlıcaz.

Soru olarak.Araç metalik bir renk Bt 3 k olarak geçiyor. Boyayı kardırdık Önce sadece tavan kaput ve bagaj kapağını boyamayı düşünüyorduk sonra komple boyayalım dedik.

Şimdi komple boyamak için metalik kardırdığımız boyadan yeter kadar daha mı kardıralım, yoksa opak (boyaması daha kolay olduğunu düşündüğümüz) boyadan tekrar boyamı alalım. Fiyat olarak aynı kapıya çıkıyor.

Bilenler destek verebilirmi?

Konu ile ilgili tavsiyelerinizi de bekleriz. (boyamayın tavsiyeleriniz kabul edemem :p )

Muharrem bey iyi geceler dilerim. 

Benim sormak istediğim bir şey var; araç komple boyalı olarak gözükecek değil mi? Yani satarken boyalı diyeceksiniz? Bu fiyatı etkilemeyecek mi? 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Abi araba ney şahin flan mı ? Büyük risk allh yardmcnz olsun inşallah güzel olur

Yorum bağlantısı
Abdurrahman Tekin

Üstad düşünceniz güzel fakat yarın birgün satarken komple boyalı demek yanında +- kötü işçilik (varsayım olarak düşünün) alacak şahıs şu ifadeyi kullanacaktır; "Fiyatta indirim yapalım, zaten alınca tekrar boyatacağım".

Ben olsam veririm 2bin tl konyada güzel ustalar var boyatırım,

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Elinizde kompresör+boya tabancası ve en önemlisi tecrübeli bir el var mı? Boya işi dışardan sadece alet-edevatla yapılabilir gibi duruyor ama işin asıl yüzü çok başka. Umarım istediğiniz kalitede sonuç alırsınız ama tecrübeniz yoksa hayalkırıklığı sizi bekliyor.

Bu işe harcayacağınız zamanı uzmanı olduğunuz bir işi yaparak boya parasını kazanırsanız bu yolu öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Zor iş, ufak tefek parçalarda deneyimim oldu tabi normal sprey ile. Akma toz kapma bir sürü sebep oluyor. Tozsuz bir ortam şart

Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Çok zor bir işe kalkışmışsınız. Hani elde fırça yağlı boya ile boyamak bile inanın daha kolaydır. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı

Bizim komşuda bir tane Kartal var ve yaramaz bir oğluda var.adam artık boyatmaktan bıktı,kendine boya yaptırmış sprey olarak.oğlu vurdukça adam boyuyor :)

Sizin iş daha da zor gibi,ciddi emeği ve zahmeti olan bir iş.

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Youtube gibi sitelerde eminim eğitim videoları vardır. Bol bol izlemenizi tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Muharrem bey iyi geceler dilerim. 

Benim sormak istediğim bir şey var; araç komple boyalı olarak gözükecek değil mi? Yani satarken boyalı diyeceksiniz? Bu fiyatı etkilemeyecek mi? 

Araç zaten komple boyalı , tavanında macunda var. o konuda sıkıntı yok. Değer  düşürmez.

Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Abi araba ney şahin flan mı ? Büyük risk allh yardmcnz olsun inşallah güzel olur

Araç nissan Primera. Risk almadan olmaz zaten. Arkadaşlarla uğraşıcaz. Şuan ki halinden güzel olacağına kanaat getirmesek başlamayız. En fazla zararımız 200 -250 tl olacak + zaman . Ama mutlaka tecrübe kazanacağız.

Üstad düşünceniz güzel fakat yarın birgün satarken komple boyalı demek yanında +- kötü işçilik (varsayım olarak düşünün) alacak şahıs şu ifadeyi kullanacaktır; "Fiyatta indirim yapalım, zaten alınca tekrar boyatacağım".

Ben olsam veririm 2bin tl konyada güzel ustalar var boyatırım,

Araç komple boyalı zaten hocam. Heryeri macunlu , çatlak. Alacak adam şuan görse almaz zaten :D . Biz boyadığımızda en azından tekrar boyatırım diye fiyat kırar:)

Elinizde kompresör+boya tabancası ve en önemlisi tecrübeli bir el var mı? Boya işi dışardan sadece alet-edevatla yapılabilir gibi duruyor ama işin asıl yüzü çok başka. Umarım istediğiniz kalitede sonuç alırsınız ama tecrübeniz yoksa hayalkırıklığı sizi bekliyor.

Bu işe harcayacağınız zamanı uzmanı olduğunuz bir işi yaparak boya parasını kazanırsanız bu yolu öneririm.

Kompresör + boya tabancası ve diğer malzemeler var. Tecrübeli el konusuna gelince o da bu şekilde kazanılacak inşallah.

araba ne model ve marka, yaşı nedir?

2000 model Nissan Primera

Zor iş, ufak tefek parçalarda deneyimim oldu tabi normal sprey ile. Akma toz kapma bir sürü sebep oluyor. Tozsuz bir ortam şart

Ortamları oluşturmaya çalışacağız bakalım.

Çok zor bir işe kalkışmışsınız. Hani elde fırça yağlı boya ile boyamak bile inanın daha kolaydır. Kolay gelsin.

