İçeriğe Yönlendir

Ev Isıtma Sistemi Olarak Ne Önerirsiniz?

Fevzi Göktaş

Recommended Posts

Selçuk Bakış

Elektrik kesilmesine karşı devirdaim sistemine otomatik devreye giren jeneratör veya güç kaynağı gerekebilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Pellet soba/somine/kuzine tipleride degerlendirilebilir. Oldukca verimli yakit. Turkiye'de henuz yeni sayilabilecegi icin maliyet komure yakin veya bolgeye gore ayni ama hem nerdeyse kul yok gibi, hemde karbon salinimi anlaminda cevreci olusu gibi avantajlari var. Gun gectikcede yayginlasiyor. Bu devam ettikcede maliyet anlaminda daha avantajli hale geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
4 saat önce, Emre Şimşek yazdı:

Otomatik stokerli katı yakıt kazanı iyi olur 👍🏼 

Patlar..

Ama başka alternatif de görünmüyor.. Devirdaim akü ile beslenecek ve elektrik kesilince yakıt beslemesi yapmayacak bir sistem kurulmalı.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı
On 31.08.2018 at 09:59, Bülent Tarakçı yazdı:

Konu iyi denk geldi. 1600 m. rakımlı Turnalık yaylasındaki dubleks evimize kat kaloriferi yaptırmak istiyoruz. Toplamda 160 metrekare civarı genişliğe sahip.Dış cephesi gayet yeterli yalıtıma sahip (Straforlu tuğla ve lambri). Kışın hava -15 lere kadar düşebiliyor.

Sorunum şudur; Elektrik kesintisi kışın sıkça rastladığımız bir durum. Bazen 8-10 saat gelmediği oluyor. Tehlikeli bir olayla karşılaşmamak adına nasıl bir ısıtma sistemi işimizi görür? Gece uykudayken elektrik kesilirse Allah muhafaza havaya uçmayalım. 

Stokerli (besleme sistemli), termostatlı,pompalı ve kazanın içine yakma havası üfleyen fanlı bir kat kaloriferi sistemi lazım size. Elektrik kesilince pompa, fan ve stoker duracaktır, ancak kazanın içindeki ısının suya iletilmesi devam eder. Bunun için by-pass sistemli bir tasarım yapılabilir. By-pass sisteminde pompanın giriş ve çıkışında birer vana olur. Bir de bu pompaya paralel kapalı bir vanalı hat olur. Elektrik kesildiğinde sizi uyaracak bir alarm olur (Küçük bir otomasyon panosu ile halledilir). Alarm çaldığında siz by-pass vanasını açarsınız, pompadan su geçmez, diğer hattan doğal dolaşım ile su dolaşımı az da olsa devam eder. Ayrıca bir de imbisat (genleşme) deposu olmalı sistemde. Basınç çok yükselirse, ısınan su bu depoya gelerek basıncı düşer.   

Hatta elektrik kesintisinde by-pass geçişini otomatik yapacak bir sistem de tasarlanabilir.  Selenoid vana ile...

Elektrik kesilmelerinde, ilave emniyet olarak kesintisiz güç kaynağı da kullanılabilir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Petekler dahil 17000 TL. Önce petekler döşenecek. Kazan hakkında pek bilgim yok. Babam pazarlığı yapmış. Nasıl bir kazan tam bilgim yok. Öğrenince yazmaya çalışırım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Bülent Tarakçı
On 03.09.2018 at 11:17, H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Elektrik kesilmelerinde, ilave emniyet olarak kesintisiz güç kaynağı da kullanılabilir.

4-5 saat idare edecek güç kaynağı var mıdır? Maliyeti nedir? Elektrik kesince devreye girmesi bir roleye bakar. Fakat sürekli şarja takılı iken zarar görür mü? Yada dolunca şarjı kendi keser mi? Zira 4-5 saat içinde kazanın ısısının düşeceğini varsayıyorum. Gece yarısı kesilen elektrikten korkmuyor değilim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

4-5 saat idare edecek güç kaynağı var mıdır? Maliyeti nedir?

Ne çalıştıracak.
Devirdaim mi.
Çalıştıracağı motor ne kadar akım çekecek ?
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
On 27.01.2017 at 20:15, Servet Aydın yazdı:

Ersev selamlar. Mevcut akü ile yaklaşık 2 saat gider eğer tüketim doğru ise. Ben olsam, 12 volt 17 ah akü bağlarım.
Bağlantı için mevcut akü sabit kalacak, akü üzerindeki kablo kesiti ile aynı kesitte iki kablo ups içinden çıkarılıp harici aküye paralel bağlanacak. Bu şekilde süre 24 saati bulur

Paralel olmaz hocam

içinde 2 akü olan 24 volt sistem olan ups lerden bulmayacçalışıp dıştan iki büyük jel bağlayabilrsiniz

27 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ne çalıştıracak.
Devirdaim mi.
Çalıştıracağı motor ne kadar akım çekecek ?

