İçeriğe Yönlendir

Elveda Sigara :)

Ali Eren

Recommended Posts

Mustafa Serhat

Tebrikler Ali hocam, bende champix ile bıraktım 2.5 ay içmedim. Bir şekilde tekrar başladık tabi :( bende çok kilo yapmıştı dikkatli olmakta fayda var, hala veremedim o kiloları. İlacı teşvik gibi olmasın ama bıraktıktan 3 gün sonra sigara kokusu midemi bulandırıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Altı yıl oldu bırakalı. Şükür başlamaya da hiç niyetim yok ama bugün içsem hiç bırakmamış gibi olur. Ne menem bir illettir bu ?

Belli bir süre sonra başlasam mı diye düşününce sigarasız geçen günler aklıma gelir, tekrar başlarsam o günlerime yazık olur diye kamçılardım kendimi.

Yeniden başlamamak için etkili bir sebep, içmediğimiz süredeki zahmete yazık olacak olması.
Yorum bağlantısı

Tebrik ediyorum tekrar hocam, kısmetse benim de planlarım arasında var ama biraz hızlandırmam gerekiyor sanırım. 

Yorum bağlantısı

Gözün aydın kardeşim. Ben 2 kere zyban ile bırakıp yeniden başlamıştım. En son 10 Mart'a ilaçsız bıraktım ve hala içmiyorum, arada bir tane arkadaş ortamında dayanamayıp yakıyorum ama içime asla çekmiyorum. Diyeceğim şu ki; mesele bırakmak değil, tekrar başlamamak.

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

Tebrikler Ali bey, umarım tekrar başlamassınız. Sağlıklı günler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Tebrikler Ali hocam, bende champix ile bıraktım 2.5 ay içmedim. Bir şekilde tekrar başladık tabi :( bende çok kilo yapmıştı dikkatli olmakta fayda var, hala veremedim o kiloları. İlacı teşvik gibi olmasın ama bıraktıktan 3 gün sonra sigara kokusu midemi bulandırıyordu.

Kilo birazcık arttı , kahvaltı dışında ekmek yememeye çalışıyorum. İnşallah sen de tekrar bırakırsın Mustafa.

Tebrik ediyorum tekrar hocam, kısmetse benim de planlarım arasında var ama biraz hızlandırmam gerekiyor sanırım.

Kesinlikle hızlandırır kardeşim.

Gözün aydın kardeşim. Ben 2 kere zyban ile bırakıp yeniden başlamıştım. En son 10 Mart'a ilaçsız bıraktım ve hala içmiyorum, arada bir tane arkadaş ortamında dayanamayıp yakıyorum ama içime asla çekmiyorum. Diyeceğim şu ki; mesele bırakmak değil, tekrar başlamamak.

Ben ilk zamanlar, 6 ay sonra arasıra bir tane yakarım diyordum ama şu an hiç istek duymuyorum kardeşim.

Tebrikler Kardeşim.

Artık birlikte yaptığımız yolculuklarda sigara molası yok, arabada soda şişesi içinde izmarit unutmak yok. :)

Tebrik ederim kardeşim. Ben halen ara sıra içiyorum. Yinede paket alıp götürmüşlüğüm yok.

Arasıra da olsa içme len, ne faydası var sanki zıkkımın.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Kaya

Artık birlikte yaptığımız yolculuklarda sigara molası yok, arabada soda şişesi içinde izmarit unutmak yok. :)

Olsa da yine seninle yolculuk güzel be kardeşim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Olsa da yine seninle yolculuk güzel be kardeşim...

Eyvallah gardaşım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Allah tamamına erdirsin Ali, tedbiri elden bırakma 2 ay kısa bir süre krizler gelecektir ilk 7-8 ay boyunca.. sakın içinden gelen "ya nasılsa bıraktın yak bir tane yine bırakırsın bak bırakabiliyorsun nasılsa" sesini sakın dinleme.. 1 sene sonrasında da kriz gelmez, hani  canın sevdiğin bir yemeği yemek ister ya onun gibi ister, bir ortam da bir manzara karşısında gibi.. ama kokusunu alınca uzaklaşmak istersin..

bir de uzun süre içip de bırakan biri özelikle severek ayrılan biri; hiç mutlu olmaz onu söyleyeyim:=) (tecrübeyle sabit 5 sene yaklaşıyor benimde bırakalı) ama rahat olur, manevi ve sağlık açısından maddiyat açısından bırakılmalı sonra İnşaAllah cennette içeriz.. :=)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

basit hesaptan ( ödenen paranın bugünkü değeri de hesaba katılmadan)

7TL x 365gün x 16 yıl = sıfr kılyo.. alıyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Hocam sevindim adınıza o illetten kurtulduğunuz için, annemde astım, babamda romatizmanın ağır bi çeşidi var, ikisi de bırakmalıydı, ikisi de birbirini bahane edip içiyordu, neyse ki sonunda ikisi de bıraktı tamamen, hem de ilaçsız.

Hem sağlığa, hem cebe zarar, üstüne bir de leş gibi kokusu yetiyor. Bedava verseler, sağlığını da etkilemiyor deseler kokusu yüzünden yine kullanmam herhalde.

Devamlı gelir inşallah bir daha başlamazsın hocam

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sigara birakanin bilmesi gerekenler;

Sigara birakilmaz, ara verilir.

Sigaradan biraktiktan sonra nefret edilmesi birakma esnasinda cogu kisinin kendi telkinidir. Bir sn.'de o psikoloji tersine doner.

