İçeriğe Yönlendir

Taunus - 2.0 Gls Yenileme :)

Burak Balci

Recommended Posts

Burak Balci

Kaporta yapılır, döşeme yapılır, konsol bulunur veya yapılır ama bu elektrik işçiliği nedir arkadaş elektrik mühendisliği doktora tezi sanki. Ustalar bu tasarımı, üretimi ve montajı 3000 TL ye yapmazlar diye düşünüyorum. Elinize emeğinize cebinize sağlık kazasız belasız ve cezasız binin aracınıza. Devamını bekliyoruz.

Öncelikle teşekkür ediyorum :D  Elektrik işçiliği hayatta sanayide bulaşılmaz.. Para ve kısa surede halletme taraftarıdır ustalar bu yuzden yapmazlar, yanaşmazlar. Sigortanın arasına kablo sıkıştıran ustaları düşünün  :) Orada elektrik varmı diye elinde ampulle kontrol eden elektrik ustaları düşünün.. Yetersiz bilgiye sahipler malesef :(

gerçekten müthiş iş çıkarmışsınız bayıldım.  :nazar:  maşallah 

benimde gözüme batan bir tek maun kaplama üzerindeki vidalar çekti emmi gibi gerisi mükemmel

vidalar için bunu kullanabilirsiniz hem gizlenmiş olur hemde göstergeler ile uyum sağlar

http://www.istanbulcivata.com/vida-kapagi-vida-basligi/

Tavsiyen ve fikrin için teşekkür ederim, işte buna kapak derim :) Piyasada yapışkan ve plastik kapaklar yuzunden açık bıraktım. Cıvatacıya gidip sorayım bi gun  :biggrin:

Valla helal olsun süper olmuş. Bende sizin gibi taunusu elden geçirmek istedim ama imkanlar el vermedi. Şimdi birine verdim çürük çarık biniyor [emoji17]

Umarım taunusun değerini bilir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Balci

Orijinal taunuslarda konsol yok derken anlamadım. Eski taunuslarda 74 vs yoktu bu benim aracım 31 yıldır kapalı garajda ve orijinal Avrupa olanlarda olmayabilir ama. Eğer onu kastetdiyseniz

697e916ab1c437068a8940d34482f347.jpg

6f0fc40e3e891fd76c3dafa845ef7879.jpg

0b232f7be86128cdbfc740adecfd0f43.jpg

Aracın parlakliğina ve kaportanın temizliğine bayıldım :) Oldukça temiz duruyor, sizin gibiler var oldukça taunus var olcak.. Evet orjinal taunus alman tasarımı ve almanyadaki taunuslarda orta konsol yok diye biliyorum. Orta konsol otosan tarafından sonradan eklendiğini diye biliyorum. Orta konsolu soktukten sonra, ortada kültablası için açılmış yer oldugu gordum  :) orayı sigortalık olarak değerlendirdim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu mudur.. budurrr...

sadece enjeksiyona geçerek beygir ilave kısmında ben olsam cossworth üst kapak + çift 44 weber e dalardım

Yorum bağlantısı
Burak Balci

bu mudur.. budurrr...

sadece enjeksiyona geçerek beygir ilave kısmında ben olsam cossworth üst kapak + çift 44 weber e dalardım

Tercih meselesi :)

Buna benzer sistemden bahsettin özellikle 40lık weber https://i.ytimg.com/vi/nmlhrPxH7oA/hqdefault.jpg

LPG enjektor sistemine geçip, yılbasından sonra benzin enjektor ve 70mm universel gaz kelebeğine geçerek turu bitirmiş olacagım. Seneye turbo işlemine başlıcam, 0.6 bar ile 220hp alınabiliyor tabiki orjinal 51lik egzoz boru yerine 61lik boruya çevirilirse :) Adım adım olucak hersey.. Karburatorden kurtulmak istiyorum,  AFR çok düzensiz ve avans düzensizlikleri sebebiyle sıkıldım.. Özellikle LPG-Karburator ilişkisi berbat :)

Yorum bağlantısı
Burak Balci

Şu an solex mi var üstünde. Hareketli Venturisi olan?

