İçeriğe Yönlendir

Audi A3 - 2015 Model Stoptan Sonra Fan Durmuyor

Serkan Turan

Recommended Posts

Serkan Turan
(düzenlendi)

Şirketin 2015 otomatik A3 var. Motoru stop ettikten sonra fan belli bir müddet çalışmaya devam ediyor.

Benim garibime geldi çalışmaması lazım diye düşündüm. Bu konuda bilgisi olan varmı, çalışması normalmi yoksa arızasımı var?

tarihinde Murat Sağdaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

1.6 TDI ise kısa mesafe kullanımı sonucu normaldir.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Şimdi, Bilgehan Arbek yazdı:

1.6TDI da kısa mesafe kullanımı sonrası fan açması normal yani öylemi?

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
Şimdi, emre öğüt yazdı:

1.6TDI da kısa mesafe kullanımı sonrası fan açması normal yani öylemi?

Evet 2 adet 1.6 TDI Bluemotion CAYC motor kodlu B7 passatımızda da kısa mesafede soğuk günlerde sık sık fan açtığına şahit olduk. Yetkili servise (doğuş oto etimesgut) danıştığımız zaman da dpf temizliği olabileceğini, eğer dpf temizliği yok ise bazen kısa mesafede fan açmasının normal olduğu cevabını aldık. DPF temizliği yapmadığı zamanlar da fan açtığına şahit oldum.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
3 dakika önce, Bilgehan Arbek yazdı:

Evet 2 adet 1.6 TDI Bluemotion CAYC motor kodlu B7 passatımızda da kısa mesafede soğuk günlerde sık sık fan açtığına şahit olduk. Yetkili servise (doğuş oto etimesgut) danıştığımız zaman da dpf temizliği olabileceğini, eğer dpf temizliği yok ise bazen kısa mesafede fan açmasının normal olduğu cevabını aldık. DPF temizliği yapmadığı zamanlar da fan açtığına şahit oldum.

1.6TDI motorlu 4 tane araç var çok yakın çevremde 1 tanesi benim hiçbirinin ne DPF dejenerasyonu esnasında, nede kısa kullanımda fan açtığını görmedim duymadım. DPF temizliği esnasında tam 1000devirde çalışır sestende anlaşılır gene fan açmaz. ama doğuştur ne yapsa yeridir diyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

dpf rejenerasyon süresince oluşan aşırı ısıyı uzaklaştırmak için fan açar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
53 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

dpf rejenerasyon süresince oluşan aşırı ısıyı uzaklaştırmak için fan açar

focus 2 lerde cok oluyor... demek vag motorlarda o sekilde.

su dpf reg. uyarisini koysalar...

Yorum bağlantısı
Serkan Turan
2 saat önce, emre öğüt yazdı:

hangi motorda yapıyor bunu.. bir anormallik olmayadabilir yani

1.6 motor bunu yapan. Ben ilk kez karşılaşıyorum bu durumla. Aynı kasanın 2.0 motorda hiç görmedim oda 2015 model. Bu 1.6 Yen'i alındı müşteriden. 

2 saat önce, Bilgehan Arbek yazdı:

5-6 km mesafeye gidip geliyorum çarşıya. Normalmi yani bu durum çok garibime geldi.

Yorum bağlantısı
Ahmed Bertan Gülsu

Benim Mondeo'da da aynı şekilde klima açıkken oluyor. Motor sıcaklığı ile bir alakası yok bence klima ile alakalı. Klima kapalı bir denemekte yarar var. 

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
5-6 km mesafeye gidip geliyorum çarşıya. Normalmi yani bu durum çok garibime geldi.

Ben aracımla 60bin km dir bu olayı 1 kere bile yaşamadım ilk defa duyuyorum normaldir diyenleride ilk defa görüyorum
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Biraz otobanda surun araci. Sorun devam ederse dpf yi kontrol ettirin

Yorum bağlantısı
Serkan Turan
2 saat önce, Ahmed Bertan Gülsu yazdı:

Benim Mondeo'da da aynı şekilde klima açıkken oluyor. Motor sıcaklığı ile bir alakası yok bence klima ile alakalı. Klima kapalı bir denemekte yarar var. 

Yarın bide öyle deneyim bakalım.

Yorum bağlantısı
Fatih Altınoluk
10 saat önce, Serkan Turan yazdı:

Yarın bide öyle deneyim bakalım.

