İçeriğe Yönlendir

Ibiza 6K - Seat İbiza Sol Önden Gelen Ses?

Aydın Sert

Recommended Posts

Aydın Sert
(düzenlendi)

Merhabalar Değerli Forum Üyeleri,

Aracım 2000 model 1.6 16V 100HP benzin+LPG' li SEAT İbiza.

Bayramdan önce aracımın sol ön tekerinden geldiğini tahmin ettiğim bir ses geliyordu. Genellikle düşük hızlarda (20-30 km/h) ve sola dönüşlerde yaşıyordum.

Bayramdan sonra Sinop' tan İstanbul' a gelirken sesin arttığını fark ettim ve baya duyuluyordu içeriden. Hafif sola eğimde bile hissediliyor. Özellikle sola yatık aşağı eğimli yollarda fazlaca duyuluyor.

Ses ise; hani el arabasına çok fazla yük yüklersiniz de tekeri de yağsız olduğunda bir ötme sesi gelir ya öyle bir ses.

Bayramdan önce rot/balans ayarı yaptırdım. Her şey düzgündü.

Sizce sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Neye ve nereye baktırmam gerekli? Daha büyük bir probleme yol açmasından endişeleniyorum.

tarihinde Murat Sağdaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erdal Delebe

Porya bilyesi dağılmış olabilir, düşük ihtimal balatalar sürtüyr olabilir. Ancak benim araçta porya bilyesi dağıldığında ciyk ciyk diye ses gelmişti. 

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Porya bilyesi dağılmış olabilir, düşük ihtimal balatalar sürtüyr olabilir. Ancak benim araçta porya bilyesi dağıldığında ciyk ciyk diye ses gelmişti. 

Hocam öyle cıyk tarzında bir ses değil de dönen bilyenin demire sürtündüğünde çıkan bir ses gibi geliyor.

Tabi porya da olabilir.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

bilya ses başalngıcı artar yolda da bırakır o parça

Teşekkür ederim Çağlar abi.

Yarın baktırayım o halde.

Yolda kalmayalım.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Yorum yapan öneri sunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum öncelikle.

Cumartesi günü aracımı götürdüm hemen ustama. Lifte kaldırdı baktı öne tekerlekler çok zor dönüyor. Dedi ki balatalar bitmiş merkez sıkıyor. Dedim ustam frenlerim çok iyi, sana öyle gelir bitmiş dedi. Söktük baktık gerçekten çok az kalmış. Hemen iki takım orjinal balatalar ile değiştirdik. Şimdi ne ötme sesi ne de başka bir şey var çok şükür.

Hazır sanayiye gitmişken aklımda olan aracın yedek anahtarını kodlatması vardı, onu hallettim. Dedim kodlatmışken biz bunu sustalıya çevirelim ve alarmı da ekleyelim. Şimdi tek anahtarım var ve sustalı. Çok rahatmış  :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...