İçeriğe Yönlendir

Focus II - Sıcak Havalarda Geç Çalışma Problemi

Volkan Arslan

Recommended Posts

Volkan Arslan

İnternette gezerken şöyle bir yorum buldum. Ne dersiniz? Kasnak ayarı yapılmalı deniyor.

Geç çalışmanın nedeni, mazot pompasının, marşı müteakip yakıtı yanma odasına istenen sürede gönderememesidir. Özellikle sıcak aylarda görülen bu durum, belirtildiği üzere kasnağın mekanik olarak ayarlanması soncunda giderilmektedir. Temel sebep ise, yazın akışkanlığı yüksek olan yakıtın marşa basılmadan geçen uzun süre sonrasında, mazot pompası ağzından bir miktar geri çekilmesi ve bunun sonucunda yakıtın yanma odalarına geç gönderimi ile açıklanabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 03.04.2019 at 13:23, Volkan Arslan yazdı:

İnternette gezerken şöyle bir yorum buldum. Ne dersiniz? Kasnak ayarı yapılmalı deniyor.

Geç çalışmanın nedeni, mazot pompasının, marşı müteakip yakıtı yanma odasına istenen sürede gönderememesidir. Özellikle sıcak aylarda görülen bu durum, belirtildiği üzere kasnağın mekanik olarak ayarlanması soncunda giderilmektedir. Temel sebep ise, yazın akışkanlığı yüksek olan yakıtın marşa basılmadan geçen uzun süre sonrasında, mazot pompası ağzından bir miktar geri çekilmesi ve bunun sonucunda yakıtın yanma odalarına geç gönderimi ile açıklanabilir.

Sizin araç benzinli zaten..

Öyle değil mi ?

Aracı sadece benzinde kullanın 100-150 km. ve gözleyin..

Silinidir kompresyonlarını ölçtürün.

Bir sonuç elde edemezseniz enjektörlere baktırın..

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

Gazı bitirip benzinde kullanmayı deneyeceğim. o zaman LPG regülatöründen gaz  kaçırıp  kaçırmadığını anlarız galiba.

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

Düğmeden kapatınca gaz sızıntısı yapma ihtimali var mı?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
On 05.04.2019 at 14:49, Volkan Arslan yazdı:

Bunu sorunca bende emin olamadim. En iyisi depodaki vanadan kapatmak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Erkan Atılan
(düzenlendi)

Volkan Bey sizin sorununuzun birebir aynısı bende de var ve çözüm bulamadım hararet müşiri, krank sensörü, lpg diyaframı,ateşleme bobini, buji kablosu falan hepsini denedim baktırmadığım benzin pompası kaldı , onda da deneme olmadığından ve ustalar düzeleceğine garanti vermediğinden masraf yapmak istemedim aracım fiesta 2010 1.4 benzin lpg

tarihinde Erkan Atılan tarafından düzenlendi
Ek yapmak istedim.
Yorum bağlantısı
Erkan Atılan
On 05.04.2019 at 14:49, Volkan Arslan yazdı:

Gaz vanasını kapatın , araç benzine geçsin sonra lpg sigortasını sökün aynısını denedim lakin fayda etmedi

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan
(düzenlendi)

Bende benzin pompası ve hararet müşürü değişti değişen bir şey olmadı. Sorun şu ki problemin benzinle mi yoksa gaz ile mi bağlantılı olduğunu çözemedim. Probleme ilişkin çözüm bulursanız paylaşırsanız sevinirim.

Direk gaz düğmesinden kapatsak yeterli olur mu denemek için?

tarihinde Volkan Arslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkan Atılan

Gaz düğmesinden kapatınca sızıntı olabilir diye biliyorum. En iyisi vanadan kapatıp sigortayı çıkarmak ben öyle denedim ama çözüm olmadı.

