İçeriğe Yönlendir

Yavru Kedilere Nasıl Bakılır?

Köksal Yılmaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz

Selamlar abiler ,dostlar,

Zaman zaman sokak kedilerine mama alıp sabah akşam azar azar veririm. Bu şekilde mahallenin kedisi olup bir nevi elimde büyüyen ve doğum yapan bir kedi var ancak kendisi ortada yok, yavrularla kaldım başbaşa.

Olayı fotolarla anlatacak olursam

Yavrular bunlar, gözleri kapalı kendi başlarına süt içmiyorlar

175c239b3fb1127833293925c5acc598.jpg

Ilk gecemizde küçük kızımın kullanmadığı biberonunu buldum ama pek işe yaramadı

44b2f55ddcd78742050c4531cd0ad14f.jpg

Canı yok zaten tırmalama için ama yumuşak olsun farketmeden zarar vermiyim diye sarıp sarmaliyorum

036336d4c1e31aca3a2e6293166a2a94.jpg

Ilk gece pek bişey yediremedim, şırınga ile 50/50 su süt karışımı vermeye çalıştım

9a2279320fefcc79288f0c04f0fafeed.jpg

Ikinci akşam (dün akşam)

Here comes a new challenger :)

Bu da mahallemizin gençlerinden Tüylü, benim ufaklıklarla da arası iyi, hazır kuru mama yiyebiliyor

7c83a9c70d14265ed1df6c84530868c2.jpg

e11b245bdb2b1b96875306c543b2d530.jpg

74b4a6865a6a3d8d549276d1dc5d19ad.jpg

Ufaklıklara şırınga ile beslemeye devam ilk güne göre daha iyi ama yeterli mi bilemedim (5 ml şırınga ile 4-5 kez verdim ama yarısı beze-yere dökülüyordur.

bf98bb674841f4f551f3c17e3741d477.jpg

Bugüne gelecek olursak işe giderken veterinerin fotosunu çektim bişeyler sorarım diye ama acil cep no silik çıkmış eve geç geldiğimden kapalı oluyor

f63a60ab9ef724519857bc05e52e854b.jpg

Soldaki büyük kedi Tüylü değil, ondan bi tık daha büyük onun adını Huysuz koydum çünkü huysuz bi kedi mama isterken huysuz seslerle atar yapar gibi istiyor, ufaklıklarin başında duruyor onları yalıyor filan, ben beslerken bana bile bazen pıslıyor, azarı yiyince kaçıyor (çok kızdırırsa mandal atıyorum).

bded3cd0fffe2ae77b9785b510a74304.jpg

Solda bez üstünde duran Edi sağdaki de Büdü, Edi biraz daha ufak kalmış daha bi muhtaç bakıma. Ikisini de kasadan çıkardım bu akşam Büdü gezinirken bahçede odunlarin arasına girdi bulamadım orda kaldı bu gece, neyse ki süt içti biraz, dünden daha tok olduğuna eminim.

b41bc0a7776136d02f3dad7c304f1d30.jpg

Ikisinin de gözleri iltihap yapmış Edi den başlıyorum (o ara kaçtı odunlarin arkasına)

da656aff76c762512c8cca47a53a4751.jpg

Lipton yoktu kader utansın

32f9153ad883adabb74bbc55bbf15cd5.jpg

Kulak çubuğu ile ilk katı aldım sonra normal pamuğa geçtim, bayaa kötü olmuş

82465bdc103f5e475e35bb8f3a25ccdb.jpg

Selam dünyalılar

d0887c4fd095d4235b68d4c6ad839800.jpg

f536389a3a7d2a40583bd36ce0c40e29.jpg

Bezlerini değiştirdim garajda karton üstüne bıraktım kasaya hapsetmedim bu akşam, Edi hemen uyudu nefes almasa öldü sanardım. Şimdiki sorun ise böcekler

be335935a2c5cd43cf0d620fd484edf5.jpg

Niyetim bebeleri sokakta yaşayacak hale gelecek kadar büyütmek sonra gider gelirler diğerleri gibi. Ne yapmalı nasıl bakmalı gibi değerli fikir ve önerilerinizi bekliyorum.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
İsmail Avcı

Takipteyim benim de baktigim bi annesiz yavru var

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Hangi şehirdesiniz göremiyorum ancak belediyelerin ücretsiz aşı ve veterinerlik hizmetleri var. Yardımcı olacaklardır.

