İçeriğe Yönlendir

B5.5 Passat 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Selim Bilgin
47 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Liqui Moly Motor Yağı Sızıntı Kaçak Önleyici 300ml 50TL

KM yüksek diye mi kullanıyorsunuz bunu? Bu tür katkılar sağlıklı motora pek yaramıyor sanki.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Uzun araştırmalar sonucu aldım kullandım. 

Yağ terleme vardı motorda ve 10.000km’de 800-900ml civarı eksiltiyordu. 

Araştırdığım kadarıyla yeni motora da koysanız sorun çıkaracak bir ürün değil. 

Liqui Moly’ye de güvenerek aldım. 

Sonuçları paylaşacağım. 

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
16 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Uzun araştırmalar sonucu aldım kullandım. 

Yağ terleme vardı motorda ve 10.000km’de 800-900ml civarı eksiltiyordu. 

Araştırdığım kadarıyla yeni motora da koysanız sorun çıkaracak bir ürün değil. 

Liqui Moly’ye de güvenerek aldım. 

Sonuçları paylaşacağım. 

mustafa o terleme olayını çözecegim dün sparis verdim.

benimde üst kapaktaki havalandırma valfından emiş borusunda terlemeler oluyor oda turbo emiyor hattan geri silindirlere basıyor düşün düşün yine kafayı yaktıgım gecelerden uyuyamadıgım zamanlarım var benim.

ürünü buldum bende kullanacagım deneyecegim. https://tr.aliexpress.com/item/AF2000-Kompres-r-Bas-n-Reg-lat-r-Pn-matik-Hava-Filtresi-1-4-PT-pc/32870050413.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10194c4d0t4S7U

ama biz bu yönetem ile sistem içindeki yağı tutabilcez ama yağ neden gelir ona engel olammıycaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Son üç pompadan pompaya yakıt sarfiyatım. Kayseri ve İncesu içi, Kayseri-İncesu ve İncesu-Nevşehir arası karma tüketim değerleri.

30508482207_9d24aa157c_n.jpg

On 05.10.2018 at 18:23, Okay Kaygusuz yazdı:

mustafa o terleme olayını çözecegim dün sparis verdim.

benimde üst kapaktaki havalandırma valfından emiş borusunda terlemeler oluyor oda turbo emiyor hattan geri silindirlere basıyor düşün düşün yine kafayı yaktıgım gecelerden uyuyamadıgım zamanlarım var benim.

ürünü buldum bende kullanacagım deneyecegim. https://tr.aliexpress.com/item/AF2000-Kompres-r-Bas-n-Reg-lat-r-Pn-matik-Hava-Filtresi-1-4-PT-pc/32870050413.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.10194c4d0t4S7U

ama biz bu yönetem ile sistem içindeki yağı tutabilcez ama yağ neden gelir ona engel olammıycaz.

Okay bu neredeki terleme için? Bir çok yerde görüyorum bu uygulamayı. Bende motorun alt kısmında çok hafif yağ kaçakları var yaşı gereği. Damlama kıvamında olmadığı için müdahale etmeyi düşünmedim. Motorun üst kısmında terleme çok az. Sadece EGR yandaki deliğinden arada yağ atıyor. Bazıları oraya diş açıp tıkamış, yapmayı düşündüm ama faydası zararı ne olur bilmiyorum.

Onun dışında motor içinde durumu bilmiyorum. 10.000 bakımında 800-900ml civarı eksiliyor. Ne kadar etki edecek bilemiyorum ama genel araştırdığım kadarıyla faydası olduğu yönünde. Hatta motorun altında damlama yapacak kadar kaçak olan motorda damlamayı kestiğini veya çok azaldığını belirtenler var.

Edit: Okay okudum araştırdım ve gayet mantıklı buldum. Link attığın ürün iyi mi? Hemen uygulamam lazım :) 

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
On 20.10.2018 at 17:09, Mustafa Arıkan yazdı:

Son üç pompadan pompaya yakıt sarfiyatım. Kayseri ve İncesu içi, Kayseri-İncesu ve İncesu-Nevşehir arası karma tüketim değerleri.

