İçeriğe Yönlendir

Lpg Pompa Basıncı

Osman Ünal2

Recommended Posts

Osman Ünal2
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhabalar dün aracıma her zaman ki gibi  Kartal Soğanlikta bulunan Opetten Lpg aldım.Bu sefer gözüme basınç saati takıldı ve 5-5.5 arası basıncı gösteriyordu.Pompaciya neden bu kadar düşük en az 9 bar'da olmalı dedim haliyle abi biz bilmiyoruz dedi. Sorum şu olacak bu basınç değeri ne olmalı? Ayrıca 5.5 barla yada 9 üstü barla basılan lpg katedilen yolu ne kadar etkiler? Unutmadan sürekli aracımız Opetten yakıt aldığı için ordan devam ettik ancak baska firmaya geçmek istiyorum.Onerilerinizi alabilirim:)

Ek olarak az önce aygaz müşteri hizmetlerini aradım ve 9 ile 12 bar arasında olması gerektiği söylendi ilgili yer hakkında şikayet oluşturdum.

tarihinde Osman Ünal2 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Shell den kullanıyorum belki daha yeni lpg kiti taktırdığımdandır bilmiyorum ama çekiş de sıkıntı yaşamadım ve Aygaz dan aldığımda hemen hemen aynı yol kat ettim

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Söylenen doğru basınç oralarda olmalı. Karışımın kalitesini burdan anlıyorsunuz

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

ben totalde denk geldim ankara Sincan da.
ibre 5 bar da duruyordu araca takıp gaz basmaya başlayınca hemen 9 bara çıktı. öyle bir durum olabilirmmi

Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
Bir saat önce, Osman Ünal2 yazdı:

Arkadaşlar merhabalar dün aracıma her zaman ki gibi  Kartal Soğanlikta bulunan Opetten Lpg aldım.Bu sefer gözüme basınç saati takıldı ve 5-5.5 arası basıncı gösteriyordu.Pompaciya neden bu kadar düşük en az 9 bar'da olmalı dedim haliyle abi biz bilmiyoruz dedi. Sorum şu olacak bu basınç değeri ne olmalı? Ayrıca 5.5 barla yada 9 üstü barla basılan lpg katedilen yolu ne kadar etkiler? Unutmadan sürekli aracımız Opetten yakıt aldığı için ordan devam ettik ancak baska firmaya geçmek istiyorum.Onerilerinizi alabilirim:)

Ek olarak az önce aygaz müşteri hizmetlerini aradım ve 9 ile 12 bar arasında olması gerektiği söylendi ilgili yer hakkında şikayet oluşturdum.

sorumu maruz görün bilmediğimden soruyorum basınç saati benzin pompasındamı yoksa lpg tankındamı bidahaki sefere benimde dikkat etmem için

Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
3 saat önce, Şahin Kutun yazdı:

sorumu maruz görün bilmediğimden soruyorum basınç saati benzin pompasındamı yoksa lpg tankındamı bidahaki sefere benimde dikkat etmem için

hocam lpg dolumu yapan pompanin önünde hemen yuvarlak analog bir saat 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun
2 dakika önce, Osman Ünal2 yazdı:

hocam lpg dolumu yapan pompanin önünde hemen yuvarlak analog bir saat 

teşekkür ederim bi dahaki sefere bi bakim bende basınç ölçüsüne :)

Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Bu saatler genelde bozuk oluyor. Yaklasik ne kadar lpg alacaginizi bilirseniz daha dogru bir tahmin yapmis olursunuz. Petrolcu bir arkadasim soylemisti hep bunlar bozuluyor dogru gostermiyor diye.

Ben surekli evin oradaki luk tan ayni pompadan aliyorum. Pomba surekli degisik basinci gosteriyor ama ben hep ayni miktarda yakit aliyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
40 dakika önce, Çağlar Bayur yazdı:

miktar etkilenmez. basınç ayrı dır

vesile ile araştırınca basınç ile hile de başarmışlar.. tebrik ediyorum valla. etkileniyormuş :rofl:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Osman Ünal2
13 saat önce, Serkan Aktay yazdı:

Bu saatler genelde bozuk oluyor. Yaklasik ne kadar lpg alacaginizi bilirseniz daha dogru bir tahmin yapmis olursunuz. Petrolcu bir arkadasim soylemisti hep bunlar bozuluyor dogru gostermiyor diye.

Ben surekli evin oradaki luk tan ayni pompadan aliyorum. Pomba surekli degisik basinci gosteriyor ama ben hep ayni miktarda yakit aliyorum.

Bence saatin bozuk olması geçerli bir neden olmamalı sonuçta kritik bir ayar şikayet etmelisiniz sonuçta hileye açık bir ürün.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Şahin Kutun

bu defa dikkat ettim saatin basıncı 12 de idi (dolum öncesi 012 olması normalmi? 0 olmamalımıydı?)  gaz dolum işlemi başladıktan sonra 9 a düştü.

Yorum bağlantısı
  • 3 yıl sonra...
Tansu Kalafatoğlu

@Hasan Karabekiroglu hocam selamlar. Bende simit lpg tankı var. 42lt’lik. 2 senedir bomboş hali bile 32-33lt’nin üstünde lpg almadı. Bu akşam shell mahmutbey istasyonunda doldurayım dedim. Lpg tamamen bitmişti. Baktım sayaç gidiyor. 33-34-35-36-37-37,8’de ben pompacıya kestirdim. Sonra tekrar taktı ama tank almadı. 0 yazdı. Pompada bar göstergesi yok. Pompacı bunlar hep 12’ye ayarlıdır dedi. Havalar sıcaktı istanbul’da. Ama bu akşam 5 derece. 

sebebi ne olabilir? Pompa mı takıldı? Hava soğuk, gaz mı yoğunlaştı? Şamandıram mı bozuk? Ama o zaman 2.seferde niye almadı? Ve hatalı pompa işlemi olduysa ne yapabilirim? Tşkler

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hasan uzman görüşü yazacaktır ancak bence şamandıran takılmış.. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hasan uzman görüşü yazacaktır ancak bence şamandıran takılmış.. 