Weber 32/36 DGAV var fakat üzerinde LPG karburatoru İMPCO CA100 var :) Amerikadan getirttim fakat ihtiyacımı karşılamadı. 2500 devire kadar düzgün AFR verebilirken sonrası zayıf karışıma düşüyor. Daha once normal mikser vardı daha beterdi :) Düzgun AFR, avans ve yanma için Distributorsuz ateşleme MegaSquirte geçiş şart :) Ülkemizde benzin pahalı olmasaydı bu yollara başvurmazdık..

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Vay bee çok güzel. Beni baştan yarat olmuş resmen tebrikler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Böyle işçiliği olan elektrik sektöründe bir kişi dahi tanımıyorum. Yazıklar olsun bizi eğiten sisteme

Yine yandı di mi ?

rutine bağladım

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Böyle işçiliği olan elektrik sektöründe bir kişi dahi tanımıyorum. Yazıklar olsun bizi eğiten sisteme

rutine bağladım

faturayı ödeyecek müşteri tanıyon mu?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

faturayı ödeyecek müşteri tanıyon mu?

Tamam bir kaç sefer 10.k avro talep ettim müşterilerden. Bu konuyu başka zaman konuşalım
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Sutay

ee bi solukta okuduk bitti mi :unsure2: dizi sanıp devamını beklemeye daldık  :D

elinize sağlık güzel bir yenileme olmuş. elektrikten ziyade koltuk döşemelerinin de işçiliği güzel görünüyor.. amcalar hakkını vermiş  :)

http://hizliresim.com/1NWpEb[/img)

direksiyonun sağ alt kısımdaki çubuk şeklinde on/off anahtarların görünümüne takıldım, onlar orjinalinde de o şekildeyse eyvallah, ama değilse (sanırım ki değil) daha gizli olabilseymiş klasik görüntünün korunması çok hoş dururmuş.. düğmelerin üzerine kapaklı, döşeme ile aynı kaplama, istenildiğinde açılabilecek gibi bir sistem oluşturulabilir gibi.. tabi benimki naçizane bir düşünce.. yapılanların yanında çok da önemsiz bir ayrıntı sadece...

tekrar tebrikler..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Gece 4 olmuş gözümden uyku akıyor şöle bi göz ucuyla foruma bakayım dedim konuyu gördüm çıkamadım.. Çok güzel çalışma. Elinize sağlık..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Şu yaptıklarınızın hepsini dışarıya yaptırsanız masrafınız 2 kat idi. Sizi çok iyi anlayabiliyorum. Bir şeyler üretirken ekonomik olarak da kar etmenin mutluluğu paha biçilemez. Çalışmalar harika. Elektrik ve Deri kaplama işi gayet başarılı. Deri kaplamanın püf noktaları için sizi rahatsız edeceğim. Bana özelden numaranızı atabilir misiniz...[emoji122] [emoji122]

Yorum bağlantısı
Turkay Enez

Uzun zamandır göz ucuyla bakardım konulara. Bu sefer baştan sona okudum. Eline, cebine, aklına sağlık. Her ustayım diyenin bile beceremeyeceği bir elektrik sistemi olmuş. Teybin üste alınması, yanındaki göstergeler çok güzel olmuş. Sade ve işlevsel...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Balci

ee bi solukta okuduk bitti mi :unsure2: dizi sanıp devamını beklemeye daldık  :D

elinize sağlık güzel bir yenileme olmuş. elektrikten ziyade koltuk döşemelerinin de işçiliği güzel görünüyor.. amcalar hakkını vermiş  :)

http://hizliresim.com/1NWpEb[/img)

direksiyonun sağ alt kısımdaki çubuk şeklinde on/off anahtarların görünümüne takıldım, onlar orjinalinde de o şekildeyse eyvallah, ama değilse (sanırım ki değil) daha gizli olabilseymiş klasik görüntünün korunması çok hoş dururmuş.. düğmelerin üzerine kapaklı, döşeme ile aynı kaplama, istenildiğinde açılabilecek gibi bir sistem oluşturulabilir gibi.. tabi benimki naçizane bir düşünce.. yapılanların yanında çok da önemsiz bir ayrıntı sadece...

tekrar tebrikler..

