İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Xenon Far Aydınlatma ve Mercek Sorunları

Hasan Aksüt

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Yanlış yapmışsınız Selçuk Bey..

Hem görememkten dem vurmuşsunuz hem de 8000K xenon taktırmışsınız... Yağmurlu sisli ve karlı havalarda şimdi daha çok göremeyeceksiniz..

Bence zaman geçmeden xenon taktırdığınız yere gidin ve xenon kiti söktürüp kaliteli bir çift standart halojen ampul alıp kullanın.. Buna imkan yok diyorsanız. 8000K ampulleri 4300K ile değiştirin..

Eski farlarınız ne oldu.. Sizde mi. ?

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bence mercekler orada kaldı...Hatta gidip geri alın, karşısındaki sokakta 100 metre aşağıda Otofar Faruk usta var..Ondan bu işe çözüm bulmasını isteyin..

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Eski mercekler ve far takımı bende. Ama yanlış olan nedir tam olarak yani merceksiz far kullanmak mı, orjinal farı kullanmamak mı, 8000k ampul kullanmak mı? biraz açıklarsanız çok sevinirim.

Diğer taraftan elimdeki far için BMW d2s mercek bakcam ve eğer bulup yapabilirsek sonra belki tekrar onları takarım ama şimdilik mevcut farların keyfini çıkarayım diyorum. Zaten şimdiki sisteme H7 halojen far da takabiliyorum kış gelipte zorlandığımda 2 lambayı değiştirip halojen olarak da kullanabilicem.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Sorun şu, merceksiz far ve 8000 lik ampüller...Karşıdan gelenleri de rahatsız edecektir farlarınız...

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Saolsun Ford yaptığı saçma merceklerle bizi bu yolara tevessül ettirdi. 6000k daha yüksek lümene sahip olmasına rağmen çk rahatsız edeceğinden 8000 taktık. 4300k olup mercekli orj. xenona göre sanırım 5 kat güzel aydınlattı. Ayrıca h7 olduğundan kışın holojene de rahatlıkla geçilebilecek.

Yorum bağlantısı
(düzenlendi)
Merceksiz xenon, iyi bir iş yapmamışsınız bence... :i-ih:

+1

çok yanlış işlem olmuş orjinallik gitmiş.önceki tavsiyelere uymamışsınız üzüldüm.

fikrimi söylüyorum sadece.yapıcagınız işlem orjinal mercegi almanız ve hurdacıya gidip yada internetten geniş açılı mercek bulup sadece mercegi degişmek olucaktır.yaptıgınız işlem amacına göre çok pahalı olmuş hazır ampulünüz varken bide ampul takmışsınız can can oto kazanmış siz hiç bişi kazanmamışsınız zarardasınız.bir an önce düzeltmenizi öneririm.

forumumuzda iyi bir araştırma yapsa idiniz 8000k xeonun işe yaramadıgını orjinal exon ampulünün degerini anlamanız zor olmuyacaktı.belki sadece temizlik bile yetecekti.fordun yaptıgı taktıgı üründe sıkıntı oldugunu düşünmüyorum,sonuçta test edilerek uyum görülen parçalar takılıyor.heleki mondeo ghia için aksini bile düşünmem,yanlış düşünüyorsunuz.

yanlış bilmiyorsam mercekli farlarada halojen oluyor orjinal far yapısı müsait.

tarihinde Oktay Toker tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
fikrimi söylüyorum sadece.yapıcagınız işlem orjinal mercegi almanız ve hurdacıya gidip yada internetten geniş açılı mercek bulup sadece mercegi degişmek olucaktır.

Bu iş o kadar kolay değil Oktay.

Mercek temizlenip, Philips yada Osram D2S ampul takılmalıydı...

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

bendeki orj ampuller philips d2s. Boş bir zamanımda gidip mercek te bakıcam ama sanırım baya zor bir iş merceği yerleştirmek odaklamak falan gerekiyor sanırım.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
Bence mercekler orada kaldı...Hatta gidip geri alın, karşısındaki sokakta 100 metre aşağıda Otofar Faruk usta var..Ondan bu işe çözüm bulmasını isteyin..

Serkan Bey, bugun oradaydim. Hatta eve geleli 30 dk. olmadi. Sagolsunlar klimami duzelttiler. Bu soruna bir cozum bulabilir miyiz diye sordum, mercekleri daha buyugu ile degistirip degistiremeyecegimizi, aldigim yanit olumsuz oldu. Umarim onlar yanilirlar da bir an once daha iyi bir aydinlatma sistemine kavusurum.

