İçeriğe Yönlendir

Yeni Ve Acemi Şöförlerin Otomatiğe Yönelmesi

Mehmet Göktürk

151 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Hasan Basri Bayraktar

Ben sana gelsem ehliyet için?

Bmw yi yanlamanı sevdim...sen her türlü geçersin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Arabanın hakkını hak edilebilecek yerlerde vermek lazım. Pist türevi yerler çoğalmalı, yanı başları servisler olmalı. İyi ekmek çıkar

Uzun yıllardır savunduğum ve büyük otomobil distribitöründen beklediğim hareket ama maalesef olmayacak, o vizyon yok... Nasılsa satılıyor...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bir de öğrenme aşamasındaki motivasyon açısından bakmak lazım. Mesela manuel vitesle İstanbul'da araç kullanmayı öğrenmek ve geliştirmek çok zor. Araç her stop ettiğinde, yokuşta geri kaydırıldığinda susmayan kornalar, yandan geçerken şoföre atılan sert bakışlar.

Bunları yaşadığında hemen "ben bu işi yapamayacağım galiba" diye düşünüp pes eden birçok sürücü adayı olduğunu düşünüyorum. Etmese bile kendine olan güvenini her seferinde kaybediyor, her evden çıkışı yeni bir macera oluyor.

Otomatik viteste ise bunlar sorun olmaktan çıkıyor, sürücü tüm dikkatini trafiğe ve çevreye verebiliyor, yokuş korkusu yok. Çok daha hızlı adapte olabiliyor.

Böyle baktığımda, eğer herkes iki vites tipine de hakim olmalıysa, önce otomatikte öğrenir ve kendimi geliştirir, sonrasında neymiş bu manuel vites ve debriyaj diye denemeyi ve öğrenmeyi tercih ederdim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı

Araba kullanmak bisiklet kullanmaya benzer, bisiklete binmek sonradan öğrenilmiş reflekstir, girer bisiklet kullanırken hiçbirimiz 2 teker üzerinde nasıl dengede kaldığımızı anlamayız bile, o bir kere beynimiz tarafından öğrenilir ve yerine getirilir, araba kullanmakta sonradan öğrenilmiş bir reflesktir, ne zaman vites değiştirdiğinizi ne zaman debrijaya bastığınızı yada dar bir yerden aracı nasıl geçirdiğinizi çoğu zaman farketmezsiniz bile işte bunların hepsini tam olarak öğrenmek için manuel araç kullanmayı bilmek gerekir bana göre. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Uzun yıllardır savunduğum ve büyük otomobil distribitöründen beklediğim hareket ama maalesef olmayacak, o vizyon yok... Nasılsa satılıyor...

İstanbulpark bizi paklar :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

arkadaki niye korna çalıyor?

bir öğrencim ingiliterede yokuşta ışıkta bir türlü kaldıramamış. ışık 5 kez yeşile kırmızıya dönmüş. bir kez bile kornaya basan olmamış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

bir öğrencim ingiliterede yokuşta ışıkta bir türlü kaldıramamış. ışık 5 kez yeşile kırmızıya dönmüş. bir kez bile kornaya basan olmamış.

Yaşamın hızını Cruise moduna alan ülkeler bunlar hocam
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

Bu(İngiltere olayı) cezalarla falan açıklanamaz işte.

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kılınç

Hız dikkatsizlik kaza hüsran masraf her ikisinde de mevcut elbet.

Oysa rahatlık konfor, hakimiyet ve güven olarak benim tercihim AUTOMATIC.

Yok vites atacan, sol sağ ayağım çalışacak sol el direksiyonda sağ el vites üzerinde sıklıkla sağ elde android akıllı telefon gözler bir sol dikiz aynasında bi sağdakinde bazen orta iç ayna zor zanaat kardeşim ve boş işler bu çağda...

