İçeriğe Yönlendir

Ibiza 6K - A/c Devreden Çıkıp Devreye Giriyor.

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert
(düzenlendi)

Değerli üyeler dün akşam şöyle bir sorunla karşılaştım.

Aracımı çalıştırdım, hareket etmeden klimayı açtım ve yoluma koyuldum. Klima çok kısa bir sürede soğuttu. Fakat bir ara toz kokusu gibi bir koku geldi burnuma ılık bir havayla, baktım klima devreden çıkmış (A/C gözükmüyor ekranda), fakat fan çalışıyor. Tekrar A/C tuşuna bastım ve devreye girdi soğutma işlemine devam etti. 5 dk sonra ekranı tekrar kontrol ettiğimde A/C yazısının yanıp söndüğünü gördüm devamlı. Daha sonra kapatıp öyle devam ettim yoluma.

Aracımı geçen sene Eylül ayında aldığımda tüm filtreleri değiştirmiştim.

Aracım 2000 model 1.6 benzin+LPG'li dijital klimalı Seat İbiza.

Sizce sorun ne olabilir? Müşür, kompresör, polen filtresi...

tarihinde Murat Sağdaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Kompresör sizlere ömür olmuş olabilir. Aynı sorun Sirion da başıma gelmişti. Kompresör gitmişti.

Ama A/C devreden çıkınca fan çalışmaya ve üflemeye devam ediyor.

Yorum bağlantısı

Klima gaz hakkımı kullanıyorum. Aynısı fiesta da başıma geldi belli periyotlarda kompresör devreye girip çıkıyorudu. Sonuç klima gazı eksilmiş tamamlattırdım düzeldi.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Klima gaz hakkımı kullanıyorum. Aynısı fiesta da başıma geldi belli periyotlarda kompresör devreye girip çıkıyorudu. Sonuç klima gazı eksilmiş tamamlattırdım düzeldi.

Peki gazın azalıp azalmadığını kontrol edebiliyor muyuz yoksa direk gaz mı basıyorlar?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Peki gazın azalıp azalmadığını kontrol edebiliyor muyuz yoksa direk gaz mı basıyorlar?

Klima gazın azalmış. O yüzden kompresör çalışıp duruyor. Elektronik makinesi var bu işin. Sistemi kontrol ediyor,marka modele göre ne kadar eksikse o kadar gaz tamamlıyor. Tamamlatın düzelecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kondenserde buz birikti. buzlanma olunca kompresör durur. eriritr su hailne getirip tahliyeden atar. mevism geçişi nemli havalarda görülür bu durum. hatta mini buz kristalleri menfezden dışarı toz gibi çıkar. kokusu da içerdeki kirden (zamanla biriken) bu gibi durumda ac kapatıp havalandırma açık yola deam edip sonra ac ye yeniden basmnaı. düzeldi ise sebbep budur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

kondenserde buz birikti. buzlanma olunca kompresör durur. eriritr su hailne getirip tahliyeden atar. mevism geçişi nemli havalarda görülür bu durum. hatta mini buz kristalleri menfezden dışarı toz gibi çıkar. kokusu da içerdeki kirden (zamanla biriken) bu gibi durumda ac kapatıp havalandırma açık yola deam edip sonra ac ye yeniden basmnaı. düzeldi ise sebbep budur.

Teşekkür ederim Çağlar abi bunu bir deneyeceğim. Düzelmez ise gazı kontrol ettireceğim.

Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Eski buzdolaplarında ki defrost işlemi olarak anlatırsan daha açıklayıcı olur gibi abi
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Klima mı Lo da ve yüksek devirde kullanıyordum. Şimdi 18 derecede, 2-3 devrinde ve iç havalandırma döngüsü açık şekilde kullanıyorum ve hiçbir problem yaşamadım. Bu arada polen filtresini de değiştirdim. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...