İçeriğe Yönlendir

Yeni Dönem Mtv-Ötv Oranları

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Acar

Beygir ve araç ağırlığı oranı daha makul. 1200 kg bir araç ile 2000 kg araç sadece hp ye göre değerlendiririlirse haksızlık olur sanki

Yorum bağlantısı
Emrullah Aydoğdu

Beygir ve araç ağırlığı oranı daha makul. 1200 kg bir araç ile 2000 kg araç sadece hp ye göre değerlendiririlirse haksızlık olur sanki

"Hak değirmende olur."

Babaannem sürekli der. Mutlak adalet bu dünyada zor gibi.

Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Bakanın konu ile ilgili çıklaması...

“Bu aslında bugüne has bir konu değil. Uzun zamandır hep burada bir vergi adaleti beklentisi vardı, biz onu karşılamaya çalışıyoruz. Yani 50 bin liralık bir araçla 150 bin liralık bir araç motor silindir hacmi aynı diye aynı oranda vergilendirilmeli midir? Vergilendirilmemelidir. Daha farklı oranlarda vergilendirilmesi lazım. Biz burada özellikle şuna dikkat edeceğiz. Düşük fiyat segmentlerinde vergi oranının daha düşük olması lazım. Burada bunun teknik çalışmaları yapılıp kararı öyle verilecek. 

Aslında otomotiv sektörüyle karşılıklı görüşüyoruz, yakın bir zamanda aslında sistemi toptan değiştirecek, hem çevreye duyarlı, enerji kullanımına duyarlı hem de diğer taraftan Türkiye’de otomotiv sektörünü büyümenin itici gücü haline getirecek bir yeni sistem üzerinde de çalışmalarımız var. Bu konuda da ben sektöre her zaman söylüyorum, gelin beraber çalışalım.”

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Yeni düzenlemede aracta sunroof olup olmaması bile farkedecekmiş.. aralık ayına kadar kanun çıkmaz inşallah 

Yorum bağlantısı

Yeni düzenlemede aracta sunroof olup olmaması bile farkedecekmiş.. aralık ayına kadar kanun çıkmaz inşallah 

Ötv için olabilir belki ama mtv'de ne kadar detay olursa o kadar karışıklığa yol açar. Üstelik donanımın sistemsel olarak bilinmesi mümkü olmadığı için iş beyana kayar ve alınan verginin doğruluğu teyid edilemez.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

Ötv için olabilir belki ama mtv'de ne kadar detay olursa o kadar karışıklığa yol açar. Üstelik donanımın sistemsel olarak bilinmesi mümkü olmadığı için iş beyana kayar ve alınan verginin doğruluğu teyid edilemez.

Saygılarımla.

şuan en düşük ötv %45, bu düzenlemenin yapılma sebebi 170.000 liralık 1.6 motor mercedes alan ile 45 bin liralık ibiza alan kişinin aynı ötvyi vermemesini sağlamak çok doğru bende ne zamandır böyle birşey olmalı diyordum..peki soru şu; şuan üzerinde %45 ötv olan 45 bin liralık ibizanın ötv oranı sabit mi kalacak, düşecek mi yoksa yükselecek mi? 

tarihinde Doğuş Bağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

Baz modelerde ÖTV düşer, opsiyonlarda lüks derecesine göre ötv yükselebilir. Baz model toledo için %25 ötv ekler. Business paket alırsan(deri koltuk, ısıtma vs.) lüks bir donanım olduğu için %50 ötv ekler paketin fiyatına mesela.

Ancak paketer standart değil markalar arasında ayrıca bazı markalar donanımları ek opsiyon yapmadan hazır paketli veriyor. Bu şartlarda 4 tekerlek 1 direksiyon aracın sabit bir fiyatı olmalı. Bundan sonraki aşamada her donanım ek paketle gelmeli ve her donanıma içeriğe göre ötv belirlenmeli. Yani style, fr donanım olmayacak, alıcı kendisi teker teker seçecek. Bu kadar detaya girebiliyorlarsa büyük başarı olur.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı

Yani style, fr donanım olmayacak, alıcı kendisi teker teker seçecek. Bu kadar detaya girebiliyorlarsa büyük başarı olur.

