İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Van Ağırlık Problemi Çözümü

Nihat Palolu

Recommended Posts

Nihat Palolu
(düzenlendi)

2010 yılında 2007 Fiesta van aldım, halen kullanıyorum.

Birkaç sene sonra forum sayesinde bu araçların ruhsattaki ağırlık ile araç etiketindeki ağırlığın örtüşmediğini öğrendim.

Aynı örtüşmeme benim arabada da varmış. Ruhsatta yüklü ağırlık 1586 kg görünüyor, araç etiketinde ise 1500 kg

Ford'a mail atıp, araç teknik belgesini istedim. Beni telefonla aramış ulaşamamışlar, ulaşamadık diye mail atıp konuyu geçiştirdiler.

Makine mühendisleri odasını aradım, bizim yapacağımız bir şey yok, dışarıda bir firmaya tespit yaptıracaksınız deyip geçiştirdiler.

Konu öylece kaldı, ta ki bu sene haziran ayına kadar.

Haziran ayında ağırlık hatası nedeniyle vizeden ağır kusur aldı geçemedi.

Soluğu Otokoç İzmir şubesinde aldım, almaz olaydım

Beni tam 6 ay oyaladılar, başınızı ağrıtmamak için detaylara girmiyorum.

6 ay sonunda bana uyduruk bir araç etiketi veridiler, uyduruk diyorum çünkü o etiketin benim işimi çözmeyeceğini baştan biliyordum.

Fabrikasyon etiketi söküp onun yerine yeni etiketi yapıştırmak istediler. Etiketi yapıştırtmadım ama aldım şu anda bende.

Etiket bana ulaştığı gün ben problemi çözmüştüm ama onlara söylememiştim.

Ford'un beni 6 ay oyalama sürecinde 4 sene önce bizim yapabileceğimiz bir şey yok diyen Makine Mühendisleri odasına gidip ağırlık tespiti yaptırdım.

Araç 1500 kg diye kapalı zarf evrak verdiler.

Bu evrakla trafiğe gidildi ve yeni ruhsat çıktı, sonra vizeden geçti.

Başına böyle bir sıkıntı gelen veya gelecek olanlara fikir vermesi için konuyu paylaşmak istedim.

776WyW.jpg

R1n8n6.jpg

2nJWJj.jpg

ZM9j9a.jpg

g2OvO3.jpg

adz8Yz.jpg

l3OPZX.jpg

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek

Geçmiş olsun abi uğraştırmış baya.peki 2007 den bu günlere kadar hiçbir vizeden geçmedi mi? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

Tebrikler.

Bir sonraki adım olarak vergi dairesine bildirimde bulunup ödediğiniz mtv farklarını da isteyebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bildiğiniz üzere sınır tam 1500 kg.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Geçmiş olsun abi uğraştırmış baya.peki 2007 den bu günlere kadar hiçbir vizeden geçmedi mi? 

Teşekkürler, yok sadece bu seneki vizeden geçemedi.

Tebrikler.

Bir sonraki adım olarak vergi dairesine bildirimde bulunup ödediğiniz mtv farklarını da isteyebilirsiniz diye tahmin ediyorum. Bildiğiniz üzere sınır tam 1500 kg.

Teşekkürler, yanlış hatırlamıyorsam sizde uğraşmıştınız bu problemle ve çözülmeden satmıştınız arabayı.

Evet doğru 2010'un 2. döneminden bugüne kadarki ödediğim fazla mtv leri büyük ihtimal geri alacağım.

Vergi dairesi borcunuz varsa mahsup ederiz, borcunuz yoksa geri ödeme yaparız diyor.

Yorum bağlantısı
Cevdet Şentürk

Evet malesef bende çok uğraşıp somut bir sonuç alamadan aracı satmak zorunda kalmıştım. 4 yıl kadar aracı kullandım.

Ben bursa vergi dairesi ile görüştüğümde ruhsat düzeltilse bile teknik uygunluk belgesinin de değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.

bakalım izmir vergi dairesi nasıl bir yöntem izleyecek. sizin makine mühendisleri odasından aldığınız belgeyi kurum olarak kabul edecekler mi ?

benim aracın sahibini bulup bu evrakları alıp iade almam çok zor ama en azından gelişmeleri bildirirseniz araçları hala kendinde olan kullanıcılar için çok faydalı olur.

mtv de 0-1500 kg arası sınıflandırma yapılıp uygunluk belgelerine göre bu sınıfta araç olmayışı zaten ayrı bir muamma. bildiğim kadarıyla diğer markaların van tipi araçları da 1500 kg ın üzerinde görünüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Evet malesef bende çok uğraşıp somut bir sonuç alamadan aracı satmak zorunda kalmıştım. 4 yıl kadar aracı kullandım.

Ben bursa vergi dairesi ile görüştüğümde ruhsat düzeltilse bile teknik uygunluk belgesinin de değişmesi gerektiğini söylemişlerdi.

bakalım izmir vergi dairesi nasıl bir yöntem izleyecek. sizin makine mühendisleri odasından aldığınız belgeyi kurum olarak kabul edecekler mi ?

benim aracın sahibini bulup bu evrakları alıp iade almam çok zor ama en azından gelişmeleri bildirirseniz araçları hala kendinde olan kullanıcılar için çok faydalı olur.

mtv de 0-1500 kg arası sınıflandırma yapılıp uygunluk belgelerine göre bu sınıfta araç olmayışı zaten ayrı bir muamma. bildiğim kadarıyla diğer markaların van tipi araçları da 1500 kg ın üzerinde görünüyor.