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk

Hasan Bey çalışmanızın neticesi noldu acaba. Bu konuda bende bir operasyon yapcam sizdeki gelişmeler önemli. Çıkmacılardan d2s mercek bakcam dikkat etmemiz gerekenler nelerdir acaba? Sadece mercek almamız yeterli bizim orjinal farlara bunu oturtabilir miyiz. Xenon çerçevesi derken o hangi parça oluyor, Bizdeki orjinal farlara sadece mercek alsak diğer üzerindeki parçalar yeterli olcak mıdır? Ayrıca çok soru sordum kusura bakmayın ;)

Yorum bağlantısı
Cem Işık

www.geceucusu.com sitesinde tüm istediğiniz soruların cevapları mevcut, mercek tedarikine kadar her bilgiyi bulabilirsiniz:)

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam
Hasan Bey çalışmanızın neticesi noldu acaba. Bu konuda bende bir operasyon yapcam sizdeki gelişmeler önemli. Çıkmacılardan d2s mercek bakcam dikkat etmemiz gerekenler nelerdir acaba? Sadece mercek almamız yeterli bizim orjinal farlara bunu oturtabilir miyiz. Xenon çerçevesi derken o hangi parça oluyor, Bizdeki orjinal farlara sadece mercek alsak diğer üzerindeki parçalar yeterli olcak mıdır? Ayrıca çok soru sordum kusura bakmayın ;)

Selcuk Bey, ayni islemleri ben de yapmak istiyorum. Mercekleri tedarik etmek isin kolay kismi anladigim kadariyla; kendim bu montaji gerceklestiremeyecegimden dolayi montaji yapacak ehil bir ustay ariyorum. Eger bulur da montaji sizden once gerceklestirebilirsem size de haber veririm.

Yorum bağlantısı
Selçuk Merttürk
Selcuk Bey, ayni islemleri ben de yapmak istiyorum. Mercekleri tedarik etmek isin kolay kismi anladigim kadariyla; kendim bu montaji gerceklestiremeyecegimden dolayi montaji yapacak ehil bir ustay ariyorum. Eger bulur da montaji sizden once gerceklestirebilirsem size de haber veririm.

Çağrı Bey çok sevinirim nereden hangi tür mercek almayı düşünüyorsunuz acaba? Sizde Ankara daymışsınız umarım en kısa zamanda probelemi çözeriz. Görüşmek üzere kolay gelsin.

Yorum bağlantısı

oto far yapmıyomu sordunmu onlara.tavsiyede edebilirler sanırım.oto fara dönmeden yukarı dogru çık sol kolunda oto aksesuarcı var adını hatırlamıyorum.exon ve ledli far stop satıyorlar onlarada sorabilirsin montaj yapan iyi bi yer.ama oto far tavsiye edecegi yere git derim.

Yorum bağlantısı
Çağrı Sağlam

Tesekkur ederim Selcuk Bey.

Istanbul'da Mondeo icin x5 far montaji yapan bir arkadas var, adi Ilker. Eger burada bunun ustesinden gelebilecegini dusunen tecrubeli bir usta bulabilirsem Ilker Beyle irtibata gecip mercekleri ondan almayi planliyorum. Mercek fiyatlari uygun takimi ortalama 100 TL civarinda. Esas mesakkatli kisim bunlarin montajinda. Yeni merceklerin motoru daha buyuk olacagindan daha fazla yer isteyecek, simdiki merceklerin etrafini kaplayan plastik tabaka ortadan kaldirilacak vs. Bu islemler de elbette bir hayli masrafli oluyor ve fazlaca el emegi istiyor. Acikcasi harcayacagim paranin buna yarayip yaramayacagini da ogrenmek istiyorum.

oto far yapmıyomu sordunmu onlara.tavsiyede edebilirler sanırım.oto fara dönmeden yukarı dogru çık sol kolunda oto aksesuarcı var adını hatırlamıyorum.exon ve ledli far stop satıyorlar onlarada sorabilirsin montaj yapan iyi bi yer.ama oto far tavsiye edecegi yere git derim.

Yasin ustaya ayak ustu sordum, biz yapmiyoruz dedi; ancak detayli konusmadik. Bir iki hafta icerisinde yolum sasmaza duserse gidip faruk ustayla detaylica gorusmek istiyorum Oktay Bey.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Yaklaşık 11 ay sonra farların aydınlatmama problemi yeniden başgösterdi. Ayrıca çizik giderme için yaptıkları işlem başlangıçta iyi gibi görünüyordu. Şimdi ise far camlarım bulaşık teliyle silinmiş gibi çizik ve ayrıca solgun.

Xenon far çok pahalı. (geçen sene tanesine 1.300 TL demişlerdi)

Aracıma takabileceğim orjinal ve xenon olmayan far var mıdır? Veya farklı bir öneride bulunabilir misiniz?

Sahibinden.com da bir ilan vardı. Orjinal mercekli farların mercekleri sköülüp daha büyük bir mercek takılıyordu ve görüntüsü de gayet hoştu. Bence yapılabilir... İlan aşağıdadır...

Mondeo Bi-xenon far..

Rıdvan Bey bunu yaptırmak isterseniz, sonuçtan başarılı olursunuz, İlker'i geceuçuşundan tanırız.. Başarısız çalışması yoktur...

Fiyata bir şey demem... :rolleyes:

Mert Can Bey ve Mehmet Bey her ikinize de teşekkür ederim.

