İçeriğe Yönlendir

Citroen C5 - Bi-xenon Uygulama

Murat Ersel Çevik

Recommended Posts

Murat Ersel Çevik
2 saat önce, Volkan İşli yazdı:

Güle güle kullanın güzel çalışma olmuş emoji1419.png Muayeneden geçer mi peki bu haliyle emoji1334.png

Eğer far yıkama olsaydı belki geçerdi. Çünkü far yükseklik ayarı otomatik..

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Macit Aliyev

Çok güzel olmuş .Ellerinize sağlık. Bende yapmak istiyorum kendi aracıma. Belli bir kısıma kadar yapıp ondan sonra yardım almak istiyorum. Var mı yardım edebilecek birileri?:)

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Yukarıda sormuşlardı ama ben yinede sorayım. Bu değişim için ne kadar para harcadın abi?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 01.04.2017 at 05:26, Murat Ersel Çevik yazdı:

Eğer far yıkama olsaydı belki geçerdi. Çünkü far yükseklik ayarı otomatik..

Üstad artık otomatik yükseklik ayarı zorunlu far yıkama hafif kusur o yüzden aracın geçer muayeneden.

1 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Çok güzel olmuş .Ellerinize sağlık. Bende yapmak istiyorum kendi aracıma. Belli bir kısıma kadar yapıp ondan sonra yardım almak istiyorum. Var mı yardım edebilecek birileri?:)

Ne tür bir yardım istiyorsunuz? Yardımcı olalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
1 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Üstad artık otomatik yükseklik ayarı zorunlu far yıkama hafif kusur o yüzden aracın geçer muayeneden.

Ne tür bir yardım istiyorsunuz? Yardımcı olalım.

O zaman muayeneden geçebiliriz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Valla Metin abi En başından ne gibi ürünler almam lazım ondan tutun elektrik bağlantısına kadar. Aliexpressden bir kaç çin malı 30 dolarlık bi-xenon gördüm fakat forumda okuduğum kadarıyla pek tavsiye edilmiyor. Ama kesinlikle bixenon taktırmak istiyorum. Ankarada bu işi yapan abilerimiz var mıdır?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
15 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Valla Metin abi En başından ne gibi ürünler almam lazım ondan tutun elektrik bağlantısına kadar. Aliexpressden bir kaç çin malı 30 dolarlık bi-xenon gördüm fakat forumda okuduğum kadarıyla pek tavsiye edilmiyor. Ama kesinlikle bixenon taktırmak istiyorum. Ankarada bu işi yapan abilerimiz var mıdır?

Aliexpress veya yan sanayi mercekli farların içleri erken kararıyor. Daha önce yan sanayi Polo 6r mercekli farı elime geçmişti mercekler kararmış far 3 yıllık. Daha önce montajını yaptığım VW Bora farını sahibi düşürmüş yaptıktan 5 yıl sonra elime ulaşmıştı mercekte kararmayı geçtim is bile yoktu. O yüzden boşuna masraf etmiş olursun yan sanayi çin işi mercekle.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
3 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Ne kadar iyi malzeme o kadar kalitelş ve uzun soluklu görüntü. Bence masraftan kaçmamak lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
4 saat önce, Murat Ersel Çevik yazdı:

O zaman muayeneden geçebiliriz

Bu konu ile ilgili s-max aradığım zaman tüvtürk danışma hattını arayıp şöyle bir bilgi aldım. Araçta orjinalinde xenon far var ise bununla ilgili fabrika çıkışı olan far yıkama+otomatik eğim olmalı(baktığım araçta tampon değişmiş far yıkamasız tampon takılı idi, far yıkama var ama çalışmıyorsa hafif kusur diye hatırlıyorum). Ayrıca görevli her yıl kusur tablosunun yeniden değerlendirilip değişebildiğini söyledi. Sonradan takılan xenonda ise mercek+yükseklik ayarı otomatikse far yıkama aranmıyor dedi(bingo). Muayenedeki görevlilerin bilgisinin güncel olmasına da bakıyor biraz.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
4 saat önce, Metin Akbal yazdı:

erken

Metin bey ERKEN kararıyor derken ? ne kadar erken mesela? günlük 1 saat ortalama araba kullanımı olduğunu varsayarsak?

Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
11 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Metin bey ERKEN kararıyor derken ? ne kadar erken mesela? günlük 1 saat ortalama araba kullanımı olduğunu varsayarsak?

Mais Bey; bu tamamen kullanacağınız mercek ve ampul kalitesine göre değişir. Piyasa da isim yapmış mercekler Halep genellikle Fransız grubu araçlarda çok görülür genelikle  3 sene de kararma yapmaya başlar. Genellikle Alman menşeli. araçlarda Hella mercek görülür hem aydınlatması hem şimşek etkisi daha yüksektir hem de kararma süresi daha geçtir. Hiç kullanmamakla birlikte bu işin ilmini yapmış pirlerimiz (ismi lazım değil baş harfi sevgili Servet Aydın) hepsinden daha kaliteli olarak Koito merceği tavsiye eder. Diğer Çin malı ucuz mercekler gereksiz harcama olur bence. 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev

Peki abiler Bixenonda Halojen ampulle xenon ampul arasında ne gibi bir fark vardır? Halojen ampul xenon gibi şimşek etkisi yapıyor mu?

