İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Amortisör Sesi

Mustafa Tüfekçi

Recommended Posts

Mustafa Tüfekçi

Ön takımdan bi ses geliyor. Ama amortisör mu yoksa başka bir şey mı anlamadım.

Alt salıncak 2 Ford ustası baktı sağlam duruyor dedi. Üst amortisör takozu arızalı dendi değişti ama yolda çukurdan geçerken küt küt vurma sesi geliyor. Ayrıca amortisör araç sabitken sağa sola direksiyon çevirince üst takoz sanki fazla oynuyor gibi. Amortisör takozu bayağı dans ediyor gibi bence. Cıvatalari tork anahtarı ile iyice sıkıldı.  Amortisörden diyemiyor direk ustalar.

Benzer sıkıntı yaşayan oldu mu .

Ford e cat yok bende o yüzden ön amortisör ve bağlı parçaların şemasıni gören var mı.

Alt salıncak amortisör üst takoz ve boyası dışında başka ara parça var mı bazı yerde bi takoz daha bahsediyor ama tam çözemedim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Liman

Z rotlarına bakıldı mı?
Fiziki kontrolde boşluksuz ve sıkı görünse de bahsettiğin sorun ona işaret ediyor.
Ben geçen hafta aynı şikayet ile dördünü de değiştirdim. Amortisör yenileme kadar fark oldu.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

post-28494-0-13419300-1424734228.jpg

7 nolu parça amortisör bilyasi diye mı geçiyor. Bilmesem o yokmus da takoz helezona tam basmıyor diyecem

Çukura düşünce sanki kafası sallanıyor aracın

http://workshop-manuals.com/ford/mondeo_2001_10.2000-02.2007/mechanical_repairs/2_chassis/204_suspension/204-01_front_suspension/description_and_operation/diagnosis_and_testing/removal_and_installation/front_strut_and_spring_assembly/

Bursa sökme talimatında adam tam göstermemiş

Yorum bağlantısı
Uğur Çınar

mustafa bilya sıkıntılır onlerde ise arkalarda ise amörtisörlerin üzerinde ki poliuretan takoz lar yıpranmıs olabilir bi amörtisör cü tanıdığın varsa daha iyi olur aynen 7 nolu parca bilya diye geçiyor sanki connect inki ne benziyor

g2Jy22.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Liman
(düzenlendi)
7 saat önce, Mustafa Tüfekçi yazdı:

7 nolu parça amortisör bilyasi diye mı geçiyor. Bilmesem o yokmus da takoz helezona tam basmıyor diyecem

Çukura düşünce sanki kafası sallanıyor aracın

http://workshop-manuals.com/ford/mondeo_2001_10.2000-02.2007/mechanical_repairs/2_chassis/204_suspension/204-01_front_suspension/description_and_operation/diagnosis_and_testing/removal_and_installation/front_strut_and_spring_assembly/

Bursa sökme talimatında adam tam göstermemiş

7 numara bilye, 8 numara da tablası. Tabla da en az bilye kadar ses sorunu yapar.

İngiltere sitelerinde bilya, tabla, z rotu set satılıyor ve genelde bu şekilde değiştiriyorlar.

Önde olan biten ses yapacak her şey burada

C002193405.jpg

C002160108.jpg

tarihinde Mustafa Liman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Bizde üst tabla değişti. Ama ilk test sırasında sanki ses kesilmiş gibi geldi. Sonra kullandıkça tekrar küt küt vurma sesi geliyor işte.

Yorum bağlantısı
Misafir

kardeşim takoz değiştiyse  bilyadan olabilir.dururken sağa sola çevirdiğinde üstten bakınca amortisör çok fazla oynuyorsa takozdan kaynaklanıyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 yıl sonra...
Okan Erdemir
(düzenlendi)

bende şuan aynı problemle karşı karşıyayım.

ön sağ sol salıncaklar değişti sol amortisöf takozu değiştirildi. direksiyonu çevirdiğimde cart cart sesi geliyordu. usta bu takozlar arızalı değiştir dedi. gittim değiştirdim  bu sefer hem sağ hem sol olarak aldım. onlarıda değiştirdi. ilk seferki gibi ses yok ama direksiyonu çevirdiğim anda ses yapıyor az da olsa  ses halendaha devam etmekte.

Akşam yine ustaya götürcem. Hata tespit yapalım dedi

tarihinde Okan Erdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Orjinal takoz ile çözdüm ben yan sanayi ilk vurmada yalan oluyor. Geçici olarak takoz ile kule arasına hortum koymuştum

Yorum bağlantısı
Okan Erdemir

takozu yanlış takmışlar düzeltildi ama bu seferde amortisör milinde boşluk varmış onu sökecekler pazartesi günü

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...