İçeriğe Yönlendir

Mazda 3 1.6D Debriyaj Ayırmama Sorunu

Emrah Uludağ

Recommended Posts

Emrah Uludağ

Çok severek aldığım ama beni gün be gün kendinden soğutan arabam yine üzdü.

Geçtiğimiz pazartesi okuldan çıktım, 100 metre gittim arabayı 3. vitese geçiremedim. Kontak kapalıyken geçiyor ama açıkken girmiyor hiç birine. Bir muddet 1. vites yol aldıktan sonra yokuş aşağı bi yerde, 1210 hesabı ara gazla falan 4. vitese kadar çıktım, Bursa'ya geldim. Ustaya bıraktım, debriyaj merkezinde bi şemsiye varmış, dedim eyvah şemsiye varsa sıkıntı var. Baskı balata bilye ve şanzıman yağı değişti, 300tl'si işçilik 1150 tl verdim.

Focus parçalarını denemişler ama uymamış, Mazda'nınkiler yaklaşık 150 tl daha pahalı.

Şimdi debriyaj daha yumuşak ve kalkışta o meshur uğuldama gitti ancak rolantide kalkarken ilk kavramada hafiften bi titreme var. Usta normaldir, volan alışana kadar yapar dedi. Yapar mı?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

teknik bilgim yok. Ama doğru işçilik ve doğru parça ile yapıldıysa yapmaması lağzım.

ben dizel era da değiştirdiğimde pedal tüy gibi yumuşadı çekiş arttı . titreme alışma vs hiçbişey yoktu.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

İlk anlattığınız sorun zaten debriyajın bittiğini gösteriyor. Doğru parça kanısına varılmış. İşçilik te doğruysa sıkıntı yaşamazsınız.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ

İlk anlattığınız sorun zaten debriyajın bittiğini gösteriyor. Doğru parça kanısına varılmış. İşçilik te doğruysa sıkıntı yaşamazsınız.

Geçmiş olsun.

Teşekkürler.

Hareketli volant da değişmesi bu yüzden tavsiye edilir

Tam olarak anlayamadım ama aracı bırakırken inşallah volant iyidir 1500 tl gibi bir fiyatı var demişlerdi. Alırken tekrar sordum bir şey yok dedilerdi, içim daraldı şimdi yine :/

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

pahalı reçete çıkarınca müşteri yanlış anlayabiliyor.. işlevinde sıkıntı olmayabilir ancak yüzeyi menevişlenmiştir bu derece ayırmadı ise debriyaj. aşırı ısı ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı

Baski balata sarf malzemesi. Muhtemelen ilk degisimdir. Ancak uzun sure omru kisalmis baski ile araci kullanmak volanta da zarar veriyor. Hareketli volantlar zaten daha hassas. Su andaki titreme cok hos degil. Ustelik usta alisir diye gecistiriyorsa durum biraz daha tehlikeli. Ancak pskikolojik olarak araci dinleme ya da balatanin cok yeni olmasinnedeniyle debriyaji eski aliskanlikla kullanma da bu tip problemlere neden olur.

Saygilarimla.

Yorum bağlantısı
Emre Sutay

geçmiş olsun kuzen..

sen arabadan soğuduğunda haber ver alalım sana da bir cmax  :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...