İçeriğe Yönlendir

Kuga - Sync (4.2") ekrandan Sync2 (8" dokunmatik) ekrana geçiş

Mustafa Yenigün

Recommended Posts

Murat Kavuk
37 dakika önce, Eren Erdoğan yazdı:

Ben babamın aracı için düşünüyordum. 2017 cmax sync 3 ile geldi ama tuş takımı sony değil. Sadece paneli alsam yeterli gelmeyecek yani. Çerçevesi aynı gibi duruyor halbuki :)

Görüntüsü bu

Dikkatli bakınca göreceksiniz, panel yuvaları farklı, o nedenle çerçeve de değişmesi gerekiyor.

8M9OoV.jpg

Yorum bağlantısı
  • 7 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Konuyu en son Şubat ayında bırakmışım. Montaj bitti diyebilirim, yazılımsal sorunları da çözdüm. Şu anda hiçbir hata kodu vermeden, sorunsuz olarak çalışıyor.

Açıkçası çok zorlu bir süreç oldu, ama bu süreçte araca ait tüm sistemler hakkında çok şey öğrendim. Bir süre düzenli bir hobi gibi oldu, uğraştım durdum :)

Şimdiki hedefim araca paralel parktan çıkış özelliği kazandırmak. Normalde aracımda otomatik paralel park var ancak yeni araçlarda olan dikey park ve paralel parktan çıkış özelliği yok.

Araçta 10 sensör var, bu sensörler ile paralel parktan çıkış özelliğini devreye almak mümkün. Dikey park içinse, arkaya 2 sensör daha eklemek gerekiyor.

Sonraki hedefim, artık neredeyse birçok araçta bulunan TPMS lastik basınç sensörlerini eklemek ve devreye almak.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

teyp montajı 20 dak yı geçince daralıp karabasanlar görürüm... tebrikler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hakan Atuğ

Mustafa bey, yazılarınızı okurken bir ara tansiyonum düştü zannettim ama ellerinize sağlık çok faydalı oldu. Ford maalesef aksesuar konusunda Kuga’ya yakışan donanımları getirmekten aciz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Mustafa bey, yazılarınızı okurken bir ara tansiyonum düştü zannettim ama ellerinize sağlık çok faydalı oldu. Ford maalesef aksesuar konusunda Kuga’ya yakışan donanımları getirmekten aciz

Sormayın Hakan bey, ben de yazıya konu olan değişiklikleri yaparken tansiyonum hep tavandaydı. Ama sağolsun Ford, insanları araçları ile çok samimi yapıyor [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Atuğ

Vallahi yazılarınızı keyifle okuyor her yeni keşif için çabalarınızı takdir ediyorum. Servise, sync 3 lü dvd ekran var mı diye sorduğumda tüm elektrik sisteminin değişmesi gerekir cevabını verdikleri için vaz geçmiştim.

Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Konuyu en son Şubat ayında bırakmışım. Montaj bitti diyebilirim, yazılımsal sorunları da çözdüm. Şu anda hiçbir hata kodu vermeden, sorunsuz olarak çalışıyor.
Açıkçası çok zorlu bir süreç oldu, ama bu süreçte araca ait tüm sistemler hakkında çok şey öğrendim. Bir süre düzenli bir hobi gibi oldu, uğraştım durdum [emoji4]

Şimdiki hedefim araca paralel parktan çıkış özelliği kazandırmak. Normalde aracımda otomatik paralel park var ancak yeni araçlarda olan dikey park ve paralel parktan çıkış özelliği yok.
Araçta 10 sensör var, bu sensörler ile paralel parktan çıkış özelliğini devreye almak mümkün. Dikey park içinse, arkaya 2 sensör daha eklemek gerekiyor.

Sonraki hedefim, artık neredeyse birçok araçta bulunan TPMS lastik basınç sensörlerini eklemek ve devreye almak.

Yenilerde 6 önde 6 arkada sensör var :) dikkat edelim buraya benim focusta böyle park çıkış assistanı yapıp test ederken önünde yakında veya arka kısımda bir araç olsun yoksa hata veriyor fabrikasyon yazılım açığı :) var ...
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Mustafa Yenigün

Önceki aracımda kullandığım ve memnun kaldığım Pioneer koltukaltı subwoofer'ın farklı bir modelini Kuga için aldım. Biilyorsunuz bu Subwoofer tipler, amfilerini içlerinde barındırıyorlar.

Modelimiz şu : Pioneer TS WX210-A

QV0BNA.jpg

Almanya'da bir açık arttırmadan acele ile aldığım için maalesef araçtaki boşlukları ölçme şansım olmadı, ancak ürünü teslim alınca Kuga'daki koltukların altında sığmadığı ortaya çıktı.

Şimdi dik olarak bagaja monte edeceğim.

