İçeriğe Yönlendir

Maf Sensörü Temizliği ?

Volkan Ceneviz

Recommended Posts

Volkan Ceneviz

Aracımda bu gün boş vaktim varken temizlik yaparken Maf sensörünü (debimetre-hava akış sensörü) söküp içini balata spreyi ile temizledim ancak bazısı balata spreyinin zararlı olduğunu bazısının da kullanılabileceği söyleniyor ben kullandım ama herhangi bir zarar verdim mi acaba 

Yorum bağlantısı
Selim Karanca

daha önce defalarca balata spreyi kullandım maf sensörü için. genel bakım anlamında ama olumlu yada olumsuz bir faydasını görmedim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

30 santim uzaktan ve herhangi bir şeyle temasta bulunmadan balata spreyi ile temizleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

MAF ve MAP temizliğinde altın kural, sensör "soğukken" işlem yapılması ve asla temasta bulunulmamasıdır.
Sıcak sensöre sıkılan her türlü sprey (basınçlı tüpten sıkılırsa su dahil) ani ısı değişimi yaratacağından kılcal çatlaklara, hatta kopmalara ve parçanın bozulmasına sebep olmaktadır.
İki ayda bir, soğuk motorda, balata spreyi ile temizliyorum. Sorun yaşamadım.

Dost selamlarımla...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

MAF ve MAP temizliğinde altın kural, sensör "soğukken" işlem yapılması ve asla temasta bulunulmamasıdır.

Sıcak sensöre sıkılan her türlü sprey (basınçlı tüpten sıkılırsa su dahil) ani ısı değişimi yaratacağından kılcal çatlaklara, hatta kopmalara ve parçanın bozulmasına sebep olmaktadır.

İki ayda bir, soğuk motorda, balata spreyi ile temizliyorum. Sorun yaşamadım.

Dost selamlarımla...

Şehir içi bir kaç km yol yaptıktan 10 dk sonra söküp temizlemiştim. 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür

balata spreyi çok yumuşak plastik parçalara dahi zarar vermiyor. maf sensörüne de zarar vermiyecektir mrk etmeyin

Yorum bağlantısı
Ali Eren

Peki bozulursa kırılırsa çatlarsa bu maf sensörü kaç paradır acep, ben pahalı diye duymuştum

Yorum bağlantısı
Volkan Ceneviz

Peki bozulursa kırılırsa çatlarsa bu maf sensörü kaç paradır acep, ben pahalı diye duymuştum

Epey bi pahalı çıkması alınacak kadar. Lakin balata spreyi ile temizledim fakat sanki yakıtım arttı gibi. Maf sensörü için ayrı özel sprey varmış. 

Yorum bağlantısı
Yıldırım Mustafa

Mondeo 1998 için sıfırı 500 tl hocam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

muadil leri çıktı son zamanlarda iyi de işliyor gibiler. 200-250 arası

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bayram Serdar İŞGÖR

Yağsız elektronik devreler için kullanınan spreyler kullanın. Yağlı olanlar mafdaki filme yapışıyor tabi sonra tozların hepsi orda kalıyor.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

Benim araba 100 binde 10 yaşında. Herhangi bir motor sorunu vs yok. Şimdi durup dururken bu sensörü temizlemeye gerek var mı? Yoksa çalışan şeyi kurcalama ve gereksiz yere sök tak yapma ve olası hasarlardan kaçın mı dersiniz? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Benim araba 100 binde 10 yaşında. Herhangi bir motor sorunu vs yok. Şimdi durup dururken bu sensörü temizlemeye gerek var mı? Yoksa çalışan şeyi kurcalama ve gereksiz yere sök tak yapma ve olası hasarlardan kaçın mı dersiniz? 

temizlemek iyi olur,zaten periyodik olarak temizlemelisin, temizlerken el sürme sensör kısmına bezle falan sileyim kurulayım falan sakın deme ve tercihen yağsız kontak spreyi kullan, sık kirler aksın, bırak kendi kurusun, basınçlı hava falan sakın tutma, hiçbirşey olmaz bozulmaz merak etme... 

haa soketin içinede sprey sıkabilirsin yalnız azıcık sık ve sakın soketin yanındaki contalara gelmesin sprey, conta kurur takarken soket yerine geçmez, takarken zorlanır içerde döner takıldığından ve kopar ona göre, sadece pinlere azıcık sık yeter yapacaksan, yada daha kolayı dişi olan soketin deliklerinin içine sık ve diğer soketi hemen tak çıkar yap iş bitsin...oksitlenme vs yoksa birşey yapmana gerek yok, birkaç kez tak çıkar yap yeter.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Maf ne kadar temiz olursa araç o kadar düzgün çalışır, az yakar. Motora giren havanın doğru ölçülmesi önemli. 
Ben ortalama yılda bir balata spreyi ile temizlerim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

balata spreyi boyayi bozar dikkat.

Kontak daha doğru olur gibi. Kart elektronik şeylerde kullanıyorlar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yagsiz olacak  yukarida belirtildigi gibi. o sprey soketlerde de ise yariyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Metin Emer
Çağlar Bayur yazdı:

muadil leri çıktı son zamanlarda iyi de işliyor gibiler. 200-250 arası

Çağlar bey merhaba,

2010 Fiesta 1.4 dizel araç için hangi marka hava akışmetre’leri tavsiye edersiniz? malum orijinal (Continental) çok pahalı ve hangi parçacıya sorsak en iyi benim ürünüm diyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Emer yazdı:

Çağlar bey merhaba,

2010 Fiesta 1.4 dizel araç için hangi marka hava akışmetre’leri tavsiye edersiniz? malum orijinal (Continental) çok pahalı ve hangi parçacıya sorsak en iyi benim ürünüm diyor.

orjinal olanı . marka bilmem kendime gereği halinde parçacıma güvenir alırım, bozuksa da iade alır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...