İçeriğe Yönlendir

Astra J Edition Auto Konumlu Far Anahtari ve Far Sensoru Montaji

Metin Akbal

Recommended Posts

Metin Akbal

Bu kadar az paylasimla bolum sorumlusu olduk, aracimdaki en son uygulamanin paylasimini da yapayim Astra ile ilgili yapilabilecek isler konusunda aydinlatici olsun. Aydinlatma uzerine olunca konu aydinlatici yazdim. Bundan sonraki montajlarimda yine aydinlatma ile ilgili olacak. Bunlar bixenon montaji ve sis fari montaji.

Uygulama, uygulama sekli acisindan Turkiye de tek. Hicbir forum face grubunda bu sekilde bir montaja denk gelmedim. Hatta vxoc ve astra j czech/slowak forumlarini da arastirdim oradada uygulama ornegi goremedim bu bakimdan dunyada da tek diyebilirim Astra icin.

Normalde far sensoru direk far anahtarina ekleniyor fakat auto konum olmadigi icin mudahale sansi yoktu. Bu sekilde montaj yapanlar vardi. Benim icin birsey ya tam olmali, yada yarim olmali :D Bazen mecbur kalinca yarim yamalak ama fiyat performansa gore mantikli isler yapmak durumunda kaliyorsunuz. Fara, coming-leaving home donanimina mudahale edebilmek ve sis fari montajida yapmak uzere auto konumlu on sisli far anahtarini da aldim. Sonuc basarili oldu.

Normalde Astra J icin satilmiyor, Cruze olarak aldim. Sensor Cruze, Buick vs bir kac aracin sensoru. GM zaten hepsine bakiyor denedik calisti.

a4c282ae7018aabee468695f51d0a4ef.jpg

Cam uzerinde on diregin oraya getirdim drl mi ldr mi ne o sensoru.

249a4cef6124b95553d542b57b0466e4.jpg

Sigorta uzerinde gerekli kablolari yerlestirdim.

019068cd0d89cde452d248e04af637cb.jpg

Auto konumlu far anahtarim

dd80db4f4dba320a74784455106cd72e.jpg

Ve sonuc (tunele girince hava kararinca da calisiyor, videoda gece comong leaving home testi gibi oldu.

Okuduguniz icin tesekkur ederim.

• Beğen 11
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Bayılıyorum "Do it yourself" işlerine. Emeğinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Bir değişim bir canlanma başladı ne bu böyle almancılar bastı burayı abi süper uygulama ellerine sağlık benim b6 bi xenon diye ağlıyor el atmak gerek

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Elinize sağlık çok güzel olmuş güzel bir özellik. Astra için bilmiyorum ama Ford için bu işlemi forumda yapan çok olmuştu anahtar değişimi ile..  ghia ve titanyum donanım anahtarı ile halloluyor ... geçen ay serviste komşumuzun 2016 trend x focusuna otomatik far anahtarı değişmiş ile birlikte far ve yağmur sensörü takıldı. Güle güle kullanın 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bayılıyorum "Do it yourself" işlerine. Emeğinize sağlık.

Tesekkur ederim :)

Bir değişim bir canlanma başladı ne bu böyle almancılar bastı burayı abi süper uygulama ellerine sağlık benim b6 bi xenon diye ağlıyor el atmak gerek

Saol Alpercim el atalim ayipsin :) Su an kendime el attim tatil geldi 2 de far geldi kendimden elimi cekecem sanirim :D

390fb704e1818f75fa297e3bb23bfb39.jpg

Elinize sağlık çok güzel olmuş güzel bir özellik. Astra için bilmiyorum ama Ford için bu işlemi forumda yapan çok olmuştu anahtar değişimi ile..  ghia ve titanyum donanım anahtarı ile halloluyor ... geçen ay serviste komşumuzun 2016 trend x focusuna otomatik far anahtarı değişmiş ile birlikte far ve yağmur sensörü takıldı. Güle güle kullanın 

Tesekkur ederim. Normalde Astrada da yagmur sensoru karartmali ayna ve otomatik far ayni paket icerisinde. Cinliler sagolsun harici modulle isi cozmusler. Bizde bi riske girdik auto anahtarla calistirdik :) Yagmur sensoru icin bende cam ayna vs degisimi gerekiyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hocam eline sağlık... 

Konunun gelişme sürecinde ne kadar çaba harcadığını ben biliyorum.. Bu sebeple çok keyifle kullanacağına da eminim.. 

