İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Gösterge Ampul Tipi

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Ampul yenilemesi yapacağım, daha doğrusu yeşil led ile değiştireceğim. Ampul tipi hangisi bilen var mı? T5 diye aklımda kalmış, öyle sipariş verip edindim yalnız görselde T10 dipsiz ampul gibi duruyor.  :unsure2: Gösterge ve ibreleri aydınlatanları işaretledim, diğerleri uyarı ışıkları. Değişime gerek yok.

o02LV7.jpg

OVkWDP.jpg

Yorum bağlantısı
Ömer Karabayır

Kayıtlara geçmesi açısından Mehmet Bey'in cevabı.

Ampul T5 olmalı. 3 watt
Piyasada daha çok 1.2 wattı vardı. 

Seninki mi bu. Valla bravo hiç üşenmeden söktün galiba.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Kayıtlara geçmesi açısından Mehmet Bey'in cevabı.

Ampul T5 olmalı. 3 watt

Piyasada daha çok 1.2 wattı vardı. 

Seninki mi bu. Valla bravo hiç üşenmeden söktün galiba.

Yok benimki değil internetten buldum görselleri. Söksem ampuller elimde olurdu. :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Zamane led lerin artı ve eksisi ile bu göstergedeki duy tipi çalışmıyor. Al tak yapılamıyor. İşçilik lazım

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Zamane led lerin artı ve eksisi ile bu göstergedeki duy tipi çalışmıyor. Al tak yapılamıyor. İşçilik lazım

Ledleri 180 derece çevirip duya öyle taksak kutuplar değişmez mi abi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Duy tipi.. Farklı. Ondan dedim. Çevir tak çalışsın rahatlığı yok. Artı eksiler çapraz her iki tarafta..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Duy tipi.. Farklı. Ondan dedim. Çevir tak çalışsın rahatlığı yok. Artı eksiler çapraz her iki tarafta..

Komple  ledi üzerinde duy ile değişim yapsak, o şekilde satılan ürünlerde var?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Geçtiği yere uygun ayaklı bulunursa kesin çözüm.. Ki bulan haber etwin duble lazım

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Geçtiği yere uygun ayaklı bulunursa kesin çözüm.. Ki bulan haber etwin duble lazım

Duyun fotoğrafı varsa buluruz abi?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Bir de aydınlatmanın ana elektrik girişi nerede onu bulmam lazım. Araç üzerinde değilde evde gösterge aydınlatmasını deneme amaçlı. Artı eksi kutupları rastgele yerlere değdirip kısa devre yaptırmayalım.

Yorum bağlantısı

Gösterge aydınlatması kontrolü için; göstergedeki beyaz konnektörün 13. ayağı (-) eksi, 16.ayağı (+) artı voltaj beslemesidir. 12-13 Volt ile beslenirse gösterge ampulleri yanar.

s5zr6r.jpg

Gösterge aydınlatma ampulü duy resmi;

2ikqnn8.jpg

Gösterge ampulü aslında orijinali T-6.3 ampul. Ancak piyasada bulunamıyor. Yerine T-5 takılıyor ancak onunda gücü (watı) düşük, yineden takılıyor.

2hmoqxt.jpg

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Gösterge aydınlatması kontrolü için; göstergedeki beyaz konnektörün 13. ayağı (-) eksi, 16.ayağı (+) artı voltaj beslemesidir. 12-13 Volt ile beslenirse gösterge ampulleri yanar.

s5zr6r.jpg

2ikqnn8.jpg

Gösterge ampulü aslında orijinali T-6.3 ampul. Ancak piyasada bulunamıyor. Yerine T-5 takılıyor ancak onunda gücü (watı) düşük, yineden takılıyor.

2hmoqxt.jpg

Abi adın gibi muhteşemsin ya :) bunlar o zaman normal dipsiz lamba. Boy olarak kısa olursa sorun yok o halde yanlış mıyım?
Yorum bağlantısı

Daha önceleri gösterge ampullerinin patlaması nedeniyle T-5 denedim ancak, ışığını beğenmemiştim. Sonra yukarıdaki duy resimlerinde görülen LED ampulleri yaptım. Çift taraflı bakır plakete baskı yaptım, şerit LED üzerindeki Led'leri söktüm sırt sırta lehimledim. 2 Led seri çalışıyordu. Besleme hattına da bir voltaj düşürücü devre yaptım. Fakat dimmer işin içine girince sıkıntı oluyordu.

