İçeriğe Yönlendir

Focus III - İç Sıcaklık Sensörü Hakkında

Alper Koçak

Recommended Posts

Alper Koçak

arkadaşlar ben aranıza yeni katılmış bir üyeyim. arabam 2011 focus 3 1.6. tdcı titanyum. dijital klimayı otomatiğe aldığımda sıcak ufleme basladı low da iken soguk üflüyor sıkıntı olmuyor fakat örnegin 20 dereceye getirdiğimde basta soguk sonra birden sıcak üflemeler yapıyor. hata kodu olarak b105a (kabin sıcaklık fanı sensör aspiratörü) ve b1a61 iç sıcaklık sensörü hatası verdi. ben kendim o vınn sesi yapan parcayı cıkardım ornegin oraya soğuk hava tuttuğumda  sıcak üflerken klima, soguk hava tutuncada sıcak üfleme yaptı. sizden sorum ve rücam sudurki;

o parcanın (ekte resmini koyduğum) görevi nedir? bir kaç yerde iç sıcaklık sensörünün değişimi için göğsün sökülmesi gerekli deniyor, üzerinde mini fan olan parça iç sıcaklık sensörümü? onu değiştirsem sorun hallolurmu? birde yabancı bir video da iç sıcaklık sensörü için göğsün altında olabilceği yazıyordu bilginiz varmı?

sorunun kaynagı bu mu?

1d17c38690df8453cfd6ee63748d59e6.jpg,

yoksa bu mu sizce

FJZ5J26I4O21594.MEDIUM.jpg

benzer konu vardı ancak içerik farklı olduğundan yeni konu açtım. yardımcı olabilcek varsa şimdiden teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Alper Koçak

ben acıkcası sıcak olunca hemen geri kısıyorum. bir iki defa once yavas üflemeye basladı sonra otomatikman cama vermeye basladı sıcak havayı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

beklenecek iç sıcaklık hedeflenenen ulaşana kadar. kesilmez ise sorun var demektir. fan hızı artabilir yönlendimre değişebilir auto nun mantığı o zaaten

Yorum bağlantısı
Alper Koçak

peki üzerinde mini fan olan parcanın yerini biliyorum soktumde hatta ama diyelimki iç sıcaklık sensörü arızalı onun yeri nerede? bilen varsa cevaplarsa sevinirim

Yorum bağlantısı
Alper Koçak

muhittin bey kastettiğiniz fan göğsün içndeki kutudaki fan mı? yeri neresi tam olarak araç içindeki

Yorum bağlantısı
Alper Koçak

Herkese teşekkür ederim az once buldum yerini.gaz pedalinin ustunde

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Özgür Barış Erol
On 22 Temmuz 2016 Cuma at 10:07, Alper Koçak yazdı:

arkadaşlar ben aranıza yeni katılmış bir üyeyim. arabam 2011 focus 3 1.6. tdcı titanyum. dijital klimayı otomatiğe aldığımda sıcak ufleme basladı low da iken soguk üflüyor sıkıntı olmuyor fakat örnegin 20 dereceye getirdiğimde basta soguk sonra birden sıcak üflemeler yapıyor. hata kodu olarak b105a (kabin sıcaklık fanı sensör aspiratörü) ve b1a61 iç sıcaklık sensörü hatası verdi. ben kendim o vınn sesi yapan parcayı cıkardım ornegin oraya soğuk hava tuttuğumda  sıcak üflerken klima, soguk hava tutuncada sıcak üfleme yaptı. sizden sorum ve rücam sudurki;

o parcanın (ekte resmini koyduğum) görevi nedir? bir kaç yerde iç sıcaklık sensörünün değişimi için göğsün sökülmesi gerekli deniyor, üzerinde mini fan olan parça iç sıcaklık sensörümü? onu değiştirsem sorun hallolurmu? birde yabancı bir video da iç sıcaklık sensörü için göğsün altında olabilceği yazıyordu bilginiz varmı?

sorunun kaynagı bu mu?

1d17c38690df8453cfd6ee63748d59e6.jpg,

yoksa bu mu sizce

FJZ5J26I4O21594.MEDIUM.jpg

benzer konu vardı ancak içerik farklı olduğundan yeni konu açtım. yardımcı olabilcek varsa şimdiden teşekkür ederim

Arkadaşlar iyi günler. Aynı sorun bende de oldu çözümü bilen bir arkadaş yardımcı olursa çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Vedat İrin

Merhaba arkadaşlar son günlerde bende bunu bayağı yaşıyorum, yine klima normale dönüyor ama yine de rahatsızım bu konuda çözüm bulabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Özgür Barış Erol

Arkadaşlar Hale’n bir çözüm bulamadık, bilen arkadaşlar ilgilenirse memnun olurum. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alper Koçak

Merhabalar bayadir girmiyordum gec cevap veriyorum kuaura bakmayin. Yetkiki servis  dahil birkac ustaya gittim. Soyledikleri su burkac sensor varmis ve hata kodu tekmis. Sokul bakcaz dediler bendd ugrasmadim. Yabanci bir ziteden ogrendigim kadariyla lervanesi olmayan cubuk seklindeki sensordrn kaynaklaniyormus. Servis 250 tl dedi ve gec gelir dedi ben yurtdisindan siparis vermeyi düşünüyorum. Elime ulastiginda size bilgi veririm

Yorum bağlantısı
Özgür Barış Erol

Pervaneli sensörün orjinalini aldım ama değiştirmedim henüz. Videodaki sensör ise amazonda 8 usd motorcraft parça burda ise 168 tl ye buldum. Sorun aynı çözüm kesin olduğunda uğraşacağım. 

