İçeriğe Yönlendir

Elveda Sigara :)

Ali Eren

Recommended Posts

Ali Eren

Ne zamandır başaramadığım bu işi sonunda hallettim dostlar. 2 aydır sigara içmiyorum. Çok mutluyum ve kendimi çok iyi hissediyorum.

Önce bir devlet hastanesinin sigara bıraktırma polikliniğine başvurdum. Solunum testi ve akciğer filmimi inceleyen göğüs hastalıkları uzmanı doktor bey "Kaç yaşındasınız? " dedi. 32 dedim. Peki kaç yıldır sigara içiyorsunuz, dedi. 16 dedim. Dedim ama ben de o an anladım ömrümün yarısında sigara içmişim. (çünkü hep sanki başlayalı daha iki üç yıl olmuş gibiydi kafamda)

Vesselam, zyban isimli bir ilaç yazıldı. İlk 3 gün birer tane sonraki günler ikişer tane kullanmam söylendi. 14 gün boyunca da istediğim kadar sigara içebileceğim söylendi ama 15.gün kesinlikle içmek yok denildi.

(İlacı Toplum Sağlığı Merkezi'nde ücretsiz olarak teslim ettiler.)

İlacı kullanmaya başladım. Bir yandan sigara da içiyorum tabi. Ne de olsa 14 gün serbest ya hani.

Yalnız ilacın etkisiyle sigara içmek anlamsız ve keyifsiz geliyordu. Ayrıca mide bulantısı ve tiksinme oluyordu sigara içtiğimde.

14. günü beklemeden 10. gün bıraktım sigarayı. Gece son sigaralarımı içip yattım ve içmeyeceğim diye kendime söz verdim. Ve 2 aydır da hiç içmedim. İlacı kullanmaya devam ediyorum. 1 kutu 60 tablet. Bitince tekrar kısa bir muayene olup tekrar yazdırmak lazım. Ben şu an üçüncü ve son kutudayım.

Bir çok olumlu etkisini hissediyorum artık. Ve bir daha bulaşmaya hiç niyetim yok bu illete.

Hem bu güzel durumu sizlerle paylaşmak hem de bırakma düşüncesi olan arkadaşlara da örnek teşkil etmek istedim.

Daha uzun yazmak istemedim. Süreçle ilgili sormak istediğiniz ne varsa cevaplamak isterim.

• Beğen 43
Yorum bağlantısı
Emrah Altun

Ali Hocam tebrik ederim. Umarım tekrar başlamazsınız. Hem maddi olarak cebinize külfet, hem de sağlık açısından bedeninize külfet. Size tavsiyem bitkisel kürler ve çaylar var sigara ziftlerini ciğerlerden temizlemek için. Onları da denemeniz.

Bizim iş yerinde 20 yıldır sigara içen bir abimiz bıraktı 2 sene olacak. Gerçekten çok mutlu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

1.5 yıl oldu ben mecburen bırakalı.

Rüyamda sigara içtiğimi görsem mutlu uyanıyorum.[emoji17]

Ali hocam hayırlı olsun[emoji8]

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan
(düzenlendi)

Mutlu musun ?

Ben bırakalı 4 yıl oldu mutlu değilim :)

Sağlık, Maneviyat ve elbette maddiyat olarak diyelim...

Ali Hocam tebrik ederim, az daha sabredersen dudak ve el alışkanlığını unutuyorsun, sonra zaten zihin unutuyor ama içilen ortam yeniden hatırlama için çok etkili...

tarihinde Ramazan Turan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Çetin

Tebrikler Ali hocam. Sizin adınıza çok sevindim. :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Mutlu musun ?

Abi sigarayı bırakırsam mutlu olamam düşüncesi bende de vardı ve korkuyordum. Şükür, korktuğum gibi olmadı.

Ali Hocam tebrik ederim. Umarım tekrar başlamazsınız. Hem maddi olarak cebinize külfet, hem de sağlık açısından bedeninize külfet. Size tavsiyem bitkisel kürler ve çaylar var sigara ziftlerini ciğerlerden temizlemek için. Onları da denemeniz.

Bizim iş yerinde 20 yıldır sigara içen bir abimiz bıraktı 2 sene olacak. Gerçekten çok mutlu.

Teşekkür ederim Emrah. Denerim inşallah

Hayırlı olsun Ali hocam, birde biz becerebilsek.