Tebrikleriniz için teşekkür ederim :) Devamı gelicek kışlık bakımı ve kalorifer sistemi dijitale cevirme işleri var :) Cam fitili ve sıyırıcı fitilleri değiştireceğim bugun garajıma çektim taunusumu. 

On/off switchler orjinal değil sonradan ekledim, aracın özellikleri artırdıgım için fazladan buton eklenmesi gerekiyordu Kİ taunusda arka cam rezisant, flaşor, cam otomatiği ve arka sis butonundan başka buton yok. Piyadasa yeni araçların butonları vardı ve bunlar taunusa hiç uymazdı ve çok sırıtırdı. Eski zaman klasik araçların butonları hep çubuk switch anahtardı. Piyasada en kaliteli switch anahtarı aldım tanesi 15lira ve ömürlük. 

Switc sıralaması; direksiyon sagındaki olanlar

1.Konsol altı aydınlatma

2.220v priz

3.klima (opsiyonel yerine başka özellik konulabilir)

4.arkacam rezisant

5.flaşor

direksiyon solunda olanlar

1.LPG ve Benzin

2.Gündüz led far

3.Alt aydınlatma veUzaktan çalıştırma sistemi

4.arka sis far

düğmelerin üzeri kapaklı olsa bu kez kapakları açık bırakmak zorunda kalırdık ve modifiyeli araçlar gibi dururdu.

Yorum bağlantısı
Burak Balci

Şu yaptıklarınızın hepsini dışarıya yaptırsanız masrafınız 2 kat idi. Sizi çok iyi anlayabiliyorum. Bir şeyler üretirken ekonomik olarak da kar etmenin mutluluğu paha biçilemez. Çalışmalar harika. Elektrik ve Deri kaplama işi gayet başarılı. Deri kaplamanın püf noktaları için sizi rahatsız edeceğim. Bana özelden numaranızı atabilir misiniz...[emoji122] [emoji122]

Dışarıya yaptırmaya kalksam elektrik işi bu şekilde olmazdı :)) çizip anlatsam kendi kafalrına göre yapılırdı.. İşin ehli ve özel elektrik sistemi yapan usta kimbilir kactane vardır. Kablo kesit hesabı, kablonun dayanırlıgı ve çok damarlı vs derken direk kablo çekerlerdi sonra sorun çıkardı :) Dışarıya sadece döşmeleri ve kaporta işleri için bıraktım geri kalanı garajımda hallettim. Konsol deri kaplama, direksiyon ve gösterge deri kaplamayı garajımda yaptım. Döşemeci kapıyı,koltukları ve halıyı kapladı. Benim yapabilceğim işçilik değildi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Balci

Geçtiğimiz ay yaptıgım son güncelleme :)

lEM2jX.jpg

AFR ve Vacuum göstergesi monte ettim. Yakıt karışımı ve Manifold vakum durumunu takip etmek oldukça işimi görüyor. Motorun subap ve buji durum hakkında bilgi alabiliyorsun. Egzoz manifolda lambda sensoru monte ettim :) İleriye dönük olarak enjeksiyon sisteminde lazım olucak..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Turan

Geçtiğimiz ay yaptıgım son güncelleme :)

lEM2jX.jpg

AFR ve Vacuum göstergesi monte ettim. Yakıt karışımı ve Manifold vakum durumunu takip etmek oldukça işimi görüyor. Motorun subap ve buji durum hakkında bilgi alabiliyorsun. Egzoz manifolda lambda sensoru monte ettim :) İleriye dönük olarak enjeksiyon sisteminde lazım olucak..

Valla helal olsun. Aynı şehirde olsak yaptığınız her uygulamayı taklit ederdim. [emoji4] Yinede edebilirim belli olmaz benim işim [emoji41]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...