Sigara birakildiktan sonra ara ara icmek bagimliligi sona erdirmeyeceginden tehlikelidir.

Sigara bir bagimliliktir bu nedenle iradenin yani sira zaman gerektirir.

Bu zaman daha onceki birakma deneyimlerinin suresi ve tekrarlanma periyodu ile reel bir baglanti icindedir.

Bu nedenle sık birakip icmeye baslayan, ya da 2 gunden fazla birakamayanlarin basarili olma sanslari iradelerini guclendirmelerine baglidir.

Sigara bagimliliktan sonra aliskanliktir. Bu nedenle aliskanlik olarak farkinda olmadan sigara yakilan durumlarinizi ve ortamlarinizi gozden gecirip mumkun oldugunca bu ortamlara ilk asamada girin ve kendinizi sinayin. Daha dogrusu icmeden o ortamdan cikmaya calisin

Sigara aliskanliktan sonra maddi guc gerektirir. Sigara icen bir sekilde parasini bulur dense de, ornegin ginde 1 paket sigaradan ayda 300, yilda 3600tl harcaniyorsa bu parayi pesin olarak harcayin. 1 sene hem maddi hem manevi olarak kendinizo zorlayin. Ben 2000Eur pesin vermistim:)

Butun bunlardan sonra caniniz hic sigara istemeyecek diye dusunuyorsaniz yanilirsiniz. Bilin ki bu bir hata ya da digerlerinden farklilik degildir. Sadece kendinize itiraftir. Ancak sigarayi birakma sureniz uzadikca, sigara konusu gecince duyargalarinizin sigaraya acikligi gittikce kisalacaktir. Takribi 2 sene sonra sigara konusu veya kokusu geldiginde istekliliginiz arkaniza donus sureniz kadar azalacaktir. Bir iftar sonrasi keyifle tutturulen sigaralara 5 sene sonra ben de eskiden boyle icerdim diyebileceksiniz. Caniniz istemeyecek mi isteyecek ama o sifaralar sondugunde nefsiniz de sonecek ya da sohbet heyecan duydugunuz bir konuya dondugunde sigarayi gozunuz gormeyecek.

Yani hersey aslinda sigaraya baslamamaktan gecer. Baslandiktan sonra ki kismi baslamak kadar kolay degildir ama imkansiz hic degildir. Sadece zaman alir.

Saygilarimla.

tarihinde Evren İskent tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Mutlu musun ?

Abi hakkını helal et kahkaha attım ya (:

İnşallah isteyen herkes bırakır ve mutlu olur..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

Tebrikler Ali hocam.Ben bırakalı 8 ay oldu sanırım. Arada 1 paket içtim ama canım çok sıkılınca vs zamanlarda.Yani içtim ama kokusu vs çok pis geldi ictigme de pişman oldum. İçmesem canım çekiyor yalan yok.Bir de şu var.Parlement içerdim günde 1 paket 350 yapar aylık. Yahu o para hiç artmadi yani bilemiyorum kaybolup gitti arada :D .

Nargile icsem diyorum ya zaten Ramazan geldi :D

Sen o parayı sigara alır gibi kenara at birde öyle dene Hamza bak bakalım artıyor mu [emoji6] [emoji106]
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Geçmiş olsun sizin adınıza çok sevindim. İçene saygı duyuyorum lakin şu düşüncemi yazmadan edemeyeceğim.

Bir sigara keyfimiz var diyen evli arkadaşlarıma çoluğunun çocuğunun eşinin evinin rızkını sigaraya veremezsin diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Çağla

Babam 33 yıl içtikten sonra 2005 yılı kurban bayramında sigarayı kendi iradesiyle tak diye bıraktı. Bıraktıktan birkaç ay sonra kalp krizi geçirdi ve stent takıldı. Tak diye birden bırakmak sakıncalı. O zaman devlet vatandaşı sigara bıraksın diye böyle özel çalışmalara çok önem vermiyordu. Tebrik ederim.

Not: Ben hiç başlamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serdal Soysal

Hocam çok sevindim kendim bırakmış gibi ama ben henüz bırakmayı düşünmeyi bile düşünmüyorum belki olumsuz olacak ama şimdilik bu böyle.

Tekrar tebrik ederim. . . . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhat ipeksoy

tebrik ederim ali hocam. bıraktıktan sonra tekrar başlayanlardan olmazsınız inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Demir
(düzenlendi)

Şubatın başında Bende bıraktım.

2011de yine bırakıp 2013 te başlamıştım. 2013 te çalıştığım yerde herkes heryerde sigara içiyordu çok sıkılıyordum ve sonunda başlamıştım. Bu sefer bakalım hedefim hiç içmemek, başlamamak ümidiyle. 

Bu arada öncekinde de şimdide tak diye bırakıyorum Ben :) Hep bir hastalık sonrası oluyor genelde. Hasta olunca sigara içmeden 1 günü devirince o niyetle devam ediyorum işte. 

Ama gerçekten bırakmam lazım artık diyerek değil, sigara içmek istemiyorum artık diyerek bıraktım.

Bu arada; Şubattan beri 12 kg aldım. Şuan 107kiloyum. :(

tarihinde Onur Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Tebrikler hocam.42 yaşındayım, hayatımda ağzıma sürmedim ve hep nefret ettim sigaradan. Darısı bırakmak isteyen herkesin başına...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...