Evet zor bir iş fakat uğraşıcaz.

Bizim komşuda bir tane Kartal var ve yaramaz bir oğluda var.adam artık boyatmaktan bıktı,kendine boya yaptırmış sprey olarak.oğlu vurdukça adam boyuyor :)

Sizin iş daha da zor gibi,ciddi emeği ve zahmeti olan bir iş.

Spreyler aslında baya baya iş görüyor.

Youtube gibi sitelerde eminim eğitim videoları vardır. Bol bol izlemenizi tavsiye ederim. 

Boyama konusunda epey bir video izledim. Ama uygulamada mutlaka farklı sorunlar çıkacak. Macun aşaması,zımparalama aşaması.

Bu konuda bilgi verebilecek olan varmı acaba?

Yorum bağlantısı
Mustafa Serhat

Hocam zor iş ama imkansız değil tabi.

Bu işte en zor olan arabayı boyaya hazırlamak, macundu, zımparaydı epey zahmetli ve ustalık istiyor.

Boyamak için fırın kiralayabilirsiniz, toz, nem vs. olmaz hem ekipmanlarda hazır olmuş olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran
(düzenlendi)

Hocam zor iş ama imkansız değil tabi.

Bu işte en zor olan arabayı boyaya hazırlamak, macundu, zımparaydı epey zahmetli ve ustalık istiyor.

Boyamak için fırın kiralayabilirsiniz, toz, nem vs. olmaz hem ekipmanlarda hazır olmuş olur.

Evet iş zor. Boya malzemelerini aldığımız adamda bu işin ustası. O olur yaparsınız tabi burada yapılan kadar iyi olmayabilir ama eliniz alışır dedi.(Bunları boya satmak için yapmadı tabiki.)

Boyaya hazırlamak zor aşama, boyaya temiz hazırlarsak gerisini hallederiz.

Benim boyadığım ruladan güzel oluyor. ;)

tarihinde Muharrem Ersin Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Çağlar Boyar abi'nin yorumları çok önemli. Ondan yardım alın..

Çağlar abiyi bekliyorum. Yardımları yorumları benim için çok değerli olacak. Opak ve metalik arasında kaldık. Bu hafta sonu macunlamaya başlarım artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

Allah kolaylik versin. İyi dusunmussunuz. En azından eskisinden iyi olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

durum ne :s saça kadar indiniz mi? kazıyarak mı? boya sökücü ile mi? foto var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

böyle bir durumda normal boya değil de başka birşey yapılması belki hataları hem kapatır hem de boyacının yapamayacağı birşey ortaya çıkar.

Mesela dalgalı hareli boya, kaleterasit gibi felan..(macunla tabi)

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Iyi cesaret valla. Ben evin vernikli kapılarını yağlı boya ile boyamaya cesaret edemiyorum zimpara astar falan... siz koskoca arabayı boyama cesareti gostermisiniz. Kolay gelsin ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Allah kolaylik versin. İyi dusunmussunuz. En azından eskisinden iyi olur.

Teşekkür ederim. İnşallah eskisinden güzel olacak.

durum ne :s saça kadar indiniz mi? kazıyarak mı? boya sökücü ile mi? foto var mı?

Çağlar abi, daha başlamadık hafta sonları çalışırız.Ben fotoları buraya eklerim. Tavan kaput güneş yanıkları ile dolu. Bazı yerlerde macun kopukları vardı. Onları koparıp macunladım. Aynı renginde fıs boya ve vernik hazırlatıp boyadık. Bu şekilde idare eder bir görüntü elde edince bu işe girmeye karar verdik. Boya sökücü vs. Kullanmıcaz polisaja zımpara takıp kazınacak. Birde zımpara makinası var.El yordamıyla yapılacak. Gerekli yerlere macun çekip hazırlanıp boyanacak.

Bugün boyacıyı  aradım. Metalik araca opak boya atarsan vizede sıkıntı çıkabilir dedi. Opak seçmek istemem vernik olayından kaçmak istememden dolayı. Sizin fikriniz benim için önemli ne dersiniz, nasıl bir yol izleyelim. Boyamadan geri dönüş yok malzemeleri aldık.(Tabanca,astar,boya,macun,süzgeç,tiner,sertleştirici,macun çeliği,zımparalar , vernik vs.)  :unsure2:

böyle bir durumda normal boya değil de başka birşey yapılması belki hataları hem kapatır hem de boyacının yapamayacağı birşey ortaya çıkar.

Mesela dalgalı hareli boya, kaleterasit gibi felan..(macunla tabi)

duvar deseni gibimi?O şekilde olursa araca kılıf giydirip boyacıya gitmem gerekir.Bu bölge o şekli kaldırmaz hocam.

Iyi cesaret valla. Ben evin vernikli kapılarını yağlı boya ile boyamaya cesaret edemiyorum zimpara astar falan... siz koskoca arabayı boyama cesareti gostermisiniz. Kolay gelsin ...

Cesaret olmadan olmuyor. Tabi biraz cahil cesareti ama sonucunun iyi olacağı umudu var içimde. En azından eskisinden iyi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...