Doğru söyle itiraf et sen mi aldın bu A3ü?Gömü filan mı buldun?Yoksa kaynanadan bişiler mi kaldı?:D

Yorum bağlantısı
Serkan Turan
Bir saat önce, Fatih Altınoluk yazdı:

Doğru söyle itiraf et sen mi aldın bu A3ü?Gömü filan mı buldun?Yoksa kaynanadan bişiler mi kaldı?:D

İtiraf ediyorum len ben aldım. Mutlu oldunmu şimdi :D

Benim arabayı satsaydım bi daha ödeyemedik bunun borcunu :fiuw: (inanma len kandırık yapıyom)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya

Gayet normal Serkan Bey bende de aynı durum var, ben de gözlemledim ilk önceleri sonra normal olduğunu öğrendim, aracınızda sıkıntı yok.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Gayet normal Serkan Bey bende de aynı durum var, ben de gözlemledim ilk önceleri sonra normal olduğunu öğrendim, aracınızda sıkıntı yok.

Sat o arabayı sat Özlem abla 1 km gidip fan açan arabamı olur [emoji16]
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa
On 18.01.2017 at 18:28, Bilgehan Arbek yazdı:

Benim Jetta da aynı. Bazen  motor sıcaklığından  bağımsız olarak Dpf işlemi yapıyor eğer yarıda kesilirse de fan açıyor soğutma için. Servis öyle söyledi. Lamba yanarsa tıkanıklık büyük oluyormuş. Dpf işlemi sırasında rolanti yükseliyor. Beklerseniz normale dönüyor. Soğuk günlerde dpf  frekansı arttı.  Ama biraz aracı sıkıstırırsanız daha seyrek oluyor. Keşke uyarı verse.

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt
Benim Jetta da aynı. Bazen  motor sıcaklığından  bağımsız olarak Dpf işlemi yapıyor eğer yarıda kesilirse de fan açıyor soğutma için. Servis öyle söyledi. Lamba yanarsa tıkanıklık büyük oluyormuş. Dpf işlemi sırasında rolanti yükseliyor. Beklerseniz normale dönüyor. Soğuk günlerde dpf  frekansı arttı.  Ama biraz aracı sıkıstırırsanız daha seyrek oluyor. Keşke uyarı verse.

DPF olduğuna eminmisiniz motor sıcaklığı 90dereceye ulaşmadan klima kalorifer açarsanız araç otomatik olarak devir yükseltir ve yüksek sesle çalışır tam 1000 devirde çalışır.... malum şimdi kış ayındayız herkes sanıyorki hergün DPF çalışıyor [emoji1]
Yorum bağlantısı
Fatih Kasa
On 18.01.2017 at 18:28, Bilgehan Arbek yazdı:

Klima fan vs. kapalıyken oluyor devir artışları. Egzoz kokusu değişiyor zaten. Bundan anlayabilirsiniz zaten. 

Yorum bağlantısı
Serkan Turan
On 24.01.2017 at 23:56, Ozlem Kaya yazdı:

Sattık zaten Özlem hanım boşverdik ?

Dedik satalım fanı durmayan arabamı olur ?

Yorum bağlantısı
Ozlem Kaya
On 27.01.2017 at 23:22, Serkan Turan yazdı:

Sattık zaten Özlem hanım boşverdik ?

Dedik satalım fanı durmayan arabamı olur ?

Hayırlı olsun Serkan Bey. 
Bizim bebekler böyle :) Sessiz kalamıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Miraç Ustaoğlu
On 18.01.2017 at 18:03, Serkan Turan yazdı:

Şirketin 2015 otomatik A3 var. Motoru stop ettikten sonra fan belli bir müddet çalışmaya devam ediyor.

Benim garibime geldi çalışmaması lazım diye düşündüm. Bu konuda bilgisi olan varmı, çalışması normalmi yoksa arızasımı var?

Konu ile ilgili olarak bende AUDİ A3 1.6 TDİ Var. Araç haftada en az 2 yada 3 kere fan hızlı ve sesli çalışmaktaydı. Devir 1000 da sabit kalıyor ve araç star&Stop devreye girmiyordu. Çözümü kendim tespit ettim ve buldum. Araç ayarlar kısmında Klim ayarları var.Orta otomatik klima devirdam işaretli onu kaldırır iseniz sorun ortadan kalkıyor. Fanı sıkıntı yapan Audi kullanıcılar şimdi arabanın önüne geçin serinleyin:)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...