İçeriğe Yönlendir

Focus II - Sıcak Havalarda Geç Çalışma Problemi

Volkan Arslan

Recommended Posts

Volkan Arslan

Metin bey hararet müşüri değiştirildi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Takılanın da arızalı olma ihtimali olamaz mı? Benim başıma gelmedi ama başına gelen çok kişi okudum.

Yorum bağlantısı
Fahri Çalım

Bendeki problemide anlamadım eskiden sıcak havalarda beklediğinde tüpte 2-3 marşta alıyordu  ama 10 gün kadar benzinde bindim şimdi yeniden 5 gündür tüpte biniyorum şimdilik bir sıkıntı olmadı hep ilk marşta alıyor. bu nasıl iş anlamadım gitti :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tüp ile ilgili kalibrasyon ayarlarının yapılması lazım yani doğru mu anladım Mehmet Bey. Ayarın nasıl yapılması lazım bu konuda bilginiz var mı?

Evet.
Araç sürekli benzinde kullanılacak. Sorun hale geldiğinde lpg kalibrasyonu mevcut duruma göre yeniden yapılacak.

100-150 km benzinde kullanılıp gözlenmeli. Araç düzelirse tespitiniz doğru demektir.
Yorum bağlantısı
Fahri Çalım
2 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Evet.
Araç sürekli benzinde kullanılacak. Sorun hale geldiğinde lpg kalibrasyonu mevcut duruma göre yeniden yapılacak.

100-150 km benzinde kullanılıp gözlenmeli. Araç düzelirse tespitiniz doğru demektir.

Mehmet Bey yukarıda da yazdığım gibi aracı 10 gün kadar benzinde kullandım hiç sorun yaşamadım ve son 5 günde tüpte biniyorum sorun çıkmadı. Benzinde bindiğim için sanki düzelir gibi oldu :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
17 saat önce, Fahri Çalım yazdı:

Mehmet Bey yukarıda da yazdığım gibi aracı 10 gün kadar benzinde kullandım hiç sorun yaşamadım ve son 5 günde tüpte biniyorum sorun çıkmadı. Benzinde bindiğim için sanki düzelir gibi oldu :)

Hiç lpg ye geçmeden lpg'ciye gideceksiniz.. 

Aracın mevcut sağlam loglarını alacak ve ona göre lpg kalibrasyonu yapacak.. O zaman düzelir araç.. 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Aracın mevcut sağlam loglarını alacak ve ona göre lpg kalibrasyonu yapacak.. O zaman düzelir araç.. 
bunu yapabilen lpg ci bulunursa, safran çiçeği muamelesi yapılmalı.

bayramda seyranda cumada 4 sms uzunluğunda tebrik mesajları atılmalı.

arada küçük sürprizler yapılmalı

falan falan yani :)
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Log alımı lpg kalibrasyonu anında zaten otomatik yapılır program ile. Araç benzin ile çalışır, anlık verileri lpg ecusu okur, işlemci içine yazar. Brc sisteminde yaklaşık 5 dakika sürer bu işlem. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yaklaşık 7-8 depo lpg sonrası 1 depo benzinle sürün, uzun vadede birçok dertten kurtulursunuz ve kara geçersiniz.

Yorum bağlantısı
Fahri Çalım
16 saat önce, Çağlar Bayur yazdı:

yaklaşık 7-8 depo lpg sonrası 1 depo benzinle sürün, uzun vadede birçok dertten kurtulursunuz ve kara geçersiniz.

Çok güzel bir mantık bundan sonra bende öyle yapmayı düşünüyorum...

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
Fahri Çalım
On 11.05.2018 at 15:36, Mehmet Ozyurek yazdı:

Mehmet bey benim araçtaki sorun tüp beynindeymiş onu değiştirdik sorun kalmadı...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Demirel

Mehmet bey benim araçtaki sorun tüp beynindeymiş onu değiştirdik sorun kalmadı...

Benimki de ECU görünüyor, tamir yoluna gidiliyormuş:/
Bakalım....

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Demirel

Tamir edildi, sorun kalmadı...

1000km yol yaptım, sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan
On 7/2/2018 at 21:14, Ali Demirel yazdı:
On 6/29/2018 at 11:21, Ali Demirel yazdı:

Tamir edildi, sorun kalmadı...

1000km yol yaptım, sıkıntı yok.

sizinde sıcak havalarda geç çalışma problemi mi oluyordu? sıkıntı tüpden mi kaynaklıymış ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg li araçlarda, ilk çalışmada sorun yaşanıyorsa, araç ilk çalışmada benzin kullanıyor olmasına rağmen, sorun ilk önce lpg sisteminde aranmalı.. 

Yorum bağlantısı
Ali Demirel
28 dakika önce, Volkan Arslan yazdı:

sizinde sıcak havalarda geç çalışma problemi mi oluyordu? sıkıntı tüpden mi kaynaklıymış ?

