İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - 1.4 Yakıt Problemi

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın

Öncelikle ford ailesine Yeni katılmış bulunmaktayım. Karabük'te yaşamaktayım. Aracım 2003 Fiesta 1.4 Ghia benzinli aracımı alalı 2.5 ay oluyor. Aldığımdan beri aracım ile 2000 km yol yaptım bu esnada aracı 4 defa falan test ettim. Işık yandığı esnada fullledim 150 tl ye fulllendi fakat gitmiş olduğun km 310 km:( arkadaşımda var Aynı arabadan aynı özellikler benzinli ışık yandığı zaman fulllüyor 525 km gidiyor 175 tl ye doluyor depo. Bende bundan dolayı motorcuya gittim ve durumu izah ettim buji leri değiştirelim dedi söktüğünde bujilerin kararmış olduğunu gördük ve değiştirdik orjinalleriyle aynı zamanda hava filtresi de değiştirdik. Benzini GO dan alıyordum Opet den fulllememi söyledi. Yaptım onu da fakat bugün olan olay ise 20 km gittim ve depo göstergesinden 1 diş eksildi moralim bozuldu gittim opete tekrar fulllemeye. Şamandıra mı bozuk gerçekten fazla mı yaktı diye çünkü daha önce 40 km de iken 1 diş eksiliyordu neyse fullledim 27 km yolu 20 tl ye fullendi:( bu sorun nedendir başına böyle bir durum gelen varmıdır. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayirli olsun araciniz. Yakit konusunda atesleme sistemi komple kontrol edilsin. Bu arada kullanim stiliniz nasil? Kisa mesafe mi, surekli dip gaz vs mi? Nasildir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

27 km de ki benizn alımı pompa pomacı farkı ona bakmayın. aracın bakım geçmişi bilinmiyor sanırım bilinecek geçmiş de yok sanırım.

öncelikle egzos sensörü (hego) kesin bozuk . maf a da bakılmalı makieye bağlayıp. arıza kodu değil işleme diyagramı. araç hava girş ısııs da okuyamıyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Benim ki de benzer tüketimde bu aralar. Mesafem kısa ve araç henüz ısınamadan durduruyorum. Aynı güzergahı günde 2 defa gidip geliyorum ve 100 liraya sanırım 250 km gidemeyecek. Kış mevsimi olduğundan araba nasıl olsa ısınamıyor, LPG 'ye çok geç geçiyor bu nedenle de. Benzinle devam edelim dedik ama bakalım hayırlısı.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Cevaplarınız için teşekkürler. Araç 135 binde. Muayene temmuz ayında yapılmış. Muayene öncesi arabada katalatik konvertörü dayco marka takıldığını söyledi direk yurt dışından getirttiğini 750 tl ye aldığını Türkiye de 1300 civarı olduğu söylendi, baskı Balat'a Bosch , fren balataları Bosch, yağını ve aküsünü değiştirmiş. Aldığım kişi bujileri hiç değiştirmemiş sadece kendisi 70 binde alıp 3.5 yıl sonra benim aldığımı söyledi araştırdım dediği gibi olmuş. İlk aldığında değiştirmiş bujileri ve kablolarını. Kendisindeyken araba arkadaşta olduğu gibi 510 km civarı yapıyordum dedi. Ben arabayı aldığımda Triger seti, devir daim pompası, v kayış, klima kayışı, yağını, antifreez, yağ filtresini değiştirdim.

Mesafe çoğu zaman kısa mesafeler çoğunlukla 4 km gidiyorum oda iş yerime gidip evime geliyorum. Karabük yokuşun bol olduğu memleketlerdendir.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu arada tüketimi alınanı lt cinsinden yazın. senyee kendiniz okusanız tüketim hakkında yorum yapamassıınz. TL cinsinden tüketim yoktur. bu 310 km tüketim karabük içi mi? arkadaşınız la aynı yolu mu gidip geliyorsunz?

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

eğer 4 km gidip duruyorsanız bu normal bir durum. mesala kışın ben depoyu doldurup, yol bilgisayarını sıfırladığımda eve gidene kadar 500 metre mesafede yol bilgisayarı 27lt/100km gösteriyor. Fakat daha sonra yola çıktığımda bu değer düşüyor. Maalesef 3-5 km gibi kısa mesafelerde çok yakar her araba.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Haklısınız kusura bakmayın 30.6 lt benzinle 310 km arkadaşın ki ise 35.7 lt 525 km. Benzin litre fiyatı 4.90 ikimizde aynı pompacıdan fullemiştik. Hemen hemen aynı yolu gidip geliyoruz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

1- arkadaşınızla günlük güzergah aynı mı

2- oksijen sensörü vb devre dışı ya da arızalı olabilir mi

3- katalitik tıkalı olabilir mi?

araba normal mi?  buji çok basit bir açıklama. temel sorunlar da olabilir ama ölçümü iyi yapın. tam doludan boşa birkaç kez bakın. arabayı sakin kullanın.

bkz: http://www.mpgenhance.com/oxygensensor.html

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Aynı aracın 2008 modelini kullaniyorum. Verdiginiz değerler 4 kmlik kullanım için normal sayılır. Motorun en çok benzin tükettiği zaman ilk4-5 km. Araçla ilgili endişeniz varsa uzun yolda deneyin. Ayni yakitla 500 km yapmalısınız.

Bu denemeden sonra sonuç değişmez ise o zaman arıza arayın.

