İçeriğe Yönlendir

Focus III - Titanium 1.6 TDCI Direksiyon Arızası

Ümit Öztürk

Recommended Posts

Ümit Öztürk

Merhabalar,

Focus 3 Titanium aracımda meydana gelen sorundan bahsedeyim çok önemli, herkesin basına gelebilecek tarzda bir problemmiş. Bir yıl önce direksiyonla alakalı arıza ısı yandı aracı calıstırdıgımda. Aracı kapatıp çalıştırdıgımda sorun düzeliyordu bunu yıl icinde birkaç kez tekrarladı. Şüphelendim ve yetkili servisime(ford gürbaşlar beykoz) durumu belirttim, oradaki usta bir sorun olmadıgını arada böyle hatalar verebileceğini söyledi aracın. Araca bakmadan böyle birşey söylemesi garibime gitmedi değil fakat ondan sonraki dönemde sıkıntı olmadı.

Taa ki geçen güne kadar. Servise götürüp kışlık lastikleri taktırdım. Akşamına tekrar aynı uyarıyı verdi üstelik iki kere. Yine aracı kapatıp tekrar çalıştırdığımda sorun düzeldi. Aracı park ettim ve sabah okula gitmek için yola çıkacakken yine aynı uyarıyı aldım. Kapatıp tekrar çalıştırdım aracı fakat uyarı gitmiyordu. Direksiyon sertti ve hareket etmiyordu. Servisi aradım çekiciyle buraya getirmeniz gerek dediler. Uyarı da buydu;

IMG_6121.jpg

Çekiciyle servise çektirdim aracı sabah sabah bütün sinirlerim bozuldu tabi. Sağolsun ford gürbaşlar'da ismail bey yardımcı oldu aracımla kısa sürede ilgilendiler. Sorunun kaynağı elektrikli direksiyon kutusundanmış. Kutunun değişmesi gerekiyormuş ve sadece parça fiyatı life card indirimiyle beraber 5100 TL gibi bir rakama geliyormuş artı işçilik.

Araba çalışıyor ama direksiyon taş gibi hızlandıgında sadece manevra yeteneği oluyor diğer türlü taş gibi, oynamıyor ancak güç uygulandıgında dönüyor. Sorunu halletmem için uygun fiyatlı çözümlere gitmem gerekiyor öğrenci olduğum için bu masrafı karşılamam mümkün değil. 

Başakşehirdeki sanayide fordun çıkmacısını buldum. 1000TL + KDV fiyat çekti çıkma elektronik direksiyon kutusu için tabi benim arızalı parçamı da istiyor şartı bu. Sizce ne yapmalıyım? Çıkma parçaya güvenilir mi fatura da kesiyor ama bilemiyorum ne yapacağımı çok pahalı parça sonuçta ve bana göre gereksiz pahalılıkta.

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Geçmiş olsun.

Tamir edilemiyor muymuş?Hemen değişim yoluna gidilmesi garip geldi biraz.Öncelikli tamir yolu denenemeli.İlla değişecekse temiz çıkma parça almak daha mantıklı gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Muhayyer denir. Takacak arıza düzelecek ödeme yapılacak. Ancak ids ile kodlanması da lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Geçmiş olsun.

Tamir edilemiyor muymuş?Hemen değişim yoluna gidilmesi garip geldi biraz.Öncelikli tamir yolu denenemeli.İlla değişecekse temiz çıkma parça almak daha mantıklı gibi.

Teşekkür ederim Ahmet Bey, değişim gerekiyormuş elektronik parça olduğu için bunun tamirini yapamayız dediler servisten. Ama çıkma parçacının benim arızalı parçamı istemesi de garibime gitti muhtemelen tamir ettirip yine satacaktır.

Muhayyer denir. Takacak arıza düzelecek ödeme yapılacak. Ancak ids ile kodlanması da lazım

ids nedir? hiç bilgim yok bu konuda

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Servis zaten tamir etmez yenisini tak tamam oldu gönder.Ordaki ustalar servisten ayrılır dükkan açar sonra işte ben filanca serviste ustaytım.Pardon ne ustası parça değiştirme ustasımı.

