İçeriğe Yönlendir

Taunus - 2.0 Gls Yenileme :)

Burak Balci

Recommended Posts

Burak Balci
(düzenlendi)

Adım Burak izmirde oturuyorum ve Biyomedikal teknikeriyim. Taunusa 24 şubat 2015 tarihinde sahip oldum. İlk sahibi yengemin babası idi 27 yıl kullandı. 25 yıl Benzinle kullanıldı, yılda ortalama 3-4 bin km kullandı, 88000kmde devraldım. Aracım şu an 120000kmde yılda 30000km civarı kullanıyorum. Uzun yollara çıkmayı çok seven biriyim, nişanlımda uzun yolları sevince haliyla yüksek km'ler kaçınılmaz icon_smile.gif Taunusumla izmirden Tekirdag-istanbul-ankara-eskişehir-beypazarı-balıkesir-milas-ayvalık-bergama-bursa-çanakkale ve bir çok şehirlere gidip gezdim. Hiç yormayan, yayla gibi giden ender bulunan rahat arabalardan biri.. Ona iyi bakarsan seni yolda bırakmaz, iyi bakmasanda yine bırakmayacak kadar sağlam ve guvenli araba icon_smile.gif Uygun ölçülere sahip yeni lastiklerle yol tutusu sağlam ve devrilmez tank dedikleri kadar oturaklı araç olur bi an. Aracım tamamen bitene kadar 8000lira masraf yaptım, her aşamayı ve işçiliği kendim yaptım. Kesimi, kaplamayı herşeyi. Ekipman yelpazem genişledi sentil çakıdan tut,, avans tabancasına kadar. 

Taunusu aldıktan 2 ay sonra çok yogun yagmur altında torbalıdan izmire geçerken yolda kaldım. Sorun ateşleme sisteminin su alması idi. 30 dk bekledikten sonra tekrar çalıştırıp arada bir tekleyerek izmire geldim. Kapalı garajıma park ettim ve o an donum noktaya girdim. Bu şekilde kullanamam diyerek Full Restoreye sokma kararı verdim. Endustriyel Elektronik mezunu ve Geçmişimde Volkan İtfaiye fabrikasında AR-GE bölümünde 2 yıl çalışarak kazandıgım tecrubelerimle ve bilgilerimle taunusumun elektrik sisteminin günümüzdeki araçlardaki gibi elektrik sistemine donuşturme kararı verdim. Sadece elektrik sistemi değiştirmekle bitmeyecek.. Ne zaman su dolu yola girsem kayık gibi sursem arabayı, paspaslar ıslanırdı. Başladım söküme, elimde yankessi ile önüme hangi kablo çıksa kestim parçaladım. 27yıllık kablolar kararmış ve sertleşmişti. Güvenlik desen yok, yanmaya müsait kablolar. 

Bu sadece başlangıç zaman buldukça fotografları ekleyip anlatıcağim icon_smile.gif Döşemden tut, torpido tasarıma kadar. Uzaktan çalıştırmadan tut, alt aydınlatma sistemine kadar.

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
yazı fontu arka planı
  • Beğen 27
Yorum bağlantısı

:bravo::bravo::bravo:

diyecek hiç bir söz bulamadım...

Harika bir çalışma olmuş...

birde kırmızı olsa imiş şöle çil çil parlayanlarından ..

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)

valla ne denirki bu emeğe valla bravo size bende de 1986 1.6 gL Balküpü full orjinal taunus var. 1000km den beri bizde ve araba şuanda 101,000 km oldu. Bu zamana kadar kapalı garajda muhafaza edildi. Ara sıra biniyoruz :) Tek beğenmediğim nokta orta konsolun iptali oldu orası biraz boş kalmış ve tümsek oluşmuş. ama geri kalan gerçekten çok güzel bakalım tam bitince nasıl olucak. Emeğinize ve kesenize sağlık!!!!

Tam arşivlik olmuş  :good1:

tarihinde Samet Daz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Merhaba, Aracınıza yapmış olduğunuz çalışmalar çok başarılı ve tatminkar, elinize emeğinize sağlık. Daha uzun seneler kullanmanız dileği ile.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serhan Gürbüzol

Yani diyecek tek bir şey kalmış Helal olsun ve kocaman alkışlar  :bravo:  :bravo:  

Emeğinize sağlık güzel günlerde kullanın....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aşkın Konuk

Roman gibi sıkılmadan okudum, güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

:wub:

Ellerinize sağlık. Elektrik işçiliği şahane! Ford böylesini düşünmemiştir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersel  Yıldız

Hocam sen ne yapmissin boyle ya. Vallahi bravo. Eline emegine, vaktine saglik..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Maşallah...  :nazar:

Elektrik işçiliğine bittim.. Ellerinize sağlık.. 

Tek kusur buldum o da maun kaplama yapılan parçadaki sac vidaları... Sonradan kapattınız o vidaları değil mi.. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Ali Tatlısu

emeğinize sağlık.

güle güle kullanmak nasip olur inşallah :nazar:  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu

Bende işe girişiyorum beceremeyip 15 dk sonra sanayinin yolunu tutuyorum usta geri kalanı hallediyor. Bravo helal olsun el emeğinize 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Uzun zamandir gordugum en cok emek harcanan araclardan olmus tamamen bitmesini sabirsizlikla bekliyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Allah nasip ederse emekli olunca köye gidecem sonra bizim traktörlerin atölyesi var güzelce işimi görecek alet elevat alacam oraya, sonrasında efsane bir araç bulup onu baştan sona yenilicem :yes: yapacam bunları şunun şurasında ne kaldı  :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Bayrak

Kaporta yapılır, döşeme yapılır, konsol bulunur veya yapılır ama bu elektrik işçiliği nedir arkadaş elektrik mühendisliği doktora tezi sanki. Ustalar bu tasarımı, üretimi ve montajı 3000 TL ye yapmazlar diye düşünüyorum. Elinize emeğinize cebinize sağlık kazasız belasız ve cezasız binin aracınıza. Devamını bekliyoruz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Allah nasip ederse emekli olunca köye gidecem sonra bizim traktörlerin atölyesi var güzelce işimi görecek alet elevat alacam oraya, sonrasında efsane bir araç bulup onu baştan sona yenilicem :yes: yapacam bunları şunun şurasında ne kaldı  :fiuw:

Hayat ertelemek için çok kısa....

Yorum bağlantısı
Taner Kültüroğlu

ayakta alkışlıyorum sizi :bravo:  çok özendim çok başarılı bir çalışma :nazar:

güzel günlerde kullanın inşallah

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...