Bakım için faydalı bilgiler

http://www.sokakkedisi.net/annesiz.asp

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Hangi şehirdesiniz göremiyorum ancak belediyelerin ücretsiz aşı ve veterinerlik hizmetleri var. Yardımcı olacaklardır.

Bakım için faydalı bilgiler

http://www.sokakkedisi.net/annesiz.asp

Istanbul Kartal dayım, linki inceleyeyim tşk
Yorum bağlantısı
Fatih Avcı

Benim 2 tane kedim var yavru hallerinden beri bendeler sütü sulandirarak verin ve yarım yağlı süt olsun mutlaka ilk günler verilen sütler yeterli uzerlerindeki böcekler için şuan sakın ilaç kullanmayın kullandığınız anda bir kaç saat içerisinde ölürler kedicikler. Mutlaka veterinere götürün uzerlerindeki böcekler için allah kolaylık versin büyük sevap.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Azizoğlu

Göz iltihabı için gentagut adında bir damla var. Eczaneden (1.5 lira filan) edinin hemen kendine getiriyor yavruların gözünü. Annesiz büyümeleri zor oluyor ama oluyor yani. =)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Gentagut çok iyidir. Sütü sulandırarak vermeye devam. Şırınga iyi yöntem. Gözler sıkı kontrol. Bi veteriner kontrolü fena olmaz bence. Yüreğinize sağlık.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı

yavru kedilerdeki en çok görülen problem göz iltihapları,ve müdahale edilmeyince bi çok kedi kör kalıyor ne yazık ki.

Yüreğine sağlık abi,ilgileniyorsun kaç gündür. Şuan büyük ihtimalle lavaboya da çıkamazlar. Anneleri normalde yalayarak yardımcı oluyor. Annesizler için ıslak pamuk ile arkalarına sürmek gerekiyor diye biliyorum inşallah toparlarlar. En azından gözleri tam açılsa 1-2 haftada kendilerine geleceklerdir.

Yorum bağlantısı
Tuncay Arslan

Allah senden razı olsun. Beslenmeyi doğru yapıyorsun, göz ve böcekler için veteriner şart gibi görünüyor ama benim ilk başvurduğum yemek sodasını suda iyice eritip solüsyon niyetine kullanmak oluyor. Hatta ağzının içine de akıtıyorum dezenfekte özelliği sayesinde oluşabilecek enfeksiyonları da önlüyor. 

Annesi olsaydı yalayarak sürekli temizlerdi, annesinin vazifesini kendimiz yapmak zorundayız, özellikle çiş için organlarına hafif hafif masaj lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Edi dün cisini yaptı ama büyük wc den pek emin değilim. Bu akşam veterinere uğramayı planlıyorum (işten vakit bulurum inşallah)

Büdü de sabah miyavlarken odunların dışına çıkmış hemen aldım ordan ikisini de kasaya koydum bezlerin üzerine kaybolmak için küçükler

Tavsiyeleri not alıyorum [emoji106]

3394c0cd98df2838ab3072a8665cd952.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Faceden de yazdım abi gözler ve tuvaletleri çok önemli.

Anneleri yalayarak tuvaletlerini yaptırır normalde. Hafif ılık su ile ıslatılmış pamuk ile o bölgelerine masaj yapmak lazım

O mavi eldivenleri niye taktım sanıyorsun :biggrin:;)

Normalde böyle işler hiç tarzım değildir ama içim acıdı kendi başlarına da yaşamaları mümkün görünmüyor.