ALLAH size kolaylık versin google'da bol bol arayın mutlaka tamirini yapan veya 2.el satan biryerler karşınıza çıkar.Ben kendi aracıma olmayan parçaları bile yurt içi yurt dışı arama sorma v.b yöntem ile buldum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Rıfat Çakar

444 FORD'u arayın. Belki biraz sitem , iyi niyet garantisi vb bir kolaylık gösterirler belki. Kullanıcı hatası olabilecek bir durum yok , şansınızı deneyin. Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Aracınızın aküsü ne durumda? Zayıf aküde genelde ilk sinyal veren parçadır.

Aküm yeni herhangi bir zayıflama yaşatıcak bir durumu da olmuyor, gayet temiz kullanıyorum aracı.

Mutlaka tamir edebilen yer vardır iyi bir araştırma yapın.

Tamir edebilen birkaç yer buldum eskişehir ve ankara'da ben istanbulda yaşıyorum hala araştırıyorum buralarda yapabilen var mıdır diye. gerçekten çok can sıkıcı durum Allah kimsenin başına vermesin

Yorum bağlantısı

Aküm yeni herhangi bir zayıflama yaşatıcak bir durumu da olmuyor, gayet temiz kullanıyorum aracı.

Tamir edebilen birkaç yer buldum eskişehir ve ankara'da ben istanbulda yaşıyorum hala araştırıyorum buralarda yapabilen var mıdır diye. gerçekten çok can sıkıcı durum Allah kimsenin başına vermesin

Bir aracımda yeni aldığım akü, 3. ayda içten kısa devre yaparak boşalmış ve garantiden değişmişti. Aracı temiz veya kirli kullanmanız aküyü etkilemeyecektir. Bahsettiğiniz arıza ile ilgili bir ihtimal akünün zayıf olmasıdır. Bu ihtimali bertaraf etmenin yolu da bir elektrikçiye götürüp aracınızın aküsünü ve şarjını ölçtürmenizdir. Büyük ihtimalle serviste bu iş yapılmıştır ancak yine de aküden emin olmak için ben olsam basit ölçüm işlemini yaptırırdım.

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Bir aracımda yeni aldığım akü, 3. ayda içten kısa devre yaparak boşalmış ve garantiden değişmişti. Aracı temiz veya kirli kullanmanız aküyü etkilemeyecektir. Bahsettiğiniz arıza ile ilgili bir ihtimal akünün zayıf olmasıdır. Bu ihtimali bertaraf etmenin yolu da bir elektrikçiye götürüp aracınızın aküsünü ve şarjını ölçtürmenizdir. Büyük ihtimalle serviste bu iş yapılmıştır ancak yine de aküden emin olmak için ben olsam basit ölçüm işlemini yaptırırdım.

Bu hiç aklıma gelmemişti. Farklı bir çözüm önerisi denerim eğer gerçekten sorun aküdeyse beni büyük bir masraftan kurtarır. Çok teşekkür ederim Mükremin Bey :) Sonucunu da buradan iletirim.

Geçmiş olsun.

Çok geçmiş olsun.

Teşekkür ederim 

Servis zaten tamir etmez yenisini tak tamam oldu gönder.Ordaki ustalar servisten ayrılır dükkan açar sonra işte ben filanca serviste ustaytım.Pardon ne ustası parça değiştirme ustasımı.

ALLAH size kolaylık versin google'da bol bol arayın mutlaka tamirini yapan veya 2.el satan biryerler karşınıza çıkar.Ben kendi aracıma olmayan parçaları bile yurt içi yurt dışı arama sorma v.b yöntem ile buldum.

Çok haklısınız Fatih Bey. Yurtdışındaki forumları da inceleyeceğim bu konuyla alakalı. Birkaç rus sitesinde tamir yapıldığını öğrendim bu parçayla alakalı hatta videosunu bile paylaşmışlar. Dolar tavan olduğu için parça getirtmem zor olur üstelik parça büyük sıkıntı olur. Diğer çözümlere yöneleceğim. Çok teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Sahibinden.com da birçok parçacıda direksiyon kutusu diye aratınca birçok sonuç çıkıyor. Komple set 1200-1750 lira arasında çıkıyor. Bence arızalı parçanın koduna ulaşıp bir şekilde yurtdışından araştırın.(ebay vs) Buradakilere göre çok uyguna temin edebilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Sahibinden.com da birçok parçacıda direksiyon kutusu diye aratınca birçok sonuç çıkıyor. Komple set 1200-1750 lira arasında çıkıyor. Bence arızalı parçanın koduna ulaşıp bir şekilde yurtdışından araştırın.(ebay vs) Buradakilere göre çok uyguna temin edebilirsiniz.

