İçeriğe Yönlendir

Sunroof Güneşlik Döşemesi Sorunu

Ferhat Genç

Recommended Posts

Ferhat Genç

Kolay gelsin sayın forum üyeleri;

Benim sunroofun güneşliğinin döşemesi sıcaktan dolayı komple sarktı. Zar zor güneşliği açtım fakat sıcak ve güneşli havalarda iç mekana çok sıcaklık geliyor. Güneşliği de kapatamıyorum döşemenin sarkmasından dolayı. Buna nasıl bir çözüm oluşturabiliriz, döşemeyi yapıştırmalı mıyım yoksa sunroofu söküp mü işlem yapmam gerekir? Sunroofu sökmeden yapıştırmanın çok zor olacağını düşünüyorum. Çünkü güneşliğin kenarları içeride kalıyor ve o kısımları yapıştıramayız.

Tecrübe, tavsiye ve fikirlerinizi bekliyorum. Teşekkürler şimdiden...

Yorum bağlantısı

Benim C-Max su aldığında aynı şekilde döşemenin bir kısmı sarkmıştı. Benim işi döşemeci yapmıştı. Koltukları ve tavan döşemesini sök/ tak için 50 Tl vermiştim sanırım. Bunu da aradan çıkarttı. Ancak döşemeci de yapsa çok ince bir tabaka yapıştırıcı (bali) sürmeli. Zira döşeme yapıştırıcıyı kusuyor ve görüntü kötü oluyor.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Bir yere gittim adam sunrrofu sökeceğiz dedi 150 tl istedi. Çok geldi bana. Tavanı nasıl sökeriz diye araştırdık, sökmesi gayet basit gözüküyor. Tavanın yapışık olduğu bir yer yok o yönden avantajlıyız. Tavanı sökmeye gerek kalmadan yapabilir miyiz onu düşünüyorum...

İz bırakmadan nasıl bir yapıştırıcı kullanmalıyım acaba? Kendi orjinal yapışkanı, sanki döşeme kendinden yapışkanlıymış gibi şeklinde.

Yorum bağlantısı

Sanırım önce yapıştırıcıyı kapağa sürüp hafif kurumasını bekledikten sonra (nemi gidince) sonra döşemeyi üzerine yapıştırmak gerek. Mutlaka kumaş için uygun yapıştırıcı vardır. Hüseyin abi görürse cevap yazabilir. Döşemeciler bali kullanıyor diye biliyorum.

...

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

tavanı yapıştırabilirsiniz, bally eskiden çok kullanılırdı ancak silikonlar da iş görür, dikkat edilecekkısım bulaşma ve yapışacak yerin tozsuz ve temiz olması yoksa tutunma hiç bir yapıştırıcı ile olmaz.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

tavanı yapıştırabilirsiniz, bally eskiden çok kullanılırdı ancak silikonlar da iş görür, dikkat edilecekkısım bulaşma ve yapışacak yerin tozsuz ve temiz olması yoksa tutunma hiç bir yapıştırıcı ile olmaz.

Sanırım önce yapıştırıcıyı kapağa sürüp hafif kurumasını bekledikten sonra (nemi gidince) sonra döşemeyi üzerine yapıştırmak gerek. Mutlaka kumaş için uygun yapıştırıcı vardır. Hüseyin abi görürse cevap yazabilir. Döşemeciler bali kullanıyor diye biliyorum.

Şuan kapağın kendi yapıştırıcısı özelliğini yitirmiş durumda fakat biraz tutuyor yine de ama hemen düşüyor. Kapak biraz vıcık vıcık haliyle tabi. Umarım bu halde yapıştırıcı sürünce tutar. O zaman ben kumaş için en sağlıklı nasıl bir yapıştırıcı kullanabilirim onu araştırayım. Sanırım tavanı sökmek gerekecek.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Şuan kapağın kendi yapıştırıcısı özelliğini yitirmiş durumda fakat biraz tutuyor yine de ama hemen düşüyor. Kapak biraz vıcık vıcık haliyle tabi. Umarım bu halde yapıştırıcı sürünce tutar. O zaman ben kumaş için en sağlıklı nasıl bir yapıştırıcı kullanabilirim onu araştırayım. Sanırım tavanı sökmek gerekecek.

Yapıştırdıktan sonra kuruyana kadar destek yapılması gerekiyor bunun çözümünü de işe başlamadan düşünmeniz gerekir.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Tavan döşemesini sökmeye gerek yok, sadece camın altındaki sürgü güneşliği (anladığım kadarıyla onun kaplaması sarkıyor) sökebilirsiniz. 4 tane vida tutuyor. Camı iyice açıp, güneşliği kapatacak ve aracın dışından üst taraftan sökeceksiniz. Yapıştırma için de bally gibi sprey yapıştırıcılar var ben marea'nın kapı döşemelerini yapıştırırken kullanmıştım. Bir tüp 49 TL. idi. Sprey yapıştırıcıyı kumaş ememiyor, dolayısıyla arkadan kusma sorunu da olmuyor. Ben o zaman bilmiyordum ve bally kullandığım için çok hafif de olsa lekeler olmuştu.

Şu malzeme:

EJdRgg.jpg

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Tavan döşemesini sökmeye gerek yok, sadece camın altındaki sürgü güneşliği (anladığım kadarıyla onun kaplaması sarkıyor) sökebilirsiniz. 4 tane vida tutuyor. Camı iyice açıp, güneşliği kapatacak ve aracın dışından üst taraftan sökeceksiniz. Yapıştırma için de bally gibi sprey yapıştırıcılar var ben marea'nın kapı döşemelerini yapıştırırken kullanmıştım. Bir tüp 49 TL. idi. Sprey yapıştırıcıyı kumaş ememiyor, dolayısıyla arkadan kusma sorunu da olmuyor. Ben o zaman bilmiyordum ve bally kullandığım için çok hafif de olsa lekeler olmuştu.

