İçeriğe Yönlendir

Kuga - Sync (4.2") ekrandan Sync2 (8" dokunmatik) ekrana geçiş

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu

Kolay gele, bayağı zormuş işin, yeri gelmişken atasözünü hatırladım, Ford un yeni modeli son makyajıda yemeden alınmaz, eskiden makyaj yemedendi şimdi bu atasözü güncellendi, artık son makyaj beklenecek demekki, gıcık Ford, adam gibi taksanıza şunları, yarım yamalak hep, vw u sevmem ama şu tak kodla olayı beni sinir ediyor, bizde yok işte :angry:

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
5 dakika önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

Kolay gele, bayağı zormuş işin, yeri gelmişken atasözünü hatırladım, Ford un yeni modeli son makyajıda yemeden alınmaz, eskiden makyaj yemedendi şimdi bu atasözü güncellendi, artık son makyaj beklenecek demekki, gıcık Ford, adam gibi taksanıza şunları, yarım yamalak hep, vw u sevmem ama şu tak kodla olayı beni sinir ediyor, bizde yok işte :angry:

Sağolun Ali Bey. Haklsınız, 2016 modellerde artık bu boyutta bir ekranla geliyor araç. 2014 model ise maalesef küçük ekran. Ama ülkemizdeki vergi politikaları yüzünden sıfır araca yaklaşamıyoruz. İkinci elde de insan umduğunu değil bulduğunu alıyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Kavuk
8 saat önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Baştan farketmemiştim ama işin en zor kısmı sistemi gövdeye oturtmakmış. Orjinal taşıyıcı konsol içine plastik kaynak yapılmış ve bir iki tanesini sökmeme rağmen yerinden kıpırdamıyor. Sanırım göremediğim noktalarda da bağlantıları mevcut. Hedefim o taşıyıcıyı sökmek ve yerine Sync2 için olanı takmaktı, ancak mümkün olmayacak gibi gözüküyor.  Genelde bu uygulamayı yapanlar orjinal taşıyıcıyı Dremel ile traşlıyorlar. Açıkçası ben böyle bir kes-biç yapmak istemiyorum. Bu nedenle çalışmalarım biraz yavaşladı, bir çözüm bulmaya çalışacağım.

Linkteki sayfayı görmüştüm. Zaten ne varsa Ruslarda var. Topladığım bilgilerin çoğu Rus forumlarından bulduklarımdan oluşuyor.

Konnektör resmini bu modifikasyonu Focus'da yapan bir sayfadan bulduğumu hatırlıyorum. Elinize sağlık, arkadaki bağlantıların ne olduğuna dair tek resim buydu. İmzanızda aracınızın C-Max olduğu yazıyor. Siz bu uygulamayı C-Max'de mi yaptınız ? Focus'da bile yapmış olsanız, kablolama ve bağlantılar konusunda birkaç şey danışmak isterim.

Ben c-max'a 5" navigasyon + kamera bağladım (orjinalinde 4.2" ekran vardı). Bu işe giriştiğimde sync 2 henüz Avrupaya gelmemişti, Ruslar da daha yapmamıştı :) Tesisat konusunda epey kurcaladım. Kuga ve c-max bir kaç detay haricinde ortak. Mesela sizin kugalarda navi anteni ve gpsm göstergenin arkasında, c-max'da anten tavanda, gpsm camda. Hatta ilk kuga anteni aldıydım navigasyon için (montaj vidası ve klipsi ile birlikte). Ancak performansından emin olamayıp orjinal anten ile değişmiştim. Bildiğim bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
8 saat önce, Ali Cihangiroğlu yazdı:

son makyajıda yemeden

Hİç leon takip etmediğin belli . o zaman komaya felan girersin demek :D

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Dün Mouser firmasından aldığım 54pinlik boş soket ve 100 adet pin geldi. Bu sayede araçtaki hiçbir kabloyu kesmeden montaj yapabilmek için kullanacağım dişi/erkek ara kabloyu konu içinde paylaştığım tablodaki pin değişikliklerini yaparak kısmen tamamladım.

YD2GqD.jpg

Araç üstünde denedim, sorunsuz çalışıyor ama eksikleri var. Elimde dişi Fakra tipi soket olmadığından geri görüş kamerasından gelen kabloyu henüz bağlayamadım.

Yukarıdaki kablo demetinde gördüğünüz açık uçlardan ikisi kameraya, ikisi direksiyondan ses kontrolüne, geri kalanları da SD kart / USB vs. girişlerini bulunduran aşağıdaki aparata bağlanacak. Kamera muhtemelen Çin'den soket gelene kadar bekleyecek ama diğerlerinin soketlerini önümüzdeki günlerde bağlayacağım.