Forumda Bixenona Halojen ampul takan var mıdır? 

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)

Sorularım peş peşe geliyor abiler ama kızmaca darılmaca yok lütfen.

Aşağıdakı linklerdekilerden birini almak istiyorum. 2-3 senelik kullanmak istiyorum bu ürünü. Oyüzden çokta uzun ömürlü olmasına gerek yok diye düşünüyorum. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı alabilir miyim?

https://tr.aliexpress.com/item/35W-HID-Angel-Eyes-Halo-Bixenon-Lens-Projector-Headlights-Full-Set-H1-H4-H7-High-Low/2053650467.html?spm=2114.49010308.4.90.N7qJbW

Anladığım kadarıyla bu setin içinde herşey var. Sadece Ampul yok.

1) Ampulu istersem H7 istersem de Xenon taktırabilirim miyim? 

2) Eğer Xenon ampul takarsam 4300K, 5000 K veya 6000 K değerinde takma şansım varmı? istediğim herhangi birini takabilir miyim yani?

3) Halojen Ampul (H7) için Balast gereklimidir?

4) Ürün kutusunda gelecek olan Balastlar her iki ampul kullanımına uygun olur mu?

5) Bu merceğin içine 2 tane mi ampul girecek yoksa bir tanemi? Sorma sebebim hem kısalar hemde uzunlar kullanılacak ya. İki ayrı ampul almaya gerek var mı? (H4 ve H7)

6) aracım Focus 2011. Bakmam gereken Mercek uzunluğu 2,5 inçlik mi olması lazım yoksa 3 inçlik mi?

https://tr.aliexpress.com/item/3inch-bi-xenon-Double-angel-eyes-LED-Devil-eyes-H1-Bulbs-Projector-Lens-Kit-with-H1/1376567075.html?spm=2114.49010308.4.60.bxZmut

Peki ya şu ikinci linkteki ürün nasıl?

Şimdilik sizlere sormak istediklerim bu. Aklımdan kaçan birşeyler olursa sormak isterim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
Ekleme
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

30dolar olan sadece ampül dür

3 inch olsa iyi olur.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
1 saat önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Peki abiler Bixenonda Halojen ampulle xenon ampul arasında ne gibi bir fark vardır? Halojen ampul xenon gibi şimşek etkisi yapıyor mu?

Forumda Bixenona Halojen ampul takan var mıdır? 

Far kapalı iken normal halojen selektör olur direk şimşek etkisi olmaz. Far acıkken şimşek etkisi olur. Lakin aydınlatma performansı xenon kadar olmaz. Bu durum 100 bin liralık araca teneke jant koymak gibi birşey.

51 dakika önce, Mais Jannataliyev yazdı:

Sorularım peş peşe geliyor abiler ama kızmaca darılmaca yok lütfen.

Aşağıdakı linklerdekilerden birini almak istiyorum. 2-3 senelik kullanmak istiyorum bu ürünü. Oyüzden çokta uzun ömürlü olmasına gerek yok diye düşünüyorum. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı alabilir miyim?

https://tr.aliexpress.com/item/35W-HID-Angel-Eyes-Halo-Bixenon-Lens-Projector-Headlights-Full-Set-H1-H4-H7-High-Low/2053650467.html?spm=2114.49010308.4.90.N7qJbW

Anladığım kadarıyla bu setin içinde herşey var. Sadece Ampul yok.

1) Ampulu istersem H7 istersem de Xenon taktırabilirim miyim? 

2) Eğer Xenon ampul takarsam 4300K, 5000 K veya 6000 K değerinde takma şansım varmı? istediğim herhangi birini takabilir miyim yani?

3) Halojen Ampul (H7) için Balast gereklimidir?

4) Ürün kutusunda gelecek olan Balastlar her iki ampul kullanımına uygun olur mu?

5) Bu merceğin içine 2 tane mi ampul girecek yoksa bir tanemi? Sorma sebebim hem kısalar hemde uzunlar kullanılacak ya. İki ayrı ampul almaya gerek var mı? (H4 ve H7)

6) aracım Focus 2011. Bakmam gereken Mercek uzunluğu 2,5 inçlik mi olması lazım yoksa 3 inçlik mi?

https://tr.aliexpress.com/item/3inch-bi-xenon-Double-angel-eyes-LED-Devil-eyes-H1-Bulbs-Projector-Lens-Kit-with-H1/1376567075.html?spm=2114.49010308.4.60.bxZmut

Peki ya şu ikinci linkteki ürün nasıl?

Şimdilik sizlere sormak istediklerim bu. Aklımdan kaçan birşeyler olursa sormak isterim. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Üstadım merceğin erken kararması da değil olay. Bu tür ürünlerden aydınlatma performansı bekleme. Odaklama, ışığı yola yansıtma diye birşey yok bu tarz ürünlerde. 2-3 sene idare etmez halojen farını aratır.