Önceki cihazın tesisatını Focus'a ses sistemleri üzerine çalışan bir firmaya yaptırmıştım. O zaman 12V'u direk olarak Focus'un orjinal teybine giden hattan almıştı, yani sigortaya kadar hat çekmemişti. O hattın subwoofer amfisi için rahatça yeteceğini söylemişti. Açıkçası herhangi bir sorun yaşamadım, sorunsuz uzun süre kullandım.

Şimdi Kuga'ya montaj yaparken bir türlü içime tam sinmedi. Yine benzer bir hattan ya da böyle bir hattı besleyen sigortadan elektrik alabilir miyim? Örneğin koltuk ısıtma ya da bagaj çakmak hattı gibi ? İkisi de gördüğüm kadarıyla 20W'lık sigorta ile korunuyorlar. Eğer bunlardan alabilirsem, bagaj sigorta kutusundan kolayca elektrik alabilirim.

Bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu olmaz bagaja. Sat sen bunu bana :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
7 saat önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu olmaz bagaja. Sat sen bunu bana :)

Mehmet Bey denemelerini yaptım, bagajda oldukça iyi bir performansı var :) Yoksa zaten bu işe girişmezdim. Yurtdışında da genelde bagaja monte edilmiş. Ama isterseniz aklımda olsun, Almanya seyahatlerimde Ebay'den sizin için de ikinci el bir koltukaltı subwoofer bakayım Pioneer serilerinden ? Nadir de olsa denk geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bahadır Akdemir
19 saat önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Önceki aracımda kullandığım ve memnun kaldığım Pioneer koltukaltı subwoofer'ın farklı bir modelini Kuga için aldım. Biilyorsunuz bu Subwoofer tipler, amfilerini içlerinde barındırıyorlar.

QV0BNA.jpg

Almanya'da bir açık arttırmadan acele ile aldığım için maalesef araçtaki boşlukları ölçme şansım olmadı, ancak ürünü teslim alınca Kuga'daki koltukların altında sığmadığı ortaya çıktı.

Şimdi dik olarak bagaja monte edeceğim.

Önceki cihazın tesisatını Focus'a ses sistemleri üzerine çalışan bir firmaya yaptırmıştım. O zaman 12V'u direk olarak Focus'un orjinal teybine giden hattan almıştı, yani sigortaya kadar hat çekmemişti. O hattın subwoofer amfisi için rahatça yeteceğini söylemişti. Açıkçası herhangi bir sorun yaşamadım, sorunsuz uzun süre kullandım.

Şimdi Kuga'ya montaj yaparken bir türlü içime tam sinmedi. Yine benzer bir hattan ya da böyle bir hattı besleyen sigortadan elektrik alabilir miyim? Örneğin koltuk ısıtma ya da bagaj çakmak hattı gibi ? İkisi de gördüğüm kadarıyla 20W'lık sigorta ile korunuyorlar. Eğer bunlardan alabilirsem, bagaj sigorta kutusundan kolayca elektrik alabilirim.

Sağ ön koltuk altında, eşya bölmesi diye  gereksiz bir oyuk var kuga da.oraya da sığmadı mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
16 dakika önce, Bahadır Akdemir yazdı:

Sağ ön koltuk altında, eşya bölmesi diye  gereksiz bir oyuk var kuga da.oraya da sığmadı mı?

Maalesef Bahadır Bey, oraya da sığmadı. Çapraz şekilde soktum, bu sefer de arka sağ yolcu ayak kısmına çok fazla geldi. Estetik gözükmedi.

Normalde bu koltukaltı subwooferların tam dikdörtgen olanları var, eskiden kullandığım model de böyledi, en alta resmini ekledim, ancak o bile bahsettiğimiz oyuk kısma sığmazdı.

Bu nedenle Pioneer'ın da sitesinde gösterdiği gibi monte edeceğim.

6JEvg3.jpg

Elimdeki modelin yüksekliği maalesef standart düz modellerden 48 mm daha fazla.

QV0zkG.jpg

MdbBz2.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
7 saat önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Ama isterseniz aklımda olsun, Almanya seyahatlerimde Ebay'den sizin için de ikinci el bir koltukaltı subwoofer bakayım Pioneer serilerinden ? Nadir de olsa denk geliyor.

Kesinlikle aklında olsun... çok teşekkür ederim.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
8 saat önce, Mustafa Yenigün yazdı:

MdbBz2.jpg

Merhaba Mustafa Bey,

Böyle kibar bir subwoofer görünce içimdeki uhde birden ortaya çıktı. 2002 yılındı Phılips 5+1 alınca activ subwoofere çok para istemişlerdi almamıştım. gerçi iyi oldu şuanda kullanmıyorum bile. bu subwoofer 2012 Mondeo da sony ses sistemine uyarmı, bağlantıları kolaymıdır ve önemlisi fiyatı ne kadar.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

güzel çalışma. tüm ayarlar vs çalışıyor mu acaba? yakıt bilgileri gösterimi vs.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
Merhaba Mustafa Bey,

Böyle kibar bir subwoofer görünce içimdeki uhde birden ortaya çıktı. 2002 yılındı Phılips 5+1 alınca activ subwoofere çok para istemişlerdi almamıştım. gerçi iyi oldu şuanda kullanmıyorum bile. bu subwoofer 2012 Mondeo da sony ses sistemine uyarmı, bağlantıları kolaymıdır ve önemlisi fiyatı ne kadar.