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Korna çalıyorlar çünkü kornanın sihirli bir etkisi olduğunu düşünüyorlar Mehmet Bey. Yokuş yukarı çalındığında öndeki aracı ittiren, yavaş park eden birine çalındığında zamanı hızlandıran, yeşil yandığı anda ileri atılmayan öndeki araca çalındığında üstünden atlamaya yarayan birşey bu korna...
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
(düzenlendi)

Bundan birkaç yıl önce forumda da videosunu paylaşmıştım, Ataşehirde bizimkilerin oturduğu yerde, bir komşu hanım ablası otomatik simaks alıyor, sonra 'otomatik bunu kullanamakta ne var yhaa' gazı ile geçiyor direksiyona, gece bir yerden geliyor, girişte sitenin kapısına gelirken uzaktan kumanda ile kapıyı aşmaya çalışıyor o esnada fren yerine gaza basınca araba önce kapıyı kırıyor sonra yokuş aşağı hala fren diye gaza basınca önce sol taraftaki arabaları sonra sağ taraftaki arabaları yamulttuktan sonra duvar dibinde bulunan 3 araca da aynı anda çarparak şöförlük kariyerini zirvede bırakıyor, ablamızın yanına gittiğimizde ayağı hala gazdaydı ikna yolu ile ayağını çektimişti.

Sözün özü otomatik araç iyi bişey ancak tecrübeli şöför için, otomatiğin kontrolü sanıldığının aksine daha zordur.

tarihinde Hüseyin Sönmez tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Trafik; çok değişkene sahip bir fonksiyondur. Bu fonksiyonun en geniş çözüm kümesi trafik kültürü oluşturmaktır. Büyük bir kısmı hallolur. Manuel yada otomatik, acemi acemidir. Eşim trafikteki kornalar sebebiyle manuel araçtan korkar oldu ve mecburen otomatik araca yöneldim. Sonuç ise harika. Güvenle hem şehir içi ki Elâzığ gerçekten de büyük problem, hemde şehir dışında yan koltuktayken huzurluyum.

Yorum bağlantısı
Doğu Kemik

Eşim 10 yıllık şoför ciddi uzun yol deneyimi de var ancak otomatik viteste aracın kendi kontrolünde olmadığı gibi bir düşüncesi var. Kullanır mı tabiki de hatta yazın kullandığı da oldu ancak yine de sevemedi. Bu nedenle kendi aracını düz vites istedi,seat ta da işime de geldi doğrusu. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

Çok özür dilerim ama bizimki gibi iki ayaklı büyükbaşların sıklıkla araç kullandığı memleketlerde, acemiler için, özellikle de bayan acemiler için otomatik şart. Eşim otomatik kullanıyor, sabah ışıklarda bekliyoruz, yeşilde hareket edildi, önümüzdeki araç kırmızıya dönmesine rağmen geçti, tabii ki biz durduk. Arkadaki kornaya abanıyor, niye geçmemişiz? Acemi şehir içinde stop ettirsin, dünyasını başına yıkarlar, hele bayansa hiç şansı yok. Sinyalsiz önüne kıranlar,sarı yandığı anda kornayı patlatanlar, daha neler neler. Kısacası bizdeki gibi kurallara uymanın enayilik sayıldığı memleketlerde, acemilerin bir de vitesle uğraşmaması artıdır. Ayrıca şahsi fikrim otomatik araçta yanlış pedala basmanın ihtimali ile, vitese odaklanıp şeritten kaymanın, veya önündekine çarpmanın ihtimali birbirine yakındır.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

arabayı yürütebiliyorum diyen acemi sokağa çıkmaz yani. benim yanlışlıkla gaza basma örneği dikkat çekti ve asıl meseleyi gizledi.

asıl mesele:   otomatik arabayı yürütmek kolay. tam bilmeden şehre çıkma olasılığı daha yüksek değil mi?

Yorum bağlantısı
Selçuk Baysal

arabayı yürütebiliyorum diyen acemi sokağa çıkmaz yani. benim yanlışlıkla gaza basma örneği dikkat çekti ve asıl meseleyi gizledi.

asıl mesele:   otomatik arabayı yürütmek kolay. tam bilmeden şehre çıkma olasılığı daha yüksek değil mi?

O konuda haklı olabilirsiniz, daha çabuk trafiğe karıştıkları doğru. O konuda da iş ehliyet kurslarına düşüyor sanırım. Son zamanlarda ehliyet almanın daha zorlaştığını biliyorum. Verilen eğitimin içeriği de yükseltilebilirse, sorunlar azalabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

Fren yerine gaza basacak olan manuelde de yapar bence. Panik anında frenle gazı karıştıracak potansiyeli olanın, araç koltuğuna oturmaması lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...