Sonra tekrar göstergeyi söktüm, bu kez içine şerit Led döşedim. Şerit Led'ler 12 volt ile çalışıyor. Araç çalışınca voltaj 14.4 voltlara kadar yükseliyor. Bunu nedenle şeritLED beslemesi girişine seri bir direnç bağladım. Şimdi böyle kullanıyorum. Dimmer de çalışıyor.

2uiu8oz.jpg

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

I ıh vazcaydım. Elektrik işinden anlarım, elimden gelir ama işin içine devra falan girdimi arkama bakmadan kaçarım. Anlamam onlardan :D

Yorum bağlantısı

Abi adın gibi muhteşemsin ya :) bunlar o zaman normal dipsiz lamba. Boy olarak kısa olursa sorun yok o halde yanlış mıyım?

Eyvallah.. :)  Ampuller dipsiz ampul sınıflandırmayı da çap ölçüsüne göre yapmışlar. Fakat boyları tiplerine göre standarttır sanırım. Yani uzunu kısası yoktue herhelde.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Eyvallah.. :) Ampuller dipsiz ampul sınıflandırmayı da çap ölçüsüne göre yapmışlar. Fakat boyları tiplerine göre standarttır sanırım. Yani uzunu kısası yoktue herhelde.

Abi o halde normal kendi ampulune yakın ampul taksak yine eskisine nazaran daha iyi iş görür sanki. Led yada normal sarı ışık da olsa sonuçta göstergedeki rakamların boyası neyse o renk yanar. Aradaki tek fark canlılık olsa gerek. Ampulünü alıp eskisinden az daha parlak yapsam yeterli mesela. Göstergeyi sök, içine led döşe, devre yap, kadranları oynat sonra tekrar doğru tak. Pöff el becerisini geçtim, yürek dayanmaz buna :)
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

s5zr6r.jpg

2ikqnn8.jpg

2hmoqxt.jpg

Tek kelimeyle harikasınız. :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı

Abi o halde normal kendi ampulune yakın ampul taksak yine eskisine nazaran daha iyi iş görür sanki. Led yada normal sarı ışık da olsa sonuçta göstergedeki rakamların boyası neyse o renk yanar. Aradaki tek fark canlılık olsa gerek. Ampulünü alıp eskisinden az daha parlak yapsam yeterli mesela. Göstergeyi sök, içine led döşe, devre yap, kadranları oynat sonra tekrar doğru tak. Pöff el becerisini geçtim, yürek dayanmaz buna :)

T-6.5 yerine T-5 takıldığında tek sıkıntı parlaklık, canlılık dediğin gibi. İyi de "az daha parlak" nasıl olacak?

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Daha önceleri gösterge ampullerinin patlaması nedeniyle T-5 denedim ancak, ışığını beğenmemiştim. Sonra yukarıdaki duy resimlerinde görülen LED ampulleri yaptım. Çift taraflı bakır plakete baskı yaptım, şerit LED üzerindeki Led'leri söktüm sırt sırta lehimledim. 2 Led seri çalışıyordu. Besleme hattına da bir voltaj düşürücü devre yaptım. Fakat dimmer işin içine girince sıkıntı oluyordu.

Sonra tekrar göstergeyi söktüm, bu kez içine şerit Led döşedim. Şerit Led'ler 12 volt ile çalışıyor. Araç çalışınca voltaj 14.4 voltlara kadar yükseliyor. Bunu nedenle şeritLED beslemesi girişine seri bir direnç bağladım. Şimdi böyle kullanıyorum. Dimmer de çalışıyor.

2uiu8oz.jpg

Şerit ledlerin döşemesi fabrikasyon gibi olmuş. :wub:

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

T-6.5 yerine T-5 takıldığında tek sıkıntı parlaklık, canlılık dediğin gibi. İyi de "az daha parlak" nasıl olacak?

Abi şuan mesela gündüzleri parklar açık gezerim hep. Mesela bursada batçık çoktur yani anayolun alttan köprü altından geçilen yer :) ordan bile geçince hafif karanlıkta belli olmuyor görünmüyor ekran. O yönden dedim hani lambalar baya eskidi ve kararıp falan bişey olduysa yenisini takınca belki dahada parlar diye :)
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bu arada göstergenin o sağ tarafta en soldaki ışık ne ışığı acaba? Sağdaki hava yastığı ortadaki tcs en soldaki ne acaba? Ayrıca benzin ışığının yanında bitane daha var. Bende onlar yanmıyor mesela

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Aydınlatmanın + - uçlarını öğrendiğimize göre, o duylara T10 bile uydurulur. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...