Yorum bağlantısı
Erkan Atılan

Ben şöyle bir şey denedim 4-5 kez yarım kontak yapıp sonra çalıştırınca daha kısa sürede çalışıyor dolayısıyla benzin pompası yeterli benzin gönderiyor gibime geldi

Yorum bağlantısı
Erkan Atılan
1 saat önce, Erkan Atılan yazdı:

Ben şöyle bir şey denedim 4-5 kez yarım kontak yapıp sonra çalıştırınca daha kısa sürede çalışıyor dolayısıyla benzin pompası yeterli benzin göndermiyor gibime geldi

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Volkan Arslan

Merhaba arkadaşlar en son yapılan işlemi sizinle paylaşmak istiyorum. Gaz ile ilgili Regülatör revize edildi yani yenilendi. Ama değişen bir şey olmadı. Toplamda yapılan işlemler.

Benzin pompası , hararet müşürü ve regülatör revizyonu. Maf sensörüne bakıldı.  Bu yapılan işlemlere rağmen sıcak havalarda ilk çalışmada geç çalışma problemi devam ediyor.

Birde sorum olacak iç tamir takımı  denilen şey regülatör içinde bulunan parçalar mı acaba?

Bir arkadaşımız kasnak ayarından bahsetmiş benim aracım benzinli sıkıntı bu durumdan kaynaklı olabilir mi?

Yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

Merhaba benim problemim ile birebir aynı problemi yaşayan bir arkadaş KARBON KANİSTER DEPO HAVALANDIRMA VALFİ (evap havalandırma valfi) arızasından kaynaklandığını değiştirilince problemin düzeldiğini söylemiş. Bu valfin sanayideki adı tam olarak nedir? Aracın neresinde bulunur? Öner oto da Tuncay ustayla konuştum tam olarak çıkaramadı. Aracım focus 2010.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Arslan
Volkan Arslan yazdı:

Merhaba benim problemim ile birebir aynı problemi yaşayan bir arkadaş KARBON KANİSTER DEPO HAVALANDIRMA VALFİ (evap havalandırma valfi) arızasından kaynaklandığını değiştirilince problemin düzeldiğini söylemiş. Bu valfin sanayideki adı tam olarak nedir? Aracın neresinde bulunur? Öner oto da Tuncay ustayla konuştum tam olarak çıkaramadı. Aracım focus 2010.

Benzin buharı tahliye valfi diyede geçiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Erkan Atılan

Valfi değiştirdiniz mi Volkan Bey? Ben de o valfi değiştirmeyi düşünüyorum. EVAP valfi diye de geçiyor. 

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Volkan Arslan

Valf için gittim 700 tl gibi bir fiyat çıktı öner oto da çok önemli bir problem olmadığı için şimdilik dursun dedim bakalım  Siz bir fiyat alabildiniz mi ?

Yorum bağlantısı
Erkan Atılan

Bana da 750 tl dediler o valften olmayadabilir dedi ustalar. Çıkma aradım fakat bulamadım benimki de aynı şekilde duruyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeri bu videoda görülebiliyor, söktüğü benzin hortumları hassatır kilitleri kırılırsa masaraflı  olur, evap açık kalırsa arıza kodu bırakırdı?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ümit Özdenk

Ford focus 1,6 2009 model benzin-lpg;  P0171 arızası veriyordu. (yakıt çok fakir karışım). araç sıcak iken benzinde çok zor çalışıyordu, çalışmadığı zaman LPG de çalıştırıyordum. Visteon marka 3M51 komple şamandıra -pompa yı set olarak değişti (450+50). 

Şimdi sıfırdan iyi oldu!

Yarım saniyede marş almakta...

arızalanan pompa resmi:

WXypnm.jpg

takılan set;

Ei4ylN.jpg

Yorum bağlantısı
Volkan Arslan

Benzin pompası değişti problem pompa değil. Tek odaklandığım evap valfi.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Mehmet Zincirkıran
(düzenlendi)

hocam evap valfini değiştirdiniz mi? bugün servise bırakacam bende aynı dert yüzünden. @Volkan Arslan

tarihinde Mehmet Zincirkıran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...