1- Linkteki ürünler sanırım h1 veya h3 ampül kullanıyor.

2- İstediğini takarsın.

3- Değildir halojen ampülün ateşleyicisi balastı olmaz.

4- Halojen ampüle xenon balastı takılmaz ama xenon merceke halojen ampül takılır. Balasta ise h serisi balasta h serisi ampül takarsın, soket dönüştürücü kullanarak d2s ampül takarsın vs. Alternatifler mevcut.

5- Merceklere iki ampül olmaz, selektörü ve uzun huzmeyi bixenon merceğin kendisi sağlar içerisindeki perde hareketi ile.

6- Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok oem ürünler 3" tir :)

Linkteki ürünler için düşüncem amaç sadece görsellik ise eyvallah, ama performans adına o fotodaki aydınlatmayı alacağını sanmıyorum. Bir kere olsun tam olsun derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
(düzenlendi)
Bir saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

30dolar olan sadece ampül dür

3 inch olsa iyi olur.

Teşekkürler Çağlar abi .

18 dakika önce, Metin Akbal yazdı:

Far kapalı iken normal halojen selektör olur direk şimşek etkisi olmaz. Far acıkken şimşek etkisi olur. Lakin aydınlatma performansı xenon kadar olmaz. Bu durum 100 bin liralık araca teneke jant koymak gibi birşey.

Üstadım merceğin erken kararması da değil olay. Bu tür ürünlerden aydınlatma performansı bekleme. Odaklama, ışığı yola yansıtma diye birşey yok bu tarz ürünlerde. 2-3 sene idare etmez halojen farını aratır.

1- Linkteki ürünler sanırım h1 veya h3 ampül kullanıyor.

2- İstediğini takarsın.

3- Değildir halojen ampülün ateşleyicisi balastı olmaz.

4- Halojen ampüle xenon balastı takılmaz ama xenon merceke halojen ampül takılır. Balasta ise h serisi balasta h serisi ampül takarsın, soket dönüştürücü kullanarak d2s ampül takarsın vs. Alternatifler mevcut.

5- Merceklere iki ampül olmaz, selektörü ve uzun huzmeyi bixenon merceğin kendisi sağlar içerisindeki perde hareketi ile.

6- Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok oem ürünler 3" tir :)

Linkteki ürünler için düşüncem amaç sadece görsellik ise eyvallah, ama performans adına o fotodaki aydınlatmayı alacağını sanmıyorum. Bir kere olsun tam olsun derim.

Sana da çok teşekkür ederim Metin abi. Gerçekten tam anlamıyla sorularıma cevap aldım. 

Maksat hem görüntü, hem de en kötü ihtimalle de Halojen ampul görüş netliği. Çokda para harcamak istemiyorum. Sonuçta Maliye bakanı onayından geçmez.:)) 

tarihinde Mais Jannataliyev tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Şimdi şöyle bir durum var. Linkini verdiğin ürünler aşağı yukarı 400 lira civarında. Gümrük sınırında da sıkıntılar var şu an. 15-20 dolar olsa bu riske girerdim ama miktar 90 küsür dolar. Aradaki 100 200 liralık farka, üstelik oem mercek kullanma farkıyla değer mi değmez mi onun artısını eksisini düşün derim :)

Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
2 saat önce, Metin Akbal yazdı:

Şimdi şöyle bir durum var. Linkini verdiğin ürünler aşağı yukarı 400 lira civarında. Gümrük sınırında da sıkıntılar var şu an. 15-20 dolar olsa bu riske girerdim ama miktar 90 küsür dolar. Aradaki 100 200 liralık farka, üstelik oem mercek kullanma farkıyla değer mi değmez mi onun artısını eksisini düşün derim :)

Haklısın abi. Ürün fiyatı 60 dolar ama kargoyla beraber 90-100 dolara geliyor. 

Peki abi şu aşağıdakı linkte satılan çıkma OEM ler nasıldır?

http://www.sanalpazar.com/mercedes-audi-volvo-megane-bosh-bixenon-mercek-takimi/i-37557161

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Oem mercek, ampül, balast 1000 lirayı bulur, işçilik kendiniz yaparsanız sıkıntı yok diğer türlü 500-700 arası da ona istiyorlar, ona göre kalkışın bu işe :)

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
On 01.04.2017 at 09:13, Çağlar Bayur yazdı:

C5 deyince böyle güzellikler de varmış demek

Ne güzel 20 gündür görmemişim bu gönderiyi. Keşke gene görmeyeydim :nea:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yahu bu C5 ne güzel. Eskiden ne çirkindi bu. Tü tü tü , dağlara taşalra eski kasası.. :p

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Ersel Çevik
49 dakika önce, Sani Gerşon yazdı:

Yahu bu C5 ne güzel. Eskiden ne çirkindi bu. Tü tü tü , dağlara taşalra eski kasası.. :p

Ağzın dilin yazan elin dert görmesin eyvallah kardeşim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

bu c5 laf eden taş olur taş. yakından görmüş biri olarak her ne kadar fransız araçlarını sevmesem de sedan araç sevmesem de bu araç başka.:f1: 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...