İlker Bey'e mesaj attım. Cevabını bekliyorum. :p

İlkerle irtibata bende geçtim geçen hafta,Range Rover yada x5'in bi xenon merceğini 2 günlük uğraşla sorunsuzca yerine oturttuğundan bahsetti. Aşağıdaki fotoğrafta mercekler arası fark açıkça görülebilir.Benim planım bu şekilde bi xenon yaptırmak ilk fırsatta. Önceki aracıma İlker mercek takmıştı ve bir çok orjinal xenonlu araçtan güzeldi aydnlatması.Bence İlker ile temasa geçip,montajı da ona yaptırın. En ufak hatada farı tekrar aç-kapa vs sıkıntı yaşatıyor insana.

Mercekleri temizliyorum, ampulleri değiştiriyorum veya xenonları çıkartıp halojen takıyorum diye kendinizi yormayın.

Ben de Mondeo farından çok çeken birisi olarak, artık rahatladım.

geceucusu.com 'dan İlker Kemal (romeoilker) Bey'e farlarımı söküp yolladım.

xenon mercekleri söküp BMW x5 merceği taktı.

Şimdi hem uzun hem kısa xenon oldu. Hem de kendi uzunlarım ayrıca yanıyor.

Ayrıca far camlarındaki çizikler silinip, film geçildi.

Mükemmel bir aydınlatma sağlandı. TEK KELİMEYLE; DÜNYA VARMIŞ!

Buradan hem ilker Bey'e teşekkür ediyorum.

Hem de benimle aynı sorunu yaşayan Mondeoculara kesin çözüm yolunu öneriyorum. :)

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Abdullah Yağlı

Güzel bir çalışma olmuş, bu işi Ankara'da yapabilecek yerler varmı acaba? Sorduğum hiçbiryer böyle bir mercek değişimine yanaşmıyor, çoğu ne demek istediğimi bile anlamıyor. Kendi orjinal merceğiyle önümü göremiyorum, bu değişim olmadan mercek temizliği ile halledilemez mi bu sorun?

Yorum bağlantısı
Abdullah Yağlı
Bu iş o kadar kolay değil Oktay.

Mercek temizlenip, Philips yada Osram D2S ampul takılmalıydı...

Merhabalar yeni aldığım 2002 model mondeo ghia ile aranıza katıldım. Önceki arabam da ford fiesta idi bu forumdan okuyarak çok şey öğrendim, forumu kuran ve bilgilerini esirgemeyen arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Benimde sıkıntım aydınlatma, kısalarım açıkken parklarla gidiyor gibiyim aracı yeni aldım ilk önce ampul değiştirerek mi başlayayım olaya, ne tavsiye edersiniz, mercek temizliğini kendim yapabilirmiyim, elim biraz yatkındır?

Birde bu dediğiniz ampuller (Philips yada Osram D2S ampul) xenon ampul olacak değil mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Benimde sıkıntım aydınlatma, kısalarım açıkken parklarla gidiyor gibiyim aracı yeni aldım ilk önce ampul değiştirerek mi başlayayım olaya, ne tavsiye edersiniz, mercek temizliğini kendim yapabilirmiyim, elim biraz yatkındır?

Birde bu dediğiniz ampuller (Philips yada Osram D2S ampul) xenon ampul olacak değil mi?

Ampule masraf etmeyin.. olayı çözmeyecek.. Sizin ampulünüz zaten D2S ve en iyisi..

Temizlemeyle falan da uğraşmayın, Sıfırını bile alsanız olması gerekenin % 50'si performans gösteriyor.. Mercek küçük ve yetersiz..

Mercek değişmeli.

Forumda örnekleri var.. Bu forum yetmez ise http://geceucusu.com u inceleyin..

Sonuç; mercek değişmelidir.. Değişiyor güzel oluyor...

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Güzel bir çalışma olmuş, bu işi Ankara'da yapabilecek yerler varmı acaba? Sorduğum hiçbiryer böyle bir mercek değişimine yanaşmıyor, çoğu ne demek istediğimi bile anlamıyor. Kendi orjinal merceğiyle önümü göremiyorum, bu değişim olmadan mercek temizliği ile halledilemez mi bu sorun?

Diğer konuya da yazdım.

Hayır... Çözüm olmaz..

En temiz işçiliği de İstanbul'da İlker'de bulursunuz... http://www.geceucusu.com/Uye-Profil-Gorunumu-m553.html

Yorum bağlantısı
Abdullah Yağlı
Ampule masraf etmeyin.. olayı çözmeyecek.. Sizin ampulünüz zaten D2S ve en iyisi..

Temizlemeyle falan da uğraşmayın, Sıfırını bile alsanız olması gerekenin % 50'si performans gösteriyor.. Mercek küçük ve yetersiz..

Mercek değişmeli.

Forumda örnekleri var.. Bu forum yetmez ise http://geceucusu.com u inceleyin..

Sonuç; mercek değişmelidir.. Değişiyor güzel oluyor...

Peki fiyat olarak ne kadar tutar ve ne kadar zaman sürer yaptıran arkadaşlar var mı?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Peki fiyat olarak ne kadar tutar ve ne kadar zaman sürer yaptıran arkadaşlar var mı?

İlker'in eli hızlıdır ama bedel pahalıdır... Görüşün bizzat...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...