Makine mühendisleri odası evrağı mühürlü kapalı zarf şeklinde veriyor, açmadan kapalı olarak trafiğe teslim etmeniz gerekiyor.

Burada paylaştığım evrak fotokopi, trafikten rica ettik verdiler. Vergi dairesinin de isteyeceğini pek sanmam, tahsilata bakarlar teknikten anlamazlar sanıyorum.

Ayrıca istese dahi mecbur kabul edecek, çünkü makine mühendisleri odası kamu kurumu niteliğinde.

Diğer markaların ağırlıkları hakkında bilgim yok ama, yılbaşından sonra vergi dairesi ile ilgili konuları burada paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Nihat Palolu

Yukarıda arabanın ağırlık probleminin çözüldüğünü ve yeni ruhsatın çıktığını anlatmıştım.

Şimdi ise vergi dairesine müracaat edilip vergi dilimi değiştirildi, artık mtv 1500 kg barajından ödenecek.

Veri dairesi yukarıda Cevdet Bey'in dediği gibi teknik belge istedi, trafiğe verdiğimiz evrağı trafikten onaylatıp vergi dairesine verdik ve güncelleme yaptılar.

Güncelleme yapılınca yıllık mtv, 817,00 TL 'den 463,00 TL'ye düştü :)

Bundan sonra ki adım, 2010'un 2. döneminden bu yana ödediğim fazla mtv'leri geri almak ve yaptığım masrafları Ford'dan istemek :D

Pn2q8Q.jpg

g2vA2b.jpg

nj9gRR.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
5 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

fotolar çıkmamış

Bana görünüyorlar abi,

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çıkmış foto'lar. Tebrik ederim. 1 yılda zararı karşılıyorsunuz neredeyse :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Nihat Palolu

Nihayet vergi dairesi de dün ve bugün ödememizi yaptı.

Ruhsattaki ağırlık hatası nedeniyle 2010 2. döneminden 2016 2. dönemine kadar 2.831,50 TL ödeme yapmam gerekirken 5.291,50 TL ödeme yapmışım.

Alacağımızı hesapladılar, 2017 1. dönemi için 2 arabanın vergisini alacağımızdan mahsup edip, geriye kalan 1.525,50 TL'yi ödediler.

1,00 TL fazla ödeme yapmışlar, o da faizi galiba :D

z35Zy7.jpg

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Bravo tebrikler... Konuyu gündeme taşıyalım bakalım fordotosan ne dermiş

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Nihayet vergi dairesi de dün ve bugün ödememizi yaptı.
Ruhsattaki ağırlık hatası nedeniyle 2010 2. döneminden 2016 2. dönemine kadar 2.831,50 TL ödeme yapmam gerekirken 5.291,50 TL ödeme yapmışım.
Alacağımızı hesapladılar, 2017 1. dönemi için 2 arabanın vergisini alacağımızdan mahsup edip, geriye kalan 1.525,50 TL'yi ödediler.
1,00 TL fazla ödeme yapmışlar, o da faizi galiba [emoji3]

z35Zy7.jpg

Ezelim hemen
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
34 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

Bravo tebrikler... Konuyu gündeme taşıyalım bakalım fordotosan ne dermiş

Teşekkürler Çağlar abi, Ford'dan yaptığım masrafları daha talep etmedim, edeceğim bakalım verecekler mi :)

34 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Ezelim hemen

Ne zaman istersen :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı

Valla çok sevindim, helâl olsun, tebrik ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Nihat Palolu
4 saat önce, Metin Emer yazdı:

3 yıl bindim bu arabaya demekki 3 yıl MTV yi fazladan ödemişiz 

Sizin ruhsatta hatalı ise fazla ödemişinizdir.

Yorum bağlantısı
Metin Emer
7 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Aynen öyle etiket hatalı olduğu icin o araçlarda hep fazla ödedik maalesef 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
10 saat önce, Nihat Palolu yazdı:

Neler çekmiştin düzeltmek için.. Aracın etiketi hatalı ama düzelten yok. 

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Neler çekmiştin düzeltmek için.. Aracın etiketi hatalı ama düzelten yok. 

Ruhsat mı hatalı etiket mi hatalı belli değil.

Makyajsız olanların etiketi 1585 kg. Makyajlı olanların 1500 kg.

Güya ford biz 1500 kg araba üretmedik diyormuş.

Bence otosan hatalı araba makyaj görmüş, dikkat etmeden hepsi aynı fiesta van mantığıyla ithal etmişler.

Benim sıkıntım daha farklıydı, derdimi anlatamamıştım.

Etiket 1500 kg. Ruhsat 1586 kg. dı.

Bana etiket verdiler. 1585 kg.

Bu etiketi yapıştırsam 1 kg. fark yüzünden yine vizeden geçemeyecektim.

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...