İçeriğe Yönlendir

Cam Suyu Katkıları (Temizlik Ve Donma Engelleyiciler)

Adem Tarı

Recommended Posts

Adem Tarı

Çoğumuz, aracımızın cam suyu için gerek temizlik gerekse kışın donmayı engellemek için çeşitli katkılar kullanıyoruz.

Özellikle kış aylarının dışında antifirizli cam katkıları yerine konsantre temizleme solüsyonlarını tercih ediyorum. Bunlardan tercihim ise hemen her akaryakıt istasyonunda uygun fiyatlara satılan "Würth Cam Temizleme Sabunu" ydu.

1017789e071459b44005f58f245ef956.jpg

Ancak, son olarak birlikte aldığım 3 şişe ürün beni fena halde hayal kırıklığına uğrattı. İlk şişede anlamadım üründen kaynaklandığını. Cama su sıktığımda aracın içerisinde iğrenç bir koku (en yakın tarif foseptik çukuru olurdu herhalde). Ama, aracın motor bölümünde çürümüş organik bir şey sandım. Aramalarım sonuç vermeyince istasyonların birinde koyduğum sudan şüphelendim, içine lağım karışan kuyu suyu olabilir sandım. En sonunda haznedeki tüm suyu 2 kez boşaltıp doldurdum. Bir süre böyle katkısız kullandım, sorun yok.

Geçenlerde kalan iki şişeden birini daha hazneye boşaltım. Araç sıcağa maruz kaldıktan hemen sonra yine aynı koku, fıskiyeyi çalıştırınca araç içerisinde durulmuyor! Bu defa kanaat getirdim sorunun bu üründen kaynaklandığına. Bu defa 3 kere boşaltıp doldurdum, öyle keskin bir koku ki aracın park halinde olduğu yerde hâlâ duruyor...

İşin ilginç yanı, bu ürünü uzun zamandır kullanıyordum. Belki 10'a yakın şişe tükettim ama böyle bir sorun yaşamamıştım. Ürünün son kullanma tarihi var ama ona da daha var, sıcak mı bozdu desem öncekileri de sıcakta kullanmıştım. Sanırım bu seri sorunlu...

95b349b5a898bceaa357bc389af9c3ea.jpg

Peki sizler aracınızın cam suyu için yaz veya kış hangi katkıları kullanıyorsunuz..?

Güvenli sürüşler dilerim...

GM Discovery II+ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Semih İzgi

Özellikle cila,boya koruma veya seramik kaplama uygulanmış otomobillerde bu ve benzeri ürünlerin kullanılmaması gerektiğini belirtmek isterim.

İçlerindeki çözücüler fosfat ve tuz  varsa camınızda, yoksa da araç boyası üzerinde temas ettiği her noktadaki korumaya zarar verebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Tarı

Özellikle cila,boya koruma veya seramik kaplama uygulanmış otomobillerde bu ve benzeri ürünlerin kullanılmaması gerektiğini belirtmek isterim.

İçlerindeki çözücüler fosfat ve tuz varsa camınızda, yoksa da araç boyası üzerinde temas ettiği her noktadaki korumaya zarar verebilir.

Donmaya karşı koruma sağlayan "antifirizli cam suyu katkısı" diye tabir edilen ürünler mi sadece bu riski taşıyan, yoksa sadece temizleme işlevini (camdaki yağ, is vb.) gerçekleştiren konsantre deterjanlar da dahil mi bu gruba..?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben de bu üründen kullanıyorum. Sıkınca mis gibi portakal kokuyor? Hiç kötü koku almadım. Hatta bittiği için şimdi büyük boy dozaj ayarlı şişeden sipariş geçeceğim.

Yorum bağlantısı
Adem Tarı

Ben de bu üründen kullanıyorum. Sıkınca mis gibi portakal kokuyor? Hiç kötü koku almadım. Hatta bittiği için şimdi büyük boy dozaj ayarlı şişeden sipariş geçeceğim.

Amman seriye dikkat... [emoji1] [emoji1] [emoji1]

Yorum bağlantısı
Hami Erışık

Bizim §irketteki şöför yarım §işe cam sil + su cam tertemiz oluyor...

Zararı yoktur heralde camsilin boyaya..

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Bende başka bir marka bir ürün almıştım aynı koku bende de olmuştu bir depo suyu boşalttıktan sonra geçti şimdi sadece su koyuyorum[emoji1]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adnan Çakır

Konsantre antifrizli cam suyu bulursam vakti zamanı geçmiş kolonya,parfum, hacı yağı falan :) güzel kokması için ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Tarı

yazın su ve azcık sabun, kışın su ve metil alkol karışımı.

Karışımı kendiniz mi hazırlıyorsunuz? Havacılıkla falan ilgi var mı..?

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Karışımı kendiniz mi hazırlıyorsunuz? Havacılıkla falan ilgi var mı..?