Abi o zaman firmaların Türkiye'ye getirecekleri arabaların donanım paketlerini baştan aşağı düzenlemeleri gerekecek, misal bildiğim için FR için konuşuyorum, araçta başka arabalarda olan birçok donanım standart, cam tavan, led far, katlanır ayna, dokunmatik ekran vs vs. bundan sonra bu halde FR getiremezler o zaman 

Yorum bağlantısı

Abi o zaman firmaların Türkiye'ye getirecekleri arabaların donanım paketlerini baştan aşağı düzenlemeleri gerekecek, misal bildiğim için FR için konuşuyorum, araçta başka arabalarda olan birçok donanım standart, cam tavan, led far, katlanır ayna, dokunmatik ekran vs vs. bundan sonra bu halde FR getiremezler o zaman 

Benim ki zaten bir varsayım. Bildiğimden değil, söylenenler üzerinden yorum yapıyorum. Otomotiv sektörünün söyleyecekleri vardır muhakkak bu kanun çkacağı zaman. Çünki direk onları etkileyecek ve Türkiye'nin aynı zamanda uzmanlaştığı otomot,v montaj sanayisinin de ivmesini değiştirecek kararlar onlar olmadan alınmaz diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kapdan

Bu kadar çok vergi çeşidi ve vergilendirilmiş gelirin üzerinden defalarca daha vergi alındığı sürece bu işler sürekli makyajla kapatılmaya çalışılır durur.Vergi ,araç veya gayrimenkul olsun  tutar /eder /emsal değer üzerinden alınmalı,CO2 salınımı/çöp vergisi vb belediyenin tasarrufuna bırakılmalı.'Mülkün temelinde ' ki dinamitin! yerine "adalet" konulmalı. :)

Yorum bağlantısı
Arif Aydın

Valla en son KHK da silindir hacmi 1600 cm3 ü geçmeyen ama lüks araç sayılan araçların ÖTV sini 2 katına kadar artırabilir diye bakanlar kuruluna yetki verildi diye duydum radyoda. Bu da 1.6 motor ile alt sınıf kullanıcıların yeni yeni ulaşmaya başladığı .Merso BMW gibi belki de mondeo passat gibi araçların tekrar eski ulaşılmaz yerlerine geçmelerine sebep olabilir.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

"Arabanın emisyonuna göre vergi alsak mı?" diyorlardı önce... Şimdi fiyatı yüksek olan deniyor. Hangi arabaya neye göre bineceğiz, şaşırdım. :unsure2:

Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak
(düzenlendi)

Baz modele daha az vergi ekstra paketli araçlara daha fazla vergi olursa tüm bayiler araçları baz model satıp sonra el altından paket satar gibime geliyor. Araç kağıt üzerinde baz model, pratikte full+full olur. Tabii bu uygulama kaskolamada sıkıntı çıkarır. Şahsi görüşüm aracın piyasa değeri de, motor hacmi de, ağırlığı da, pratikteki emisyon değeri de hesaba katılmalı. Yazdığım cümlenin ütopik olduğunun farkındayım ancak benim aracımın piyasa değeri 20.000 TL civarını zor görürken sırf 1,6L motor var diye çift turbolu 200.000 TL lik araçla arasında vergilendirme konusunda bir adalet olması gerekiyor ama aynı şekilde ben 2L motora sahip araca binerken diğer tüm özellikleri aynı ancak daha düşük hacimli motora sahip araçlara göre de çevreyi daha çok kirleteceği için daha yüksek vergi vermem gerekir. Biraz karışık oldu ama kısaca detaya gireceklerse hakkaniyetli olunması lazım.

tarihinde Hakan Bayrak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Gürcüoglu

haber dikkatli okunursa düşük fiyatlı arabalara indirim gelmiyor. yüksek fiyatlılar daha çok pahalanıyor. Bize bir avantajı yok yine dandik arabalara bineceğiz :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

şimdi ne  alacaz. hangi araç sıfır km de prim yapacak. söyleyin ona göre bi sıfır alıp kenara koyayım prim yapınca ekmek yiyelim :p

Yorum bağlantısı
Mehmet Acar

şimdi ne  alacaz. hangi araç sıfır km de prim yapacak. söyleyin ona göre bi sıfır alıp kenara koyayım prim yapınca ekmek yiyelim :p

Plazalar onu çoktan öğrenmiştir. Bize oradan ekmek yedirmezler. Onlar ekmeği tereyağ sürerek yılbaşından sonra yiyeceklerdir.