30508482207_9d24aa157c_n.jpg

Okay bu neredeki terleme için? Bir çok yerde görüyorum bu uygulamayı. Bende motorun alt kısmında çok hafif yağ kaçakları var yaşı gereği. Damlama kıvamında olmadığı için müdahale etmeyi düşünmedim. Motorun üst kısmında terleme çok az. Sadece EGR yandaki deliğinden arada yağ atıyor. Bazıları oraya diş açıp tıkamış, yapmayı düşündüm ama faydası zararı ne olur bilmiyorum.

Onun dışında motor içinde durumu bilmiyorum. 10.000 bakımında 800-900ml civarı eksiliyor. Ne kadar etki edecek bilemiyorum ama genel araştırdığım kadarıyla faydası olduğu yönünde. Hatta motorun altında damlama yapacak kadar kaçak olan motorda damlamayı kestiğini veya çok azaldığını belirtenler var.

Edit: Okay okudum araştırdım ve gayet mantıklı buldum. Link attığın ürün iyi mi? Hemen uygulamam lazım :) 

işte o egr kafasından hava cıkması lazımken yağ cıkıyor bende de öyle bu demek oluyor ki motor üst havalandırmadan emiş borusuna yağ buharı ile terlemeli yağlar kacıyor turbo emdiği için son olarakta egrden içeri giriyor. ben siparişimi verdim gelsin direk uygulayacagım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu arabaya su sira km den baska birsey yapilmamis. Basimiza tas yagacak [emoji23] Kis ta geldi ne yapmali acaba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

@Okay Kaygusuz senin külbütör havalandırma borusu ince mi? 

Benim aracınki baya kalın ve yeri cins boru yönleri filan biraz sıkıntı. O yüzden motorun diğer tarafında direksiyon hidrolik kutusunun yanındaki boşluğua koymak istiyorum. Bu sebeple bu havalandırma borusu biraz uzun olacak 70cm filan heralde. Uzun olması yağın soğuması açısından daha iyi olur sanırım. 

Boru çapına uygun olan bir yağ yakalayıcı almam lazım benim.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
20 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

@Okay Kaygusuz senin külbütör havalandırma borusu ince mi? 

Benim aracınki baya kalın ve yeri cins boru yönleri filan biraz sıkıntı. O yüzden motorun diğer tarafında direksiyon hidrolik kutusunun yanındaki boşluğua koymak istiyorum. Bu sebeple bu havalandırma borusu biraz uzun olacak 70cm filan heralde. Uzun olması yağın soğuması açısından daha iyi olur sanırım. 

Boru çapına uygun olan bir yağ yakalayıcı almam lazım benim.

benim ki böyle

VDkBdR.jpg

tabi uzun olması dolanması iyi olur sıkıtn yok.

motor modifiyesi yapanlar genelde kapaktan cıkan havalandırmayı vermiyor emişe direk hortumla yere uzatıyor.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bu koyduğunuz yağ sızıntı önleyici her yağ değişiminde de ilave diliyor mu?. Bir de bunların mantığı nedir, yağı mı kalınlaştırıyor, bir yerleri tıkama durumları örneğin, turbo yağlamaya zarar verir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
1 saat önce, Tamer Topaç yazdı:

Bu koyduğunuz yağ sızıntı önleyici her yağ değişiminde de ilave diliyor mu?. Bir de bunların mantığı nedir, yağı mı kalınlaştırıyor, bir yerleri tıkama durumları örneğin, turbo yağlamaya zarar verir mi?

Kaçak olduğu zaman kullanılıyor sadece hocam sürekli kullanılan bir ürün değil. Yağ kalınlaştırma başka yeri tıkama gibi bir şey mümkün değil. 

Liqui Moly’nin söylediğine göre “Kurumuş ve sertleşmiş lastik ve kauçuk contaları yeniler (örneğin supap lastikleri, yağ keçeleri vs.) ve bunlardan yağ damlamasını engeller. Motor segmanlarını destekleyerek yağ tüketimini azaltır, motorun sessiz çalışmasını sağlar.”

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Cumartesi günü sabah aracı güzelce yıkattım.

