İçeriğe Yönlendir

Yeni Ve Acemi Şöförlerin Otomatiğe Yönelmesi

Mehmet Göktürk

151 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

Bu konu başka bir konuda geçti başlık açmak ve anket yapmak görüşleri almak gerekti.

Bence acemi bir kullanıcı otomatik ile daha çok tehlikelidir. Üstelik acemi olup olmadığını da arabayı yürütebildiği için cahil cesareti ile farketmeyebilir. Oysa manuel araç öğreninceye dek biraz da direksiyon öğrendiği ve aracın önüne arkasına frenine gazına hakim olmayı da öğrendiği için kaza yapma olasılığı düşük olacaktır. Dİye düşünüyorum. Otomatik araç acemi sürücüde yalandan bir cesaret ve kullanabilme duygusu yaratıyor diyorum.

Bu bağlamda "kullanamıyor" diye kimseye otomatik araç alınmaması gerektiğini, ilk aracın herkesin manuel olması gerektiğini düşünüyorum. Bazılarımızın eşlerine otomatik aranmasını bu nedenle güvenli bulmuyorum.

Özellikle panik anında gaza basmalar çok olabiliyor. Manuel olunca hem trafiğe zaten öğrenmezse çıkamaz hem de bir panikte araç stop eder.

Görüşleriniz?

misal: 

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Ilk basta bence herkes normal vitesli araci kullanmayi ögrenmelidir. Bence de hem daha güvenli olur hem de gün gelir lazim olur. 

Normal ile ögrendikten sonra otomatik kaymakli ekmek kadayifi olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Evet ,çok kısa süre sonra sağ elde telefon ile kullanmaya başlayabiliyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

panik anı için.. maneul viteste gaza basınca da etkisi aynı olacak. Bence de beygiri bol otomatik daha güvenli diyorum. öz güven ve engelden kaçma adına. 

vesile ile birgün manul vites kalmayacak.. vites kolu bile şu an için gereksiz bir dizayn alışkanlığı

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Hanım ehliyet kursuna başladı, manuel ehliyeti alacak, evde hem manuel hem otomatik var ama ağırlıkla otomatik kullanır. Direksiyon derslerinin eskiye göre daha sıkı tutulduğunu söylediler kurstan umarım trafik güvenliği için etkili olur. Panik anında manuel araç stop etmeyebilir de kesin eder denemez,düşük devirde titreye titreye gidebilir, bence bu bi kıstas değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Hanım ehliyet kursuna başladı, manuel ehliyeti alacak, evde hem manuel hem otomatik var ama ağırlıkla otomatik kullanır. Direksiyon derslerinin eskiye göre daha sıkı tutulduğunu söylediler kurstan umarım trafik güvenliği için etkili olur. Panik anında manuel araç stop etmeyebilir de kesin eder denemez,düşük devirde titreye titreye gidebilir, bence bu bi kıstas değil.

sadece o değil. çarpmadan sonra devam etmek anlamında bir örnek verdim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Kesinlikle karşı olduğum birşey, sağlık sorunu olanlar dışında herkesin manuel araç kullanmayı bilmesi ve manuel araç kullanarak otomobil sürmeyi ve otomobil sürmeye hakim olması gerekiyor bence. Otomatik araç ile arac kullanmayı öğrenmek bence aracın dinamiklerini öğrenememek ve araca olan bütünlüğün sağlanması açısından zararlı.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

panik anı için.. maneul viteste gaza basınca da etkisi aynı olacak. Bence de beygiri bol otomatik daha güvenli diyorum. öz güven ve engelden kaçma adına. 

vesile ile birgün manul vites kalmayacak.. vites kolu bile şu an için gereksiz bir dizayn alışkanlığı

3pedalin ayak kombinasyonuna alisinca, 2 pedali kullanmak daha kolay olur bence. Malesef otomatikta sag ayakla gaza sol ayakla frene basanlar var

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Kesinlikle karşı olduğum birşey, sağlık sorunu olanlar dışında herkesin manuel araç kullanmayı bilmesi ve manuel araç kullanarak otomobil sürmeyi ve otomobil sürmeye hakim olması gerekiyor bence. Otomatik araç ile arac kullanmayı öğrenmek bence aracın dinamiklerini öğrenememek ve araca olan bütünlüğün sağlanması açısından zararlı.

ingilterede zorunlu. bizde de zorunluydu kaldırıldı.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Panik anında manuel viteste aynı etkiyi gösterebilir. Gaz ve fren pedalinin yerini iyi kavramasi yeterli. Kardeşim üç sefer sonunda ehliyeti aldı, daha doğrusu verdiler. Manuel aracı yerinden bir cm kimildatamaz. Şu an otomatik kullanıyor ve çoğu kişiden iyi kullaniyor.

Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

ingilterede zorunlu. bizde de zorunluydu kaldırıldı.

Zaten uzmanlarda otomatikten önce mutlaka manuel vitesle araba kullanılmasını ve daha sonra otomatiğe geçilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bencede doğru olanda budur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Panik anında manuel viteste aynı etkiyi gösterebilir. Gaz ve fren pedalinin yerini iyi kavramasi yeterli. Kardeşim üç sefer sonunda ehliyeti aldı, daha doğrusu verdiler. Manuel aracı yerinden bir cm kimildatamaz. Şu an otomatik kullanıyor ve çoğu kişiden iyi kullaniyor.

ne kadar süreden beri?

http://webtv.hurriyet.com.tr/haber/fren-yerine-gaza-basinca-merdivenlerden-yuvarlandi_111812

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Manuel viteste ısrar edilir. Baktın olmuyor illaki kullanılacaksa bilinçli olmak kaydıyla otomatik ile devam edilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Ehliyet tarihi eski ama kullanamadi hiç. Bir kaç otomatik araç kiraladı dünya varmış dedi. Gayet güzel kullanmaya başladı. Bana göre fren yerine gaza basacak tedirginlikteki kişi hiç trafiğe çıkmasın.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)

Ehliyet tarihi eski ama kullanamadi hiç. Bir kaç otomatik araç kiraladı dünya varmış dedi. Gayet güzel kullanmaya başladı. Bana göre fren yerine gaza basacak tedirginlikteki kişi hiç trafiğe çıkmasın.

öyle güzel ögrendiyse ne mutlu. Ama bence siz manuel kullanmayi da ögretin. Gün gelir lazim olur. Acil durum olur, bir yerde ise girer araba kullanmasi gerekir, otomatik vermezler vs...

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

öyle güzel ögrendiyse ne mutlu. Ama bence siz manuel kullanmayi da ögretin. Gün gelir lazim olur. Acil durum olur, bir yerde ise girer araba kullanmasi gerekir, otomatik vermezler vs...

Oda kullanabilmek istedi ama çok denedik olmadı, aracı kaldiramiyor bile. Acemilerin ov araç kullanması sonucu oluşacak tehlikeler herkes için geçerli değil onu söylemek istedim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

ankete "farketmez" secenegi eklenmeli bence.

ekledim.

Oda kullanabilmek istedi ama çok denedik olmadı, aracı kaldiramiyor bile. Acemilerin ov araç kullanması sonucu oluşacak tehlikeler herkes için geçerli değil onu söylemek istedim.

burda çoğunluğa göre karar verilir tabi. oran nasıl olabilir, emniyet vs. her kemer takmayan ölmez, bazen kemer boğazına dolanır.. gibi.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Turgay Özçelik

Bence vites kadar demode ve artık oldukça gereksiz kalmış bir mekanizma yok. İleride her fani birgün vitessizi tadacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

manuel vitesli arac bence de kalmayacak ama bu yakin zamanda olmayacak.

Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Arac kullanmak sadece vitesten ibaret değil daha onemlisi direksiyon hakimiyeti ve aracı şeritte tutabilme becerisidir, mesela eşim stop ettirmeden kaldırıp yürütüyor aracı ancak şeritte tutmakta zorluk cekiyor surekli sola dogru kayıyor, otomatik viteste öğrenilip direksiyon hakimiyeti tam olarak sağlandıktan sonra manuele geçiş yapılabilir diye düşünüyorum

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Almanlarda otomatik ,satışlarda, yüzde 20 civarıymış ki en çok satan arabaları mercedesler, bmwler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tuna İşgören

Şunuda ekliyim şeritte tutamamasinin sebebi sürekli vitese bakması:D ama otomatik olsa bakma gereği duymayacak

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...