İçeriğe Yönlendir

Elveda Sigara :)

Ali Eren

Recommended Posts

Babam 33 yıl içtikten sonra 2005 yılı kurban bayramında sigarayı kendi iradesiyle tak diye bıraktı. Bıraktıktan birkaç ay sonra kalp krizi geçirdi ve stent takıldı. Tak diye birden bırakmak sakıncalı. O zaman devlet vatandaşı sigara bıraksın diye böyle özel çalışmalara çok önem vermiyordu. Tebrik ederim.

Not: Ben hiç başlamadım.

Sakıncasının kaynağı nedir?

Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Tebrik ediyorum Ali hocam. Darısı başıma.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...

Tebrik ediyorum kardeşim.. Çok sevindim adına. İnşallah daha sağlıklı bir ömür sürersin.  :flowers:  Bende yakında "Elveda Kuzu" diye bir konu açacağım..  ;)  :fiuw:

Yorum bağlantısı

Tebrik ederim Ali, kendin ve ailen için çok  doğru bir karar vermişsin. Artık, özenerek baktığın bırakmış insanlar arasındasın. Sigara ikram edildiğinde "kullanmıyorum" diyebileceksin. İnan her şey daha güzel olacak, zaten kendin de fark etmeye başladın.

Haa, unutmayacaksın, ne kokusunu, ne tadını ne de içerken aldığın zevki unutmayacaksın. Ama şunu bil ki unutmamak dünyanın sonu değil. İlkokulda aşık olduğun kızı da hatırlarsın değil mi, veya matematik öğretmeninin kulağını çekmesini.. Bu da öyle, ilk zamanlarda hissedilen yoksunluk zamanla kayboluyor. Zaten insanı zorlayan da bu! 20 dakikada tekrarladığın başka bir zevk yok, ara sıra bu zevki hatırlayacaksın, o da başka bir şeye yöneldiğin anda kaybolacak.

Tekrar tebrik ediyorum.

Yorum bağlantısı

Çok teşekkür ediyorum herkese. Gayet güzel gidiyor sigarasız gpnler. Darısı içenlerin başına.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Can

Çok teşekkür ediyorum herkese. Gayet güzel gidiyor sigarasız gpnler. Darısı içenlerin başına.

Niyetin daim olsun abim kolaylıklar diliyorum sana[emoji4]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Tebrik ederim Ali, kendin ve ailen için çok  doğru bir karar vermişsin. Artık, özenerek baktığın bırakmış insanlar arasındasın. Sigara ikram edildiğinde "kullanmıyorum" diyebileceksin. İnan her şey daha güzel olacak, zaten kendin de fark etmeye başladın.

Haa, unutmayacaksın, ne kokusunu, ne tadını ne de içerken aldığın zevki unutmayacaksın. Ama şunu bil ki unutmamak dünyanın sonu değil. İlkokulda aşık olduğun kızı da hatırlarsın değil mi, veya matematik öğretmeninin kulağını çekmesini.. Bu da öyle, ilk zamanlarda hissedilen yoksunluk zamanla kayboluyor. Zaten insanı zorlayan da bu! 20 dakikada tekrarladığın başka bir zevk yok, ara sıra bu zevki hatırlayacaksın, o da başka bir şeye yöneldiğin anda kaybolacak.

Tekrar tebrik ediyorum.

Ne güzel yazmışsın Mükremin Abi. Can alıcı noktaları öyle güzel birleştirmişsin ki; bırakan gerçekten kendi ile gurur duyar. Bu arada ben de 10 senedir kullanmıyorum diyebidiğim için kendimi senin cümlelerinden sonra bir kez daha mutlu hissettim. Alicim ne aldın kendine ödül alarak? Bak maçlar başladı. Şöyle 65" bir led tv fena olmaz:)

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Ne güzel yazmışsın Mükremin Abi. Can alıcı noktaları öyle güzel birleştirmişsin ki; bırakan gerçekten kendi ile gurur duyar. Bu arada ben de 10 senedir kullanmıyorum diyebidiğim için kendimi senin cümlelerinden sonra bir kez daha mutlu hissettim. Alicim ne aldın kendine ödül alarak? Bak maçlar başladı. Şöyle 65" bir led tv fena olmaz:)

Saygılarımla.

