İçeriğe Yönlendir

Yeni Dönem Mtv-Ötv Oranları

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Serhat ipeksoy

Sıfır araçlardaki ÖTV nispeti konusunda yapılan düzenlemeler geçen gün sanıyorum meclisten geçti. Düzenleme ile ilgili olarak yeni sistemde aracın motor hacminin yanı sıra satış fiyatınında vergi dilimini değiştireceği bilgisini okumuştum.

Düzenlemenin detayları ile ilgili kesin bilgi sahibi olan var mı?

bu olayı da cep telefonlarındaki taksit olayına çevirirler.

2000 liralık telefonu 1 lira faturalandırıp, yanında sattıkları kılıfa 1999 lira / 12 taksit yaparlar.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Satmalik leon alacaktik vaz geçtik . Sıfır octavia tdi alınabilir aslında tam sınırda. Al kapalı garajda beklet 2 ocakta sat

Yorum bağlantısı

Tarih ne zaman 2017 diyen var haftaya girecek olan var diyrnde var

2017 dir bence bu tip düzenlemeleri yılbaşlarında yaparlar diye tahmin ediyorum 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

şkoda prim yapmaz bir vw değil

Stok bakiyoz. Vw dert. Leon var elimizde 3 4 tane. Ama net rakamı 55 etmiyor zam oranı istediğimiz gibi değil. 2017 leon mart başına kadar yok

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2017 model üretilecek bitecek nakliye gümrük şovrumm.. Hiçbir ithal marka yetiştirmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Yılbaşından itibaren uygulanacak...Aşağıdaki gibi rakamlar olacak...

Spesifik birkaç örnek vermek gerekirse;
Ford Focus Titanium 1.5 Tdci PowerShift 98.320 TL’den 118.680 TL‘ye,
Ford Mondeo Titanium 1.6 TDCi Man. 113.895 TL’den 137.300 TL‘ye,
Vw Golf AllStar 110 PS DSG 104.700 TL’den 126.240 TL‘ye,
Vw Passat Comfortline 1.4 TSI Manuel 97.000 TL’den 117.100 TL‘ye,
Opel Astra Excellence 1.6 Dizel 136 HP Man 99.400 TL’den 119.975 TL‘ye,
Hyundai Tucson STYLE 1.6 T-GDI 4X2 DCT 99.000 TL’den 119.564 TL‘ye,
Renualt Megane HB GT Line 1.5 dCi EDC 110 bg 99.150 TL’den 119.660 TL‘ye,
Mercedes A 180 Style 7G-DCT 122 BG 110.100 TL’den 132.850 TL‘ye
Mercedes C 180 Style 7G-TRONIC 156 BG 139.400 TL’den 167.900 TL‘ye,
BMW 118i Pure 136 BG Otomatik 103.000 TL’den 124.280 TL‘ye,
BMW 520i Sedan Pure 170 BG Otomatik 179.000 TL’den 215.448 TL‘ye çıkmış olacak 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

Yeni konu açılsa ya da oranlar ilk konuya iliştirilirse uygun olur.

Bir de bu rakamlar ikinci eli canlandırır mı onu merak ediyorum. 2 hafta önce aldığım araç bu zamlarla üzerine sıfır km'de 25-30 bin koyacak. Bu paralara sıfır araç satamazlar, piyasayı canlandırma adına büyük bir balon olabilir.

Yorum bağlantısı

Fiesta gibi araçlarda değişen bir şey var mı? 

ötvsiz fiyatı 55 bin altında olan araçlarda bir değişiklik yok 

Yorum bağlantısı

neden 55bin TL. ? neye göre 55?

kanun tasarını öyle hazırlamışlar 

• Motor hacmi 1.6L altında olup net fiyatı 55 bin TL altında olan otomobiller için ÖTV oranı değişmedi, %45
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

neden 55bin TL. ? neye göre 55?

asıl sorun sınır neden türk lirası olarak belirlenmiş. Euro ve Dolar her gün artıyor.bugün 54.000 tl olan araba yarın 55.000 tl olup vergiye mi girecek yani

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

orası tamam da. neden 55. mesela 65 de olaibilr miydi? cetvelin sıfır noktası ne acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

hatalı bir strateji.

buraya yazıyorum. her yıl araç alımı sene sonu dalga yiyecek. bu 55 güncelleme yapılırken.

Yorum bağlantısı

bu arada farkeden olmamış sanırım, tüm hafif ticari araçların ötvsi %15 ten %20 ye çıkartılmış

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

asıl sorun sınır neden türk lirası olarak belirlenmiş. Euro ve Dolar her gün artıyor.bugün 54.000 tl olan araba yarın 55.000 tl olup vergiye mi girecek yani

aynen... bugün bmw kampanya yapıp 55 e indirse ne olacak?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

dolar da yanlış. orda da değer kaybı enflasyon vs var.  üstel bir fonksiyonla çok kolay yapılırdı. 

A üzeri 1.5 gibi.  karesini almak acımasız olur. diğer başlıkta anlattım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

katsayı şart.. ta 55bin Tl nedir?

Şu dur...laaa ezikler siz anca 55 binlik araba alabilirsiniz... :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
(düzenlendi)

Yeni konu açılsa ya da oranlar ilk konuya iliştirilirse uygun olur.

Bir de bu rakamlar ikinci eli canlandırır mı onu merak ediyorum. 2 hafta önce aldığım araç bu zamlarla üzerine sıfır km'de 25-30 bin koyacak. Bu paralara sıfır araç satamazlar, piyasayı canlandırma adına büyük bir balon olabilir.

Etkiler. Sıfır focus 118 bin edince 2015 mesela 70 küsurdan 80 e çıkacak haliyle. tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Sayar

55 ülkeye giriş rakamı, mevcut kura göre 15 bin euro ya da 17-18 bin dolar üstünde ülkeye giren her araç üst dilime girecek. Bu seneye 13 bin ertesi sene 11 bin euroya düşebilir.

Firmalar bu sınır için çok uğraş verecek olsa da net rakam üzerinde zırt pırt oynayamaz, Focus 1.5 otomatik 57-58 onu 54'e şimdi çeker fakat yeni yılda ya da kur arttığında ne yapacaklar. Bakanlık denetlemeye neye göre yapacak. Aynı iki araca bir bayi 54 diğer bayi 56 fatura kesebilecek mi? Çok soru işareti olsa da bir kaç yıla çoğu c segment üst dilime geçer diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...