Servise iki kez gittim Ankara Tanotoya, ilk kez duymuşlar bu sorunu aracın en az iki gün kalması lazımmış, kompresör - dijital kumanda paneli ve evaparatör olmak üzere 3 parça varmış toplam fiyatı 7000 tl imiş hangi parça arızalı ise o tespit edilip değiştirilecekmiş. En ucuz parçası 2000 tl olup + arıza tespit ücreti + işçilik ücreti ödemem gerekebilirmiş. Bende bu paraya yaptırmak istemediğimi zaten klimanın ol ayarında çalıştığını sadece auto modda sıkıntı olduğunu belirterek ayrıldım. 

Özel bir yerde aracı cihaza bağlattım “kabin sıcaklık sensörü arızası” verdi. Ama bu sensör hangisi bilemedim. Bir de servis iç kabinde tam 4 sensör olduğunu söyledi. Bir sürücü tarafı bir yolcu tarafı bir ön cam bir de evaparatör deymiş. Umarım çözülür. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Alper Koçak

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle Özgür Barış Erol beyle yaptığımız araştırmalar sonucunda aşağıdaki resimde olan bilgiyi paylaşmak istiyorum. Sorun o fanlı olan parçadaymış. Ancak parçayı çıkarıp cihazla test edince yeni bir hata kodu açması bizleri yanıltıyordu. Ben internetteki videoda gördüğüm yöntemi denedim, sadece sıcak üflemenin zamanı biraz değişti fakat aynı hata devam etti.

b105a (kabin sıcaklık fanı sensör aspiratörü) ve b1a61 iç sıcaklık sensörü hataları tek bir parçanın veriği hata kaydıymış. fakat arabamızda toplamda 4 adet sıcaklık sensörü varmış.bizi korkutan internette bazı videolarıda bulunan iç kısmdaki sensörlerdi.  tek bir hata kodu olan b1a61 hatası bizleri ve ustaları yanıltmış. bu parçada pervaneli kısım ayrı bir hata kodu, sensör ayrı bir hata kodu ile numaralandırılmıştır.

Sonuç olarak,  H82NB numaralı parça değiştiriliyor ve sorun çözülüyor. Özgür bey bu parçayı aracına aldı ve sorunu çözüldü. Bende aldım şuan kargoda.

Tüm forum arkadaşlarıma ve Özgür Beye teşekkür ederim.

Not: bu parça için araştırma yaparken elime focus 2012-2014 için güzel bir kaynak geçti. bu modeller için sorunu olan olursa özelden yazarsa bu kaynaktan elimden geldiğince araştırabilirim.

ETQZzY.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Burak Güler2

Bu parçayı nereden aldınız?

Alper Koçak yazdı:

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle Özgür Barış Erol beyle yaptığımız araştırmalar sonucunda aşağıdaki resimde olan bilgiyi paylaşmak istiyorum. Sorun o fanlı olan parçadaymış. Ancak parçayı çıkarıp cihazla test edince yeni bir hata kodu açması bizleri yanıltıyordu. Ben internetteki videoda gördüğüm yöntemi denedim, sadece sıcak üflemenin zamanı biraz değişti fakat aynı hata devam etti.

b105a (kabin sıcaklık fanı sensör aspiratörü) ve b1a61 iç sıcaklık sensörü hataları tek bir parçanın veriği hata kaydıymış. fakat arabamızda toplamda 4 adet sıcaklık sensörü varmış.bizi korkutan internette bazı videolarıda bulunan iç kısmdaki sensörlerdi.  tek bir hata kodu olan b1a61 hatası bizleri ve ustaları yanıltmış. bu parçada pervaneli kısım ayrı bir hata kodu, sensör ayrı bir hata kodu ile numaralandırılmıştır.

Sonuç olarak,  H82NB numaralı parça değiştiriliyor ve sorun çözülüyor. Özgür bey bu parçayı aracına aldı ve sorunu çözüldü. Bende aldım şuan kargoda.

Tüm forum arkadaşlarıma ve Özgür Beye teşekkür ederim.

Not: bu parça için araştırma yaparken elime focus 2012-2014 için güzel bir kaynak geçti. bu modeller için sorunu olan olursa özelden yazarsa bu kaynaktan elimden geldiğince araştırabilirim.

ETQZzY.jpg

Merhaba. Bu parçayı nereden aldınız? Parçanın ürün numarası elinizde mevcut mu?

Yorum bağlantısı
Alper Koçak

Biz özgür beyle aynı kişiden aldık, yedek parça işi yapıyormuş ancak bırakmış şimdi.

Fotoğraftaki parça numarası ile arama yapın çıkıyor

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Resul Koçyiğit

Herkese merhaba.

Benzer bir sorunu bende 2014 fiesta titanium aracımda yaşamaktayım. Araştırma yaparken tam yerine geldim dedim. Eğer hala forumda iseniz ve cevap verebilirseniz memnun olurum. Bahsi geçen sensör fiestada da aynı koda sahip (H82NB). Yerine focusun aksine klima kumanda panelinin arkasında ve konsolun bir kısmının sökülmesi gerekiyor. Kendim yapmaya çalışacağım ancak parçayı arattığımda bulamadım. Temin edebileceğim bir yer tavsiyeniz olursa sevinirim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...