Güle güle kullan.. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hocam eline sağlık... 
Konunun gelişme sürecinde ne kadar çaba harcadığını ben biliyorum.. Bu sebeple çok keyifle kullanacağına da eminim.. 
Güle güle kullan.. 

Saol abi tesekkur ederim. Ben kullanmayacagim ki araba kullanacak kendinden acilip kapanacak ben far anahtarinin yerini unutacagim [emoji16]
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Eline sağlık Metin hocam. Far anahtarını unutuyorsun bir zaman sonra. :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
15 saat önce, Mustafa Arıkan yazdı:

Eline sağlık Metin hocam. Far anahtarını unutuyorsun bir zaman sonra. :)

Ilk zamanlarda fari kendim kapatiyordum alistim simdi. Saol Mustafa :)

Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Terzi kendi söküğünü dikemez doğru bir söz değil mi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
14 dakika önce, Alper Aytar yazdı:

Terzi kendi söküğünü dikemez doğru bir söz değil mi :)

Dogru, iki bebe babasi olarak sen daha iyi bilirsin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Aytar

Dogru, iki bebe babasi olarak sen daha iyi bilirsin [emoji4]

[emoji106]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 10 ay sonra...
Salih İtik

Metin bey ben bu ürünü bağladım güzel çalışıyor lakin akşam aracın kumandadan açıp kapattığımda aracın farları 5 saniye yanıp sönüyor buna selamlama deniyor herhal bazende arda açıp kapayınca bi daha farları yakmıyor bir sorun bu ikinci bu selamlama ışığının sürelerini uzatma ihtimali varmı bu özelliği varmı bu ürğnün

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metin bey ben bu ürünü bağladım güzel çalışıyor lakin akşam aracın kumandadan açıp kapattığımda aracın farları 5 saniye yanıp sönüyor buna selamlama deniyor herhal bazende arda açıp kapayınca bi daha farları yakmıyor bir sorun bu ikinci bu selamlama ışığının sürelerini uzatma ihtimali varmı bu özelliği varmı bu ürğnün

Coming home leaving home diye gecer eve gidis evden gelis. Uzerinde bir potansiyometre var ama sureyi mi degistiriyor yoksa havanin kararma durumuna gore fari yakmayi mi ayarliyor bilmiyorum ihtiyac duymadim kurcalamaya. Art arda basinca bende de yanmiyor problem oldugunu sanmiyorum acikcasi.
Yorum bağlantısı
Salih İtik

Anladım teşekkür ederim bide paspas ledlerinin enerjisini nerden bağlıyorsunuz

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Anladım teşekkür ederim bide paspas ledlerinin enerjisini nerden bağlıyorsunuz

Valla bende yok o :) Ama yolcu kisminda vitesin yan alt kismindaki kapagin motora dogru olan kisminda bcm var oradan alabilirsiniz. Ama kontrol kalemi sart.
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Salih İtik
On 28.11.2017 at 15:44, Metin Akbal yazdı:
On 28.11.2017 at 15:42, Salih İtik yazdı:

Coming home leaving home diye gecer eve gidis evden gelis. Uzerinde bir potansiyometre var ama sureyi mi degistiriyor yoksa havanin kararma durumuna gore fari yakmayi mi ayarliyor bilmiyorum ihtiyac duymadim kurcalamaya. Art arda basinca bende de yanmiyor problem oldugunu sanmiyorum acikcasi.

Peki bu beyaz kablonun bağlandığı yer çakmaklık sigortası kontağı kapatıp aracın kapısını açtığımız zaman orda enerji kesiliyor bu beyaz kabloyada direk artı versek kırmızı kablonun bağlandığı yerde devamlı elektrik var 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Yine muhteşem bir atölye konusu, sabitlenmeli öyle değil mi @Mehmet Ozyurek hocam? Bi atölye sayfası açacaktık ya hani :fiuw:

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
(düzenlendi)
Bir saat önce, Cihat Küçükay yazdı:

Yine muhteşem bir atölye konusu, sabitlenmeli öyle değil mi @Mehmet Ozyurek hocam? Bi atölye sayfası açacaktık ya hani :fiuw:

Sabitlememiş miyim :) Hemen sayfaya sabitleyeyim ve evet şimdi bunu destekliyorum üye atölyesi diye bir bölüm olabilir. Teşekkürler.

