İçeriğe Yönlendir

Focus III - Sadece Kalkışlarda Gelen Garip Ses-Videolu

Serkan Sağlam

Recommended Posts

Serkan Sağlam
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar.

2014 model sedan kasa focus aldık 46500km de. Aracı 45 bin bakımına biz soktuk. Normal bakım şeyleri haricinde fren balataları ses yaptığı için onlarda değişti.

Şimdi araçta sadece kalkışlarda gelen uğultu gibi ses çıkıyor. Sürekli olmuyor. Servise gittim. Oradaki usta bu sesin baskı balatadan geldiğini söyledi. Baskı balata fiyatı 2200 TL miş.Garantiye girmezmiş. "Sesin bir zararı yok, baskı balata bitene kadar kullan" dedi.Biz pek tatmin olmadık. Sesi video ya çektim link ekledim altta. Bu sesin sebebini, çözümünü bilen ve daha önce başına gelen varmı?

https://youtu.be/7-zZ6B8pArM

İlk defa konu açıyorum.Bir hata varsa affola. SAYGILAR

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

bencede fren balatalarıyla alakalı bir ses gibi. sesi anlamak için eğer fren balatalarıysa dışardan dinlemek gerek kalkışta sonucta ses ve duyulur.  bir arkadaşınız yardımcı olsun ki kuvvetle muhtemel balata bırakmıyor diskleri, 50-100 km sonra ses kesilirse zaten fren balatalarıdır. takılırken bir hata yapılmış da olabilir.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Benim 2014 Dizel C-Max imdede olan ve gitgide artan ses. Bu sorun debriyaj bilyasından kaynaklanıyor. Servisde bana aynı hikayeyi anlattı. Garantiye girmezmiş.

En dandik arabalarda bile bu ses çıkmazken C-Max ve ya Focus da bu ses birden normal bi zararı yok halini alıyor. Tamam zararı yok peki bena verdiği rahatsızlık ne olacaka dur kalk tarfiğinde borozan gibi öten araba. Bi tanıdığımda 2011 Focusunda aynı ses var inanın arabadan soğursunuz, ve benim C-MAx de oraya doğru gidiyor.

Ses iyice arttığı zaman garanti bitmeden uğraşıcam bunlarla ve direk almanyaya görüntülü bi şikayet maili atıcam belki bi çözüm olur. Opelim varken işe yaramıştı Opel Türkiye beni iplemezken Almanyaya attığım bi mail sayesinde garantiden farlarım değişmişti.

Yorum bağlantısı
Serkan Sağlam

Bu hillholder düz yerdede aracı tutar mı? Çünkü düzde rampada fark etmiyor ses gene çıkıyor. Emin değilim ama gözlemlediğim kadarıyla dönüş yaparken daha sık oluyor gibi bu ses.

Yorum bağlantısı
Bünyamin Göksu

Benim arabada da vardi baskı balatayı değiştirdim bir süre sonra tekrar gelmeye başladı bende arabayı sattım.Arabadan soğuttu beni.

Yorum bağlantısı
Serkan Sağlam

Ford'un buna bir çare bulması lazım. Böyle araba sürülmezki. Tamam zararı olmayabilir ama insanı rahatsız ediyor yani. Çok kullanıcı da var galiba bu sorun. Birşey yapamaz mıyız?

Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

Focus ve cmax lerde malesef bu ses olabiliyor. Ben hem yetkili servise hemde özel servislere gittim baskı balata bitene kadar kullan bunun için parana yazık dedi ustalar. Sıcak havalarda daha çok yapar. Kışın yağmurlu havalarda pek yapmaz.

Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Baskı balatadan değil de çift kütleli volantın yaylarından kaynaklandığı gibi bir bilgi anımsıyorum. Sesin insanı gıcık etmesi dışında bir zararı yok diye biliyorum. Çok emin konuşmadığımın farkındayım :) Üstatlar ayrıntılı yorum yaparlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdinç Öz

Hemen hemen tüm focus kullanıcıları bu durumu yaşadı veya yaşayacak bende de aynı ses vardı bir yıldan fazla bir süre böyle kullandım geçen ay baskı balata değişti şu an ses yok. Çıkan debriyaj bilyasını gördüm zaten onun ses yapmaması abes olurdu. Kurumuş yağsız kalmış bir rulman düşünün o şekildeydi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorum bağlantısı
Gökhan Turunç

Arkadaslar volant ya da baski balata degisince ses sorunu kesilecek ama bu sorunu ihmal etmeyin zira kullandikca ses siddeti artacak ve bu da bazi parcalarin artik omrunun sonlarina geldiginin isaretidir.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
(düzenlendi)

Mazda forumunda da benzer sorunlar okumuştum. Hatta yolda kalıp yine de servise ücret ödemekten kurtulamayan bir arkadaş vardı.