Abi ben bu ilacı denemeni isterim. Ciddi bir katkısı var ilacın.
Yorum bağlantısı
Mehmet Bektaş

Tebrikler ben bırakalı 6 yılı geçti ve şimdi içtiğim yıllara üzülüyorum keşke hiç içmeseydim diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer
(düzenlendi)

Tebrik ederim Ali Hocam, eniştemde 4 yıldır içmiyor yaşam kalitesinin yükseldiğinden bahseder hep. Ömür boyu dumansız gezmen dileğiyle... :)

tarihinde Sertaç Karginer tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Alicigim tebrikler. Gercekten sevindigim bir haber oldu. Kendin icin cok dogru bir karar vermissin. Sigara ile gecridigin ortamlarin hepsine kisa surede sigarasiz gir. Aliskanliklarini da yenmis olursun. Bur de sigaraya verdigin yillik meblaga pesin birsey al. Kendine hediye olarak kabul et. Aslinda cebinde sigaraya ayirmis olacagin parayi harcamis olacaksin boylece. 10 sene once boyle yaptim ben. Hala icmiyorum.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Mehmet Polat

Sigarayı bırakan birini gördüğümde, duyduğumda cok mutlu oluyorum. Senin adına da çok mutlu oldum Ali kardeşim. Çok tebrik ediyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Hocam tebrik ederim. İlk buluşmada bunu kutlayalım. birer sigara yakarak :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Darısı başıma çok istiyorum umarım kısa zamanda bırakırım.

Seni de tebrik ederim Ali kardeşim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Oğuz

Tebrik ederim. Çok iyi yapmışsınız. 16 yıldan sonra birakilabilecegini de gostermis oldunuz. Tekrar tebrik ediyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Haftaya bu haberle başlamak beni bile mutlu etti. Ben de size teşekkür ediyorum. Çok denedim ama hiç zevk alamadım bu meretten çok şükür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hayırlı olsun çok sevindim. Ben de yaklaşık 6 ay önce ilaçsız bıraktım. Şimdilerde tekrar canım istemeye başladı. İnşallah başlamayacağım. 

Sanırım en güzeli de sabahları dinç kalkmak ve ağızda o kömür tadının olmaması.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Hayırlı olsun Ali hocam. Yaklaşık 2 ay önce aynı sebeple hastaneye bende başvurdum ama karaciğer enzimlerinde çıkan bir problem yüzünden ilacı şimdilik kullanamayacağım söylendi ve değerleri düşürmeye yönelik bir tedaviye başladık. Karaciğer ile ilgili problemi hallettik çok şükür. Şimdi sıra sigaraya geldi hayırlısıyla. Yakın zamanda bir görüşelim seninle ;) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Kardeşim tebrikler, sabrın bol olsun. Hiçbir zaman garantisi yok. O kadar yıl oldu bir tane yakayım deme. 

Ben 8.5 sene sonra başladım. Maalesef 3 yıldır içiyorum tekrardan ama çocuk büyüyor ve hala bilmez içtiğimi, o sebeple az kaldı bırakacağım inşallah. 

Yorum bağlantısı
Murat Dere

Bildiğim kadarıyla Zyban, antidepresan olarak Vietnam'dan dönen Amerikan askerlerine verilen bir ilaçmış. Kullananların büyük çoğunluğunun sigarayı bıraktığı dikkati çekince bu iş için de kullanılmaya başlanmış. Prospektüsünde sigarayı neden bıraktırdığının bilinmediği yazıyor(muş). Bir keresinde Zyban'la bırakmış, sonra yine içmeye başlamıştım. Bırakmayı gerçekten istemiyorsanız ilaç milaç işe yaramaz. Ben bir çok kere bıraktım (ara verdim); nikotin bantıyla, nikotin sakızıyla, Zyban'la... 1 yıl önce eşim, baldızım ve bacanak bırakalım diye yola çıktılar. Champix adlı ilaç alarak bırakma çalışmalarına giriştirler. Bana da "hadi" dediler. Ben, "Siz bırakın, benim ilaca ihtiyacım yok, istediğim zaman bırakırım." dedim. "Hee hee." dediler... Baktım bıraktılar, 1 ay bekledim başlamadılar. 28 yıl içtiğim .oku bıraktım. Yaklaşık 1 yıldır temizim. "Bir nefes alayım, yakayım sana vereyim." dahi olmadı. Tebrik ediyorum Ali, başarılarının devamını diliyorum. :)

Eey Mehmet Özyüreek; mutluyum janim. :p

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Tebrik ederim kardeşim. Ben halen ara sıra içiyorum. Yinede paket alıp götürmüşlüğüm yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...