İçeriğe Yönlendir

Sene 1996, Pilli Arabam

Servet Aydın

Recommended Posts

Servet Aydın

İlk denemem ve son denemem oldu 1996 yılında Renaut 9 aracımı akülü hale getirmek. O zamanlar fotoğraf vs merak yok, akla geleni uygula. Çalıştı ise etrafında zafer dansı yap, zaten çalışmaz ise kaç, çünkü çalıştıramadığım şey mutlaka patlar...

Aracın 1.4 litre motorunu turbo takıp 3-5 parçaya bölünce neden akülü yapmıyorum dedim. Zaten Forklift sektörü en iyimser tabirle otomotivden 10 yıl ileride. Bana kalsa 20 yıl ama ezmiyeyim otomotivi. ( 1986 yılında hibrit Forklift vardı.)

Varın siz düşünün

D3v4J3.jpg

Neyse, 12 volt 4 adet 210 amper akü, hemde ziftli olanlar. İkişer halde pararel bağlı. Toplam gerilim 24 volt 420 aH kapasiteli güç kaynağımız hazır. Elektrik motoru 24 volt italyan malı bir forklift'e aitti. Sanırım Fiat olması lazım. Aracın tüm tesisatını söktüm, 24 volta göre tanzim ettim. Şanzuman yerinde duruyor. Flanşlar vs motoru bağladım.

Motor sürücüsü kendi imalatım, basit Trisörlü 800 amperlik. Hadi bismillah açtım kontağı ve araç yürüyor, ama nasıl yürümek...3. viteste kalkıyorum ve bildiğin roket mübarek. Yırtıyor asvaltı. Sürat? 70-80 km anca. Motor devirsiz, bendeki bilgi o zamanla yetersiz. 3-5 km geçiyor batarya biriyor, hatta ölüyor. Marş aküsü ile sürekli akım çekmek aküyü öldürür-müş. Onuda öğrendim.

Ne yapayım ne edeyim biraz daha güçlü birşeyler yapayım...Buldum !! 380 volt 20 kw asenkron motor ve sürücü seti aldım. 100 metre 3x4 mm ttr kablo.. Dükkanımda 380 volt var. Hali hazırda ne var ne yok söktüm arabadan, taktım 380 volt motoru, bağladım sürücüyü.. Mahallede ne kadar it kopuk varsa topladım, uzak arayla kabloyu tutuyorlar, ben nereye onlar oraya... Kabloyu açıp, sokağı kapadık. Araba bildiğin kablolu uzaktan kumandalı oyunca araba gibi oldu. Güç akıllara ziyan, duvara yaslıyıp dip gaz yapıyorum vijjjjjjjtttttttt. Burn out denen akım bizim mahalleden çıktı bazı rivayetlere göre......

Sene 2016. Tam 20 yıl geçmiş. Sistemler değişti, teknoloji gelişti, beyin güncellendi.. İnşallah Allah canımı almadan yine yapacağım birşeyler...

• Beğen 34
Yorum bağlantısı
Ali Gök

servet abi 1996 yılında mahallede geleceğe dönüşdeki doktor emmet brown gibi bir hava yapmışsındır :D :D

helal olsun...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Helal valla alkışlar sana gelsin daha ne hatıralar vardır kim bilir..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Vayy vayyy "Bölüm Sorumlusu" hayırlı olsun :)

Amirim sağolasın ;)

servet abi 1996 yılında mahallede geleceğe dönüşdeki doktor emmet brown gibi bir hava yapmışsındır :D :D

helal olsun...

85 yılında Bmx bisikletimi 18 vites yaparak yerel gazetede haber olduğumdan bahsetmeyeyim

Helal valla alkışlar sana gelsin daha ne hatıralar vardır kim bilir..

Evdeki perdeleri otomatik açılır hale getirip, annemden bi araba zopa yediğimi konuşmayalım derim

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

araç seçimi yanlış olmuş. şase kupa ayrı olan anadol kobay olmalı idi

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

kablolu sürüşn videosu olsa face yıkılırdı herhalde

gangastayle halt ederdi yanında

Yorum bağlantısı
Erkan Gültekin1

Amirim sağolasın ;)

85 yılında Bmx bisikletimi 18 vites yaparak yerel gazetede haber olduğumdan bahsetmeyeyim

Evdeki perdeleri otomatik açılır hale getirip, annemden bi araba zopa yediğimi konuşmayalım derim

Abboovv daha dün hanım şu yeni sistem perdeleri taktırdı canımı okudu.. Motorlusunu anlatda deneyelim kaçmAH lazım bu işte :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aklına, fikrine, emeklerine sağlık abim. :nazar: Yeni görevinde hayırlısı olsun.  :flowers:

Teşekkürler Keremim

araç seçimi yanlış olmuş. şase kupa ayrı olan anadol kobay olmalı idi

O yıllarda anadolu nerden bulacaz leş halde

Şimdi bi Celika olsa nerel yaparım neler

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Zamanında neler yapmışsın, şimdi yapmasan olmaz bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Zamanında neler yapmışsın, şimdi yapmasan olmaz bence.

Bekardım, Hem ups imalatı dükkanım hemde Forklift servisinde çalışıyordum. Kazanç iyi, vakit bol ,enerji zirve idi. Şimdi enerji ve nakit tamam, vakit yok maalesef..

Eline yüzüne bi renk geldi senin  :air_kiss:

Bende seni öpeyim mi ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Şimdi bi Celika olsa nerel yaparım neler

pil felan kısa devre yapsana sen...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

3 sene önce aldığım Mazda mpv ile tekrar denedim ama oladı aracın alt yapısı. Nasip olursa hibrit yapacağım

pil felan kısa devre yapsana sen...

yav onlar rutin, dışına çıkmak gerek

Yorum bağlantısı
Misafir

Bekardım, Hem ups imalatı dükkanım hemde Forklift servisinde çalışıyordum. Kazanç iyi, vakit bol ,enerji zirve idi. Şimdi enerji ve nakit tamam, vakit yok maalesef..

Bende seni öpeyim mi ?

28'ine az kaldı  :blush:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Genç sen kiminle dans ettiğini bilmiyorsun galiba

Kaşınıyor, verecem 110 voltu görecek

Yorum bağlantısı
Misafir

Genç sen kiminle dans ettiğini bilmiyorsun galiba

Ankara il sınırları içine gireceksiniz, dikkat edin kendinize.

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Ankara il sınırları içine gireceksiniz, dikkat edin kendinize.

La bi bitmediniz abilerini al Ank a girişinde esas duruşta bekleyin tokatlayıp göndereceğim sizi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir

Ben o yıllarda sevimli hayalet Casper gibi duvarlardan geçmeye çalışıyordum, adam neler yapıyormuş :good1:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Okan Tansel

:D  :D  En azından benim gibi biriktirdim paralar alınmasın diye kumbaraya elektirik bağlayıp unutup 1 ay sonra çarpılmamışsın abi.

Elerine,zihnine ,beynine sağlık abi yap bişilerde elin gavuru yiyecene senden alalım herşeyi beya.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...