İçeriğe Yönlendir

Hyundai i10 1,0 Blue

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Bir saat önce, Alpay Sumer yazdı:

Bıyığım yokki sözüm dinlensin..

Senin arac lpg ile degiiiil Elektrikle calisiyoor elektriik😬

Arabanin filtrelerinde sorun cikmadi. Ateşleme bobinim zanana atak uyduramadi . Teklemenin nedenide bu idi.. Sana sevindirici haberim var.

HYPERMILING YAPMAYA DEVAM EDEBİLİRİM 

yuppi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yaklaşık 4 gündür lpg boruları kör tıpayla kapatılmış i10num ile geziyorum. Benzini yakıyoruz. 

Araba benzinde giderken kullanım hissi, lpg tüketirken verdiği kullanım hissinden kötü. Lpg yakarkenki karakterini alıştığımdan kulaklarım sağır gibi araba sürüyorum. Çat çat lpg sistemin mekanik sesi olmadan bu arabanın tadı çıkmıyor.

4jMrOY.png

Haftasonu hanıma direksiyon dersin verdim. Fakat istediğimiz seviyeye ulaşamadık. Arabamız ne kadar küçükde olsa ayaklarımız debriyaja zor yetişiyor . Koltuğu en öne almış olmama rağmen 1,65 lik eşim gaza , frene, debriyaja yetişemiyor. Kaldıki viteslerinde son hatlarına takması epey güç oluyor. Bariz yetişemiyor.  Çoğu kişi anlatmaya çalışıyorum ama kimse anlamıyor. Bu arabanın ön tarafı yayla gibi ve oldukca uzun ayak çukuru var.  Ben 1,85 boy ile en önde 2 tık arkada  koltuk ayarı ile sürüyorum. Koltukların yatık yapısıda bunu etkiliyor. 

Arabanın koltuk yapısı bir değişik uzanarak araba süryüyorsunuz. Bu sebeble eşimin talebi ile otomatik araba baktık, ama bütçe pekişmediğinden i10 devam ediyoruz. 

JZlAWj.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Yükseklik aşağı alınabiliyor mu? Bir de yastık konulabilir arkaya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
7 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Yükseklik aşağı alınabiliyor mu? Bir de yastık konulabilir arkaya

Koltuk en aşagiya aldik. Ama istedigimiz verimi alamadik. :)

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Topuktan destek alarak debriyaja basmayı öğretin bir de.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Topuktan destek alarak debriyaja basmayı öğretin bir de.

Yanlış. Olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Debrijaya tek seferde ayak başka yere değmeden haşırt diye basılır. o şekil bozulmadan da çekilir. Sağa sola değersen alışkanlık yapar balata bozulur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bacak aşırı yorulur, acemi nasıl hissedecek kavrama noktasını.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

En one alinca direksiyona cok yakin oluyor. Direksiyon en yukarda ama epey sıkışik bir hal aliyor.

Eşimin ayagida ufak 36 numara :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
9 dakika önce, Evren Erakçora yazdı:

Bacak aşırı yorulur, acemi nasıl hissedecek kavrama noktasını.

Hissetmeyecek. Orda fazla durulmaz. Yanlış öğreniyorlar sonra. Öyle kalıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Hissetmeyecek. Orda fazla durulmaz. Yanlış öğreniyorlar sonra. Öyle kalıyor.

Topuktan destek alinca tam cekemiyorum ben. Ama ayagim komple dizden basip cekip, ayak istirahat noktasina cekiyorum. Hic usenmeden  surekli bu sekilde yaparim. Kotu bir aliskanligimda ayak parmaklarimi pence yapmak. Bunu bi turlu duzeltemiyirum . İstemsizce pence yapip gereksiz strese giriyor ayagim. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Kavrama noktasını hissetmeden iyi yavaş manevra yapamaz bana göre, Toros falan kullanırken öyle basardık debriyaja ama şimdiki pedallar çok yumuşak , topuktan destek alarak öğrenmeli diyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bir kore aracını 1,65 boyunda birinin kullanamıyor olması garip.
Bence oturma pozisyonu hatalı.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Kavrama noktasını hissetmeden iyi yavaş manevra yapamaz bana göre, Toros falan kullanırken öyle basardık debriyaja ama şimdiki pedallar çok yumuşak , topuktan destek alarak öğrenmeli diyorum.