Kendim hazırlıyorum, havacılık yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Tarı

Kendim hazırlıyorum, havacılık yok.

Metil alkol ve su deyince aklıma kışın uçakların kanadı yerde buzlanmasın diye sıkılan solüsyon geldi de...

Belli bir oranı var mı peki, yoksa sıcaklığa göre değişken mi?

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Bir kutu dolusu suya yarım çay bardağı üzüm sirkesi döküyorum, sonrasında suyu 3 ay kadar kullanıyorum, bitmeden üzerine su çekiyorum. Bir iki su tamamladıktan sonra saf su oluyor, bu şekilde kullanıyorum, camlarımda gram leke veya kireç izi yok. Tabi aracın içi mis gibi kokmuyor  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Aldemir

Bir kutu dolusu suya yarım çay bardağı üzüm sirkesi döküyorum, sonrasında suyu 3 ay kadar kullanıyorum, bitmeden üzerine su çekiyorum. Bir iki su tamamladıktan sonra saf su oluyor, bu şekilde kullanıyorum, camlarımda gram leke veya kireç izi yok. Tabi aracın içi mis gibi kokmuyor :)

Mantıklı valla. İçine biraz da gül suyu döksek nasıl olur ki [emoji1] sirke kokusunu giderir mi acaba?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Mantıklı valla. İçine biraz da gül suyu döksek nasıl olur ki [emoji1] sirke kokusunu giderir mi acaba?

[emoji6] [emoji3]
Yorum bağlantısı
Kazım Yılmaz

Uçak kanatlarına kışın tatbik edilen şey etil alkol (ethanol) bu arada...

Metil alkol ve su deyince aklıma kışın uçakların kanadı yerde buzlanmasın diye sıkılan solüsyon geldi de...

Belli bir oranı var mı peki, yoksa sıcaklığa göre değişken mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Bu sorun bu markanın ürününden kaynaklı değil. Hemen hemen tüm kalitesiz cam sularının yada katkılarının yarattığı, doğal denecek bir oluşum. Bir dönem bende yaşadım. Hakan Kurt un tavsiyesi ile depoyu komple boşaltıp 2-3 defada temiz su ile temizledim. Sonrası kaliteli kışlık cam suyu koydum. 1 yıl hiç koku olmadı. Öncesi resmen ayak kokusuna benzer bir koku oluşuyordu. Araç içi fanı açınca koku artıyordu. Çözüm depoyu komple boşaltıp temiz su ile temizlemek ve ardından kaliteli kışlık cam suyu kullanmak. Belki uzun dönemde koku yine ortaya çıkabilir. Ama bu temizleme işlemini yapınca kesin yok oluyor.

Bunun dışında kışlık cam suları için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/251579-hangi-silecek-suyu-liste-ilk-mesajda/

Yorum bağlantısı
Adem Tarı

Bu sorun bu markanın ürününden kaynaklı değil. Hemen hemen tüm kalitesiz cam sularının yada katkılarının yarattığı, doğal denecek bir oluşum. Bir dönem bende yaşadım. Hakan Kurt un tavsiyesi ile depoyu komple boşaltıp 2-3 defada temiz su ile temizledim. Sonrası kaliteli kışlık cam suyu koydum. 1 yıl hiç koku olmadı. Öncesi resmen ayak kokusuna benzer bir koku oluşuyordu. Araç içi fanı açınca koku artıyordu. Çözüm depoyu komple boşaltıp temiz su ile temizlemek ve ardından kaliteli kışlık cam suyu kullanmak. Belki uzun dönemde koku yine ortaya çıkabilir. Ama bu temizleme işlemini yapınca kesin yok oluyor.

Bunun dışında kışlık cam suları için aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz.

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/251579-hangi-silecek-suyu-liste-ilk-mesajda/

Aslında tam da bu üründen kaynaklanıyor.

İlk mesajımı dikkatle okursanız anlayacaksınız. Ama ben bir kez daha tekrar edeyim;

İlkinde ben de sebebin bu ürün olduğunu anlamadım. Depoyu 2 boşalt doldurdan sonra koku kesilince depodan olduğunu anladım ama yine ürün kaynaklı olduğundan emin değildim.

Kısa süre sonra (günler) ikinci şişeyi depoya boşalttım (aynı anda 3 şişe almıştım) ve ertesi gün ilk fıskiyede aynı koku gelince bu üründen emin oldum.

Bu üründen kaynaklanmadığını, yanıldığımı düşünen arkadaşlar için elimde 1 şişe daha var. Memnuniyetle hediye ederim... [emoji4] [emoji4] [emoji4]

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Alpay Sumer

Konu Hort 😁

Havalar sogumaya basladi. araclarinizda Kullanip memnun kaldiginiz urunler var mi? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alpay Sumer yazdı:

Konu Hort 😁

Havalar sogumaya basladi. araclarinizda Kullanip memnun kaldiginiz urunler var mi? 

Donmaya karşı mı, temizlemek için mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...