şamandıra üst noktada mı takılmış? Ama bitti uyarısı var. Lamba yanıp sönüyordu

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sağlıklı çalışıyordu ise.
Başka istasyonda yeniden denemek gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sağlıklı çalışıyordu ise.
Başka istasyonda yeniden denemek gerek.

1 kere daha shellden alacam. 30 lira bonus var :) bu 3.alışım aynı yerden. Çok da büyük bi istasyon.özel halk iett otobüsleri bile bir kısmı buradan mazot alıyor. Hile olacağını sanmam ama emin olamadım

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Hasan Karabekiroglu hocam selamlar. Bende simit lpg tankı var. 42lt’lik. 2 senedir bomboş hali bile 32-33lt’nin üstünde lpg almadı. Bu akşam shell mahmutbey istasyonunda doldurayım dedim. Lpg tamamen bitmişti. Baktım sayaç gidiyor. 33-34-35-36-37-37,8’de ben pompacıya kestirdim. Sonra tekrar taktı ama tank almadı. 0 yazdı. Pompada bar göstergesi yok. Pompacı bunlar hep 12’ye ayarlıdır dedi. Havalar sıcaktı istanbul’da. Ama bu akşam 5 derece. 

sebebi ne olabilir? Pompa mı takıldı? Hava soğuk, gaz mı yoğunlaştı? Şamandıram mı bozuk? Ama o zaman 2.seferde niye almadı? Ve hatalı pompa işlemi olduysa ne yapabilirim? Tşkler

Aynı şey 1 kere de benim başıma gelmişti, gerçi ben aynı pompadan bir daha almadım. Sonrasında aynı sorunu tekrar yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yok hile değildir zaten.. Hile olacağını düşünmüyorum.. 

Ya şamandran bozuk, yada pompa basıncı çok yüksek.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yok hile değildir zaten.. Hile olacağını düşünmüyorum.. 

Ya şamandran bozuk, yada pompa basıncı çok yüksek.. 

Şamandırandan olduğunu sanmıyorum abi. Dolumdan önce bitik lambası yanıyordu. Dolumdan sonra full lambası yanıyor. Öyle olsa boş dolu lambalarında da sıkıntı olması lazım bence. En iyi ihtimal, pompaları yaz ayarına getirdiler. Hava birden 5 dereceye inince tankın içindeki basınç düştü. Düştükçe daha çok litre gaz aldı. Ya da şu %3 alkol benzin katkısı gibi lpg’ye de bi ayar çektiler. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bazen denk gelebiliyor. Benim tank 28 litre alir 1 2 sefer 30 litreyi gecti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Osman Ünal2 yazdı:

Oradaki basınç 10-15 arası olması lazım sürekli, bu basınç lpg tankı ile lpg pompası arasındaki değerdir.

Muhtemelen lpg sistemlerinde arıza var, lpg tankı üzerindeki motor çalışmaya başladığında yükseliyorsa da arıza vardır.

Aldığınız yakıtın miktarından eminseniz sorun yok.

Bir süre sonra istasyon bu basınç düşmesinden dolayı artık yakıt veremez haline gelecektir. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Tankınız 38 lt ye kadar sorunsuz alır, 32 ler 33 ler içindeki hava miktarından dolayı dolumlardır.

Muhtemelen şamandıra arızası mevcut, lpg pompası takılı kalmaz, araçdaki lpg deposundan geri tepme olduğu zaman yakıt vermeyi keser. 

Hatalı dolum işlemi olduğunu düşünmüyorum, fiş deki miktar aracınıza girmiştir. Fakat yine de şüpheleriniz var ise lpgniz bittiğinde, içindeki gazı lpg tankı üzerindeki şamandıradan boşalttırıp yeniden dolum yaptırın farkı gözleyin ve lpg yi aldığınız istasyonu değil direk firmayı arayın.  

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hasan Karabekiroglu yazdı:

Tankınız 38 lt ye kadar sorunsuz alır, 32 ler 33 ler içindeki hava miktarından dolayı dolumlardır.

Muhtemelen şamandıra arızası mevcut, lpg pompası takılı kalmaz, araçdaki lpg deposundan geri tepme olduğu zaman yakıt vermeyi keser. 

Hatalı dolum işlemi olduğunu düşünmüyorum, fiş deki miktar aracınıza girmiştir. Fakat yine de şüpheleriniz var ise lpgniz bittiğinde, içindeki gazı lpg tankı üzerindeki şamandıradan boşalttırıp yeniden dolum yaptırın farkı gözleyin ve lpg yi aldığınız istasyonu değil direk firmayı arayın.  

Tank hacminin yüzde 80’i kadar doluma izin verir deniyordu. Şaşkınlığım, ilk defa böyle bir şey başıma geldi. Normalde bu shell’in yanındaki bp’den alıyorum ama kampanya var diye shell’den alıyorum bu ay. 

tankın içinde hava varsa 2 sene sonra mı ortaya çıkar? 2 senedir tanka kimse dokunmadı ki. 38lt demek %90 doluluk oranı. Tehlikeli değil mi? 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...