Bende siyah powerful marka tam sinüs kombi ups var 3 saat gidiyor

Bunun bi büyüğü var

http://powerful.com.tr/urun/pk-500-500va/

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Neden olmasın, hepi topu 150 watt en fazla pompa gücü. Ben kombiyi yıllardır böyle kullanıyorum. 24 volt olunca süre aynı maliyet te aynı oluyor

12volt 60 ah full energy akü ile 10 saati buluyor kombi çalışma süresi hatta geçiyor bazen

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
5 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Neden olmasın, hepi topu 150 watt en fazla pompa gücü. Ben kombiyi yıllardır böyle kullanıyorum. 24 volt olunca süre aynı maliyet te aynı oluyor

12volt 60 ah full energy akü ile 10 saati buluyor kombi çalışma süresi hatta geçiyor bazen

Ben 12 volt olanların daha çelimsiz olduğunu düşünüyorum aküyü doldurması bakımından.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hepsi dahili 1amper özel olanlar hariç .

Ben içerideki pillerin yerine meanwell güç kaynağı monte ettim. 13.5 volta ayarlı ve 6 amper. Cihaz zaten 13.8 volta sonradan yavaş yavaş çıkarıyor. 24 volt olan olursa da 6 amper koyardım. Total maliyet uçuyor 24 volt olanlarda

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
2 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kapasite olarak demedim. Aküleri ben paralel bağlamam. En azından geçici olmadığı sürece. İkiz bile olsa birbirine benzemez mahluklar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hocam, seri bağlı hücreler paralel olanlara göre daha çabuk yıpranıyor. Balans sistemi yoksa.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Balans modülleri vardır mutlaka. Dandik oyuncaklarda dahi balans kartları var. Sizdeki bisikletin pilinde dahi var. Başka türlü mahvolur piller

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Laptop pilleri için olsa ömürleri acayip uzun olur.

Bizdeki 24 volt marşlı portifler için balans kartı var. Bozulduğu vakit eksi tarafındaki marş aküsü çok kısa sürede ölüyor

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Kazanı "zümrütısı" diye bir firmadan almışız. 45000 lik. Kazanın yanında olmadığım için etiketini göremiyorum. Ordu da satan yeri aradım, kaç watt elektrik harcadığını bilen yok. Üreten firmayı aradım.Sıkı durun sekreterin verdiği cevap "Ben bilemem ki". Üstüne siz üretiyorsunuz bilen biri vardır dedim." O zaman ben size bir telefon numarası vereyim.Onu arayın." dedi :)  En son internetten bulup, Samsun daki teknik servisini aradım. Orada bir beyefendi 2 kw güç üreteci yeterli dedi. Yine "Kaç watt elektrik harcar?" sorusunun cevabı yok. Benim atladığım bir yer mi var? Sorum yeterince açık değil mi?

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
16 dakika önce, Bülent Tarakçı yazdı:

Kazanı "zümrütısı" diye bir firmadan almışız. 45000 lik. Kazanın yanında olmadığım için etiketini göremiyorum. Ordu da satan yeri aradım, kaç watt elektrik harcadığını bilen yok. Üreten firmayı aradım.Sıkı durun sekreterin verdiği cevap "Ben bilemem ki". Üstüne siz üretiyorsunuz bilen biri vardır dedim." O zaman ben size bir telefon numarası vereyim.Onu arayın." dedi :)  En son internetten bulup, Samsun daki teknik servisini aradım. Orada bir beyefendi 2 kw güç üreteci yeterli dedi. Yine "Kaç watt elektrik harcar?" sorusunun cevabı yok. Benim atladığım bir yer mi var? Sorum yeterince açık değil mi?

Abi senin iş @Nihat Palolu abinin müşterileri ile diyaloğuna dönmüş :)

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Son gelişme şöyle;

Ordu daki firma Konya daki fabrikayı aramış. Konya dan beni aradılar, "Biz yardımcı olalım." dediler. Hoşuma gitti. İşlerinin ardında durmaları güzel. Derdimi anlattım. 2 Kwa lık güç kaynağının yeteceği, fakat jeneratörün tercih edilmesinin daha mantıklı olacağı tarafıma bildirildi. 

Kazanın ve etiketlerinin resimlerini atıyorum.

Kazan

LK871T.jpg

Kazan Kumanda

yN9U1T.jpg

Sıcak su kazanı (Boyler) etiketi

eJINAU.jpg

Kazanın ön alt tarafında olan fan motoruna ait etiket

eGQ64H.jpg

Devirdaim pompası etiketi

N51866.jpg

Devirdaim hız kademe ayarı (Sanıyorum)

He4GTa.jpg

Ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

300watt ups elini kolunu sallayarak çalıştırır. 140 watt pompa, geri kalanı 85 watt.

600VA yazan, mümkün ise trafosuz ups lazım. Onlar ince ve hafif olur. Hurdacılarda dolu var. Akü bozulan çöpe atılıyor. Biz zaten harici akü ve ilave şarj ünitesi yapacağız.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Bülent Tarakçı
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...