Kısa kabloyu ise tuş paneli için yaptım. Eski ve yeni panelin pinleri arasında farklılıklar var.

8M0yPd.jpg

Araç üstündeki son denemeden resimler :

aLJZdd.jpg

kb3PGv.jpg

Np6Qlk.jpg

Yarın kısmetse sistemin montajına başlayacağım.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
On 17.02.2017 at 18:47, Çağlar Bayur yazdı:

Hİç leon takip etmediğin belli . o zaman komaya felan girersin demek :D

doğruya oda ayrı hikaye, tostosta mesela golf7 de herşeyi değişiyorsun, ama onlarda uyandı, eski kasanın parçası olmuyormuş, 7 lerin ki oluyormuş sadece, olsun yinede oluyorya, sök çerçeve değiş alpine deli sistem ekranı tak cd değiş ve kodla geç, gelde bunu Ford da yap, bu arada son kasa S-max a tekrar Antalya bayinde baktım, yok aga dar ve tırt, arkaya bindim koltuğu en geri aldım hala dar, yahu araba dev gibi arka nasıl dar, yerim smaxı, araba beğenemiyorum yahu :D

dur hele şu skoda kodyak gelsin, audi q7 hacminde gibi, arkası süperb gibi ayak ayak üstüne at tavla oyna yandakiyle, dev hacim, bakalım gelsin hele....

bu arada sol kapı düğme ışıklarının sağ cama yansıması benide sinir etti, tasarıma bak hele....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bugün montaja başladım. Konsol içindeki tutucunun yerinden sökülmesi mümkün olmadığı için şarjlı dremel ile gereken kısımlarını traşladım. Şarj birkaç kez bitince 3-4 kez ara verdim. Böyle olunca da, sabah başlayıp akşam bitti. İnsan böyle zamanlar keşke bir garajım olsa diyor.

Konsol içindeki çalışmam genel olarak bitti, henüz vidalamaları ve kablolamayı yapmadim. Ama herşey yerine oturdu. Yorucu bir günün sonunda, hedefe yaklaştığımı görmek beni biraz rahatlattı.

Hafta içinde çalışmaya devam edeceğim. Herhalde haftaya Cumartesi birkaç yazılımsal ayar hariç bitirmiş olurum.

61de8cf0d4d2db5d6e4765b71020afd5.jpg

52adc05b9ab60bf0016bd2840be5909d.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfır arabada torpido kesecez diyen ustayı yağ bidonuna ters batırırlar :) kolay gelsin. bi ara benim arabayı da al sana 3 ay sende kalsın :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
sıfır arabada torpido kesecez diyen ustayı yağ bidonuna ters batırırlar [emoji4] kolay gelsin. bi ara benim arabayı da al sana 3 ay sende kalsın :fiuw:

Sadece içerideki plastik parçayı traşladım Çağlar abi. Torpidoya dokunmadım. Ford içeriyi düşünmemiş ama dış sınırları neyse ki birebir aynı yapmış. Dış kaplamalar sorunsuz ve işlem gerektirmeden yerine takılabiliyor. Ne dert varsa hep iç kısımda.

Traşlamak gereken parça şu resimde teybin çevresinde duran plastik taşıyıcı.

Yerinden çıkabilseydi, aldığım setle gelen taşıyıcıyı takacaktım, mükemmel olacaktı :)

12b05e8880ee1032489fd743cc2c5aaf.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eline dremel ile sıfır kugaya giren ustayı 1978 den beri arıyorlar.. bir daha haber alınamadı... :vampir:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Dün Çin'den kamera soketini kesmemek için gerekli fakra soketini sipariş ettim, bekle de gelsin :) Soket gelene kadar çakma bir soket yapıp, en azından geri görüş kamerası ile ilgili sorun olup olmadığına bakacağım.

Bugün de OBD üzerinden bağlanıp MFT ekranını ve ses sistemini programladım, bir de navigasyonu aktif hale getirdim. (Forscan programı ve forumlar sağolsun.)

Artik tüm modüller programlanabilir olmuş, mesela ses sistemini araya amfi takabileceğiniz şekilde bile programlayabiliyorsunuz. (4v preamp out)

Montajı hala bitiremedim. Neyse ki, taşıyıcı adaptasyon işleri bitti. İşin en pis kısmı orasıydı. Artık şu iş bitsin istiyorum ama akşamları işten eve gelmem ve havanın kararması arasındaki vakit çalışmama yetmiyor. Yollarda telefondan şarkı dinlemekten bıktım artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Türkşanlı
şimdiye kadar kırmızıya boyardık komple arabayı.. bir de yay...