Ford hala sert.

Clio hele daha sert.

Topuk destekli basılması imkansız ki, Ford’lar hep yukarda kavrar, kavrama anında nerdeyse pedal bırakılmış oluyor.

Sadece benim fiesta’da değil, bugüne kadar bindiğimin hepsinde öyleydi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
1 saat önce, Ali Darbaz yazdı:

Topuktan destek alinca tam cekemiyorum ben. Ama ayagim komple dizden basip cekip, ayak istirahat noktasina cekiyorum. Hic usenmeden  surekli bu sekilde yaparim. Kotu bir aliskanligimda ayak parmaklarimi pence yapmak. Bunu bi turlu duzeltemiyirum . İstemsizce pence yapip gereksiz strese giriyor ayagim. 

Doğrusu budur.

Kavrama noktası, ayağın durduğu yere konsantre olarak değil, arabanın sesine ve hareketine konsantre olarak yapılır.Geri beslemeyi ordan alacaksın beynine. Ayağı unutacaksın.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
(düzenlendi)

Arac stop halde. Ayagi fazlasiyla yorulana kadar,  debriyaj calisacak.Ama calisir halde yapar gibi cok agir sekilde cekerek..Pratikte ise cok ince tabanli bir ayakkabiyla denemeli ki kavrama noktasini farkedebilsin.Muzik kapali olmali arac sesindeki degisimleri farketmeli.

tarihinde Alpay Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Merhaba 

Değerli dostlar bir süredir aracımda oluşan teknik sorunu nihayet çözebildik. İşlemlerin çoğu garantiden yapılmış. Fakat buluşmada  @Servet Aydın abimin tavsiyesi üzerine LPG filtrelerinide değiştirmiş oldum. Onunda bana maliyeti 200 tlyi buldu. Peki arabadaki sorunum neydi. 

Aracımın önce filtreleri değiştirildi, fakat sorun çözülmedi. Sorunun aslında aracın ateşleme sisteminden kaynaklı olduğu tespit edildi. 

Ateşleme sistemi 3 numaralı silindirde patlama olmadığından, aracım tekliyordu. Patlama yapılmayınca benzine geçiyordu. Fakat her nasılsa ateşleme sorunu benzinde yaşanmıyordu. 

bVGZPd.png

Ateşleme bobini değişti. Arabayı cuma günü teslim aldım. Bir müddet sonra aracın içi gaz kokmaya başlayınca,  lpg tesisatında kaçak olduğunu gördüm.

Kaçak sonucu lpg basıncı düşüyor araba lpg gecmiyordu . Araba hem lpg geçmiyor hemde leş gibi gaz kokuyordu . 

P1r2gN.png

Apar topar servise gittim. Servisde lpg filtresini sert alüminyum kutusu çatladığı, sökerkende hepten koptu. Ömrünü tamamlamıştı. Hemen garantiden bir adet yenisi istendi. Bedeli, 645 tl olan bu parçanın garantiden tedarik edilmesi çok güzel bişey. 

Bu parça gelene kadar arabanın tüpündeki vanayı kapattık. Çıkarıldığı yuvadaki hortumlar kör tıpalandı. Haftasonu arabasız kalmadım .

