İçeriğe Yönlendir

Hyundai i10 1,0 Blue

Ali Darbaz

Recommended Posts

• 3 hafta sonra...
  • 4 hafta sonra...
Ali Darbaz

Merhaba. 

Cok fazla resim video cektigimden neden bir instagram hesabi olmasin dedim...

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

değerli arkadaşlar, Sonunda en çok yapmak istediğim bir türlü beceremediğim şu BSFC olayını kendi aracımda ölçmeyi başardım.. 

brake specific fuel consumption (BSFC) özgül yakıt tüketimi anlamına gelir . Elde edilen beygir başına motorun en verimli yakıt tüketimi sağladığı noktayı hesaplar.. 

Burda motoru yüke bindirmek , ve üretiği gücü ölçebilmek için Motor yükü ve 100 kmde yakılan yakıt cinsinden ölçerek bir hesaplama yaptım.. 

Aşaği yukar değerlerdir. 

5.ci vitesde, 2500 devir dakikaya bağlanmış Cruise control ile saate 75 km hızla seyrettim. Sonuçlar aşağidaki gibidir. 

%47-%44 motor yükü yani 13 beygir ile düz yolda saate 75 km hızla  ilerliyoruz. Tüketim 6,0 - 6,8 litre lpg civarında. 

%75 motor yükü yani 21 beygir ile %5 ila %7 arsındaki rampayı 75 km hızla tırmanırken, tüketim tüketim 8,4 - 8,5 arasında gidip geliyor

Vitesi 4.de düşürüp, deviri 3000 devire dayayıp, yine saate 75 km hızla %5-%7 eğimli rampayı tırmanmaya devam ettiğimizde %63 motor yükü yani 22 beygir güc üreterek tırmandığımız tüketim 9 litrede sabit kalıyor. 

İki vites içinde arabanın mevcut hızı tutabilmesi için 21-22 beygir gerektiği anlaşılıyor. Fakat 2 vites arasındaki 500 devirlik fark bize 0,5 litre gibi komik bir fark olarak yansıyor. 

Beşinci vitesde, %45 motor yüküne istinaden  her bir litre  benzin başına aldğımız beygir 2 iken, %75 motor yüküne isitinaden 2,5 beygirdir. Motoru en verimli kullanmanın yolu, onu yükte kullanmaktan geçer.  Rampa cıkarken, vites küçültmek için acele etmenize gerek yok. Gaz pedalına %75 orana kadar basamaya devam edebilirsiniz.

Yakıt değerleri yüksek gelmesin. Benzinli modele göre arabam lpg cinsinden 1,37 oranında fazla yakıt tüketir. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
  • 3 hafta sonra...
Ali Darbaz

Merhaba 

Aracımın son durumlarından biraz güncelleme yapayım. 

Yeni Akü ile ecu iyi anlaşmaya başladı. Aracım artık ilk günkü gibi doğrudan akü ile yürüyor. hatta alternatör sadece ayağımı gazdan çekip, yavaşlamaya başladığım anda veya rampa aşağı durumlarda devreye girip aküyü şarj ediyor. Bu da yolculuk boyunca bana yetiyor.  Çok keyif almaya başladım arabadan. Özelikle şanzıman çok rahat değişiyor. 

Alternatör devre iken, hızlı devir kaybederdi. Vites geçiş hissi hoşuma gitmezdi. Şimdi motor boşta dönüyor gibi vitesler akıyor. Euro 6 bir otomobil için akü bile bu kadar sürüş hissini değiştiriyor.

v6grOr.png

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
13 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Euro6, şanzıman,akü... bağlantısını anlayamadım

Abicim demek ki ben boşa yazıyorum. Boş ver gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bu eski videoda gozum surekli lcd dashcommand panelindeydi. Yaktigim yakiti izleyerek surmeye calitim. Aklim hep baska yerde olunca rezil bir disiplin ile sürmüşüz. Gaz pedali surekli bas cek maymun olmuş araba. En iyi ekonomik suruş yontemi onune bakip motoru sesiyle dinlemek. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

Topu topu  992 cc olan motorumun , nasıl olupda 3,5 litre motor yağı hacmi olduğunu merak ettim. Yağ kapağını acıp içine ışıt tuttum. Motor bildiğin her yerinden yağ fışkırıyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Pekte muhim bir bilgi degil ama yinede paylaşayim.. 

