İçeriğe Yönlendir

Yeni Ve Acemi Şöförlerin Otomatiğe Yönelmesi

Mehmet Göktürk

151 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Çağlar Bayur

manuel vitesli arac bence de kalmayacak ama bu yakin zamanda olmayacak.

Türkiye de artık manuel bmw satılmıyor mesela (1 serisinde diesel de tek model hariç)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
(düzenlendi)

biz herşeyi çöpe atarken gavur geri dönüşüm yapıy.  ful araba alıyoruz, kasılmaktan iş yapamıyoruz.arabasını değiştirmeyene işleri acaba kötü mü diyoruz.

tarihinde Mehmet Göktürk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Acemi sürücü vitesle uğraşacağına yola odaklansın

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Harun Özden

Acemi sürücü vitesle uğraşacağına yola odaklansın

+1

Bence de vitesle debriyajla uğraşana kadar yola bakmayı, dikiz aynası kullanmayı, şeritte tutmayı takip mesafesini vs. öğrensin daha yararlı.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Arac kullanmak sadece vitesten ibaret değil daha onemlisi direksiyon hakimiyeti ve aracı şeritte tutabilme becerisidir, mesela eşim stop ettirmeden kaldırıp yürütüyor aracı ancak şeritte tutmakta zorluk cekiyor surekli sola dogru kayıyor, otomatik viteste öğrenilip direksiyon hakimiyeti tam olarak sağlandıktan sonra manuele geçiş yapılabilir diye düşünüyorum

Bu da degisik bir bakis acisi. Bu da dogru bence
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kervan yolda düzülür oluyor sonra, tam hakim olmadan ana yola çıkılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Otomatikle kullanmaya başlamak kolay yoldan başlamak gibi bişey hiç zoru görmemek gibi yani duyuların tamamıyla kullanmamış ki kafada hep otomatiğin rahatlığı var tepkiler de otomatik olur tabi

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Türkiye de artık manuel bmw satılmıyor mesela (1 serisinde diesel de tek model hariç)

Abi 10 sene icinde butun arabalar otomatik olur mu sence?
Yorum bağlantısı

ingilterede zorunlu. bizde de zorunluydu kaldırıldı.

Biliyorum hocam bana göre yanlış bir karar. 

Yorum bağlantısı
Furkan Tanrıveren

abi 18 yaşıma kadar ne araba sürdüm nede direkson başına geçtim ehliyeti 4saatlik eğitimle aldım.Kendi aracımı aldım 6saat karşı komşuyla eğitime çıktık ondan sonra ankaranın sincan ilçesiden kalecike gittim geldim.O gün bugündür allahıma binlerce şükrederim.Kazam yoktur.10saatlik eğitim aldığım araçlarda manuel vitesdi.

Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

Pilot eğitimin de pilot adaylarına şu söz söylenir. "Uçağı kullanmayı öğrenmek  en son iştir"

otomobilde de geçerli sayılır.Ayrıca "meleke" dediğimiz bir olgu var. Meleke okuyarak, dinleyerek edinilemez. Pratik yaparak pişmek gerekir.Araç harici kuralların öğrenildiğini varsayarak, otomobil de,  direksiyon hakimiyeti, yol tutuş hakimiyeti, Park etme ,geri manevra becerilerini elde etmek için pratik yapma da vites derdi, geri kaçırma olayı  olmadan otomatik araçla daha hızlı ve güvenli olacağını düşünüyorum.Piştikten sonra manuel kullanmayı öğrenmek, çok daha kısa sürer.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Semih Usluer

Ehliyet kurslarında otomatik araç varmı? Diğer illeri bilmem ama tokat ta yok. Kursta zaten manuel öğrenilmiyor mu?

Yorum bağlantısı

Mehmet Bey Amerika'yi goren sizsiniz. Spor arac ve kamyon haric duz vites kullanimi sanirim son derece az. Ancak genel kullanici kitlesine bakildiginda kadin erkek farketmiyor. Bazi konulari zamana gore guncellemek gerekiyor. Bence motor sinavina da gerek yok mesela ehliyet alirken. Eskiden usta bulmak zor, yanina ustayi dukkandan getirtmek luks mecburen motor bilgisine gerek var. Su anda ehliyet asamasinda ogretilen motor bilgisi ile tamir yapabilecek var mi yok? Buna ayrilan zamani direksiyona ayirirsin, parka ayiririsin, varsin otomatikle ogrensin. Artik sirketler calisanlari icin otomatkk arac aliyor hizmet araclarinda bile. Yoneticilere zaten soruyor duz mu otomatok mi diye. Bizim ailede ablamlarla saydigimda 4 arac var. 3'u otomatik. Duz kullanan bir tek ablam. Tirlarin hepsi otomatige dondu, otobusler ozellikle yurtdisina giden tourismo, travegolar otomatik. Neoplan skyliner hep otomatikti. Yeni maraton cikardi onda da otomatik tercih ediliyor goruyorum. Duz vitese bakarken seridini kaybedip kaza yapanla, otomatikte yanlislikla gaza basip kaza yapan istatistikleri varsa anlamli sonuc mu bakilir ama ihtimaller dusunuldugunde duzun de otomatiginde birbirlerine gore avantaji dezavantaji olabilir diye dusunuyorum.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Ehliyet kurslarında otomatik araç varmı? Diğer illeri bilmem ama tokat ta yok. Kursta zaten manuel öğrenilmiyor mu?