Euro5 Psa'larda kronik bir sorun olsa gerek. Benimki de arada ötüyor ama bu kadar belirgin değil. Ustama söyledim baskı yaylarından kaynaklı, bir sorun olmaz bitene kadar kullan dedi. Bir de Mazda forumunda yeni baskı-balatanın revize edilmiş olanından isteyin falan deniyordu. Debriyaj sertliği de o yaylardan kaynaklıymış.

tarihinde Emrah Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eng Metin Deniz

Baskı balata değişimi veya volan degismesi gerekiyor. Servise başvurmanız i tavsiye ederim

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Serkan Sağlam

Arkadaşlar farkettiğim kadarıyla aracı durdurup direksiyonu tam sağa kırıp kalkış yapınca ses daha fazla duyuluyor. Acaba başka bir sebebi olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Doğukan Aydın

Arkadaşlar farkettiğim kadarıyla aracı durdurup direksiyonu tam sağa kırıp kalkış yapınca ses daha fazla duyuluyor. Acaba başka bir sebebi olabilir mi?

Çalıştığım şirket aracında aynı ses geliyodur yokuşlarda kalkarken ses dahada artıyodu araç daha 15binde bu sesler gelmeye başladı servise götürdüğümüzde baskı balatadan olduğunu bi zararı olmadığını ama değiştirince düzeleceğini söylediler şimdilik sorun düzeldi ama bu seferde şirketteki courier de aynı sorun başladı 

Yorum bağlantısı
Ömer Ekinci

ben geri geri park ederken aynı ses geliyor. kalkışta gelmiyor. servise bakım sırasında söylemiştim. normal kavrama sesi dediler. belki de sesi duyamadıkları için öyle dediler.

Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
fadıl oget

Benim arabada da aynı sorun vardı kaç tane yetkili servise gösterdim aynı cevabı verdiler balatalar asbest maddesi dışında seramik karışımı bir madde konulmuş. Ford bu ses üzerinde çalışma yapıyormuş nedenini bulamamış ama sorun yaratmaz dediler pendik ve bitlisteki ustalar aynı şeyi söyledi. 3 aydan sonra şimdi ses kendisinden kesildi. Saygılar

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Savaş Kocaacar

Daha öncede bi konuda yazmıştım tekrar yazayım. Ford yeni modellerde baskı balatalardan kanserojen madde içeren aspesli hammaddeleri çıkardı o yüzden yeni baskı balataları çevreye duyarlı fakat sesli oldu benim aracımdaki garantiden değiştirdiler şu an ses gelmiyor fakat hepsini garantiden değiştirmiyorlarmış km ye bakıyorlar. benim km düşüktü. o yüzden değiştirdiler garantiden şu an ses gelmiyor yaklaşık 10000 km oldu değişeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bunyamin ozaydin

Merhabalar. Bende de 2013 model var ve bende ki sese benzettim.sadiklar Manisa Ford servisinde bakim zamanı sorduğumda arabanın altını taşa vurmam sebebiyle ( mahalle arasında çocukların kale yaptığı taşa vurmuştum) takozun değişmesi gerekli dediler.ses böylece kesilir dendi.parça siparişi verildi (160 tl civariymis) . Faydası olursa sizlerle paylaşırım.( bakımdan sonra ne hikmetse kalkistaki o seste azaldı)

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Merhabalar. Bende de 2013 model var ve bende ki sese benzettim.sadiklar Manisa Ford servisinde bakim zamanı sorduğumda arabanın altını taşa vurmam sebebiyle ( mahalle arasında çocukların kale yaptığı taşa vurmuştum) takozun değişmesi gerekli dediler.ses böylece kesilir dendi.parça siparişi verildi (160 tl civariymis) . Faydası olursa sizlerle paylaşırım.( bakımdan sonra ne hikmetse kalkistaki o seste azaldı)

Sesin takozla hiç ilgili yok. Direk debriyaj balatasından geliyor. Bizim şirketteki focusların hepsinde ses mevcut. Kiralama şirketi ile görüşüp debriyaj değişince ses sorunu çözülüyor. Serviste debriyaj değişimi yaklaşık 1500 lira tutuyor.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ahmet Türedi

Konu hortlayacak belki ama bu sesi yapan aracın akıbeti ne oldu acaba?

Sanırım bu ses bendede nadiren oluşmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
4 dakika önce, Emre Şimşek yazdı:

Baskı balatayı zorlayınca geliyor bu ses. Focus’tan başka arabalarda da duydum şahsen..

Benim araç yeni kasa 1.6 tdci mondeo.Çok erken işi bitti bu balatanın onlarca araç kullandım çok daha yüksek km lerde kullandım.İlk kez baskı balatam bitiyor.Bir daha sıfır araç almayacağım bu kesin :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca

Bu sorunu yaşayanlar baskı Balata setini ve debriyaj rulmanını bu revize edilmiş olanla değiştirmeliler ses kesiliyor fakat kaç bin km kesilir bilmem şu an benim aracımda ses yok:)
a630044c48aaf74c729f9323c444c5db.jpg8d1e3bd1e0d93acecc3952d53d6b0795.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...