Kırmızı candır, Ama satıyon hep sonra.
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
On 19.02.2017 at 15:05, Çağlar Bayur yazdı:

Arka koltukta çift kale maç yapılan yer mi dar

aynen öyle, sığamadım, dar, arkada işi batırmışlar,  arka koltukta çiftkale maçı anca bununla yaparsın o arabada :) koltukları yatır baride hadi diyim...

241648327_tn30_0.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bugun montaj surecini tamamladim. Cin'den fakra kablolari gelene kadar ara veriyorum :) Onlar geldiginde kamera baglantilarini yapip, son programlamalari tamamlayacagim.
Gercekten cok yorucu bir surec oldu. Sonucu gorunce mutlu olsam da, biraz dinlenmem lazim :)

c5924cf9efb978ed503f623f2701ea9e.jpg

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı

Elinize sağlık çok güzel ve zengin durmuş :) Merak ettiğim birşey var. Fotoğrafla sorayım :)

şu görüntüden ;

m3rR61.jpg

Şu görüntüye geçmek için sadece sony panel değişimi yeterli midir?

YDjVkl.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Oto elektrikçi olsan ne işçilik isterdin montaja? parça hariç?

Yapilamaz derdim Caglar abi, musteriden gelen zor taleplere verilen klasik cevap :)

Saka bir yana montaji iki-uc saatlik iscilik ama o kablolari hazirlamak omrumu yedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Elinize sağlık çok güzel ve zengin durmuş [emoji4] Merak ettiğim birşey var. Fotoğrafla sorayım [emoji4]

şu görüntüden ;

m3rR61.jpg

Şu görüntüye geçmek için sadece sony panel değişimi yeterli midir?

YDjVkl.jpg

Tesekkur ederim, Kuga'ya yakisan buydu bence :)

Sorunuza gelirsek, bence sadece panel yeterli olacaktir. Panele gelen 8 pinlik bir soket var. O soket elektrik, kapi kilit isigi, dortlu flasor ve bastiginiz tuslari Sync modulune ileten iki kanalli bir data hatti tasiyor. iki panel arasinda islevsel bir fark olmadigindan, bana gore soket iki panelde de aynidir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

Tesekkur ederim, Kuga'ya yakisan buydu bence [emoji4]

Sorunuza gelirsek, bence sadece panel yeterli olacaktir. Panele gelen 8 pinlik bir soket var. O soket elektrik, kapi kilit isigi, dortlu flasor ve bastiginiz tuslari Sync modulune ileten iki kanalli bir data hatti tasiyor. iki panel arasinda islevsel bir fark olmadigindan, bana gore soket iki panelde de aynidir.

Teşekkür ederim cevap için :) sanırım bu paneli bulmak biraz zor olacak. Dün bayağı bi kurcaladım ama türkiyeye gönderen pek bulamadım :) biraz daha yaygınlaşmasını bekleyelim.
Yorum bağlantısı
Murat Kavuk
2 saat önce, Eren Erdoğan yazdı:

Teşekkür ederim cevap için :) sanırım bu paneli bulmak biraz zor olacak. Dün bayağı bi kurcaladım ama türkiyeye gönderen pek bulamadım :) biraz daha yaygınlaşmasını bekleyelim.

Paneller uyuyor, tabi çerçeve de değişecek. Yalnız sync 3'de ufak bir değişiklik var, kilit tuşunun yerine DISP tuşu geliyor. Düşündüğüm aracı alırsam, bu değişimi ben de yaparım diye düşündüm. Sony ile gerçekten kalite hissi bir kademe yukarı çıkıyor. Ancak, sony olmayan panel de hem sağlamlık, hem de tuş diziliminin kullanışlılığı açısından mantıklı seçim gibi, ben emin olamadım :) 

Yorum bağlantısı

Paneller uyuyor, tabi çerçeve de değişecek. Yalnız sync 3'de ufak bir değişiklik var, kilit tuşunun yerine DISP tuşu geliyor. Düşündüğüm aracı alırsam, bu değişimi ben de yaparım diye düşündüm. Sony ile gerçekten kalite hissi bir kademe yukarı çıkıyor. Ancak, sony olmayan panel de hem sağlamlık, hem de tuş diziliminin kullanışlılığı açısından mantıklı seçim gibi, ben emin olamadım [emoji4] 

Ben babamın aracı için düşünüyordum. 2017 cmax sync 3 ile geldi ama tuş takımı sony değil. Sadece paneli alsam yeterli gelmeyecek yani. Çerçevesi aynı gibi duruyor halbuki :)

Görüntüsü bu
fc7744784336c67484e0725e726952f9.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...