Manuel veya otomatik ehliyet ayrımı var artık kurs talebe göre otomatik araç bulundurmuyor olabilir. Manuel ikisini de kullanıyor, otomatik sadece otomatik.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Dinçel

Bence otomatik manuel işinden çok insanın kendini bilmesiyle alakalı bir durum..evet otomatik basınca gaza gidiyor hoşuna gidipte hızlı giderse sonuçları vahim olabilir...

Bence trafiğe çıkan her sürücü önce trafik kurallarını bilecek sonra ayna ve şerit kullanmasını bilecek ve en nihayetinde hoşgörülü olmayı bilecek..

Trafik Kurallarına uyduktan sonra manuel olmuş otomatik olmuş bence farketmez..ama birazda olsa yeteneğiniz yoksa bence araba kullanmaktanda uzak durmak gerek..insan kendini bilmeli ..

Yorum bağlantısı
Zafer Bakar

Bence her insana gore degiskenlik gostermekte bu durum.Bazi yeni soforler sanki 40 yillik sofor niteliginde iken bazi yeni soforler haklarini veriyorlar tamamen kendini bilme meselesi oldugu kanisindayim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

herkes araba kullanabilmeli, kullanmalıdır.  (belli  görme meselesi ve işitme meselesi çok yaşlanma hariç)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Manuel yada otomatik farketmez...hesap kitap yapmayı ve kafasını kullanmayı bilen sürücü olsun.bay yada bayan farketmez...bence sürücülerin kesinlikle fizik ve matematik bilmesi lazım...Ve  en önemlisi karşılıklı konuşurken insanlara yapmadığımız hiç bir şeyi araç içinde de yapmamalıyız...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

herkes araba kullanabilmeli, kullanmalıdır. (belli görme meselesi ve işitme meselesi çok yaşlanma hariç)

Evet bu bi özgürlük emaresi ancak ister manuel ister otomatik olsun iyi seviyede kullanmasını bilmeyene trafiğe çıkış izni verilmemeli bu iş tercihleri otomatiğe yöneltmekle olmaz.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Evet bu bi özgürlük emaresi ancak ister manuel ister otomatik olsun iyi seviyede kullanmasını bilmeyene trafiğe çıkış izni verilmemeli bu iş tercihleri otomatiğe yöneltmekle olmaz.

Yukarıdaki tüm konuşmaları okudum.

Sanırım mesele şu:

1- sınavı yapan iyi yapacak. sallamayacak.

2- öğrendiğine kanaat getirmeyen pek fazla trafiğe çıkmayacak

Bu arada "arabanın hakkını ver" familyasındaki ustaların da neslini tüketmek lazım. Ustalık değil efendilik lazım bize.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Arabanın hakkını hak edilebilecek yerlerde vermek lazım. Pist türevi yerler çoğalmalı, yanı başları servisler olmalı. İyi ekmek çıkar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Ben yılda 3 -4 kez sınav görevine çağrılırım...Sınav komisyonu açıklanırken usta öğreticiler Hasan Hoca düşmesin diye dua ederler...Bence de ehliyeti veren bizler hak edene ehliyet vermeliyiz...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Mehmet Hocam çok isabetli bir konu başlığı olmuş. Oyumu da "Daha güvensizdir" olarak kullandım. Ve görüşüm de bu yönde manuel kullanamayan bence otomatikte de başarısız bunun en güzel örnek ve ispatı ise bayan sürücülerdir; birçoğu ya manuel deneyip başaramamış ya da kafadan direk otomatik vites seçmiş bayanlardır. Araba sürmek vitesten, şanzımandan ibaret olsaydı otomatiğe geçince bugün etrafta bütün sürücülerin dört dörtlük sürüyor olması gerekirdi. Araba sürmenin farklı dinamikleri olduğunun bilince değil bayanlar maalesef. Otomatik aldık herşey bitti sanıyorlar ve buna rağmen ortalık kabus bayan sürücülerle dolu. Önümde, arkamda, sağımda, solumda bayan sürücü gördüğüm an hızla uzaklaşıyorum, aksi halde sizi de tehlikeye atabiliyorlar.

Özetle herkes manuel vitesli araba kullanmalı, kullanabilmeli, aracın devirleri, tepkimeleri, motor sesi dinlenmeli, araçla biraz iç içe olmalı sürücü. Aksi halde aracı bir robot gibi görüp, tam tanımadan, düz yolda bas git tarzı sürücüler çoğalacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben yılda 3 -4 kez sınav görevine çağrılırım...Sınav komisyonu açıklanırken usta öğreticiler Hasan Hoca düşmesin diye dua ederler...Bence de ehliyeti veren bizler hak edene ehliyet vermeliyiz...

Ben sana gelsem ehliyet için?
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...