Araç marka modelinden bağımsız kullanabilirsiniz Metin bey. Normalde teyp cikisina deck cevirici takarak ses cikisi aliyorlar ancak Pioneer aktif subwoofer serilerinde arada aparat kullanmadan direk arka hoparlorlerden de hat alinabiliyor sanirim.

Fiyat konusu karisik biraz, benim kullandigim urunun Turkiye fiyati 1200TL civari sanirim. Yukarida duz gorunen modeli en son Ford 800TL civarina aksesuar olarak satiyordu.

Pioneer degil de Alpine falan bakarsaniz daha makul fiyatlar var. Ama boyut olarak biraz daha buyukler.

güzel çalışma. tüm ayarlar vs çalışıyor mu acaba? yakıt bilgileri gösterimi vs.

Tesekkurler, Sync2'nin tüm özelliklerini kullanabiliyorum. Yalniz yakit bilgisi gosterimi yok multimedia ekraninda bildigim kadariyla. Varsa tum ozellikleri kullanmiyormusum [emoji4]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
On 14.03.2018 at 14:46, Mustafa Yenigün yazdı:

hiç beğenmedim yine minnak bişi almışsın , kötü bu çok kötü :nazar:

koltuk altı dese de kendi sitesinde;  bundan faydayı bagajda iken daha çok alırsın, frekans ve dizaynı yüzünden.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
hiç beğenmedim yine minnak bişi almışsın , kötü bu çok kötü :nazar:

koltuk altı dese de kendi sitesinde;  bundan faydayı bagajda iken daha çok alırsın, frekans ve dizaynı yüzünden.
Evet abi, bu cihaz koltuk altı için fazla iri :) Ama neyse ki bagajda da fazla yer kaplamıyor.

Polonyalı bir kardesimiz sinirlenmis, şöyle bir çözüm bulmuş.
8accbb736f17e233646064075d8c60d9.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

polonyada evde kendi vodkanızı yapmayın dedik kaç defa. olacak en kötü yeri seçmiş :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak
Evet abi, bu cihaz koltuk altı için fazla iri [emoji4] Ama neyse ki bagajda da fazla yer kaplamıyor.

Polonyalı bir kardesimiz sinirlenmis, şöyle bir çözüm bulmuş.
8accbb736f17e233646064075d8c60d9.jpg
umarım oraya annesini oturtmaz :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün

Bugun Subwoofer'ın bagaja montajini tamamladim. Kuga'da stepne uzerinde 1 cm kalinlikta sert bir kaplama var. Onun uzerine dik olarak sabitledim.

Subwooferin dahili amfisi High Level girisi de destekliyormus, deck ceviriciye gerek kalmadan direk arka hoparlorlerden aldigim hatti bagladim. Gain %20'lerde iken en iyi performansini veriyor, ustunde ses bozuluyor. Su an icin oldukca memnunum.

Yine de bir onceki aracimda yolcu koltugu altinda kullandigim subwoofer sanki daha iyiydi. Tabii o subwoofer'i direk koltuk rayina sabitlemis olmamin da etkisi buyuktu [emoji4] Bulundugu bolgeyi salliyordu.

Sanirim bagaja monte ettigim subwoofer'i bahsettigim sert kaplamanin altindaki yumusak malzeme biraz sonumluyor. Yine de subwoofer'in kapali ve acik hali arasinda ciddi fark var diyebilirim.

Elektrigi bagajdaki sigorta kutusundan fuse tab kullanarak koltuk isitma sigortasindan aldim. Aracimda koltuk isitma yok ama sanirim tesisati var. Tum kablolar gizlenince tertemiz bir calisma oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
1 dakika önce, Mustafa Yenigün yazdı:

Gain %20'lerde iken en iyi performansini veriyor,

hifi girişi çok yüsek gelmilş demek. rca çıkışı yok mu ana ünitede? veya hoparlörden gelen kabloya uygun bir kondansatör bağlansa?

sub da frekans ayarı var mı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Yenigün
hifi girişi çok yüsek gelmilş demek. rca çıkışı yok mu ana ünitede? veya hoparlörden gelen kabloya uygun bir kondansatör bağlansa?
sub da frekans ayarı var mı?
Orjinal Sony teypte RCA cikisi yok Caglar abi. Giris dedigin gibi yuksek ama Gain ayari ile limitledim bir sekilde. Subwoofer kumandasinda frekans ayari da var.7463833e5d6b66c8da00092fdc1b5c46.jpg
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

55 HZ iddialı maaşallah. 80-120 arası sanırım ses kaliteli ve doygun çıkmalı? Bir de kapılar la aynı anda bas verdiği Rev mi norm mu ayırt edebildin mi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...