İçeriğe Yönlendir

Mondeo II - Egr Valfi

Ömer Karabayır

Recommended Posts

Derviş Dursun

Valla 100 km ye çıkışı falan denemedim ama alt devirlerde gaza tepkisi ve hızlanması bayağı arttı. Sonuçta 8 aydır bildiğim araç, gözle görülür değişiklik var. Hantal hantal giden araba resmen açıldı diyebilirim

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
4 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Valla 100 km ye çıkışı falan denemedim ama alt devirlerde gaza tepkisi ve hızlanması bayağı arttı. Sonuçta 8 aydır bildiğim araç, gözle görülür değişiklik var. Hantal hantal giden araba resmen açıldı diyebilirim

bende sistemi iptal etmişler,başka bir mondeo yada binmedim,hal böyle olunca kıyaslama yapamıyorum.o yüzden sordum :) 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Gaza dokununca araba güzel ve istekli gidiyorsa, yani ciğerliyse kendini belli eder. Şoför insan arabanın istekli halini az çok sezebilir :)

Yorum bağlantısı
Ahmet Said Avşar
5 saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Gaza dokununca araba güzel ve istekli gidiyorsa, yani ciğerliyse kendini belli eder. Şoför insan arabanın istekli halini az çok sezebilir :)

gidiyor ama acep diorum benim ki ile aynı olan bir mondi daha fazla gidior mu ki :) 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
1 saat önce, Ahmet Said Avşar yazdı:

gidiyor ama acep diorum benim ki ile aynı olan bir mondi daha fazla gidior mu ki :) 

İnce ayrıntılara fazla takılma derim. Çalışması gidişi sıkıntısızsa, hararet yağ yakma vs gibi sorunları yoksa araban sağlığı diye düşün. 20 yaşında ufak tefek aksaklıklar muhakkak olacak. Onlar da tadı  tuzu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Dinç Gökmen
On 19.02.2017 at 20:55, Derviş Dursun yazdı:

Abi 10'luk uzun kollu lokmayla üst iki vidasını söktüm, alt borusunda da sıkıştırmalı vida var, o da 22 açık ağız anahtarla kendine doğru çevirince açılıyor. Resimleyemedim ama basit bit işlem. Yalnız takarken önce alttaki 22 lik vidayı oturtup biraz sıkıyorsun sonra üstteki vidaları sıkıyorsun tam oturuyor. Üst vidalar acayip, oynama yapıyor diş atlatmaman lazım abi

Eyvallah kardeşim,  araya sıvı conta falan koydun mu? 

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Dinç Gökmen yazdı:

Eyvallah kardeşim,  araya sıvı conta falan koydun mu? 

Abi delik kısmının kenarına siyah sıvı conta sürdüm daire şeklinde. Sensörün takıldığı arabada kalan yere sürdüm ama. Sonra 10 15 dakka kalsın kurusun biraz ardından takabilirsin. Conta görevi görür esnediği için :)

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun

Bu arada bizim egr lerde soket Sensör vs. var mıdır? Varsa ben göremedim de

Yorum bağlantısı
Bir saat önce, Derviş Dursun yazdı:

Bu arada bizim egr lerde soket Sensör vs. var mıdır? Varsa ben göremedim de

Bizim EGR' de soket, konnektör yok. Vakum ile çalışıyor. ECU dan, elektronik vakum regülatörüne kontrol voltajı gidiyor. Vakum regülatörüde, gelen kontrol voltajına göre vakum miktarını ayarlayıp, EGR valfinin istenilen miktarda açılıp kapanmasını sağlıyor. Yapılan bu işlemi de, DPFE sensörü ile kontrol ediyor.

Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
Bir saat önce, Muhteşem Or yazdı:

Bizim EGR' de soket, konnektör yok. Vakum ile çalışıyor. ECU dan, elektronik vakum regülatörüne kontrol voltajı gidiyor. Vakum regülatörüde, gelen kontrol voltajına göre vakum miktarını ayarlayıp, EGR valfinin istenilen miktarda açılıp kapanmasını sağlıyor. Yapılan bu işlemi de, DPFE sensörü ile kontrol ediyor.

Zira bende niye görmedim diyorum. Gönderdiğin belgeleri gözden geçirirken farkettim soket sensör falan olayını abi

Yorum bağlantısı
Selim Selimoglu
(düzenlendi)

Derviş bey söktükten sonra temizlik işini nasil yaptin? Balata spreyi mi kontak spreyi komple tinere mi yatirdin? Bi de son soru rolanti valfi nerde sökülmesi kolay mi ve temizliği nasil yapılır? Çok oldu kusura bakma şimdiden teşekkür ederim...

tarihinde Selim Selimoglu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Derviş Dursun
(düzenlendi)
1 saat önce, Selim Selimoglu yazdı:

Derviş bey söktükten sonra temizlik işini nasil yaptin? Balata spreyi mi kontak spreyi komple tinere mi yatirdin? Bi de son soru rolanti valfi nerde sökülmesi kolay mi ve temizliği nasil yapılır? Çok oldu kusura bakma şimdiden teşekkür ederim...

Temizlik işini sadece 404 yağsız balata spreyi ile yaptım. Zira egzoz dumanının sürekli geçtiği yer olduğundan yağlı sprey kullanmadım. Sonuçta temiz olması lazım ve yağlı spreyde yüzeye kısa zamanda egzoz dumanıyla is yapışır ve dolar. Rolanti valfi gaz kelebeğinin altında, manifoldun arka alt tarafında kalıyor. Alttan da üstten de sökmek bayağı meşakkatli. Uzun saplı, oynar başlıklı 8'lik lokma anahtar lazım ve egr yi mecbur sökmek lazım. Alan dar ve el rahat hareket etmiyor. Şimdi söker miyim? Elbette sökerim çünkü uğraştırsa da tekniği kaptım. Ama zor iş, sökmesi neyse de, denk getirip takmaya göz yemiyor başta :) rolanti falfini de aynı spreyle temizledim. İki delik var, uç kısımda olan ince yaylı mekanizmaya yağlı kontak sprey sıktım, ki yay rahat hareket etsin.

tarihinde Derviş Dursun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Ersin Turgud

selamın aleylüm benimde 97 mondeom var egr valfinin ince giriş yeri boştamı olmaso gerekiyor benmkisi boşta

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
selamın aleylüm benimde 97 mondeom var egr valfinin ince giriş yeri boştamı olmaso gerekiyor benmkisi boşta

Fotoğraf yükleyebilir misiniz
Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Bora Gökçe
(düzenlendi)

2003 Mk3 benzinlide varmı egr valfi. Varsa nerede foto ile gösterebilecek arkadaş varmı? Yardım ederseniz sevinirim. 

tarihinde Bora Gökçe tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Bora Gökçe yazdı:

2003 Mk3 benzinlide varmı egr valfi. Varsa nerede foto ile gösterebilecek arkadaş varmı? Yardım ederseniz sevinirim. 

egr var, foto ile gösteremez kullanıcı zira üst kapağın altıa gömülü, sökülmeden dıştan göremezsiniz

Yorum bağlantısı
Bora Gökçe

İstanbul’da bu egr yi söküp temizleyecek usta tavsiye edebilirmisiniz 

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Bora Gökçe yazdı:

İstanbul’da bu egr yi söküp temizleyecek usta tavsiye edebilirmisiniz 

Maslak Atatürk oto sanayi, 2. Kısım 17.Sokak, Noname oto , Osman Usta..

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bora Gökçe

Teşekkürler görüştüm randevu alıp götürcem arabayı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...