İçeriğe Yönlendir

B5.5 Passat 1.9 TDI

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Bugün uzun zamandır aklımda olan direksiyon hidroliğini değiştirdim.

Normalde bizim araçların direksiyon hidroliği yeşil CHF olması gerekiyor. Ancak benim araca kırmızı ATF konulmuş.

Kendim değiştirmek için eczaneden enjektör aldım. Ucuna da 15cm civarı bir hortum taktım.

Hidrolik kutusundan enjektör ile yağı çekip tekrar çektiğim kadar CHF koydum.  Tabi hazneden en fazla 200ml yağ oluyor.

Her defasında aracı çalıştırıp direksiyonu sağ-sol yapıp tekrar enjektörle yağ çektim. 

En son tamamen yeşil yağ olana kadar devam ettim. 1,5lt civarı yağ gerekiyor.

Aldığım yağ Febi 06162

46407029801_4fd953abd6_z.jpg

46407029971_ef4fbe1240_c.jpg

Çıkan yağ bu halde. 

46407023071_15fcea1702_z.jpg

31467487487_e7e639c884_z.jpg

Daha sonra Würth Motor Temizleyici ile motoru temizledim. Susuz temizlik. Sıkıp bezle siliyorsunuz.

31467490127_8faae1e570_z.jpg

Öncesi;

31467490547_820d61b6c9_z.jpg

Sonrası;

45494461365_3c9051a285_z.jpg

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
3 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Kendim değiştirmek için eczaneden enjektör aldım. Ucuna da 15cm civarı bir hortum taktım.

Zor olmadı mı ya öyle? Ben motordan yağ çekmiştim, baya uğraştırmıştı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 dakika önce, Selim Bilgin yazdı:

Zor olmadı mı ya öyle? Ben motordan yağ çekmiştim, baya uğraştırmıştı.

Çok zorlamadı, yeri kolaydaydı, şişeyi haznenin yanına koydum. Toplamda 15dk filan sürdü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Şimdi, Mustafa Arıkan yazdı:

Çok zorlamadı, yeri kolaydaydı, şişeyi haznenin yanına koydum. Toplamda 15dk filan sürdü.

Benim enjektör küçüktü biraz acemiliğime geldi. Sonra benzinliğe gidip rica ettim, makineyle 10 saniyede çektiler gerekli miktarı. :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

o hazne cıkmıyormuydu yerinden söküp altındaki hortumdan tüm yagı almak daha kolay ?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
1 dakika önce, Okay Kaygusuz yazdı:

o hazne cıkmıyormuydu yerinden söküp altındaki hortumdan tüm yagı almak daha kolay ?

Hazne çıkar da haznenin içindeki yağ zaten çok az. Sistemdeki yağı boşaltmak için hazneyi söküp geri dönüşten gelen yağı boşaltmak gerekiyor. Böyle yapınca da sistem az da olsa yağsız kalıyor. (Yağın boşalması için direksiyonu sağ sol yapmak gerekiyor.)

Bu şekilde yaptım çok da zor olmadı aslında. Kontrol ettim tekrar komple yeşil yağ var şu an. Sorun yok.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
11 dakika önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Hazne çıkar da haznenin içindeki yağ zaten çok az. Sistemdeki yağı boşaltmak için hazneyi söküp geri dönüşten gelen yağı boşaltmak gerekiyor. Böyle yapınca da sistem az da olsa yağsız kalıyor. (Yağın boşalması için direksiyonu sağ sol yapmak gerekiyor.)

Bu şekilde yaptım çok da zor olmadı aslında. Kontrol ettim tekrar komple yeşil yağ var şu an. Sorun yok.

hayırlısı bakalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
4 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mustafa depodan mı çektin.. Nereden boşalttın yağı ?

Direksiyon hidrolik haznesinden çektim abi enjektör ile.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yarın bi gün direksiyon sistemi yağ kaçırmasın. Ben olsam değiştirmezdim 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Şimdi, Servet Aydın yazdı:

Yarın bi gün direksiyon sistemi yağ kaçırmasın. Ben olsam değiştirmezdim 

Olması gereken yeşil diye değiştirdim abi :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Orası tamam. Başımıza sıkça gelir. Orijinal yağ yerine başkası konmuştur. Ya hata ya da bir kusuru kapama için. Oem yağa dönüş yapılan 10 makinanın 5i diyeyim elimizde kalır. Motor yağında dahi yaşadık aynı durumu. Bizde ne yağ çıkıyor ise onunla devam ediyor ve tüketiciye bilgisini ve riskini anlatıyoruz 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
9 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Orası tamam. Başımıza sıkça gelir. Orijinal yağ yerine başkası konmuştur. Ya hata ya da bir kusuru kapama için. Oem yağa dönüş yapılan 10 makinanın 5i diyeyim elimizde kalır. Motor yağında dahi yaşadık aynı durumu. Bizde ne yağ çıkıyor ise onunla devam ediyor ve tüketiciye bilgisini ve riskini anlatıyoruz 

O zaman bekleyip göreceğiz abi. Umarım sorun yaşamam. :) 

Yorum bağlantısı
A. Yıldırım Yıldız

Abi fren hidroligi degisiminde de benzer problem yasama ihtimali varmi? Hep okur veya duyariz belli araliklarda degisim gerektigini. Uretici web siteleri ve arac kitaplarinda da boyle geciyor. Fakat ben yakin zamanda degistirmek istedigimde usta kampanayi elimize alabiliriz dedi tirstim vazgectim. Uzerinde olanda, yerine koyulacak olanda onerilen urun olmak kaydiyla karsima cikan tablo buydu.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Abi fren hidroligi degisiminde de benzer problem yasama ihtimali varmi? Hep okur veya duyariz belli araliklarda degisim gerektigini. Uretici web siteleri ve arac kitaplarinda da boyle geciyor. Fakat ben yakin zamanda degistirmek istedigimde usta kampanayi elimize alabiliriz dedi tirstim vazgectim. Uzerinde olanda, yerine koyulacak olanda onerilen urun olmak kaydiyla karsima cikan tablo buydu.
Zor geliyor ustalara bence, değiştiği zaman fren dozlaması harika oluyor mutlaka değişmeli
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
3 saat önce, A. Yıldırım Yıldız yazdı:

Yılda bir fren hidroliği dot kodu doğru olarak değişir ise hiçbir haberde frenleri patlayan araç eve girdi haberleri görmeyiz. 

Fren hidroliği hangi tip ise mutlaka değişimi yapın. Hatalı ise zaten sistem 50 kere patlamış idi. Değişim yapılmadan önce teker merkezleri sökülür, içerisi kontrol edilir. Şayet pas ve korozyon var ise temizliği yapılır. İhtiyaç halinde keçe değişimi yapılır. Yeni yağ konulur. Ve her yıl yenileme ile ömürlük fren sistemi olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Arıkan

2019 aksiyon macera ve gerilim dolu başladı :)

31615528327_fb671a6c77_z.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Hiç kar yok nere bura ?

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Hayırdır
Gülümse çekiyorum?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
2 saat önce, Hasan Karabekiroglu yazdı:

Hiç kar yok nere bura ?

İncesu/Kayseri

39 dakika önce, Selçuk Bakış yazdı:

Hayırdır
Gülümse çekiyorum?

Acımadılar çektiler. İşlee bitsin detaylı anlatacam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Acımadılar çektiler. İşlee bitsin detaylı anlatacam [emoji4]
Geçmiş olsun, anılar birikiyor [emoji1]
Bende herşeyin sonuçlanmasını bekliyorum paylaşım için.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...