Koduna nereden ulaşabilirim?

aracın garantisi yokmu

Maalesef 2011 model.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Arızalı parça bu mu?

http://www.yedekparcaford.com/FOCUS-TDCi-DiREKSiYON-POMPASI-KOMPLE-3-FisLi-2008-2011-ORJiNAL-TRW_23702.html?gclid=CMLbyeWizdACFawW0wodItwNng

Sol alttaki  motor. Eğer arızalı parça bu ise ebay den uygun fiyata bence getirtilebilir ama parça kodunu öğrenip o şekilde sipariş etmeniz lazım.

BV6c.3D070.AC.jpg

Aşağıda bir parça var ancak uyumlu mu bilmem.

http://www.ebay.com/itm/A0041030C-Lenkgetriebe-FORD-Focus-III-DYB-1-0-EcoBoost-92-kW-125-PS-02-201-/162260345189?hash=item25c7786165:g:swIAAOSw44BYFEwr&vxp=mtr

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Burayla iletişime geçin işlerinde uzmanlar http://www.artidireksiyon.com.tr

Aradım 1000TL fiyat verdiler. Parça değişiyor çıkma takıyorlar yerine işçilik dahil. Bana diğer yerlere göre makul geldi.

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Arızalı parça bu mu?

http://www.yedekparcaford.com/FOCUS-TDCi-DiREKSiYON-POMPASI-KOMPLE-3-FisLi-2008-2011-ORJiNAL-TRW_23702.html?gclid=CMLbyeWizdACFawW0wodItwNng

Sol alttaki  motor. Eğer arızalı parça bu ise ebay den uygun fiyata bence getirtilebilir ama parça kodunu öğrenip o şekilde sipariş etmeniz lazım.

BV6c.3D070.AC.jpg

Aşağıda bir parça var ancak uyumlu mu bilmem.

http://www.ebay.com/itm/A0041030C-Lenkgetriebe-FORD-Focus-III-DYB-1-0-EcoBoost-92-kW-125-PS-02-201-/162260345189?hash=item25c7786165:g:swIAAOSw44BYFEwr&vxp=mtr

Evet parça tam olarak bu ancak ebay'den linkini attığınız model için uyumsuz dedi usta. Yine araştırıyorum o parçayı kodu  BV6C3D070 yanlış bulmadıysam. Fiyatları yine pahalı dolar uçtuğu için :/

Yorum bağlantısı
Ümit Öztürk

Aracımı artı direksiyon'da yaptırdım. Sorun tamamen çözüldü çıkma yedek parça takıldı ve bundan sonra rot ayarı yapıldı. Yaklaşık üç buçuk saat sürdü hepsi(işçilik, rot, parça) kdv dahil 1.000TL ve bir sene garanti veriyorlar. Erol Güven'e önerisi için teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Koray Demir

Mevcut sorunla yaygın olarak karşılaşınca yaptığım araştırmalar neticesinde bu duruma su birikintisinden geçme sonucu direksiyon kutusunun su alarak paslanması yol açıyormuş. Focus 3 kullanıcıları olarak rot körüklerimizi belli aralıklarla kontrol ettirmek gerek. 

Parça kodu: HV6C 3D070 LB Hidrolik Direksiyon Komple

Ses hepsinde aynı şekilde tarif veriyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Öner Kurukuz

Arkadaşlar konuyu hortlaşmış gibi olmasın da benim aracın da direksiyonunda bazen çok kısa olmak kaydıyla bir ses geliyor.

Sanki iki demiri birbirine sürtersin de gıcırtı yapar ya, ona benzer bir ses.

Ama sürekli yapmıyor, bazen yapıyor ve genelde de durmuşken ya da yürüme hızında hareket ederken direksiyon çevirince yapıyor.

Arıza daha da büyümeden nereleri kontrol etmem lazım?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...