Haklısınız kusura bakmayın 30.6 lt benzinle 310 km arkadaşın ki ise 35.7 lt 525 km. Benzin litre fiyatı 4.90 ikimizde aynı pompacıdan fullemiştik. Hemen hemen aynı yolu gidip geliyoruz.

Tüketiminiz 10 litre/100 km gözüküyor. Surekli soğuk motor için normal.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Cevaplarınız için teşekkür ederim yarın başka ustaya getireceğim sadece ford Arabalarına bakan ve ford servisinden ayrılan ustaya bakalım o ne söyleyecek bilgisayara bağlatayım.

Paki bilgisayara bağlattığımzda katalatik tıkalı olduğunu Veya oksijen sensörü arızalı olduğunu vs gösterir mi.

Arkadaşımla gidebilen güzergah aynı değil ama aynı km hemen hemen.

Arabayı çoğunlukla sakin kullanıyorum 90 geçmiyorum çoğu zaman.

Mehmet Göktürk bey araba normal mi den kastınız nedir onu anlayamadım

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sürüşü normal mi.. hatayı gösterir ama ustaya genelde giderseniz tanıdık da değilse mutlaka bir arıza söyler birşeyler yapar. Eli boş göndermez.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Ben tanımıyorum ilk defa muhatap olacağım ama akrabalarımın hepsi de tanıyor. Yarın duruma göre bilgilendireceğim. Evet herhangi bir titreme çekiçten düşme vs şeyler yok

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Cevaplarınız için teşekkür ederim yarın başka ustaya getireceğim sadece ford Arabalarına bakan ve ford servisinden ayrılan ustaya bakalım o ne söyleyecek bilgisayara bağlatayım.

Paki bilgisayara bağlattığımzda katalatik tıkalı olduğunu Veya oksijen sensörü arızalı olduğunu vs gösterir mi.

Arkadaşımla gidebilen güzergah aynı değil ama aynı km hemen hemen.

Arabayı çoğunlukla sakin kullanıyorum 90 geçmiyorum çoğu zaman.

Mehmet Göktürk bey araba normal mi den kastınız nedir onu anlayamadım

Şehiriçinde 2000,2500 devir üstü gereksizdir çoğu zaman. 

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bence depoyu fulleyin 100 km kadar uzun yol yapın. Sonra tekrar fulleyip ne kadar yaktığını görün. Şehir içi çok göreceli. 4 km yapıp 10 tane ışığa takılırsınız, Başka biri 15 km yapıp 3 ışığa takılır, Aradaki tüketim aynı araçlarda bile oldukça fazla olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Merhaba arkadaşlar. Bugün ford servisinden ayrılmış ve dükkan açmış olan usta ya gittim. Durumu anlattım ve bilgisayar ile bağlantı yaptı. Herhangi bir arıza bildirimi veya başka problem görülmedi. Araç beynini fabrika çıkış ayarlarına geri yükledi. Bir benzinliğe gidip aracı fulllememi ve 50 km gidiş - dönüş yani 100 km yol yapmamı sabit 5. Vites 80 km hız yapmamı söyledi. Aracı fullledim çıktım yola dediklerini yaptım dönüşte aynı benzinlilerin aynı pompadan tekrar fullledim. 4.08 lt benzin aldı ve pompa attı. Bu durumda 4.08 lt x 4.9 = 20 tl. 20 tl benzin ile 100 km yol gitti geldi 20 kuruş yakmış oldu 1 lto benzin ile 24.50 km yol yaptı bu normal mi :) arabaya yapılan işlem fabrika çıkış ayarlarına geri yüklendi gittiğim yol Karabük Kastamonu yolu

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

100 km de 4. litre yakmış, biraz ölçüm hatası vardır büyük ihtimalle ,100 km tam göstermez. Ama yavaş gidince ne kadar az yaktığını gördünüz. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

100km'de 4LT yakıt yakmışsınız anladığım kadarı ile. Bence gayet normal.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Evet 4 lt yaktı normalde de max 100 km hız ile gidiyordum oda çok fazla değil zaten Karabük'te hız yapacak yolda Yok ama şu an ölçüm doğruysa çok iyi oldu

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay
(düzenlendi)

Bu sefer de bu araba yine bozuk az yakıyor demeyin  :D  :D  :D

Şehir içi kısa mesafelerde dediğimiz gibi çok yakar. 

tarihinde Serkan Aktay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Valla evren bey 5 litre de yaksa gözümde Yok diyebilirim

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Arkadaşlar ben mi yanlış düşünüyorum aklım fikrim ermedi yemin ederim. Sizlere de bahsetmiş olduğum gibi bugün 4.08 lt x 4.9 = 20 tl ile 4.08lt/100km yol yaptım. Bu dolum sonrası ustama gittim evime geldim ve işime gittim toplamda 18 km yol yapmışım. İş çıkışı arabamı çalıştırdım 1 diş benzin göstermiyor. Benzinliğe gittim fullledim ve 3.26 lt benzin aldı toplamda 21 km olmuştu fulllediğimde. Kafayı yedirecek bu araba yemin ederim bu bahsettiğim 21 km yine 80 km hız geçilmeden yapıldı :(

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

20 Km ile ölçüm olmaz. Hata payı çok yüksek. Aracı deposunu doldurun 5 dakika bekleyin 1 lt benzin daha alır depo. 

O yüzden depo bitene kadar kullanıp aynı pompadan doldurarak ölçüm yapın. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...