45693742851_9a47c2cd0a_c.jpg

44968807764_aff063db28_c.jpg

Yıkamadan sonra memlekete yola koyulduk.

Varır varmaz hemen garaja girdik.

Camlardaki ufak tefek kireç lekelerini pasta ile aldım. Camlar ipa ile güzelce sildim ve üstüne Nasiol Glasshield yağmur kaydırıcı uyguladım.

Kürleşme içim 24 saat garajda bıraktım.

45642961972_d4284befc0_c.jpg

Daha sonra yazlık lastikleri söküp kışlıkları taktım.

44968791654_6a927469f3_c.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
29 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Camlardaki ufak tefek kireç lekelerini pasta ile aldım. Camlar ipa ile güzelce sildim ve üstüne Nasiol Glasshield yağmur kaydırıcı uyguladım.

Nasiol'ü kaç kat uyguladınız? Ben de uyguladım ama sonra doğru düzgün yağmur yağmadı, oldu mu olmadı mı bir fikrim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
3 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Nasiol'ü kaç kat uyguladınız? Ben de uyguladım ama sonra doğru düzgün yağmur yağmadı, oldu mu olmadı mı bir fikrim yok.

2 kat uyguladım. Kürleşme işlemi tamamlansın yarın su tutup kontrol edeceğim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Lastikçi sağolsun önlere 48-43 hava basmış. Arkalarda garajda yattığı yerde havası inmiş 20-25 olmuşlar. Petrolde 33’e ayarladım hepsini :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yağmur kaydırıcı iyidir. 

Eline sağlık.  

Ben farlar, aynalar, her yere sürerim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Su iticiliği güzel sevdim ama Servet abinin dediği olay olacak sanırım çünkü silecek atlama yapıyor ve ses yapmaya başladı. Silecek değişim zamanım da gelmişti aslında bunlar pert olana kadar idare edip silecekleri de yenilesem iyi olur. Bazı yerlerde bi zaman sonra silecek atlama olayı düzeliyor demişler. Bakalım göreceğiz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Silecek kullanmazsın bu camla. 

Sadece yavaşken şehir içinde ışıklarda falan kullanırsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaç kişi 70 üzeri hıza çıkıyor ki. Fitili eritiyor imansız 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Maşallah

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Biraz önce 60km yol geldim. Hafif yağmur yağmaya başladı ilerledikçe biraz şiddetlendi. Hiç silecek kullanmadım. Hiç yani sıfır :)  100km/s hıza sabitlemiştim. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Glass shield iyidir güle güle kaydır

9 saat önce, Servet Aydın yazdı:

Kaç kişi 70 üzeri hıza çıkıyor ki. Fitili eritiyor imansız 

Ben kullandım hiç sorun olmadı. Ellerin lehimliyken mi sürdün abi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
25 dakika önce, Köksal Yılmaz yazdı:

Glass shield iyidir güle güle kaydır

Ben kullandım hiç sorun olmadı. Ellerin lehimliyken mi sürdün abi :D

Markayı hatırlamıyorum. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
11 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Biraz önce 60km yol geldim. Hafif yağmur yağmaya başladı ilerledikçe biraz şiddetlendi. Hiç silecek kullanmadım. Hiç yani sıfır :)  100km/s hıza sabitlemiştim. :) 

Hepsi ayni o kaydiricilarin. En ucuzu iyidir 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Dogan Arsiray yazdı:

Hepsi ayni o kaydiricilarin. En ucuzu iyidir 

Hepsi aynı değil. 

İki tip var. Biri sizin bahsettiğiniz ucuz olanlar. Amatör kullanımlar için olanlar ömrü kısa ve camda yağlı bir yüzey oluşturuyor. Kaydırıcılığı bu şekilde sağlıyor.

Nisbeten daha pahalı olanlar profesyonel uygulama isteyenler. Uygulama aşaması tıpkı seramik kaplama gibi. Zaten kürleşme aşamasında camla bütünleşiyor seramik gibi. Bu ürünler camda yağlı yüzey bırakmıyor. Ömrü 2 yıl civarı. 

Yani arada çok fark var.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...