Kartal Belediyesinde ücretsiz veteriner hizmeti alabilirsiniz.

https://www.kartal.bel.tr/tr/kurumsalyapi/mudurlukler/VeterinerIsleri.aspx

Aradım şimdi bakım hizmeti vermiyorlarmış, veteriner bikaç tavsiyede bulundu, böcekler için de pire olmadıktan sonra giderler sorun değil dedi. Gözle ilgili siprogut damla ve thiocillire ilaçlarını önerdi ama siproguta şimdi baktım kulak damlası diyor. Acaba gözde de işe yarıyor diye mi verdi?

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

O mavi eldivenleri niye taktım sanıyorsun :biggrin:;)

Normalde böyle işler hiç tarzım değildir ama içim acıdı kendi başlarına da yaşamaları mümkün görünmüyor.

Aradım şimdi bakım hizmeti vermiyorlarmış, veteriner bikaç tavsiyede bulundu, böcekler için de pire olmadıktan sonra giderler sorun değil dedi. Gözle ilgili siprogut damla ve thiocillire ilaçlarını önerdi ama siproguta şimdi baktım kulak damlası diyor. Acaba gözde de işe yarıyor diye mi verdi?

Önerilen gentagut ta göz ve kulak damlası olarak geçer. Sorun yok :good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Siprogut göz ve kulak olarak ayrı formdadır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Siprogut göz ve kulak olarak ayrı formdadır.

Bu hangisi abi?

e3201a9e6775db8acbf3d50e676c3e74.jpg

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ayhan Onaran

Göz damlası mutlaka kullanın ucuz olduğu için gentagut veya siprogut olabilir. Kulak damlaları göze de uygulanabiliyor. Ancak göz damları kulağa olmuyor bildiğim kadarıyla. Damla sıkmazsan gözlerini kaybederler aman dikkat. şimdilik bocekler 2. planda.. Gözleri mutlaka tedavi etmek lazım. Şıranga çok ince şırıngalar var onlardan temin edersen işin çok kolaylaşır..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Pet shop larda minik biberonlar var ben onları kullanmıştım. Tuvalete çıkmaları içinde karın bölgesine masaj yapmanız gerekiyor. Kolay gelsin  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

köksal abi allah yardımcın olsun inşalah büyür yavrular bir an önce 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aykut Uçar

Eğer verdiğiniz sütü ılık suyla sulandırmazsanız sindirim sistemlerini bozup ishal olurlar ve ölürler ne yazık ki. Yaklaşık 20 yıldır kedi-köpek besliyoruz sütü sulandırıp içine de ekmek doğrayın ilerleyen haftalarda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Pendik girişte veterinerlik merkezi var kartal tarafından, durağın adı bile veteriner hatta, orayla irtibata geçmek faydalı olabilir. Ellerinize sağlık, hassasiyete tebrikler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezer Pamukçu
(düzenlendi)

Bende 1 ev kedim vardı, öldü içim çok yandı çok bağlıydı bana eve geldiğimde kedi kucağıma atlıyordu. hep evdeydi ama veterinere götürdüğümüzde öğrendik ciğer yetmezliği varmış o yüzden nefes sıkıntısı vardı tüm aşılarını tüm kontrollerini yaptırıyorduk fakat yaşatamadım kedimi çok üzüldüm. şimdi sokak kedilerine yaklaşık 17-18 kediye yemek su ihtiyaçlarını karşılıyorum.

Rahmetli Dedemin söylediği benim en sevdiğim bir sözü vardı; Sen senden küçük olanlara,muhtaç olana yardımcı olacaksın ki sanada senden büyük (ALLAH) yardımcı olsun. 

Çok iyi yapıyorsunuz tebrik ediyorum sizi.

tarihinde Sezer Pamukçu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...