Şu malzeme:

Mükremin Bey, sunroof açıkken güneşlik kapanıyor mu onu hatırlayamadım şuan. Eğer öyle oluyorsa tavanı sökmeye gerek kalmadan güneşliği söküp yapıştırma işlemini yapabiliriz diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı

Mükremin Bey, sunroof açıkken güneşlik kapanıyor mu onu hatırlayamadım şuan. Eğer öyle oluyorsa tavanı sökmeye gerek kalmadan güneşliği söküp yapıştırma işlemini yapabiliriz diye düşünüyorum.

Kapanması lazım. Veya bunu engelleyen küçük bir parça vardı.. O da dışarıdan sökülecek! Çok iyi hatırlamıyorum ancak net hatırldığım tavan döşemesi sökülmeden güneşlik sökülebilir.
Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Yakın zamanda seat ibizaya ait tavan döşemesi yaptık. Mekanizma aynı mı bilmem ama onun tavanını söktğkten sonra bile sunroof kapağını sökmek için çok uğraştık, arka su gider hortumları dahi söktük. C max için ise sunroof açılırken kapağıda açıyor. İki tane plastik takoz sunroofla birlikte kapağı geri götürüyor.

Bence tavanı komple indirmeden sunroof kapağı çıkmaz. Teorik olarak kapak sunrooftan büyük

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Yakın zamanda seat ibizaya ait tavan döşemesi yaptık. Mekanizma aynı mı bilmem ama onun tavanını söktğkten sonra bile sunroof kapağını sökmek için çok uğraştık, arka su gider hortumları dahi söktük. C max için ise sunroof açılırken kapağıda açıyor. İki tane plastik takoz sunroofla birlikte kapağı geri götürüyor.

Bence tavanı komple indirmeden sunroof kapağı çıkmaz. Teorik olarak kapak sunrooftan büyük

Bana da öyle geliyor. Dediğiniz gibi, sunroof kapağı sunrooftan büyük. Umarım Mükremin bey yanılmaz kolay bir şekilde sökebiliriz. Haftasonu girişeceğim bu işe.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Akyol

Bana da öyle geliyor. Dediğiniz gibi, sunroof kapağı sunrooftan büyük. Umarım Mükremin bey yanılmaz kolay bir şekilde sökebiliriz. Haftasonu girişeceğim bu işe.

Umarım dediğiniz gibidir, kolay bir yolu olsa da masraf fazla olmasa
Yorum bağlantısı
Levent Ayhan

yapıştırma için pattex kullanın. diğer bali tarzı yapıştırıcılar sıcakta bırakıyor. ama pattex markasının sıcaklık dayanım derecesi yüksek. hem çevreci. kutunun üzerinde yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Haftasonu bu işe girişip, bilgi vereceğim. Tecrübemiz olmuş olsun.

Yorum bağlantısı

yapıştırma için pattex kullanın. diğer bali tarzı yapıştırıcılar sıcakta bırakıyor. ama pattex markasının sıcaklık dayanım derecesi yüksek. hem çevreci. kutunun üzerinde yazıyor.

Sprey yapıştırıcılar var hem kumaş emme yapmıyor, hemde gayet sağlıklı. :)

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Tavan sökülmeden kapak çıkmaz, ama gene bir deneyin, şimdiki aracım Rover , önceki mondeo, daha önceki vectra hepside sunroof açıkken perdeyi kapanmıyordu, amacı güvenlik. [emoji5]

tarihinde Süleyman Özer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Sistemi komple sökmüşsünüz, tebrik ederim. :good1:  Tabi ki tavan döşemesinin sökülmesi gerekli. Sadece güneşlik kapak sökülecekse tavan döşemesine dokunmadan sökülebilir. :yes:

Ayrıca; benim aracımda da (C-max) tahliye hortumları yerinden çıkmıştı; onları da tavan döşemesini sökmeden yerlerine oturtup, kelepçelemiştim.

tarihinde Mükremin Kocataşkın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Sistemi komple sökmüşsünüz, tebrik ederim. :good1:  Tabi ki tavan döşemesinin sökülmesi gerekli. Sadece güneşlik kapak sökülecekse tavan döşemesine dokunmadan sökülebilir. :yes:

Ayrıca; benim aracımda da (C-max) tahliye hortumları yerinden çıkmıştı; onları da tavan döşemesini sökmeden yerlerine oturtup, kelepçelemiştim.

Benim de merak ettiğim nokta burası. Umarım tavan döşemesini sökmeden güneşliği sökebiliriz. Uygulama fotoğraflarını buradan paylaşacağım.

Yorum bağlantısı
Ferhat Genç

Haftasonu fırsat bulamadım. Hala öyle duyuyor maalesef. Fakat güneşliğin tavan sökülmeden çıkartılması imkansız. Onu kontrol ettim en azından.

Yorum bağlantısı

Haftasonu fırsat bulamadım. Hala öyle duyuyor maalesef. Fakat güneşliğin tavan sökülmeden çıkartılması imkansız. Onu kontrol ettim en azından.

Bir kere değil, bir kaç kere söktüm taktım. Çünki önce çift taraflı bantla yapıştırmayı denedim. Olmayınca tekrar söküp bally ile yapıştırdım. Tavan döşemesine yazık etmeyin.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...