Evren yaklaşık 25 yıllık bağımlılıktan sonra, çok şükür 12 yıldır elime almadım. İçerken, bağımlı olmanın ezikliğini hep hissederdim. Otobüslerin molasını beklemek, derste teneffüsü beklemek, toplantı aralarında ikram saatini beklemek, ne bileyim sürekli sigara içme fırsatını kollamak bana ağır gelirdi. Sigarayı bırakmış insanları hep kendimden bir gömlek yukarıda görürdüm. Ben ortaokul yıllarında içmeye başlamıştım. Dolayısıyla hiç bir spor aktivitesinde iddialı olamamak sanki kader gibiydi.

Bence bağımlıların sigarayı bırakması, bireysel anlamda, beden ve ruh sağlığı anlamında, kendi hayatında yapabileceği en temel değişikliktir. Çünkü hayatlarındaki hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktır. Sigarasız yaşam sayesinde yaşanacak zevk ve keyifli anlar yanında, sigaradan alınan zevkin esamisi bile okunmaz. Bir de; sanıyorum bu yazdıklarımı hiç sigara içmemiş olanlar veya sigara içtiği halde bırakma isteği duymayanlar çok abartılı bulacaklardır. Ama durum böyledir. Sigarayı bırakanlar genelde bu duyguları yaşıyorlar.

Yukarıda yazdıklarım sadece beni bağlayan, benim sigara tutkumla mücadelem nedeniyle hissettiğim duygulardır. Asla sigara içen bir insanı küçümsemem veya aşağılamam söz konusu değildir. Yanlış anlaşılmaktan hoşgörünüze sığınırım.

Allah sigarayı bırakmak isteyen tüm dostlara yardım etsin. :)

Yorum bağlantısı

Abi tebrikler. Sanırım o bizi bırakacak :( Bir türlü bırakma eğilimi edinemedim...

Kardeşim, bence sen onu bırakırsın. Önce kendini motive sonra da bir an önce uygula.

Saygılarımla.

Evren abi, şimdilik yeni evimize taşınma hazırlıklarına ekledim sigaraya ayırdığım bütçeyi. Tabi hazırlıklar içinde Led tv (43") de var.

Ama büyük hediye sigara ayırdığım iki yıllık bütçeyle alabileceğim, çok istediğim 90-93 model taunus olacak. Ancak bi kaç yıl zamana ihtiyacım var.

Sıra bize geliyor anlaşılan :)

Hiç erteleme, kendine en büyük iyiliği yapmış olursun
Abi her iki iletini de keyifle okudum, teşekkür ediyorum. Bırakmış olan insanlara hep imrenirdim. Nihayet başardım.
Yorum bağlantısı
Muharrem Ersin Başaran

Bu ilacı alalı 3 ay oldu. Bugün yarın başlarım dedim, başlayamadım.Ne yalan söyleyeyim sigara zevk veriyor. Elektronik sigara denedim. Kendim bırakmayı denedim. 2-3 ayı geçmedi. Çay + sigara ikilisi bana çok bağlanmış. Ramazan  ayı bitince Zyban'a başlıcam. Ben kendim aldım. Sigara bıraktımada bana artık ödenmiyor denmişti. İsmini yazdı kendim aldım. Araştırma yaptım , pisikolojik etkisi varmış. Açıkcası bundanda korkuyorum. Sinirli yapım var. Hanıma çocuklara huzursuzluk vermesek bari.Ali hocam yan etki oldumu sizde.Kiloda fazla bende. Bırakınca kilo almasak bari o nedenle yaz aylarında bırakmak daha iyi . Uğraş fazla oluyor.Bi el atında benide kurtarın şu illetten.

