İçeriğe Yönlendir

Passat - B5.5 Yol Bilgisayarı Ekran Değişimi

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Aynı dönemde üretilen Audi A3-A4-A6, Skoda Superb, Octavia, VW Passat B5-B5.5, Bora (Jetta4) ve Golf4'lerin ortak kronik problemi olan yol bilgisayarı ekranın özellikle sıcakta soluklaşması ve okunmaz hale gelmesi benim çok canımı sıkan bir durumdu. Önümde bir ekran var ama yaz aylarında hiç bir işe yaramıyor. 

Ekran neyseki Aliexpresste satılıyor. Yaklaşık olarak 25$ civarı. Ben de oradan temin ettim. Sanayide ekran ve değişimine 300-400 TL gibi rakamlar istediklerini duydum.

Kadranı sökmek biraz zahmetli. Spiral tornavida olmadan olmuyor. Oluyor da bu defada direksiyonu da sökmek gerekiyor. İş iyice zorlaşıyor. Spiral tornavida işi bir nebzede olsa kolaylaştırıyor.

Kadranın sökülmesi ile ilgili youtube'da fazlasıyla video mevcut. O yüzden o kısımı fotoğraf çekmedim.

Aliexpress'ten aldığım ekran;

26877745200_5da956e04f_z.jpg

40W ve ucu ince kaliteli bir havya işini rahatlıkla görür.

26877728490_c792b4198f_z.jpg

Eski ekranı sökmek için fön havya olursa süper olur. Olmazsa benim gibi en baştan pinleri tek tek ısıtıp yavaş yavaş sökebilirsiniz.

26547544353_7297d6e57a.jpg  26546267734_74063d485e.jpg

Yeni ekrandaki ve boarddaki pinleri 0.3mm lehim ile dikkatlice lehim kaplıyoruz. Daha sonra pinleri karşılıklı denk getirip en baştaki pinden başlayarak ve sıra atlamadan tüm pinleri dikkatlice çok ısıtmadan lehimliyoruz. 

Kadranı toplamadan boardu araca takıp ekranı test ediyoruz.

27151903875_006bc7a4fb.jpg  27119292756_76caec42da.jpg

27118884706_98c35c301f_z.jpg

Ekran statik elektrikten çok çabuk etkilendiği için çalışırken ekrana dokunmamaya dikkat edin. İlk taktığınızda ekranda simgeler kaymış veya hiç görünmez ise kontağı bir kaç kez açıp kapatın. Normale dönecektir.

Herhangi bir sıkıntı yok ise kadranı toplayabiliriz.

İbreleri takarken çok bastırmayın. Zemine sürterse hareket ederken problem oluyor. İbre takılıyor veya titreyerek hareket ediyor.

Bir diğer husus ise sıfır ayarı. Vagcom kablo ile araca bağlanıyoruz. 

VCDS programında kontrol modülü seçme ekranına giriyoruz. "Instruments" kontrol modülüne bağlanıyoruz. "Outputs Test" menüsüne giriyoruz. Sonrası videoda görüldüğü gibi. Devir ilk hareketinde 3000d/d'ya, hız ise 100km/s çizgisine gelmeli. Hararet ve yakıt göstergesini orta noktaya gelecek şekilde ibrenin başlangıç noktasını elle ayarlıyoruz. 

Ön camda çizikler vardı. Araç üzerinde alan çok dar olduğu için müdahale çok zor oluyordu. PlastX ile camın tüm çiziklerini aldım.

26877740150_cfd1951338_z.jpg

Sonuç;

27056775012_26663b03da_z.jpg

Öncesi - Sonrası;

26975107680_ae0bf140e9_z.jpg

Uyarı: Kadranın soketleri takılı değilken kontağı açarsanız immo ve airbag hatası alırsınız. Kadranı taktığınızda immo uyarısı söner ama airbag uyarısı yanmaya devam eder. Vagcom ile arıza kayıtlarını silmeyi unutmayın.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 14
Yorum bağlantısı
Mehmet Ali Karakaya

Elinize sağlık, süper bir çalışma, hayran olmamak elde değil. Tebrikler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Profesyonelce yapılan bir iş, sonuç mükemmel. Tebrikler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sertaç Karginer

Elinize sağlık çok zahmetli bir iş fakat üstesinden gelmişsiniz çok güzel olmuş güle güle kullanın:good1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ince iscilik sabir gerektiriyor bi lehim isini beceremiyorum arkadas.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Mustafa eline sağlık...
Durmak yok yola devam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

elinize sağlık o incecik pinlere nasıl lehim yapılır yahu. operatör doktor gibi. helal olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
  • 10 ay sonra...
Can Kara
On 18.01.2017 at 17:41, Mustafa Arıkan yazdı:

Ekran neyseki Aliexpresste satılıyor. Yaklaşık olarak 25$ civarı. Ben de oradan temin ettim. Sanayide ekran ve değişimine 300-400 TL gibi rakamlar istediklerini duydum.

Merhabalar..Güzel Çalışa olmuş,,Fakar ben Aliexpress de Ürünü Bulamadım.Hani Ne isimde araştırmam gerekiyor.Ziira benimde elim yatkındır bu işlere..üstesinden gelecegim inşallah.

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Benim eski mk4 golfte yarım ekran vardı ve 6 pin vardı. Ne yazık ki satılmıyordu. Değiştirememiştim o sebeple

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
9 saat önce, Can Kara yazdı:

Merhabalar..Güzel Çalışa olmuş,,Fakar ben Aliexpress de Ürünü Bulamadım.Hani Ne isimde araştırmam gerekiyor.Ziira benimde elim yatkındır bu işlere..üstesinden gelecegim inşallah.

“vw cluster” diye aratın hocam.

Yorum bağlantısı
Mustafa Ata

Elinize saglik. Videoda izlemistim Ince kisimlari lehimlerken pastayi o bolgeye surup lehimi gezdirince kalip gibi lehim yapmisti usta. Ben genelde bozarim bu tarz ince lehim gerektiren yollari.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

Elinize sağlık, güzel olmuş, güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...