İ10 motoru dun yaptigim duragan halde hararet testinde 92 dereceyi gecmedi. Hararet artsin diye gaza basip devir artirincada 2500 devirde sicaklik artmasini beklerken aksine 87 dereceye cekti. 

Amacim harareti artirip fan acmasini gormekti. 4 derece hava sicakligindan dolayi 97 dereceye tum cabalarima ulastiramadim. 97 derecede alet fan aciyor. Klimayi soguka alip full compresor, isiklari acmamda ise yaramadi. En cok 92. 

Bu teste gosteriyorki devir artikca sogutma artiyor. Lpgye ragmen hararet olmuyor. 

Yaz aylarinda rolantide mutlaka acar. Aninda 87 dereceye duser. 

Bu deney hararet konusunda arabama guvenimi tazeledi. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
15 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

devir artikca sogutma artiyor

Malum, devirdaim hızlanıyor :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Ali Darbaz

2 senedir  biriken tüm vergi borçlarımı az önce ödedim. Şubat ayında muayenemiz var malesef. 

4 vergi borçu ödeyince epey tuzlu oldu. 1100 tl vergi, ayrıca muayene içinde 400 tl (egzos dahil)  civarı para lazım. 

Fakirledim :( 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Bir saat önce, Servet Aydın yazdı:

bozacak arabayı

Abi dur ne bozmasi. Daha d100 u boydan boya gidemedim. 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

bozarsan gidemezsin. huzur ver arabaya. Bak zam geliyor, git karnını doyur garibin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
3 saat önce, Servet Aydın yazdı:

bozarsan gidemezsin. huzur ver arabaya. Bak zam geliyor, git karnını doyur garibin

Tek kuruş kalmadi abi. 1100 lira vergi ödedim bu gun. 2 taksit. 

Kucucuk arabanin 2 senelik 1100 tl vergisi var. :(

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Yok ya..Ali'nin araba bozulursa ben acayip hayal kırıklığına uğrarım..Bana göre Ali'nin araba tamamen doğal beslenen, kötü alışkanlıkları olmayan, spor yapan fit bir organizma. Bizmkilerse fastfood +mangalın yağlı yerlerini gömen, alkol, sigara v.b her haltı yiyen tipler..

• Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Bir saat önce, Metin Mankal yazdı:

Yok ya..Ali'nin araba bozulursa ben acayip hayal kırıklığına uğrarım..Bana göre Ali'nin araba tamamen doğal beslenen, kötü alışkanlıkları olmayan, spor yapan fit bir organizma. Bizmkilerse fastfood +mangalın yağlı yerlerini gömen, alkol, sigara v.b her haltı yiyen tipler..

Benimkinin kumarı da var galiba. 

• Beğen 4
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Benim araba da hovarda.Ayrica  Hic tutumlu degil. Har vurup harman savuran tip😁

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
23 dakika önce, Alpay Sumer yazdı:

Benim araba da hovarda.Ayrica  Hic tutumlu degil. Har vurup harman savuran tip😁

Liseli ergen 😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

yahu nazar değdireceksiniz arabaya. Ecuk kotuleyin yahu :)

Yorum bağlantısı
Metin Mankal
(düzenlendi)
17 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

yahu nazar değdireceksiniz arabaya. Ecuk kotuleyin yahu :)

Bizim nazarımız değmez Ali. Seviyoruz seni ve arabanı.Foruma renk katıyosun..Ama arabaya da izin ver .Ara sıra hovardalık filan yapsın. Bak Alpay'ın araba eve köye uğramıyomuş.Gökhan'ınkinden hiç bahsetmiyorum bile..Neler var ellerde..

tarihinde Metin Mankal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...