Edit: Sabitlemişim valla :)

5 saat önce, Salih İtik yazdı:

Peki bu beyaz kablonun bağlandığı yer çakmaklık sigortası kontağı kapatıp aracın kapısını açtığımız zaman orda enerji kesiliyor bu beyaz kabloyada direk artı versek kırmızı kablonun bağlandığı yerde devamlı elektrik var 

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyoruz amaç nedir :) Onu anlamaya çalışıyorum. Enerji kesilince bir zararı var mı?

Kişisel yorumum çakmaklık sigortası aynı zamanda kontağa bağlı. Araç çalışırken auto konum arka planda çalışacak hava karardığında aydınlatma aktif olacak. Kontak kapanınca da aktiflik gidecek ve aküye sıkıntı yaratmayacak.

Kırmızı olan kablo ise bence araç çalışmazken gece coming-leaving home vs çalışması için aktif rol oynayacak.

Elinizde sensör varsa deneyin ne olacağını bizde görelim :)

Edit: Çakmaklık sigortasından çıkan beyaz kabloya sürekli elektrik gelecek şekilde artı bağlarsanız gece boyunca farlarınız sönmeyebilir şimdi aklıma geldi bu :)

tarihinde Metin Akbal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Salih İtik
On 20.12.2017 at 10:16, Metin Akbal yazdı:

Sabitlememiş miyim :) Hemen sayfaya sabitleyeyim ve evet şimdi bunu destekliyorum üye atölyesi diye bir bölüm olabilir. Teşekkürler.

Edit: Sabitlemişim valla :)

Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyoruz amaç nedir :) Onu anlamaya çalışıyorum. Enerji kesilince bir zararı var mı?

Kişisel yorumum çakmaklık sigortası aynı zamanda kontağa bağlı. Araç çalışırken auto konum arka planda çalışacak hava karardığında aydınlatma aktif olacak. Kontak kapanınca da aktiflik gidecek ve aküye sıkıntı yaratmayacak.

Kırmızı olan kablo ise bence araç çalışmazken gece coming-leaving home vs çalışması için aktif rol oynayacak.

Elinizde sensör varsa deneyin ne olacağını bizde görelim :)

Edit: Çakmaklık sigortasından çıkan beyaz kabloya sürekli elektrik gelecek şekilde artı bağlarsanız gece boyunca farlarınız sönmeyebilir şimdi aklıma geldi bu :)

Ben onu çözdüm beyaz kablo kontak çıkışı artı kırmızı kablo direk artı ve fellow me özelliğinide aracı kitleyince 5 saniye yanıp sönüyordu ben bunu 60 "saniyeye çıkarttım çok güzel çalışıyor 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Güney Bedirhan

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. İki sorum olacak:

1- Cruze için taktığınız far anahtarının ışık rengi ile aracın içindeki kırmızı ışık rengi konusunda uyumsuzluk rahatsız edici değil mi?

2- Far anahtarı almasak da üzerindeki far anahtarından kullanımı sağlasak anahtarı hangi konumda tutmamız gerekir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Öncelikle paylaşım için teşekkürler. İki sorum olacak:
1- Cruze için taktığınız far anahtarının ışık rengi ile aracın içindeki kırmızı ışık rengi konusunda uyumsuzluk rahatsız edici değil mi?
2- Far anahtarı almasak da üzerindeki far anahtarından kullanımı sağlasak anahtarı hangi konumda tutmamız gerekir.

Yorumunuz icin tesekkurler. Far anahtari Cruze degil Corsanin idi, Astra J den farki far anahtarinin kasasi daha genis idi bende trasladim o yuzden renk uyumu konusunda sikinti olmadi.

Far anahtari almadanda olur far kapali konumda kullanirsiniz kendisi otomatik acilip kapanir. Gece kapatmak istediginizde kapatamazsiniz sadece. Benim icin orijinal sekilde olmasi daha onemliydi o yuzden auto konumlu far anahtarinida aldim.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Elinize saglik... daha bugun aklimdaydi opel kismi biraz suskun az bi senlense ne guzel olur diyecektim ki Super bir paylasim... ????

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Güney Bedirhan
(düzenlendi)

Tamam o zaman şimdi kafama yattı. Ben de olmuşken tam olsun diyenlerdenim :) Peki Corsa far anahtarını nereden temin ettiniz? Link var mı?

Ekleme: Insignia ve Astra j far anahtarı aynıymış. Çıkma parça satan birkaç yerde buldum. Bakalım fiyat ne olacak

tarihinde Güney Bedirhan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...