Aslında hangi modeller stokta yok deniyor ise o yolda biraz yürümek lazım.

Yorum bağlantısı

şimdi ne alacaz. hangi araç sıfır km de prim yapacak. söyleyin ona göre bi sıfır alıp kenara koyayım prim yapınca ekmek yiyelim :p

0 1.6 BMW, Mercedes, Volvo'yu daha pahalı satarlar. Böylece ikinci el piyasası da yukselir ama mtv de artarsa ikinci elde tutulma orani ne olur bilemiyorum.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

devlete maksimum reno talisman alsınlar herşeye razıyım.

Değil mi hocam bari verdiğimiz vergiyi yine arabaya yatırmasalar :)

Birde bir valimi, belediye başkanımı, ne vardı? "Passat mı çekeyim yanlarına" diye hüzünleniyordu :D :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

devlete maksimum reno talisman alsınlar herşeye razıyım.

Bu çok izafi bir durum Hocam. Devlet derken? Karakol amiri, şube müdürü, kaymakam, rektör, vali, belediye başkanı ya da bakan yardımcısı... Diye uzayıp giden bir liste, Megane 2 kullanan daire başkanı da var, 2 litre Passat kullanan şube müdürü de... Bizim müdür şoförsüz Linea kullanıyor, falan yerin müdürü şoförlü A4. Bakan yardımcısı Talisman kullansa, rektör neye binecek. Ya da Rize'de, Artvin'de ilçe kaymakamları 4x4 olmadan köylere nasıl ulaşacak. :)

Çok çok karışık mevzu ve yönetmelikle değil, makam sahiplerince değerlendirilmesi gereken bir konu. Herkes devlete en az maliyetli araçları kullanmaya özen göstermeli. Bazı makamlar kaymakam bile olsa zırhlı 400-500 binlik araç kullanmak mecburiyetinde, bazı makamlarsa mümkünse Megane 2, Linea ile idare etmeli. Ülke yönetenlere gelirsek ne gerekliyse olmalı, burası İsveç değil, keşke olsaydı da bisiklete binselerdi.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Bu çok izafi bir durum Hocam. Devlet derken? Karakol amiri, şube müdürü, kaymakam, rektör, vali, belediye başkanı ya da bakan yardımcısı... Diye uzayıp giden bir liste, Megane 2 kullanan daire başkanı da var, 2 litre Passat kullanan şube müdürü de... Bizim müdür şoförsüz Linea kullanıyor, falan yerin müdürü şoförlü A4. Bakan yardımcısı Talisman kullansa, rektör neye binecek. Ya da Rize'de, Artvin'de ilçe kaymakamları 4x4 olmadan köylere nasıl ulaşacak. :)

Çok çok karışık mevzu ve yönetmelikle değil, makam sahiplerince değerlendirilmesi gereken bir konu. Herkes devlete en az maliyetli araçları kullanmaya özen göstermeli. Bazı makamlar kaymakam bile olsa zırhlı 400-500 binlik araç kullanmak mecburiyetinde, bazı makamlarsa mümkünse Megane 2, Linea ile idare etmeli. Ülke yönetenlere gelirsek ne gerekliyse olmalı, burası İsveç değil, keşke olsaydı da bisiklete binselerdi.

Burası İsveç olmasın. Aslımız imrendiklerimizden daha kâfidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

mevzu karışık değil.

4x4 ise gider duster alır. olmadı land rover askeri model alır yerli.

diğerinde maksimum talisman alacak denecek. olay biter. arabanla değil kendinle öğünecen.

ha... siyah olmasında mahzur yok.

bugüne kadar zırhlı makam aracına saldırı yapılıp işe yarayanı gördünüz mü?

..burası İsveç değil, keşke olsaydı da bisiklete binselerdi.

Binmedikleri için isveç değil.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...