Aynen, 2. Enjektör arızası dediler 

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

Benim ecu da değişti gerçi ECU aracın titremesinden dolayı değişti titreme kesildi. Sıcak havalarda geç çalışma problemi düzelmedi dün  17:30 gibi çalıştırdım yine marş aldı ama geç çalıştı. Sıcakta beklediği için.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 8 ay sonra...
Volkan Arslan

Merhaba havalar ısınıyor ve sıkıntı tekrarlamaya başladı. Forumda Erdem arkadaşımızın sorunu da benimkiyle benzer. Onun çözümü aşağıdaki gibi olmuş ben de aynı yöntemi denemeli miyim ? Benzin pompası değişimi ne kadara mal olur acaba ? 

Evet arkadaşlar sonunda sorunu hallettim. Yılbaşından önce servise gittim. Servis bomboştu. Baş teknisyen ile baya sohbet ettik. Tüpden kaynaklı demesin diye tüpü bitirmiş ve baya benzinle binmiştim. Sanki düzelir gibi olmuştu. Serviste hiç yapmadı çalışmamyı. Baya bir sürdü, zorladı çalışmamazlık yapmadı. Benzin pompası gibi görünüyor ama garanti veremem dedi. Takarsak geri sökemeyiz dedi. Havalar soğuduğu için de yapmıyor olabilir yaza doğru artar veya arıza büyürse kesin teşhisi koyarız dedi. Sonra tüpü taktırdığım ustaya gittim. Çok TEMİZ  çalışan bilgili bir usta. O da baktı, regülatör basıncını ölçtü. Tüpten kaynaklı değil gibi dedi. Benzin pompası olabilir dedi. O da emin olamadı. Yolda kalmayayım diye bir ısı sensörü taktı motor bloğu üstüne. Motor 40 dereceden sıcaksa LPG ile marş basacak şekilde ayarladı beyni. Baya bu şekilde kullandım. Hiç yolda kalmadım ama bir süre sonra zor çalışmalar ve çekişte düşüklük çoğaldı. Bazan normal çalışıyor bazan gaza geçene kadar gaz yemiyordu. Artık tak etti ve Şubat başında servise gidip benzin pompasını değiştirin dedim. İşçilik, parça, eksilen yağ ve antifriz eklemesiyle birlikte 850 lira ödedim. 

Evet sonuç olarak sorunum çözüldü. şimdi soğukkende sıcakkende tek marşta çalışıyor. Pompa bazen normal bazen garip çalıştığından dolayı net bir teşhis koyulamamıştı. 

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Volkan Arslan

Merhaba arkadaşlar benzin pompasıda değişti ama değişen bişey yok bugün Bilerek güneş altında bıraktım iş dönüşü denemek amacıyla çalıştırdım yine çalışmada zorlandı. Hararet müşrü değişti benzin pompası değişti değişen bişey yok enjektörlerde sıkıntı olabilir mi? Arabam rölantide falan tekleme yapmıyor ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan
(düzenlendi)

Yapılan işlemleri iletiyorum. 

1.    Benzin pompası değiştirildi.

2.    Hararet musiri değiştirildi.

3. LPG program bakıldı. ( belli bir ısıda direkt gazda çalışma aktif edilmemiş )

4. Lpg diyaframi  değiştirildi.

5. Krank sensörü  ne bakıldı.

6.Tüp beyni değiştirildi. ( Rölantideyken titreme yapıyordu ) Değiştirildi kesildi titreme.

YAPILMAYANLAR

1.  Maf a bakılmadı.

2.N80 valfi diye bir valfine bakılmadı

3. Enjektörler e bakılmadı. 

Kafama yatan diğer bir yorum.

LPG regülatör diyaframı patlak, lpg map sensörü Benim görüşüm lpg regülatör diyaframı patlak. Ya regülatör ya da iç tamir takımı değişecek. ama diyafram patlak olunca siatemdeki gaz manifolda doluyor. Bir nevi yakit işemesi. Sicak havada yapmasinin sebebini de aracta bogulacak kadar yakit olmuyor sogukta. Sicak havada ise gaz genlesmesi daha fazla. Yorumum budur

tarihinde Volkan Arslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Diyafram değişti yazmışsın, tüp beyni dediğimiz regülatör ise oda değişmiş ise onu da anlamadım. Sadece benzinde binerken yapıyor mu yapmıyor mu? Konu çok karıştı :)

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

İlk çalıştırmada ( örneğin araba akşamdan bırakıldı  ertesi gün araba sabahtan güneş altında yada sıcakta bekledi ben çalıştırmak istedim arabayı araba marş alıyor fakat çalışmıyor gaz verince çalışıyor.) O gün içerisinde daha sonraki  çalışmalar da yapmıyor.  Lpg diyaframı dediğimiz şey conta tarzında lpg ile benzini ayıran zamazingo değil mi? oysa değiştirildi. Lpg beyin değiştirildi. (rölanti sırasında titremeden dolayı ) problem düzeldi. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Diyafram dediğim olay regülatörün içindeki tamir takımı. Regülatörün içinde kalıyor. Ama lpg beyni değişti dediğin regülatör ise (yuvarlak olan parça su ve gaz hortumları bağlanan) parçs. O da değişti ise benim aklıma başka ihtimal gelmiyor. Olabilecek herşeyi yazdık galiba.

file.php?id=3375&mode=view

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

Lpg beyni bende kare şeklinde açuç için büyüklüğünde bir parça Ecu dedikleri şey.  Benim tüp teleflex marka olduğu için yukarıdaki yuvarlak parça gibi değil. kare şeklinde.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...