xv2ztZAPQeO5fxteSL0mDCPivPsQB6-175CxTuCizCLEDFUENjdF0YkWZya-hJW78FQrnapSDzv63WnL8Gfdnlscv93HPzbrc9QBED9DTRIAlAEj3xazmaOATnAoL9jRvhKwxZL0aGTZ-YnPgQekO5DlrHM3XKpEkOB72ujG6dZafDaUY80gl7rmAHsaYnPdJDpElkMvswO0MMVXtKnp5Uj_hRxcNqSfLomtGqVfmsUD7GhslNqR8duHS2oFzI6jxFUnKoIsCYGbiet6iVDlXc8Vuw0ukgVS7VVRcPckWeyd2pF3-uiINmamFb2J7Sb-Q5AhqyCtvKVoOD7SHX636wFPUbwdfayt_PAh5gUQ5ceO5zXHu2gGsIm5FM4AnAcyxFVW4eevutPY-hoq8mbLWTPf0WthPyOAWQ75r2M1SXlQBh45MULq7IEx9Zz_xucCq6PZXA7eEepJmMzMWZ2TYOGXkiqgBsaW_6MIYE1RTVdmdMk1gtn85j7CmBXzr7DvIcLjIiwiCyOUV2T40DtNj5krKzNgt8kkM8ADaTe54lts33AltdN-noYo-MBh4S8_lxV8Yra9qmvH9wbcVlDqInUUKiOYSZY-tF2r2YHmQnSKzsSDH6Qi3e_t6tkbKOEO-s-hqDlHIwhYA-NYjhADZseVWg=w569-h758-no

Bu gün parçam geldi. Aracıma montajı yapıldı. Aracım ilk günkü haline geri döndü.. 

wh3MMX3pTAO09BDG5bwKbdb3hYFbooIVbmqJBwbv875E-u9LXJI1Eob1bqEVu-OzGxk8buI_UoRl5dlabtNu3y-R7xcygbMkO-BuPsaig7pxZ3M6C61yPKMTzk1NW3qJhQ5zzYW3vC6paxq6YrbcZ55PqzM47qHqg7m3w-wXKrOk6dGx7NMGLlFuKzVpt5JMtS4SiwH7WBimi41pqQRJB7oyOWukWQOfSn_PbyLj4QSvAZcX4BwvitWdwD4yyu2IRCx4UJF3_-Nw0GSKmy5ZIFRL97ryNACF8gtDLYzYCMJTiWsHNs6sWSq1dVv1QeLXjoeQHuKF90VxP52NZnRdW7VD__IC2QhL_cfelnJZlNWCs04N2xatX8JD4I7Kc4R8dUc-BD67XIzYMER0aPROQaOlPqBvruWXCnKtg4ytzOI5iGg_eGDM2TLyKXd0bBDKmncYGFtuqEpjkEwp82pwm2kMiA3MYPZq8nhRB9pPk-Rup7YYbTTa7XyLModBEMrvSD-6N2FUAw6FucQAaxE9HzyBg_M9qa_6xNcqIZBMN_IHUAYpzGYh17nx2mFcGgqSli_k0SHqKihQx6b7Z4Ae_0a8_W4nrbiwsHUKM5cewGlVXMvBiGTPdjTQEQ89AKvC04dhkkvXX-dV2nMCqEKv-l0UTQ=w1011-h758-no

Sonuca gelirsek. 

*Lpg filtrelerim 215 tl karşılığı ile değiştiridldi. 

*Arabanın ECU yazılımı uprade edildi. 

*Garantiden Ateşleme bobini değiştirildi. 

*Garantiden Alüminyum Filtre kabı değiştirildi. 

Her zaman garantili arabadan yanayım. Umarım bu yaşadıklarım başkalarına yol gösterici olur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
2 dakika önce, Mehmet Göktürk yazdı:

Cuma günü ateşleme düzelmiş miydi

Cuma gunu ateslemeyi yaptilar abi. 3 gun benzinli kullandim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ali senin son resimlerin nereye yüklendi. Tapatalkta görünmüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Ali senin son resimlerin nereye yüklendi. Tapatalkta görünmüyor.

Hizli resimden attim. 

Bu arada arabada yeni ariza cikti. 

Lpg regulatoru sicaklik sensoru calismiyor. Motor kontak acar acmaz lpg geciyor.  Soguk motor lpgde calisamayinca stop ediyor. :(

motoru 70 dereceye cikardim. Lpg devre alinca gecti. Sikintisiz calisti. Nedir bu benim cektigim. Nazar degdi arabaya. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Usta alkollü müydü? Fişi felan çıkmış olsa gerek baksana filtreyi de kırmışlar.

Motor yıkama mı yaptılar?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
19 dakika önce, Ali Darbaz yazdı:

Hizli resimden attim. 

Bilgisayardan da gözükmüyor son resimler. Sanırım linkler hatalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...