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Eren

Bu ilacı alalı 3 ay oldu. Bugün yarın başlarım dedim, başlayamadım.Ne yalan söyleyeyim sigara zevk veriyor. Elektronik sigara denedim. Kendim bırakmayı denedim. 2-3 ayı geçmedi. Çay + sigara ikilisi bana çok bağlanmış. Ramazan ayı bitince Zyban'a başlıcam. Ben kendim aldım. Sigara bıraktımada bana artık ödenmiyor denmişti. İsmini yazdı kendim aldım. Araştırma yaptım , pisikolojik etkisi varmış. Açıkcası bundanda korkuyorum. Sinirli yapım var. Hanıma çocuklara huzursuzluk vermesek bari.Ali hocam yan etki oldumu sizde.Kiloda fazla bende. Bırakınca kilo almasak bari o nedenle yaz aylarında bırakmak daha iyi . Uğraş fazla oluyor.Bi el atında benide kurtarın şu illetten.

Öncelikle kusura bakma mesajı yeni gördüm. Ersin Hocam, yan etkileri var diyorlar ama ben de olumsuz bir yan etki olmadı. Gayet sakindim. 4 ay olmak üzere, çok keyifliyim. Kilo artışı 3-4 kg oldu ama durdu.

Tebrik ediyorum Kardeşim. Sıra bana geldi. :yes:

Sağol abim.

Maşallah. :nazar:

Ben 10 senedir ayda 2 paket içiyorum. Sıkıntı olur mu. :crazy:

Az içiyorsun, sıkıntı olur [emoji7]
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Ali hocam devam değil mi sigarasızlığa? Benim de 7 ayı geçti aşağı yukarı.

Şükür, sıkıntı yok. Sigarasız devam. 1 hafta sonra 4 ay olacak.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Özcan

Şükür, sıkıntı yok. Sigarasız devam. 1 hafta sonra 4 ay olacak.

Helal olsun. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ali Eren

6 aydan fazla olmuş. Dün yine alo 171 arayıp hatrımı sordu. Keyifle cevap verdim. İçmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya
(düzenlendi)

6 aydan fazla olmuş. Dün yine alo 171 arayıp hatrımı sordu. Keyifle cevap verdim. İçmiyorum.

Tebrik ederim Ali Bey, 171'e "hayir, icmiyorumm" cevabini vermek cok keyifli olmustur heralde [emoji23] Emeklerinizin bosa gitmemesi cok guzel... tarihinde Ozlem Kaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Eren

Tebrik ederim Ali Bey, 171'e "hayir, icmiyorumm" cevabini vermek cok keyifli olmustur heralde [emoji23] Emeklerinizin bosa gitmemesi cok guzel...

Kesinlikle çok keyifli her ay atıyorlar ve aynı cevabı veriyorum. Ayrıca gün içinde uzatılan sigarayı reddetmek ayrı bir keyif. Hep özeniyordum bıraktım diyenlere.
Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

Bende mi var bir iradesizlik arkadaş. milletin iradesi mi çelikten anlayamadım. öyle aşırı bir sigara tüketimim yok ama neredeyse aklım yetti yeteli içiyorum bu illeti. şimdi ben bunu bıraksam ne halt ederim diye düşünüyorum. sözün özü bu zıkkım benki sanki öyle bir tutsak etmiş ki sigarayı bırakma düşüncesi bile beni korkutmaya yetiyor. ne bileyim, içimden bir ses, "olum şimdi bu illeti bırakayım diye bir ton sıkıntıya gireceksin, günleri sayıp duracaksın aha sigarayı bıraktım diye ama bir vakit sonra yine beraber olacaz. eee noldu lan yeniden başladın başlamaya bari bu eziyete girmeseydin" deyip deyip duruyor. kısacası bırakma girişimimin sonuçsuz kalmasından ve çabaladığım o sürenin de boşa heba olup, artık bir daha bırakma fikrini dahi terk etmekten korktuğumdan olsa gerek sigara bırakma işinin düşüncesi bile beni tedirgin ediyor. ama Ali hocamı ve gıyabında sigaradan kurtularak iradesini özgürleştiren tüm eski tiryakileri ayrıca tebrik ediyorum. hem de öyle iş olsun diye değil haa. nasıl bir yiğitlik yaptığını anlayarak seni tebrik ediyorum hocam. darısı inşallah bizlerin de başına diyelim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...